Když všechno probíhá tak, jak by mělo, tak ani nevíte, že obchází kolem vesnice. Jen občas nenápadně zmizí nějaké zvíře z ohrady nebo připravené oběti ze speciální lavice mimo dosah světla ohně. Je to taková nepsaná dohoda mezi lidmi a šavlozubou krvelačnou obludou. Je to jednoduché – poděl se nebo buď sněden!
Nakrmený tygr je spokojený tygr. V tom by měl mít hráč jasno, pokud chce nakouknout do světa deskové hry Honga. Tu vytvořil Günter Burkhardt a hra patří do nežluté řady rodinných her společnosti HABA. Nová krabice dostala do vínku ilustrace Stephanie Böhm a vyšla na sklonku roku 2018.
Na víku barvité krabice vidíme domorodce i šavlozubého tygra, který zrovna v zubech drží pořádný kus rybičky. Uvnitř na hráče čeká velký rozkládací plán, který představuje vesnici. Hráči na ni položí zamíchaný balíček karet bonusových karet a další hromádku karet směny. Z ní odhalí trojici karet, které vytvoří nabídku. Na plán postaví také figurku mamutího zubu a do středu pak dřevěného tygra Hongu. Společnou nabídku ještě dokreslí zamíchané hromádky šedých a červených akčních disků.
Vedle hlavního plánu je třeba místo také pro dodatkovou desku stáje, kterou hráči zaplní, jakmile si každý vyberou barvu. Dostanou totiž odpovídající sadu mamutů, které si sem prozatím odloží. Hráči ale dostanou především svoji vlastní desku zásob, která je dvouvrstvá, takže do ní elegantně zapadnou dřevěné ukazatele. Jejich startovní pozice je jednička s výjimkou vody, jejíž startovní stav je nula. Účastníci navíc položí svoje figurky na ukazatel bodů a také na schodiště posvátné hory.
Kolem figurky šavlozubého tygra se nachází čtyři kruhová políčka. Právě sem aktivní hráč na začátku svého tahu vždy položí jeden ze svých žetonů akce a to tak, aby čáry navazovaly. Díky tomu každá ze čtvrtin disku odpovídá stejné části herního plánu. A určí pro ni cenu v podobě symbolů jedné nebo více rukou.
Než ale hráč může využít možnosti, které mu žeton poskytne, musí nejdříve zkontrolovat chování Hongy. Pokud jeho směrem ukazuje alespoň jedna ruka (a ne prázdná výseč), pak je vše v pořádku a apetit hladového stvoření byl ukojen. Pokud ale tygr nic nedostal, pak se bude muset hráč podělit s Hongou o svoje zásoby, pokud hráč v zásobě nemá žádné suroviny, sežere mu dokonce celého mamuta!
K provinilci se ale současně přesune také figurka, která s ním zůstane i přes následující tahy. A pokaždé sežere nějakou tu dobrotu z jeho zásob. Zbavit se tygra lze pouze bonusovou kartou nebo může hráč čekat na naději, že jej přiláká některý soupeř.
Teprve poté se dostane hráč k samotným akcím. Na plánu je políček, na která mohou ukazovat ruce ze žetonů celkem osm a vinou se dokola celého plánu. S každým políčkem tak sousedí jiná sada akcí. Ale hráči mohou využít i místo, kde už nějaký žeton leží z dřívějška.
V polovině případů si mohou hráči jednoduše akcí zvyšovat zásoby surovin. A tak návštěva jezera nebo keřů přinese hráč nějaký ten zdroj (bobule, vodu, ryby, houby). Stejným způsobem může získat i bonusové karty, které je možné v průběhu této fáze také hrát. Především se ale hráči budou snažit lákat mamuty. Za tím účelem ale musí obětovat jídlo ze svého majetku. Figurka mamuta se tak přesune na místo, kde se tito obři pasou. Postupně zde figurky všech hráčů přibývají, vytlačují se až ten, kterým sem přišel první je natolik ochočený (dojde na konec stupnice), že si jej hráč může vzít do svých služeb.
Na posledních akčních polích mohou hráči směnit suroviny za vítězné body nebo posunout své figurky na schodišti. Tady je to závod o běh na vrchol, kde leží pětice vítězných bodů. Jakmile někdo nejvyšší bod dosáhne, odměny dostanou všichni hráči a figurky musí seběhnout zpět dolů.
Navíc má majitel většiny mamutů ve stádu další velkou výhodu. Ve svém tahu si pak dobírá místo obyčejné akční kulaté kartičky jednu speciální červenou. Ta nabídne o jeden symbol ruky více, a tedy přinese svému majiteli vyšší zisk. Za každou ruku totiž může hráč danou akci provést jednou, tedy seber více surovin nebo naláká mamutů.
Hráč si na závěr svého tahu dobere jednu akční kartu, aby mohl v průběhu snažení ostatních soupeřů plánovat. Všem účastníkům jde ale nakonec hlavně o sběr bodů, které postupně za svoje snažení získávají a mění za něj své suroviny.
Honga je docela zajímavá a specifická hra o sběru surovin. Po celou dobu jsme se nemohli zbavit pocitu, že hrajeme novou Dobu kamennou. Jen s menším podílem náhody. Stále se jedná o opravdu lehkou rodinnou hru, která ale současně zařazuje řadu zajímavých drobných rozhodnutí.
Všichni účastníci pokládají základ svého úspěchu už na úvod každého tahu, kdy musí zvolit správné umístění akční kartičky. Na té je vždy stejný počet dlaní, pouze jsou odlišně rozložené. A nakonec jde tedy pouze o jejich správné umístění. V tom musí mít na mysli nejen taktický plán na zisk surovin a bodů, ale současně také nesmí zapomínat na titulního tygra uprostřed.
Ten vytváří na hráče tlak v každém kole a platí obecně, že se nevyplatí mu nevěnovat trochu pozornosti. Ideálně pak jednu ikonu ruky, protože ta přijde nazmar. Hlavně jde ale samozřejmě o sběr zdrojů z různých míst. Důležití jsou ale také mamuti, jejichž zisk znamená hodnotné body.
Z toho všeho jsou tu ale pochopitelně výjimky. Především máme na mysli červené kartičky, které nabízí jiný počet akcí a jsou výhodnější. Jenže tuto výhodu v jednu chvíli může mít pouze jeden z účastníků. A tenhle boj je zase o mamutech.
Svojí hratelností boduje od začátku do konce. Nabízí totiž nečekanou úroveň přemýšlivé svobody a cestiček k zisku bodů. Není to samozřejmě nijak extrémně komplexní hra a všechno podléhá přísným pravidlům pro méně zkušené hráče. A při tom tím nejzajímavějším prvkem je šavlozubý tygr, který putuje mezi tábory všech účastníků a požírá jejich zásoby. Hráči jej nechtějí mít, ale občas se mu prostě nevyhnou.
Průběh velmi dobře narušují také bonusové karty, jejichž zahrání nestojí nic. Jsou totiž nad rámec povolených akcí, takže jejich zisk je často velmi důležitý.
Partie je rozumně dlouhá. Počítejte raději s necelou hodinou, která se stala standardem pro podobné hry. Tady ale naštěstí obvykle partie (hlavně s nižším počtem hráčů) trvají i mírně nad půlhodinku. Samotný zážitek se také s počtem účastníků mění – zvyšuje se důležitost tygra, ale samozřejmě se prodlužují také jednotlivé tahy.
Na hře je třeba ocenit také výborně zvolené téma. A k němu patří také skvělé zpracování od ilustrací přes dřevěné figurky. I pravidla jsou přehledná, takže hře z hlediska kvality není možné vytknout vůbec nic.
Honga je výborným pokračovatelem tradice rodinných her, která se velmi zdárně zařadí mezi oblíbené a populární hry. Samotné partie jsou sice podobné, což je také nejvýraznější nedostatek, ale to nijak nekazí zábavu z nich. Honga je velmi solidní rodinnou hrou, která rozhodně má šanci útočit na každého, kdo si ji pořídí.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Günter Burkhardt |
Ilustrace | Stephanie Böhm |
Vydavatel | HABA |
Rok vydání | 2018 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Prehistoric |
Mechanismy | Action Points, Set Collection, Tile Placement, Worker Placement |
Rodina | Animals: Tigers, Series: Family Games (HABA) |
Více o hře.
+ skvělá hratelnost
+ šavlozubý tygr
+ dostatek volem akcí
+ ilustrace a téma
+ jde o zisk bodů
+ možnosti hry v každém kole
- hry jsou si podobné
- náhoda dobírání karet