Chicago je město zločinu. Pokud chcete něco zařídit, jdete za kmotrem a požádáte jej o laskavost. Musíte ale počítat, že být dlužníkem takové osoby není pozice, do které byste se chtěli jen tak dostat. Velmi brzy u vašich dveří nejspíš zazvoní slušně oblečený a distingovaný muž, který vám s úsměvem na tváři sdělí, že by bylo dobré, kdybyste provedli to a to. A vy nemůžete říct ne. Takhle funguje mafie.
Laskavosti na každém kroku a přitom tvrdý přístup ke všem. Mafia City je desková hra, která tento princip razí od začátku do konce. A my můžeme být opravdu rádi, že se Petr Bělík rozhodnul svůj nápad dotáhnout až do finální verze. Díky tomu vychází pod záštitou vydavatelství Stragoo Games a s ilustracemi Marka Pízy hra, která nám určitě v zahraničí neudělá ostudu a bude patřit k těm nejlepším hrám roku 2012. Společnost se tak vrací do oblíbeného světa gangsterů, který již jednou navštívila ve variaci na Monopoly, hře nazvané Mafia: Tohle je naše věc (recenze).
Hra o mafii snad nemůže mít ani jiný než černý obal. Celá krabice je vyvedena právě v této barvě a je vyrobena z pevného materiálu, což je vzhledem k její váze třeba. Uvnitř nenajdete žádný herní plán, místo něj zde leží archy plné šestiúhelníkových dílků představujících jednotlivé lokality města – například věznice, přístav, radnice nebo policejní stanice.
Každý dílek má kromě pořadového čísla také kulaté políčko čekající na příchod mafiánů. Zde budete hromadit v průběhu partie partie svoje i soupeřů. Kromě základních sedmi dílků lokací najdete v krabici především pět balíčků žetonů po dvanácti kusech v pěti barvách. Jedná se o kvalitní, plastové a opravdu těžké žetony, které připomínají ty, s nimiž se hrají hazardní hry v kasínu. Tyto však na sobě mají uprostřed obrázek mafiána.
Nechybí ani balíček 66 karet, z nichž padesátka je akční, zbylé karty jsou pak karty nápovědy (2 pro každého hráče) a desítka náhradních pro vytvoření svých vlastních akcí nebo výměnu poškozených karet. V pravém a levém horním rohu karty najdete symbol označující jeden ze způsobů, jak může být akční karta použita. Dále zde najdete název, text schopnosti karty a také zařazení karty do skupiny – lokace, akce a reakce, tedy druhý způsob, jak je možné akční kartu využít.
Z komponent nám chybí ještě zmínit černé označovací kostky, žetony vítězných bodů tří hodnot (1, 5, 10) ve černobílém designu s hvězdičkou a především tři perfektně provedené a nabarvené figurky – starosta, policista a nájemný vrah.
Nejdříve musíte připravit samotné město tak, že rozložíte šest lokalit do kruhu kolem sedmé. To všechno zcela náhodně, takže herní plán bude pokaždé trochu odlišný a vždy spolu budou sousedit jiná místa. Do přístavu položíte vraha, který právě připlul, policista nemůže začínat jinde než na policejní stanici, stejně tak starosta, jehož jasné místo je na radnici.
Hráči si pak rozeberou žetony podle toho, kterou barvu z volných preferují. Může to být červená, zelená, modrá, žlutá nebo šedá. Nedostanou je ale do ruky všechny, jejich počet závisí na množství hráčů, kteří se partie účastní, například ve třech dostanou hráči 8 do ruky a čtyři do rezervy. Ve více protivnících pak žetonů trochu ubývá. Hráč má však vždy k dispozici pouze ty, které má v ruce, zatímco rezerva je zatím společný bank, odkud je musí nejdříve získat.
Ze zamíchaného balíčku akčních karet si každý hráč dobere dvě do ruky. Ty si může jedenkrát bez jakékoliv penalizace vyměnit a ty původní položí na odkládací hromádku. Všechny ostatní komponenty, tedy kostky, žetony vítězných bodů i zbylé žetony hráčů zůstávají zatím ležet stranou na stole. Mafiánský souboj může začít.
Herní kolo je rozdělené na čtyři fáze, kterých se hráči účastni společně. První fáze je akční a značí vyslání svých zástupců v podobě barevných žetonů na jednotlivá místa ve městě. Tím si zde hráči zvyšují vliv, který bude důležitý v dalších fázích tahu. Žetony se pokládají v každém místě do komínku, kde čím níž žeton leží, tím má větší váhu.
Kromě vyslání mafiána můžete ale také zahrát z ruky akční kartu a splnit její textový efekt v dolním políčku. Nebo můžete využít kartu s ikonkou klobouku, která umožní zavolat jednoho mafiána zpět. Pokud ale máte v ruce rovnou dvě karty tohoto typu, můžete vyslat do boje dokonce jednoho gangstera z rezervy a tím se nepřipravíte o cenné žetony v ruce.
Poslední možností hráčů je pasovat, čímž se vzdají (ve většině případů) možnosti zasahovat do tohoto akčního kola. Jakmile jsou tedy všichni hráči spokojení se svými vyslanými silami, mohou společně přejít k druhé části tahu a tou je vyhodnocení lokalit a jejich dominance. Pořadí jejich procházení se řídí polohou figurky starosty. Pokud postavičku má v držení hráč, pak on může rozhodnout, odkud se začne město vyhodnocovat.
Každé místo ve městě má svoje specifické schopnosti, kterých mohou jejich návštěvníci využít v případě, že zde je jejich klan zastoupen v největším počtu. V případě remízy rozhoduje poloha žetonů v komínku a vítězí hráč, který má žeton nejníže. Navíc kromě možnosti využít specifické schopnosti místa získává dominující hráč okamžitě také jeden vítězný bod.
Jednotlivá místa ve městě jsou velice specifická a umožňují odlišné věci, například kontrolou Klubu rváčů získáte jeden žeton z rezervy do ruky, zatímco jinde je třeba možnost získat další vítězné body Soukromý klub, zavřít na jedno kolo mafiána některého protivníka do vězení nebo si dobrat tři akční karty do ruky Obchodní čtvrť.
Možnosti jsou různé a hodně z nich podporuje nepřátelství mezi hráči. Například s pomocí přesunutí nájemného vraha a zahrání karty se stejným názvem, můžete zastřelit jednoho z mafiánů v dané lokaci a poslat jej zpět do rezervy. Tím snížíte vliv daného kmotra ve městě.
Jakmile jsou všechny lokace vyhodnoceny, následuje ještě fáze stahování mafiánů zpět do úkrytu, kde domluví svoji další strategii. Hráč, který má pod kontrolou starostu, může určit pořadí lokací, ale také hráčů. Všichni se mohou svobodně rozhodnout, kolik a které své gangstery z místa stáhnou. Jak se postupně lokace vyprazdňuje, některé žetony se posunují níž na výhodnější pozice, a proto může být dobré je v místě ponechat.
Na konci herního kola se posune začínající hráč pro příští kolo a hráči si podle speciálních podmínek doberou karty do ruky – závisí to hodně na počtu vítězných bodů, čímž autor kompenzuje ty, kteří jsou pozadu.
Hra může skončit vždy pouze v tento okamžik na konci kola a nikdy před vyhodnocením lokací a stahováním mafiánů. Pokud se někomu podařilo nasbírat určený počet vítězných bodů, stává se okamžitě vítězem partie. Tabulku pro určení počtu v závislosti na počtu a zkušenostech hráčů najdete přímo v pravidlech.
Mafia City je velice konfliktní hra, která se povedla ve všech směrech. Využívá oblíbený převahový princip, který ovšem s vršením žetonů a využíváním akcí lokalit získává spoustu důsledků. Hráči musí svoji taktiku uzpůsobovat vývoji situace v průběhu kola i celé partie.
Kombinace hraní karet a vykládání žetonů do sedmi lokací zaručuje dostatek voleb pro každý váš tah. Každé místo vám přinese jinou výhodu a musíte tedy mít dopředu danou strategii pro aktuální kolo. Počet žetonů není malý, ale převaha v žádaném místě občas může být těžko získatelná. Hráči pak také často reagují na tahy druhých.
Mafia City je nelítostná hra, ve které si mohou navzájem protivníci posílat své stoupence do vězení nebo dokonce na věčnost. Úbytek žetonů je citelný a může protivníka poznamenat na příští kola. Neméně důležité jsou ale také postavičky, které mění svoje vlastníky jako na běžícím pásu.
Policista vidí ostatním do akčních karet, ale pouze starosta může rozhodovat o pořadí vyhodnocování lokací. A věřte nám, že tím lze leccos ovlivnit. Je tedy velice důležité občas si tuto funkci přivlastnit pro sebe a vybírat pořadí ve svůj prospěch.
Vítězné body tu ale zůstávají v počtu sedm až patnáct pro vítězství ve hře. Samozřejmě si základní nastavení můžete upravovat tak, abyste měnili délku partie, která jinak ve třech trvá zhruba hodinu, zatímco v pěti už se může trochu protáhnout. Každý z hráčů se znatelně na herní době podepíše. Nejnižší počet, ve kterém si z pochopitelných důvodů můžete Mafia City zahrát, jsou tři. Ve dvou by spousta herních prvků nemohla nikdy fungovat a ve hře by nebylo to správné napětí.
Ani ve třech se ještě nedostaví ten ideální pocit přetahování o každou píď. Pro opravdový a správný zážitek proto doporučujeme hrát Mafia City alespoň ve čtyřech. Ale nemusíte mít strach, že byste se u partie nebavili ve třech.
Pravidla se na první pohled i přečtení zdají být složitá. Naštěstí v konečném důsledku můžete mít problém snad pouze se zapamatováním funkcí jednotlivých míst, které navíc najdete zopakované na pomocných kartičkách. Ty jsou neocenitelné v prvních partiích. Občas hra obsahuje drobné detaily, jako třeba kompenzace posledního hráče dobráním více akčních karet, na které čas od času můžete zapomenout, pokud se dotyčný nepřihlásí.
V první partii možná nedoceníte důležitost akčních karet. Ty mohou často zcela zvrátit vývoj, protože s nimi můžete třeba i získávat vítězné body, pokud dostanete pod svoji kontrolu Klub gentlemanů. Mafia City je hrou, kterou se rychle naučíte prožívat. Bitva o město je plná podrazů, pádů a vzestupů, přesně jako by měla být. Koneckonců, zeptejte se Nuckyho Thompsona..
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Petr Bělík, EULER'S GAME |
Ilustrace | Marek Píza |
Vydavatel | Stragoo Games |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 3 - 5 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (4 voters) |
Kategorie | Mafia |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Auction / Bidding, Hand Management |
Více o hře.
+ pěkně zpracovaný převahový systém
+ parádní žetony
+ figurky mafiánů
+ karty akcí
+ výborně provázané fáze hry
+ mnoho důležitých rozhodnutí
+ hodně konfliktní
- ve třech to ještě není úplně ono