Město se už několikátý den halí do mlžného oparu. Začalo to v den, kdy do muzea nákladní vůz přivezl ostatky mumie a její artefakty. Mlha sestoupila na město a od té doby po ulicích rozvaluje svá slizká chapadla. Občas zpoza rohu uslyšíte podivné suché šustění. Lidé mají strach a někteří dokonce rozšiřují zprávy, že se jim ztratil manžel nebo dítě.
Strach narůstá den za dnem a lidé stále méně vychází z domu. Povídá se, že kdosi zahlédnul siluetu táhnoucí za sebou jednu nohu. Byla celá pokrytá jakýmisi cáry. Ale když popošel kousek blíž, postava se rozplynula v mlze. Hned druhý den však našli první oběť. Muž ležel zcela bez zranění v uličce nedaleko muzea. Novinové titulky Arkhamu zavzpomínali na pradávnou kletbu, která se s předměty váže. Dostihla naše město, ptají se..
A my víme jistě, že ano. Právě takovou jistotu nám dává rozšíření vynikající deskové hry Arkham Horror (recenze), v níž se snažíte zabránit temné bytosti – Prastarému – aby vstoupil do našeho světa a ovládnul ho.
Akrham Horror: Kletba temného faraona je malé rozšíření, které vyšlo poprvé v roce 2006, tedy rok po vydání první verze základní hry. V původním jazyce za ním stojí vydavatelská společnost Fantasy Flight Games, kteří nám přinesli třeba i dobrodružného Pána prstenů (recenze). V češtině nás pak tímto vydáním potěšila firma ADC Blackfire, která jej vydala jako první rozšíření a to v roce 2012, také rok po vydání Arkhamu.
Za základní myšlenkou hry stojí autor Richard Launius, který však na tomto rozšíření nepracoval. To připravil Rob Vaughn. Ale tato Kletba temného faraona, která leží před námi, není základní vydání z roku 2006, ale jeho přepracovaná edice, která vyšla v angličtině také teprve loni. Změny zapracoval designér Tim Uren. České překlad připravil Petr Šmerák.
Oproti samotné velké hře je krabička rozšíření opravdu mrňavá. Ale o to je plnější (ona i původní krabice Arkhamu nebyla zrovna plná vzduchu). Když zvednete víko s mumií vyskakující v muzeu z vitríny na dva návštěvníky, najdete především kartu Temného Faraona, který překrývá všechno ostatní. Spolu s ním tyto velké rozměry mají také pravidla, které tvoří jeden rozkládací list papíru o formátu A4. Potištěné obě strany stačí k tomu, aby popsaly všechny novinky a změny, které do Arkhamu krabička přináší.
Základní novinky, které asi nikoho nějak nepřekvapí, jsou nové karty dimenizionálních bran (27 kusů), mýtů (18), pomocníků (7), kouzel (21) a střetnutí (45). Pak jsou tu ještě výstavní předměty a setkání (dohromady 40) a po čtyřech kartách výhod a nevýhod. Významy všech, které ještě neznáte, si popíšeme a rovnou také zhodnotíme jejich přínos.
Pak je tu už pouze jedna velká karta herolda Temného Faraona, který je vtělením Prastarého Nyarlathotepa a několik žetonů. Jeden čtvercový označující pradávný šepot, a pak devět kulatých žetonů hlídky, které vám ztíží pohyb po Arkhamu. Policejní hlídky a domobrana vás totiž rádi nevidí, a když vás zahlédnou, okamžitě vás zatknou.
Základním obohacením, které Kletba temného faraona přináší je variabilita. Rozšíříte si zásobu karet v balíčcích a přinesete ještě víc hutné atmosféry ke stolu. Karty pracují samozřejmě také s novinkami rozšíření a občas vám darují nějaký ten výstavní předmět s jeho schopnostmi nebo někam přivolají žeton hlídky.
Často vás karty ale překvapí výzvami, které nebudete čekat. Například Snová říše vás může pohltit navěky, pokud nezvládnete test vůle. Nebo se u banky Arkhamu objeví brána, z jejíhož chřtánu můžete zachránit strážného. Místo něj ale skončíte na planině Leng sami a musíte se potýkat s tamními nástrahami. V Yuggothu najdete nesmrtelnost, za kterou zaplatíte svojí postavou. Výměnou ale zapečetíte jednu bránu a musíte si najít novou roli ve hře.
Nové pomocníky přimícháte, ale protože ve hře jich může být jen 11, tak náhodně vyberete ze zamíchaného balíčku ty, kteří vám v partii budou asistovat. Můžete tak narazit na různá složení pomocníků ze základní hry i z rozšíření, záleží jen na náhodě.
Ačkoliv už samotné obohacení balíčků je příjemnou zprávou a karet je dostatek, aby vám znovu vlily do hry nové zážitky, nebylo by to na rozšíření dostatek novinek. Ale nemusíte se bát, jsou tu tři novinky trochu rozsáhlejšího charakteru: výstavní střetnutí, hlídky a herold Temného faraona.
Na začátku partie na pole Miskatonické univerzity umístíte žeton pradávného šepotu. Ten zde bude čekat na prvního detektiva, který jej zaslechne. V tu chvíli si hráč dobere horní kartu z balíčku výstavních setkání, přečte a provede její text. Karty se obvykle nějak dotýkají výstavních předmětů, které můžete získat nebo ztratit.
V případě, že nějaký najdete, pak si vezmete kartu z vedlejšího balíčku. Předmět vám bude poskytovat nějakou, často jednorázovou, schopnost do další hry. Současně se žeton šepotu přesune na nové pole na herním plánu, což vám přímo řekne karta výstavního střetnutí.
Pradávný šepot je pěkným prvkem, který opět přidává něco navíc. Jedná se v podstatě o drobnost, která často může ztížit detektivům situaci. Ale samotné výstavní předměty mají pozitivní efekty a mohou vám ve vaší bitvě s Prastarým pomoci. Navíc jednoduchá pravidla pro jejich zařazení do hry v podstatě k jejich použití vybízí.
Druhou výraznější novinkou jsou hlídky, které se potulují po městě Arkham a snaží se chránit jejich obyvatele. A detektivové jsou podivná stvoření na první pohled vzbuzující podezření. Proto je hlídky raději pro jistotu zatknou, aby nenadělali víc škody než užitku. Koneckonců obyčejní lidé se vždy bojí těch, co mají větší schopnosti než oni.
Průchod přes pole (jak vstoupení, tak opuštění) s hlídkou vyžaduje provedení testu plížení. Hrozí vám vězení. Tento drobný přídavek do hry přidává další atmosferický element, který podporuje dojem z partie. Paranoia mezi obyvateli Arkhamu a především jejich zástupci, kteří vám konečně dávají na vědomí, že nechodíte po prázdném, opuštěném městě plném příšer.
Na závěr výčtu jsme si nechali variantu, ve které zařadíte do hry herolda, vtělení Nyarlathotepa, který bude připravovat půdu pro příchod prastarého. Na začátku partie zamícháte mezi ostatní nestvůry v zásobníku také žeton Temného faraona.
Do hry tak vstupují dodatečná pravidla, která detektivům výrazně ztěžují jejich práci. Všechny jsou uvedené na karty Faraonova kletba. S tím přichází do hry šance, že získané výstavní předměty budou prokleté. Detektivové také ztrácí příčetnost při zisku vzácného předmětu.
Herold je zajímavým zpestřením a prvním zvýšením obtížnosti pro hráče, kteří už si se základní hrou umí poradit. Některá nová pravidla, na která při hraní nesmíte zapomenout, k čemuž právě slouží karta Herolda, vám dají opravdu zabrat.
Chválíme fakt, že karty lze snadno znovu vytřídit, protože je bez problémů rozeznáte podle ikony v dolní části karet. Celkové zpracování karet je stejné, jako v původní hře, ilustrace jsou převzaté ze hry Call of Cthulhu CCG.
Na základním herním schématu partie Arkham Horror se tedy s příchodem prvního rozšíření nic nemění. Všechno probíhá stejně, jako dřív. Jen na plánu je občas o žeton navíc. Jedinou výjimkou je herold, který zvyšuje obtížnost partie.
Arkham Horror: Prokletí temného faraona je malé rozšíření a jako takové nepřidává moc nového. Spíš se snaží obohacovat to, co v Arkhamu fungovalo na jedničku. Přidá vám nové zážitky a další variabilitu. Současně ale máte možnost zvýšit si o malý kousek obtížnost svých partií a udělat ze záchrany města ještě větší oříšek. Určitě se jedná o zajímavý přídavek k základní hře a vzhledem k faktu, že se zatím v češtině jiné rozšíření nedá sehnat, je dobrou volbou pro všechny.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Robert Vaughn |
Vydavatel | ADC Blackfire Entertainment, Edge Entertainment, Fantasy Flight Games, Galakta, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Nexus Editrice, Ubik |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 1 - 8 |
Herní doba | 240 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (20 voters) |
Kategorie | Adventure, Expansion for Base-game, Fighting, Horror, Novel-based, Science Fiction |
Mechanismy | Cooperative Game, Dice Rolling, Hand Management, Point to Point Movement, Variable Player Powers |
Rozšíření | Arkham Horror: Miskatonic Horror Expansion, Cult of the Golden Scarab (fan expansion for Arkham Horror), Arkham Horror |
Rodina | Game: Arkham Horror, Game: Arkham Horror (Second Edition), Players: Games with Solitaire Rules, Series: Arkham Horror Files (Fantasy Flight Games), Theme: Cthulhu Mythos |
Alternativní názvy | Arkham Horror: Der Fluch des Schwarzen Pharao, Arkham Horror: La maldición del Faraón oscuro, Arkham Horror: La Maledizione del Faraone Nero, Arkham Horror: Prokletí temného faraona, Horreur à Arkham: La malédiction du Pharaon Noir, Horror w Arkham: Klątwa Czarnego Faraona, Ужас Аркхэма: Проклятие темного фараона, 魔鎮驚魂:法老王的詛咒 |
Více o hře.
+ revidované vydání
+ nové karty
+ vtělení Nyarlathotepa připravuje cestu Prastarému
+ atmosféra houstne
+ výstavy, artefakty
+ hlídky
+ rozšiřuje variabilitu hry
- vlastně nepřináší až tolik nového