Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Encyklopedie pro školáky

encyklopedie-pro-skolaky-01

Je na čase dozvědět se všechno, co jen se naučit lze. Z hladu po vědomostech se obrátím na místo, kde se mají tendenci vědomosti shromažďovat. Pěkně pospolu na stránkách jedné knížky, přesně tak jim to svědčí.

Všechny vědomosti o světě se směstnaly do obrázkového pojetí knihy Encyklopedie pro školáky, která patří do řady Kouzelné čtení. Jedná se rovnou o interaktivní mluvící encyklopedii, ale s tím mluvením knize musí pomoci elektronická tužka Albi. Své hlasy prostřednictvím mikrofonu propůjčili všem obrázkům hned trojice Zuzana Maxa, Michal Stejskal a Ondřej Havel. Ilustrace zpracovala Anna Kubecová a o texty se postarala Dagmar Jandová. Knihu vydává společnost Albi.

Sedmnáct kapitol se rozkládá na ploše opravdu velké knihy, která je o pořádný kus větší než její klasické sestřičky, na které jsme zvyklí. To proto, že encyklopedie prostě potřebuje hodně prostoru a na každé dvojstraně je toho vměstnáno opravdu hodně. Ještě než se ale mohou školáci pustit do objevování obrázků, musí nejdříve stáhnout z webu www.kouzelnecteni.cz zvukovou stopu a nahrát ji přes USB kabel do interní paměti tužky. Tentokrát je zvukový soubor obrovský a má 800 megabajtů, což je i desetkrát tolik, co některé jiné menší knihy.

encyklopedie-pro-skolaky-05

Na obrovských dvoustranách je záplava obrázků. Aby ale všechno fungovalo, musí čtenář nejdříve zapnout tužku a přepnout ji na čtení této knihy první ikonou, kterou na stranách nalezne – symbolem pro zapnutí.

Každého zkušeného držitele tužky zaujme už samotné ladění knihy, která není z tvrdého kartonu a dokonce má úvodní listy, které patří do světa klasických knih. Snaží se prostě být encyklopedie se vším všudy. Na druhém listu se ještě seznámí děti s portréty sedmi autorů, které jsme vyjmenovali už v úvodu. Právě oni se podepsali pod vznikem celé knihy.

A všechno to začíná pěkně zostra. Hned první dvoustrana se totiž zabývá vesmírem a jeho objevováním. Téma, kterému se věnuje jiná kniha, ale to neznamená, že by dvě strany neměly co nabídnout. Je tu Lajka, spousta raket, řada souhvězdí, ale i sondy či kosmonauti.

encyklopedie-pro-skolaky-08

Děti se poprvé setkají také se dvojicí protagonistů, které je budou provázet kompletní sadou stran. Vypadají jako duchové a podle toho se také jmenují: Modroslav Ducháček a Žlutimíra Ducháčková.

První dvojstrana rovnou dokáže i to, jak chce být kniha aktuální – dočkáte se i obrázku rakety Falcon Heavy od firmy SpaceX a samozřejmě i spousty doprovodných informací k ní.

Ikonami je ale zaplněná hned celá spodní část knihy. Nejenže jsou tu tedy klasické ikony pro pojmenování věcí (kniha) a jejich dlouhý popis (žárovka). Jsou tu nově totiž žárovky rovnou dvě. To proto, že vědomosti jsou rozdělené do dvou kategorií – ta jednodušší pro mladší čtenáře, a pak druhá úroveň informací pro ty starší.

encyklopedie-pro-skolaky-03

Už tohle rozdělení je skvělé, protože knihu se tak vyplatí koupit dříve. Děti tak budou prožívat celé dobrodružství dvakrát. Poprvé s první žárovkou, kdy jim ještě spousta vědomostí z druhé žárovky nebude dávat dokonalý smysl. A pak podruhé, jakmile dorostou do této úrovně, což autoři odhadují kolem desátého až dvanáctého věku roku. S knihou ale mohou začít už od šesti, protože ty základní informace jsou opravdu dostatečně jednoduché a stravitelné.

Dalším prvkem, který encyklopedii odlišuje od jiných knih, je počet stran. Na čtenáře čeká celkem 34 plnobarevně potištěných listů, které jsou rozměry někde mezi A4 a A3. Po vydělení dvěma (dva listy na každé téma) dostaneme přesný počet kapitol, o kterém jsme mluvili už na začátku. Pokaždé se jedná o jiné téma, ačkoliv například zvířata se prolínají hned několika částmi.

S knihou se podívají čtenáři i do nitra Země, dozví se informace o počasí, lidském těle, podívají se do tváře slavným vědcům i spisovatelům, skladatelům. Nechybí ale třeba ani historie dopravy, spousta informací o architektuře i o sportu.

encyklopedie-pro-skolaky-06

Nám se nejvíc líbí dvojstrana, která představuje chronologickou historickou linku celého dvacátého století. To je pro nás stále čerstvá historie, o které se mluví v televizi i doma. A tak je tato časová osa neocenitelnou pomůckou pro děti, aby se zorientovaly v událostech, které předcházely jejich narození.

Stejně fantastická je také poslední dvojstrana, která používá dotek tužky. Ta totiž nabízí velkou mapu České republiky rozdělenou na kraje. A v každém najdeme hned několik zajímavých prvků, o kterých se dá něco dozvědět. Je tu Hurvínek, Zelená hora, Moravský kras, plzeňské pivo nebo Adršpašské skály.

Objevování je samozřejmě hlavní náplní každé knihy z edice Kouzelné čtení. Spousta textů, vědomostí a zajímavostí si získá pozornost nejen dětí, ale i leckterého dospělého. Navíc popisy jsou zajímavé a velmi dobře namluvené. Texty jsou informativní a při tom pořád zůstávají hravé. To platí hlavně pro ikonu bubliny, při jejímž použití se opět nezapře, že se stále jedná o knihu primárně určenou pro menší školáky.

encyklopedie-pro-skolaky-09

Nová kniha Encyklopedie pro školáky nemá co do obsahu ve světě Kouzelného čtení konkurenci. Je opravdu úctyhodným pokusem obsáhnout všechny základní encyklopedické věci do jednoho obrázkového vydání. Nemůže se samozřejmě rovnat s klasickými textovými encyklopediemi, ale o to nejde. Jde spíš o tu jednoduchost přístupu k informacím, které dětem někdo přečte a vysvětlí. S tím pomáhají samozřejmě i tematicky zaměřené dvojstrany. Díky tomu je Encyklopedie pro školáky opravdu výtečná.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Andor Dobrodružné legendy – unikátní zážitek