Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Souhlásky a samohlásky – písmenka sem, písmenka tam

Souhlásky a samohlásky - balení

Byl jednou jeden šašek u dvora krále Poplety. Ne nadarmo si lidé v podhradí říkali, že je chytřejší než jeho korunovaný pán. Nikdo nevěděl, čím to vlastně je. Šašek na všechno věděl odpověď. Když král přednášel nějakou svoji řeč, zdálo se, že šašek ji ve skutečnosti vymyslel.

Jednou se ale přece podařilo jeho tajemství odhalit. Do jeho pokoje vešla služebná ve chvíli, kdy si upravoval svoji cinkající čepici. V ruce měl jeden zvoneček a psal si na něj písmenko. Tahle čepice byla čarovná a z písmenek se v hlavě jejího nositele utvářela slova. Nebyl to šašek, kdo byl chytrý, ale právě tahle čapka. Chtěli byste ji pro sebe? Když budete znát všechny písmenka, jedna taková se vám objeví ve skříni, jako důkaz toho, že jste opravdu chytří!

Takže není nic důležitějšího a cennějšího, než se naučit číst a psát? To máte naprostou pravdu, děti, právě psaní a čtení z vás udělá moudřejší, než byli a jsou mnozí králové. A vaše cesta k vědění se ukrývá pod pařáty jedné sovy. Sovy tak moudré, že vám umí doporučit zajímavé výukové hry.

Souhlásky a samohlásky - připravená hra

Tahle sova má k pacce připevněný kroužek s nápisem Pexi. Právě tahle společnost je jejím majitelem a chová ji v kleci, odkud může svoje moudré nápady sdělovat lidem kolem sebe. Jednoho dne vyprávěla právě příhodu o hloupém králi a chytrém šaškovi a síle písmenek, když někoho napadlo, že by na tohle téma mohli připravit hru.

Pojmenovali ji Souhlásky a samohlásky. Původně hra pochází s Polska, od společnosti Alexander, ale v roce 2013 se podívala i mezi nás do češtiny. Na tom nese zásluhu právě firma Pexi, která vám ji nabízí pro zábavu.

Krabička s červeným, modrým a bílým pruhem připomíná na první pohled trochu českou vlajku. Ale hlavními prvky na víku krabice jsou žetonky s písmeny. Najdeme zde B, Š, Ž i A. Chybí zde D, Á, L, které by nás pozvaly dál. Ale to nevadí, nenecháme se pobízet a zvedneme víko sami.

Souhlásky a samohlásky - rozehraná hra

Tentokrát se otevírá krabice trochu nečekaně obráceně a my si nemůžeme pomoci, než si myslet, že se jedná o tiskovou chybu. Kdo by navrhl krabici, které se odklápí víko směrem k vám? Ale to všechno určitě přebije obsah, nemyslíte?

Ve třech přihrádkách najdete nejrůznější komponenty. Je zde kostka v malém čtvercovém prostoru, přesýpací hodiny v tenké škvíře, tenký dvojjazyčný (čeština a slovenština) návod a plastový žlutý pytlík s logem firmy Alexander. Zdaleka nejdůležitější je ale obsah té největší přihrádky.

Na první pohled je možná nepoznáte, ale jsou to plastové kostičky. Zatím jsou ale v zajetí zlých a ošklivých větviček od vstřikolisů, které kostičky vyrábí. Je na vás, abyste si je opatrně vyloupali. Ještě než začnete hrát, podejte dílky dospělým, aby je zabrousili a vy jste se o ně nezranili. Určitě už jste si všimli, že písmenka mají dvě barvy – zelenou a žlutou.

Souhlásky a samohlásky - rozehraná hra

Žluté obsahují souhlásky a je jich sedmdesát, zatímco zelená barva označuje samohlásky a nemá početní převahu. Je jich totiž pouze 35, přesto byste si bez nich těžko ve hře poradili. Potřebujete totiž nutně jejich pomoc se slovíčky, protože jsou jejich základními stavebními a zvukovými prvky.

V pravidlech najdete popsané hned dvě varianty hry. Obě jsou pro stejné počty hráčů a využívají téměř všechny komponenty. Liší se pouze v použití šestistěnné kostky, kterou potřebujete pouze v první hře, kterou si právě popíšeme.

Všechny písmenka na začátku schováte do pytlíku. Nedbejte na jejich stížnosti, že mají strach ze tmy. Prostě je tam všechny do jednoho našoupejte a hurá pokračovat s další přípravou. Do středu stolu, kam jste před chvilkou položili naplněný pytlík, umístíte také přesýpací hodiny a kostku. Kromě těchhle všech věcí budete potřebovat ještě tužku a papír, na který si nakreslíte sloupečky pro všechny hráče.

Souhlásky a samohlásky - rozehraná hra

Teď už je čas na to, abychom začali hrát. Jedno kolo představuje skládání jednoho slova. V průběhu této doby se k tahu dostane každý ze soupeřů víckrát. Ale nejdříve je třeba, aby jeden z hráčů stanovil cíl celé partie. Hodí kostkou, jejíž číslo na stupnici jedna až tři určí, kolik samohlásek musí výsledné slovo mít. Jaká ze široké nabídky českého jazyka to bude (A, E, I, O, U, Y a jejich varianty) a do jakého výrazu ji umístíte, je zcela a jenom na vás.

Jakmile kostka rozhodla o délce slova, hráči se střídají a postupně vytahují kostičky z pytlíku a pokládají je před sebe. Každý se snaží za pomoci svých vlastních písmenek složit slovo, které by vyhovovalo zadaným podmínkám, takže například slovo s jednou samohláskou může být „dvůr“.

Ve chvíli, kdy se někomu podaří slovo dokončit, může svůj úspěch oznámit. Ale musí být jeho tah, takže mezitím jej ještě může předběhnout některý ze soupeřů. Následuje kontrola a obodování slova – za každou souhlásku dostane jeden bod, za samohlásku pak rovnou dva. Svůj celkový bodový součet si zapíše do bločku do svého sloupečku jako svůj nový bodový zisk.

Souhlásky a samohlásky - rozehraná hra

Protože ale hra učí kromě slovní zásoby také pravopis, je důležité, aby slovo bylo správně složené a existovalo. V opačném případě hráč body nezíská, ale místo toho jsou mu odečtené. A to ve stejné hodnotě, kterou by získal. Proto je důležité, aby si děti dávaly při skládání pozor.

Pokud byste toužili po náročnější variantě, mohou hráči kromě svých kostiček použít při skládání i kostky soupeře. Ovšem za tyto písmenka dostanou body nejen oni, ale také protivníci, kterým je vezmou. Mohou je však vzít až ve chvíli, kdy ohlásí složení slova. Tahle varianta je vhodná pro pokročilejší hráče.

Po složení slova hráči znovu hodí kostkou a určí počet samohlásek v novém výrazu. Partie pokračuje dál, dokud některý z hráčů nezíská stanovený bodový součet. Tento hráč se stává vítězem.

Souhlásky a samohlásky - krabice

Souhlásky a samohlásky je písmenková hra, ve které se všechno točí kolem slov. Zajímavý nápad s počtem samohlásek ve slově určených kostkou zapadnul v jinak klasickém herním systému, který jsme tu už měli. Hráči si náhodně losují kostky, které si nechávají u sebe a skládají z nich písmenka.

Díky tomu je výsledek závislý na náhodě a ne tolik na schopnostech samotných hráčů. Druhá varianta už nechává hráče skládat slova společně uprostřed stolu přikládáním kostiček. Tím se Souhlásky a samohlásky přibližují ještě víc klasické hře Scrabble (recenze). V téhle variantě nevyužijete kostku, ale místo toho si hráči prostě losují písmenko za písmenkem, dokud se jim nepodaří složit slovo nebo přiložit nějakou kostičku k již existujícím tak, aby vzniklo v pavučině slovo nové.

Recenze: Souhlásky a samohlásky – písmenka sem, písmenka tam
Souhlásky a samohlásky jsou hrou pro ty nejmenší, kteří chtějí trénovat svoji slovní zásobu. Budou podle zadání na kostce skládat slova, která obsahují daný počet samohlásek. Ty od ostatních poznají snadno podle barvy, čímž je hra učí mezi sebou písmenka rozlišovat. Při prvním vybalení hry dejte pozor, protože po vycvakání je třeba kostičky zabrousit, aby se o pozůstatky tyčinek děti nepoškrábaly. Partie se nabízí ve dvou různých variantách, které obě vyžadují sestavování slov. Celá hra je jednoduchá a ačkoliv je podobná už tolika ostatním, potěší především hráče, kteří doma ještě žádnou podobnou nemají..
Klady:

+ souhlásky a samohlásky jsou od sebe odlišené barvou
+ dvě verze hry
+ trénuje slovní zásobu
+ jednoduchá hra
+ závislá na náhodě, což je pro děti vhodné
Zápory:

- písmenkových her už je příliš
- kostičky je třeba zabrousit
- pytlík je tenký
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Enchanters Overlords – ochránci slabých