Nevíte, co pořídit pro takové to večerní rodinné hraní na Vánoce? Nějakou hru, která bude bavit všechny? Tady jsou nějaké naše tipy na novinky za rok 2022:
Dračí hrad (Dino) – recenze, pro 1-4 hráčů, od 8 let, KOUPIT
O Dračím hradu by se dalo mluvit jako o reakci nebo nástupci Karaku. Je to hra, která rozhodně výrazně zvyšuje komplexitu a jako taková je velmi zajímavou volbou pro ty, kdo hledají dobrodružné možnosti a velkolepé partie typu Descent ještě nejsou pro ně (například kvůli spoustě čtení nebo ještě vyšší komplexnosti a hromadě drobných pravidel). Box je doporučen od osmi let a protože zde nejsou žádné dlouhé texty ani složité rozhodování, tak jedinou překážkou je trpělivost a schopnost sedět u hry více než devadesát minut. Pokud jste tedy vyrostli z Karaku a chcete něco podobného, ale o úroveň výš, pak by mohl být Dračí hrad právě pro vás.
Čarokniha (MindOK) – recenze, pro 1-4 hráče, od 10 let, KOUPIT
Čarokniha je vším, co byste od rodinné deskové hry mohli chtít a možná ještě víc. Scénáře postupně odhalují hráčům nejen více příběhu, ale také je noří hlouběji do světa prostorového herního plánu. Partie přiková děti ke stolu tak, že zapomenou na počítače i mobilní telefony. Snažení je napínavé, založené z části na náhodě a také na otáčení karet. Čarokniha je okouzlujícím počinem, který by měl mít doma každý milovník dobrodružných příběhů.
Ucho (Dino) – recenze, pro 4 hráče, od 12 let, KOUPIT
Ucho je party hrou, která ukazuje, že i v klasickém hádání pojmů můžete být originální. Stačí si vzít inspiraci v reálném světě a postavit box kolem osvěty a učení znakové řeči. Téma ale nepůsobí prvoplánově. Právě naopak nabízí šanci, jak se naučit nějaké ty symboly a znaky, ale také si vytrénovat oči pro neustálé odezírání. Uši v partii hry Ucho potřebovat nebudete.
Útulná doupata (Board Bros) – recenze, pro 1-5 hráčů, od 8 let, KOUPIT
Útulná doupata vypráví příběh o tom, jak si správně připravit zásoby na zimu, poučit se z nezdarů a umět směnit ve správnou chvíli zboží za jiné. Hráči si každý budují svoje doupě, které vybavují nejen jídlem, ale také spoustou zajímavých věcí. Mohou sebrat odvahu, opustit údolí a navštívit i daleká místa. Většina obchodů se ale děje přímo ve vesnici, kde hráči vysílají své dělníky do lokací, když znají pouze část hodnot na kostkách. S touto omezenou informací musí pracovat, věřit trochu ve štěstí a umět plánovat. I nezdary přinesou nějakou odměnu. Než uplyne osm měsíců ve hře, uteče i nějaký ten čas v našem světě, takže hráči by měli počítat s delší dobou dokončení. To je ale také jediný výrazný otazník ve chvíli, kdy budete pořízení Útulných doupat zvažovat.
Papírové doupě (Tlama) – recenze, pro 1-8 hráčů, od 10 let, KOUPIT
Papírové doupě hráče vyšle na strašlivá monstra vyzbrojené naostřenými obyčejnými tužkami. A přesto se jich budou monstra bát a hrdinové si vybojují svoji slávu. Kdo jí ale bude mít nejvíce, o tom rozhodne to, jak hráči budou schopní se dobře navigovat v podzemí a současně vylepšovat svoji družinu. Hra má atmosféru a nepůsobí tolik čmáravě, jak byste asi z mechanismů čekali. Boje jsou bez náhody a nepřátelé nastupují na scénu postupně. Papírové doupě je hra, po které rozhodně zůstane na vašem stole stopa.
Rodinná trefa (Albi) – recenze, pro 2-6 hráčů, od 8 let, KOUPIT
Rodinná trefa je slovní hra, ve které se hráči střídají v roli spojaře, který se snaží s pomocí jednoho slova spojit hned několik pojmů. Body dostanou za úspěchy ostatních, stejně jako hádači jsou odměnění za své správné tipy. Souboj je všichni proti všem, ale v každém kole má jeden hráč roli, ve které si vybírá slova ze široké nabídky a některé propojí s pomocí jednoho pojmu. Tato náplň je zajímavá, i když hra má rezervy v bodování i v dynamice tahu. I tak je ale Rodinná trefa zajímavou hrou, jen by potřebovala lehce doladit.