Žila, byla krásná žlutá hruška, když vtom ze stromu vystřelila jako puška. Ptáte se z jakého důvodu? Nebylo to trauma kvůli jejímu původu. Na větvi nad ní přistála vrána, která vždycky takhle z rána, hledá hrušky na stromě. Odnese je přes pole a lesy, až ke svojí malé kleci, upustí ji dovnitř rychle a usadí se stranou ztichle. Zevnitř strašlivý zvuk ozve se, až se celá klec zatřese. To hruška zmizela v bříšku dětí. A co vrána? Už zase pro další letí..
Co by byl svět hudby bez rýmů? Kytara by neměla o čem drnkat a piano tklivě vyprávět. Naštěstí každý takový rým, neboli vazba mezi dvěma slovy, visí ve vzduchu. Stačí jen natáhnout ruku a poslechnout si jejich spojení. Potřebujete trochu cviku a dobré oči, abyste tu tenoučkou nitku mezi slovy viděli. Jenže jedna věc je rýmovat v češtině, ale zkoušeli jste to někdy v jiném jazyce?
Dnes nás podobná zkušenost čeká v krabičce, která nese nápis Rhyme Out! Balení přichází od společnosti Educational Insights, ale u nás ji koupíte zásluhou společnosti Angličtina-hry.cz. Hra je dílem kolektivu autorů, kteří nejsou na krabičce jmenovaní. Víme ale, že vznikla v roce 2012 ve Velké Británii, což znamená, že je celá v angličtině.
Už na krabici na vás čekají hravé ilustrace nejrůznějších všedních věcí propojených rýmy. Samotná krabička je zajímavé provedená. Všechno je v ní umístěné na stojato, a když odstraníte víko, dostanete pěkné zkosené dno, kde se všem těm kartám sedí velice dobře a pohodlně.
Karet je 300 a přichází k vám ve dvou barvách označujících úroveň. Ale ono to je trochu složitější, protože karty jsou oboustranné. Takže na druhý pohled zjistíte, že vlastně všechny karty jsou stejné a obtížnost určíte stranou, se kterou budete hrát. Jednodušší jsou ty na žluté straně, protože obsahují ještě navíc nápovědu. To nám tedy dává dohromady 600 úkolů v téhle malé krabičce.
Kromě toho karty mají na sobě vždy tři vodítka. Každé z nich vás dovede k jednomu z trojice slov a všechny tři se navzájem rýmují. Stačí tedy, abyste přišli na jedno a další dvě by k vám měly dorazit samy na drátkách rýmů. Mezi kartami najdete také zelenou barvu, která označuje možnost ukrást nějaké získané karty soupeřům, jak si povíme za chvilku.
Na začátku každé partie tedy musíte nejdříve rozhodnout, s jakou obtížností karet budete hrát. Podle toho je musíte správně natočit v dobírací hromádce touto barvou dolů, aby hráči neviděli předem zadání. Další součástí obtížnosti je v případě jednodušší strany otázka, jestli budete číst nápovědu nahlas okamžitě, nebo až na požádání hráče. Zde záleží také na zkušenosti hráčů a jejich znalosti anglického jazyka.
Pak už stačí jen vybrat jednoho z hráčů, který se stane v prvním kole vypravěčem. Ten nemůže v tuto chvíli získat kartu jako odměnu a ani nebude odpovídat. Místo toho vezme horní kartu z balíčku a přečte všem svým soupeřům celé zadání případně včetně nápovědy.
Jakmile je celý text přečtený, ostatní hráči se snaží co nejrychleji odpovědět správně. Jako platná odpověď se počítá pouze série tří správných slov za sebou. Ten, komu se to podaří, získá za odměnu právě tuto kartu a partie pokračuje tím, že se vypravěčem stane další z hráčů po směru hodinových ručiček.
V případě, že nemůže čtenář otázek jasně rozlišit, kdo z hráčů byl první, pak přečte novou otázku pouze jim. Pak se rozhodne o držiteli karty a můžete pokračovat v partii dál. Pokud nedokáže odpovědět nikdo, dostane kartu za odměnu čtenář.
Některé karty jsou zlodějské. Poznáte je tak, že standardní barva pozadí je nahrazená zelenou. V horní části karty se také dozvíte, kterým směrem můžete krást – buď od souseda nalevo, napravo nebo od libovolného protivníka. Nejdříve ale takovou kartu musíte získat v klasickém souboji a teprve pak ji použijete. Tím můžete získat rovnou dvě karty v jednom kole, což je velice lákavé! Že se jedná o zlodějskou kartu musí vypravěč všem oznámit už ve chvíli, kdy začíná kolo.
Partie končí ve chvíli, když některý z hráčů nastřádá celkem deset karet. To může nějakou chvilku trvat, přestože se účastní hádání vždy všichni. S vyšším počtem soupeřů (čtyři a více) doporučujeme počty potřebných karet vždy o jednu snížit (4 = 9, 5 = 8, 6 = 7, atd.).
Rhyme Out vás na první pohled zaujme především množstvím karet a rýmů, které se mohou do tak malé krabičky směstnat. K nim navíc ke každému patří ještě nějaká fráze nebo podobnost, která vám dále potrénuje znalost angličtiny.
S hrou budou mít největší potíže lidé, kteří nemají „básnické střevo“. Naštěstí většina rýmů je zcela evidentní, protože slova spolu sdílí opravdu výraznou část. Proto i méně trénovanému člověku nebude dělat problém je dát k sobě.
Princip je pěkný v tom, že ke každému slovu máte nápovědu v podobě nějaké fráze nebo alespoň příbuzného slova. Jakmile objevíte jedno, ostatní už se vám hledají mnohem lépe. Jenže je to závod s časem a soupeři, takže vám často prostě povolí nervy.
Hra s rýmy neuvěřitelným způsobem trénuje jazykovou zásobu. Navíc si můžete často spojit slova s nějakým výrazem nebo větou, čímž si dále obohacujete svoji znalost cizího jazyka. Bohužel některé fráze a připomínky, třeba na doktora Seusse, u nás nejsou příliš známé. Naštěstí takto koncipovaných nápověd ve hře nenajdete moc.
Pravidla vám také pěkně řeknou, jak máte ukládat zpět karty, aby se vám témata neopakovala. K tomu slouží v krabičce dva sloupečky. Použité karty byste měli zasunout dozadu. Jinak balení současně může sloužit i jako zásobník, takže vlastně listy vysunujete pouze za účelem přečtení.
Co se nám moc nelíbilo, je pravidlo, že vypravěč dostane kartu, kterou ostatní neuhodnou. Není ale přitom nic, čím by si ji vysloužil. Ve skutečnosti by měla být karta odložena stranou a neměl by ji získat nikdo. Tak jsme to také už od druhé partie hráli my.
Pro menší děti obsahuje hra také několik zjednodušujících verzí, například nutnost uhodnout jen dvě slova. Díky tomu ji lze hrát i s méně pokročilými angličtináři. Dobré je, pokud pak na hru dohlíží nějaká dospělá osoba, která je schopná překládat nápovědy na kartičkách, které využívají fráze nebo složitější slova.
Rhyme Out je výbornou hrou pro trénování angličtiny, ale uspěje i jako obyčejná hra na pobavení. Hráči se snaží být rychlejší než soupeři. A u těchto vědomostně-reakčních her je obvykle legrace zaručena. Herní princip je jednoduchý a největší překážku tak budou představovat některá složitější anglická slovíčka.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Vydavatel | Educational Insights |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 3 - 10 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | Unplayable in another language (1 voters) |
Kategorie | Party Game, Word Game |
Mechanismy | Pattern Recognition |
Více o hře.
+ ohromný počet karet a možností
+ pěkný mechanismus s hledáním rýmů
+ zařazení akčních karet
+ malé přenosné balení
- rýmovací angličtina je těžká
- věkové omezení