Zákoutí Londýna už dávno nejsou bezpečná. Včera jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži. Vracel jsem se ze svého hostince domů k rodině, když vtom na mne v uličce padlo bezvládné tělo. Mělo rozříznuté hrdlo a mrtvé oči se na mne nepřítomně dívaly. Úlek mi nezabránil se rozhlédnout, ale po další postavě ani stopa.
Jenže to mne nijak neujistilo v tom, že jsem v bezpečí. V nočních stínech dohořelých luceren se mohla schovávat celá britská armáda. Uvědomil jsem si, že pořád držím mrtvou ženu v náručí. Kdysi byla krásná a blonďaté kadeře mne jemně hladily na rukou. S největším sebezapřením jsem ji pomalu pustil na zem. Nemělo smysl volat policii, do těchto míst zavítala jen velmi výjimečně. A přesto jsem až dodnes nebyl svědkem žádného zločinu. Nikdo v Londýně už si nemůže připadat v bezpečí. Nikdo..
Nechte se pozvat do roku 1888 do Londýna. Vstupte s námi do čtvrti Whitechapel, kde řádí tajemný vrah a nikdo nezná jeho identitu. Právě to bude vaším úkolem zjistit ve hře Mystery Rummy: Jack the Ripper, která zahájila v roce 1998 řadu her Mystery Rummy vydavatelství U.S. Games Systems, Inc. Naše verze pochází z roku 2009 a jedná se tedy o dotisk, který zdobí ilustrace Christine Conrad a Virginijus Poshkus.
Okamžitě se zařadila k jejich největším úspěchům a také jako životní dílo autora Mika Fitzgeralda. Rozrostla se později i o témata Jekyll & Hyde, Al Capone a nejnověji také jako Bonnie a Clyde, ale to už v režii jiného vydavatelství. Designérovi Mystery Rummy se ale zrovna v loňském roce podařilo vymanit ze stínu rummy her pomocí vojenské hry Hooyah: Navy Seals Card Game (recenze).
Jako správná karetní hra se i Mystery Rummy: Jack The Ripper nachází v menší krabičce. Zcela v náladě tématu najdete na jejím obalu temnou kresbu šrafováním, která se točí kolem vražedných zbraní, skalpelů, ale přesto jí vládne portrét hlavního podezřelého uprostřed. Na celé krabičce je zajímavý také styl zpracování, který z ní dělá trochu knížku. Otevírá se odklopením, ale víko přitom má přesahy a přikrývá v zavřeném stavu i dno krabice.
Když se pokusíte podívat dovnitř, zaujme vás šestice portrétů podezřelých na vnitřní straně víka. Jsou tu všechny důležité postavy ve svých dobových portrétech. Mnohem důležitější podívaná na vás čeká na druhé straně krabice, v jejím dně. To je rozdělené na dvě přihrádky naplněné až po okraj kartami. Ale abyste si nemuseli lámat hlavu s jejich vyjímáním, jsou pod nimi prostrčené plátěné jazýčky. Když za jeden z nich zatáhnete, nekousne vás had, ale místo toho na vás vyskočí polovina herních karet. No a na druhé straně ta druhá půlka, takže dohromady máte 62 karet.
V hromádce na vás čekají celkem tři druhy karet – jedna jediná karta úspěšného útěku Jacka Rozparovače, ale především 36 karet důkazů (evidence) a 25 soudcovských (gavel – podle soudcovského kladívka). Všechny karty mají stejné rozložení a liší se především ikonou nalevo. Ta je umístěná v barevném pruhu, který s ní přímo nesouvisí.
Barvy a texty mohou patřit nejen důkazům, ale také podezřelým, obětem, místům činu nebo úředním událostem. V pravém horním rohu je číslo s bodovou hodnotou karty, zatímco číslo ve spodní části ukazuje pravděpodobnost, že tato postava je hledaným vrahem. Jednička je zde ale nejvyšší šancí a šestka nejnižší.
Všechny bez rozdílu ale mají obrázek, název a dva texty oddělené vodorovnou čarou. Horní popisuje schopnosti a vliv karty, zatímco spodní nám poskytuje trochu informací z opravdového vyšetřování případu.
Hra je ve své podstatě postavená na klasické hře rummy, která představuje sbírání podobných čísel. Z takových her jsme měli tu možnost testovat Rummikub (recenze). Že se vám to těžko představuje? To se nedivíme. Hra současně kombinuje mechanismy s hledáním vraha a možností jeho útěku do jednoho komplexního celku.
K hraní budete kromě karet potřebovat také tužku a papír na poznámky a počítání bodů. Podle počtu hráčů pak rozdáte každému z nich mezi osmi a desíti kartami do ruky. Ty představují jejich startovní ruku a zbytek karet vytvoří dobírací balíček. Z horní karty pak otočením vznikne místo pro odkládání zahraných karet.
Každý z hráčů má ve svém tahu čtyři akce, z nichž dvě jsou povinné a dvě volitelné. Teprve pak předá slovo dalšímu soupeři, který má stejné šance se svými kartami. Na začátku si musí nejdříve vzít jednu kartu. Záleží na hráči, jestli ji získá z dobíracího nebo odkládacího balíčku, vždy se ale musí jednat o tu horní. Zatímco v odhazovací hromádce víte, po které kartě saháte, do druhé volby jdete zcela naslepo.
A teď vás konečně čeká hraní karet. Můžete zahrát jednu soudcovskou a libovolný počet karet důkazů. Ty však je třeba zahrát alespoň po trojicích od jedné barvy a názvu nebo přiložit ke skupince, která už na stole leží a to i před soupeřem. Na konci každého tahu pak musíte zahodit jednu z karet v ruce na odkládací balíček. Odsud ji může získat hráč, který po vás bude na tahu.
Tu hlavní možnost jsme ale přeskočili. Na začátku svého tahu může hráč vyvolat hlasování, které ale lze provést pouze jedenkrát za sehrávku. V této chvíli všichni z hráčů tajně napíší na papír jméno postavy, která podle nich bude na konci kola usvědčena jako vrah. Mohou si přitom vybrat kohokoliv z šesti nabízených charakterů. Hlasování je tajné a volbu odkryjete až na konci.
Takto se postupně střídají hráči ve vykládání karet až do chvíle, kdy jeden z nich zahraje poslední kartu a v ruce mu nezbude žádná. To je klasické a nejobvyklejší zakončení kola. Důležité je sledovat body, které jsou ve hře pro každého z podezřelých. Hráč může ale zakončit kolo i zahráním karty Rozparovač utíká. Jediné body jsou za tuto kartu (35) a také za karty obětí a míst činu. Žádné jiné karty nemají žádnou hodnotu!
Postava s největším součtem z karet se stává v tomto kole Rozparovačem. Nyní hráči sečtou hodnoty svých karet, přičemž za karty patřící vrahovi dostanou dvojnásobný počet bodů. Současně si ale všichni odečtou body za karty v ruce, které není možné nikam na stole přiložit. Hráč, který tipoval správně identitu pachatele, dostane deset bodů. Partie pokračuje dalším kolem, dokud někdo ze soupeřů nedosáhne součtu sta bodů.
Mystery Rummy: Jack the Ripper je překvapivě jednoduchá hra. A to především v porovnání s délkou pravidel. Ty mohou leckteré hráče (a slabší angličtináře) odradit, přestože se jedná v podstatě o jednoduchou zábavu o střádání skupin karet.
V čem leží popularita hry a základ její opravdu návykové hratelnosti? Ve snaze dostat právě tu vaši postavu na vrchol a udělat z ní Jacka Rozparovače. To je hlavní cíl a také cesta k největšímu bodovému zisku, protože tyto karty mají na konci kola dvojnásobnou hodnotu.
Ve hře je spousta různých karet, za které můžete dostat body. Vždy je ale v první řadě musíte dostat na stůl před sebe a to v páru. Nebo vám pomůže některý ze soupeřů, když vyloží skupinku stejného druhu. Zde je velice důležité odhadovat a sledovat soupeře a snažit se vytušit, které karty by mohli mít v úmyslu zahrát. Snažíte se jim nenahrát a současně využít jejich karet ve svůj prospěch.
Ale výjimečné na Mystery Rummy jsou především karty obětí, alibi a míst činu, které vám umožňují provádět speciální akce – vybrání karty z odhazovacího balíčku nebo dobrání dvou karet. Zato alibi slouží jedné z postav vyložených na stole k vyhnutí se obvinění – tato postava nemůže být vrahem. Ale alibi jsou vzácné a může je mít vždy pouze jeden z podezřelých. Důležití jsou i žolíci, které můžete zkombinovat s libovolnou kartou. Ale s kterou to bude nejvýhodnější?
Dvě zakončení kola zaručují napětí. V balíčku najdete také šedé karty, které mu pomáhají v dosažení jeho cíle. Není to jednoduché a jedná se o riskantní podnik (mínus dva body za každého podezřelého ve hře, pokud se vám to nepodaří), protože i tato karta má svoje podmínky pro zahrání.
Každá karta zde má svoje důležité místo a hra je překvapivě strategická a odmění se hráčům, kteří dobře plánují. Nemohou sice stále zcela dokonale ovlivnit karty, které si doberou, ale i tak cítíte nějakou kontrolu nad touto napínavou hrou. Navíc pozor při odhazování, abyste svým soupeřům nenahráli. Ve hře má svoje neopomenutelné místo i počítání karet a pravděpodobností, že některá z karet přijde nebo už je dávno v odhazovacím balíčku.
Můžete si zahrát partii s chutí ve dvou, třech i čtyřech hráčích. Duel se sice odlišuje od ostatních počtů svojí hratelností, ale v obou verzích je hra zajímavá. Ve dvou mají hráči lepší přehled a především kontrolu nad hrou, zatímco více soupeřů přináší více nepředvídatelných situací. Bez ohledu na množství soupeřů oceníte vždy tempo, které zaručuje, že se velice rychle znovu dostanete k tahu.
Mystery Rummy zní na papíře v podstatě obyčejně. O to víc pak hra překvapí, když se ji naučíte a jednou vyzkoušíte. Nebudete mít pocit, že vám náhoda hází klacky pod nohy a výběr správných karet k zahrání vám všechno vynahradí. Každé kolo je napínavé a celá situace se může změnit s jedinou kartou. Nechte se překvapit stejně jako my a uvidíte, kdo byl opravdu Jackem Rozparovačem!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Mike Fitzgerald |
Ilustrace | Christine Conrad, Eugenia Nobati, Virginijus Poshkus |
Vydavatel | U.S. Games Systems, Inc., Eagle-Gryphon Games, Edge Entertainment, Kaissa Chess & Games, Neptuno Games, Pegasus Spiele |
Rok vydání | 1998 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | Moderate in-game text - needs crib sheet or paste ups (8 voters) |
Kategorie | Card Game, Murder / Mystery |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection, Voting |
Rodina | Card Games: Draw and Discard, Historical Figures: Jack the Ripper, Misc: LongPack Games, Series: Mystery Rummy, Traditional Card Games: Rummy |
Alternativní názvy | Mystérami: Jack l'éventreur, Mystery Rummy: Fall 1 – Jack the Ripper, Mystery Rummy: Horror en Londres, Mystery Rummy: Jack el Destripador, Σκοτεινές υποθέσεις: Λονδίνο 1888 |
Více o hře.