Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Leonardo a všechny jeho vynálezy

Leonardo - balení

Vzpomínám na Monu Lisu. Když jsem ji viděl naposledy, chtěla mi přestavět některé z mých vynálezů. Prý je stejně dobrá v konstruování strojů, jako já. Po své dálkově řízené vlaštovce jsem jí poslal zprávu. Vyzývám ji na souboj. A když prohraje, budu moci já, Leonardo Da Vinci, nakreslit její portrét, o který se snažím tak dlouhou dobu.

My si můžeme užít všechny vynálezy tohoto slavného muže historie zásluhou hry Leonardo od firmy Ghenos Games, která se řadí do jejich edice Junior. Hra vyšla v roce 2013 jako dílo autora Charles Chevallier a ilustrátora Giorgio De Michele.

Už z krabice samotné na hráče dýchne vůně vynálezů, které se pohybují všude kolem ústřední dvojice. Vstupujeme do bájného momentu, kdy Leonardo maluje Monu Lisu. Ačkoliv on i ona vypadají na víku trochu jinak, než je známe z historie.

Leonardo - připravená hra

Uvnitř krabice pak na zvědavé malé i velké hráče čeká především rozkládací herní plán, na kterém je vše poskládáno do kruhu kolem vitruviovy figury, tedy muže v kruhu. Tím je tentokrát náš mladý Leonardo a kolem něj se nachází devět pozic pro rozložené karty.

A právě hromádka karet je tím dalším, co nás bude v krabici zajímat. Kromě karet součástí potřebných k vynalézání (dřevo, provaz nebo ozubená kola) zde najdeme i samotné portréty vynálezů (osmnáct různých). Každý z nich obsahuje bodovou hodnotu, kterou vydá až po splnění, ale také seznam potřebných součástek. Posledním typem mezi 83 kartami jsou akce, které umožní hráčům trochu upravit jinak pevně daný průběh tahu. Ještě tu je ale dalších 24 karet, po šesti od každé barvy, které budou patřit hráčům a ukazují hrdiny hry a číslice od jedné do tří.

Ale abychom se ke kartám dostali, museli jsme přejít přes dva archy kartonových komponent. Většina z nich vyobrazuje také již zmíněné Leonardovy výtvory. Je jich tedy znovu osmnáct a ve spodní části ilustrace mají nožku, jsou tedy připravené na uchycení do plastového držáku. Totéž čeká i trojici figurek, které se mohou účastnit partie – jsou zde Leonardo a Mona, ale také jejich domácí mazlíček – modrá kočka a nechybí ani jeden kulatý žeton označující začínajícího hráče.

Leonardo - rozehraná hra

Na začátku partie si soupeři mezi sebe položí herní plán a ze zamíchaných balíčků materiálu a vynálezů na něj vyloží karty. Každý z těchto dvou typů má na desce svoje pevně dané místo, takže stroje budou tři a zbývajících karet šest. K vynálezům je třeba najít také jejich kartonové podobizny a postavit je do stojanů poblíž. Hráči si vyberou barvu a od ní si vezmou sadu karet. Jeden z nich se stane začínajícím hráčem a dostane žeton.

V každém kole pak hráči společně naplánují pomocí dvou karet, kterou figurkou chtějí posunout a o kolik polí. Od začínajícího hráče pak mohou vždy provést tento pohyb, a kde postavička zastaví, odsud mohou získat ležící kartu. V případě součástky nebo akční karty to je jednoduché, hráč si ji prostě vezme. V případě vynálezu ale musí mít dostatek součástek, které odevzdá a za to získá stroj. Ten současně přináší i vítězné body.

Velmi často se stane, že někteří hráči naplánují pohyb pro stejnou figurku. V takovém případě rozhoduje aktuální pořadí hráčů, které se po každém kole mění. Aktuální hráč předá žeton dalšímu, všichni si vezmou své zahrané karty zpět a mohou znovu plánovat s využitím kompletních možností.

Leonardo - rozehraná hra

Partie pokračuje sháněním surovin a kompletováním vynálezů až do chvíle, kdy je prázdná právě jedna z těchto dvou hromádek. V takovou chvíli hráči ukončí soupeření a sečtou body na získaných kartách vynálezů. Hráč s nejvyšším bodovým ziskem vítězí.

Leonardo přesně sedí do svojí kategorie junior. Je to opravdu jednoduchá hra, která ale pro děti představuje zajímavé výzvy. Díky tomu si ji s nimi rádi zahrají i rodiče. Jako taková samozřejmě nikdy nepotěší zkušenější hráče.

Odhalování karet na kruhu je náhodné, takže často mohou hráči čekat na suroviny pořádně dlouho. Ale tady jsou jejich šance společné. To ale neplatí u plánování, kdy se vždy snažíte vyhnout postavám, kterými budou pohybovat soupeři. Jakmile někdo posune figurku jinam, zmaří vám plány a vy naplánovaným posunem skončíte jinde. Často tak dochází k nechtěným překvapením, které se ale současně také starají o nejnapínavější fázi celé partie.

Leonardo - karty

Do partie samozřejmě zasahují také akční karty, které umožňují odehrát druhý tah nebo ukrást soupeři některou z jeho karet součástky. Pokud hrají menší děti, je dobré tyto karty vyřadit. V opačném případě ale přidávají do hry porci nepřátelství a hráčům umožňují získat i karty, ke kterým zrovna v daném kole nestačili dojít.

Zbytek hry je totiž čistě o chození dokola a sbírání vhodných surovin. V tom se už tolik zábavy neukrývá, ale právě současné plánování děti potěší a odlišuje tuto hru od jiných pro toto publikum.

Hra má jasně nastavený časový limit, který je stejný ve všech počtech. A díky tomu partie trvá opravdu deklarovaných třicet minut. Zážitek se ale liší podle počtu hráčů, protože zatímco ve dvou i třech účastnících mají soupeři šanci, že každý dostane svoji figurku, ve čtyřech už jeden bude mít vždy smůlu. Partie je také mnohem hektičtější, protože figurky se neustále posunují.

Leonardo - karty

Jako největší problém vidíme sledování pořadí hráčů. Na předávání žetonu mají problém pamatovat dospělí, natož děti, které se zaberou do hry. Mohou z toho pak vzniknout zbytečné hádky a tahanice, protože pořadí v této hře má naprosto zásadní roli.

Dětskému ladění je uzpůsobená i grafika. V hlavní roli se tu nachází děti a všechny ilustrace uvnitř jsou pěkné a hravé. Samotné dílky vynálezů tu mají ale těžkou roli, protože jejich existence vlastně není k ničemu potřeba. Jejich figurky jsou tu pouze na ozdobu a navíc je hráči musí neustále měnit v podstavcích, kterých je omezené množství. Navíc místa pro karty na herním plánu jsou špatně navržená, protože mají stejnou grafiku, jako karty. Často tak nevíte, jestli na daném místě leží karta nebo je třeba jej doplnit.

Leonardo - karty

Leonardo funguje dobře v cílové skupině, pro kterou je určen. Dětem se líbí grafika, téma vynálezů i jednoduchá hratelnost. Přitom je ale čeká plánování v podobě výběru karet v každém kole. Leonardo tak je hrou vhodnou do rodiny s dětmi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCharles Chevallier
IlustraceGiorgio De Michele
VydavatelBlackrock Games, Ghenos Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk8 and up
KategorieRenaissance
MechanismySet Collection
RodinaHistorical Figures: Leonardo da Vinci

Více o hře.

Recenze: Leonardo a všechny jeho vynálezy
Leonardo je hrou, která se obrací k malým vynálezcům. Děti se u hraní budou bavit, ale hra je příliš jednoduchá pro všechny alespoň trochu zkušené hráče. Hráči zde pohybují figurkami po kruhové cestě, sbírají součástky a z nich staví vynálezy. Ke všemu potřebují dobrý odhad a štěstí, protože pohyb jim může zmařit soupeř, který chce posunout stejnou figurkou. A stačí, aby na něj přišla podle pořadí řada dřív, a zcela zkazí hráči plány. Jenže není jednoduché udržet si přehled o tom, kdo opravdu ten začínající hráč je, protože se mění každé kolo. Figurky vynálezů jsou navíc zcela zbytečné, hra díky nim sice vypadá hezky, ale nemají žádný přínos. Leonardo je hrou pro děti, která tak působí i při hraní. Dětem se ale líbí a to je asi to hlavní.
Klady:

+ pěkné dětské zpracování
+ pro děti zajímavé téma
+ jednoduchá hratelnost
+ společné plánování pohybu
+ rychlé i ve čtyřech
Zápory:

- špatné sledování začínajícího hráče
- velký vliv náhody
- zbytečné figurky vynálezů
- nepřehledný plán
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ziemlich Zügig – tak trochu o vláčcích