Kdysi dávno by mě za to zavřeli do vězení a možná by mi provedli ještě něco mnohem horšího. Mám úžasné schopnosti. Stačí mi, abych se na někoho podíval, a vím všechno, co si myslí. Je to schopnost, kterou všichni chtějí a jsou kvůli tomu schopní mě třeba i někde držet násilím. Ani dnešní doba se neliší od středověku, kdy bych byl označen za čaroděje. Už je vám asi jasné, že to není žádná legrace. O to jsem rád, že uvnitř své hlavy mohu být sám, zamknutý před všemi. Nebo ne?
Je na čase zkusit si čtení myšlenek na vlastní kůži. Právě proto vám nabízí firma Albi svoji novou deskovou párty hru Telepatie, která se tak řadí jako další do řady populárních party her, jako je iKnow (recenze), Znáš mě? (recenze) nebo Párty Alias: Velká sázka (recenze). Na první pohled by se zdálo, že se jedná o původní český výtvor, ale malé logo firmy Outset nás vyvede z omylu. Jedná se o kanadskou společnost, která má ve svém portfoliu řadu podobných zajímavých her. Jejím autorem je Brian C. Larson a vznik se datuje až do roku 1992!
Žlutá krabice zaujme už na první pohled a mezi tou barvou se občas mihne i nějaký obrys nejrůznějších předmětů. Ale než se k nim dostaneme, musíme se propracovat přes jeden A4 list pravidel a rozkládací plán, na němž vede spirála složená z barevných políček od startu na kraji až do cíle uprostřed. Některá políčka jsou navíc označena ikonou.
Teprve na dně krabice na nás čekají už zmiňované obrázky. Tedy ještě ne tak docela, protože je musíme objevit v balíčku 330 karet. Ty jsou uloženy v kartonovém stojánku a jsou oboustranné. Modrý lem značí obrázek, který se hráči budou snažit popsat, zatímco žlutý rámeček značí slovo. V pytlíku zatím na svoji šanci čekají také barevné figurky a jedna kostka. Potěší přiložené čtyři obyčejné tužky, prázdný zápisník a navíc ještě přesýpací hodiny.
Na začátku každé hry si soupeři zvolí jednu figurku a tu postaví na velké zelené políčko start na herní plán ležící ve středu stolu. Všichni dostanou také list papíru a tužku. Karty témat je třeba zamíchat a položit jako dobírací hromádku zpět do stojánku. Základní hra ve více hráčích je týmová po dvojicích a členové musí sedět proti sobě, aby nemohli opisovat.
Jeden z členů začínajícího týmu si vezme kostku a hodem určí, jestli budou jeho spoluhráči mít jako předlohu obrázek nebo slovo. Nyní vylosují kartu z balíčku a položí ji odpovídající stranou nahoru. V tutéž chvíli jeden z členů nepřátelského týmu otočí přesýpací hodiny a hráčům začne běžet čas. V jeho průběhu musí napsat seznam asociací, která je v souvislosti s obrázkem nebo slovem napadnou. Vždy ale mají horní počet určený číslicí, na které stojí figurka. Na začátku to tedy je pět slov.
Když písek v hodinách doběhne, porovnají si své napsané odpovědi. Bod přinese pouze taková odpověď, kterou napsali oba členové týmu. Za každou shodnou odpověď se figurka týmu posune na spirálové trati o jedno políčko vpřed. Týmy se střídají na tahu a snaží se dorazit do cíle jako první. Komu se to podaří, stává se okamžitě vítězem partie.
Telepatie je jednoduchou hrou asociací. Hráči se musí snažit myslet obecně a obyčejně, žádné výmysly nebo fantazírování body nepřináší. Mnohem důležitější roli tentokrát zastupuje slovní zásoba.
Samotné psaní slov je většinou velice hektické. Není příliš čas na přemýšlení a často tak napíšete to, co vás jako první napadne. Přesto je někdy lepší napsat méně smysluplných slov než více blbostí. Tady si nikdo z hráčů partii příliš neužívá. Zábava začíná až ve chvíli, kdy dojde čas na porovnávání. Každé kolo na účastníky čeká údiv, co je kdo schopný na některá témata vymyslet.
I když budete hrát neustále ve stejném složení, 330 karet a tedy 660 zadání je zárukou dostatečné zábavy. A i ve chvíli, kdy se vám některé karty začnou opakovat, už si odpovědi na ně nebudete vůbec pamatovat.
Snaha trefit se do myšlenek ostatních je zábavná. Telepatie funguje velmi dobře především jako nenáročná zábava do restaurace nebo na odreagování. U této hry zaručeně vyčistíte hlavu, protože vše ustupuje stranou nutnosti vymýšlet nová slova.
Nemusíme asi zdůrazňovat, že hra je tím zábavnější, čím víc hráčů se jí účastní. Bohužel tady narážíme také na zásadní nedostatek – partii můžete zahájit pouze v sudém počtu hráčů, protože týmy mohou být pouze dvoučlenné. To je občas hodně omezující a řešením je pouze vytvořit tým, ve kterém se budou hráči každé kolo střídat. A přesto je tu ještě další možnost – u tříčlenných týmů nechat psát všechny, ale body udělit pouze za shodu celé trojice. Tím se hra ještě ztíží a tahle úprava je výborná především pro zkušené hráče.
Herní dojmy jsou ale jednoznačně lepší, když jsou ve hře alespoň tři týmy, což vyžaduje alespoň šest hráčů. Výjimkou je v případě Telepatie ještě počet dvou. Pravidla totiž obsahují úpravu pro dvojici, která ale nebude soupeřit mezi sebou. Místo toho si svoje síly změří s virtuálním soupeřem, který se posouvá vpřed podle hodu kostkou. Pravidla nastavují tři různé obtížnosti a už na tu střední musí být hráči pěkně sehraní, aby uspěli.
Telepatie je pěknou party hrou, ve které se spoluhráči snaží myslet na ty samé věci. Asociace se slovy a obrázky fungují na výbornou. Bohužel hru výrazně omezují různé počty hráčů, kteří se u desky sejdou, a funguje především ve vyšších počtech. To ale nic nemění na tom, že Telepatie je příjemným a dobrým přírůstkem do světa party her na našem trhu.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Brian C. Larson |
Ilustrace | Brian C. Larson |
Vydavatel | Albi, Albi Polska, Brainstorm Games, Inc., Fun Connection, Outset Media |
Rok vydání | 1992 |
Počet hráčů | 4 - 24 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 9 and up |
Kategorie | Party Game, Word Game |
Mechanismy | Team-Based Game |
Rodina | Misc: LongPack Games, Theme: Psychic Powers |
Alternativní názvy | Telepathy, Telepatia, Telepatie |
Více o hře.
+ s asociacemi je zábava
+ velký počet karet
+ omezený počet slov k napsání
+ zajímavá varianta pro dva hráče
+ nastavitelná obtížnost
- omezení v počtech hráčů