Bohové a jejich mazlíčci. Slyšel jsem o nich vždy jen to zbytečné tlachání našich kněží. Teprve osobní zkušenost mne změnila. Při procházce jsem potkal ohnivého Baua. Byl to právě on, kdo mi vysvětlil, že všechny ty řeči o nastavování druhé tváře jsou jen kecy. Kněží, kteří potřebují obětní beránky. Ale já už ničím takovým nebudu. Povstanu a budu bojovat po boku bohů. Jejich válka je svatá.
Potyčkami se blýská na lepší časy (alespoň, pokud jde o naše zážitky) v krabici s názvem GodZ. Tahle novinka pochází z hlavy dvou autorů. Jsou jimi Diego Cerreti a Marco Valtriani (Super Fantasy). Hra vyšla pod hlavičkou italského vydavatelství Red Glove v roce 2014 a jejich tým s sebou tuto krabici přivezl na veletrh Spiel v Essenu. A to i s jedinečnými ilustracemi Guida Favara.
Krabice vypadá všelijak, je ne nenápadně. Na jejím oranžovému kabátku hrají prim ilustrace různých bláznivých postav. O to těžší je vytušit, že se jedná o božstva! A uvnitř krabice to aurou nadpřirozených bytostí doslova vře. Tím hlavním jsou dlouhé karty božstev, které obsahují hromadu podivných stupnic se symboly. Ty odpovídají akcím, ale také surovinám a síle.
K jejich označování poslouží velmi rády válečky, které zahajují seznam dřevěných komponent. V nich hráče potěší nejvíc šestice avatarů, každý jiný a odpovídající jednomu bohu. A pak třicítka věřících, které ale už tvoří staří známí meeplíci. Kartonové komponenty dotváří prostředí a to velké desky regionu, malé dílky teritorií i žetony (chrámy, boj, sláva a vyvážení).
Na začátku partie si hráči vyberou každý svého boha a k němu dostane všechno jeho vybavení, tedy především kartu, figurky, ale také domovský dílek mapky. Desku pak vybaví na startovních pozicích sloupečky, které budou v průběhu partie sledovat stav. Společnými silami pak ze svých částí mapy vytvoří (propojením se středovým dílem) svět a do jeho středu postaví trojici věřících ve své barvě a také vlastní inkarnaci. Zbývající tři figurky jsou umístěny na předem daná místa, odkud je lze později získat. Vedle plánu vytvoří nabídku žetonů, z nichž jediné jsou omezené podle počtu hráčů žetony slávy.
Každý hráč má ve svém tahu k dispozici především možnost využít akce. Na výběr jsou vždy tři varianty – využít síly věřících, využít svého avatara nebo stavět. Ale ještě než se cokoliv z toho stane, musí hráč vzít svůj váleček a z jeho předchozí pozice jej posunout do dalšího sloupečku v řadě. Tím se může dostat na políčko umožňující nějakou specifickou akci. Současně ale čím víc vpravo se nachází (každá akce znamená posun vpravo), tím méně zisku.
První z nabídky umožňuje přivést na plán posily nebo figurky přesunout. Všechno to ale stojí body víry, které hráč musí utratit. A pokud stojí dobře svým sloupečkem akce, pak může dokonce zaútočit na pozice nepřítele (jednotky i chrámy), pokud se zde nějaký nachází. Podobně se může pohybovat a útočit také inkarnace (avatar) samotného boha, tentokrát ale utrácením jídla. A jako třetí akce se nabízí stavba chrámu s pomocí bodů stavitelských.
Místo toho všeho může hráč inkasovat slávu a posunout svůj sloup zpět na start. Čím později to hráč udělá, tím menší zisk dostane. Od jeho aktuální slávy (na stupnici) se odečte počet hvězdiček z posledního navštíveného sloupce jako penalizace. Za to dostane žeton slávy odpovídající hodnoty.
Po akcích (nebo vybrání slávy) jsou tu ještě dvě další, povinné fáze tahu. První z nich jsou zázraky. K tomu jsou opět třeba body víry a na výběr má každý z hráčů z možností uvedených na kartě svého boha. Poté hráči znovu spočítají přísun zdrojů, které jim aktuálně přináší jejich věřící (z obsazených polí mapy) a lokace.
Na konci každého kola hráči vstupují do nového a všechno se točí od začátku. Mapa se zvětšuje, stejně jako konflikty a to až do chvíle, kdy někdo kontrolou území dosáhne v součtu šesti bodů války a slávy. Poté si hráči ke stávajícím bodům přičtou ještě odměny za kontrolované regiony a speciální místa. Teprve poté známe vítěze, který usedne na božský trůn.
GodZ je vlastně takovou civilizační hrou, která se schovává za obrovská těla bohů. Právě oni mají pod kontrolou všechny svoje věřící a mohou vést ty velké války. Hra tématu využívá šikovně a to především formou zázraků, které lze provádět. Ty jsou opravdu zajímavé a pro každého boha trochu odlišné. Ovšem i atmosféra samotné partie a božský pocit tu je přítomný.
Všechno se z velké míry točí kolem akcí a posouvání na plánu. To je zpočátku klidné, pomalé, ale jak se hra dostává do pozdnější fáze, všechno nabere na spádu. Kontakty jsou na pořadu každého kola a kontrola nad místy se neustále přelévá.
Zcela zásadní pro hru je příliv věřících. Ten je totiž nekonečný. Ať už vám jich umře libovolný počet, v novém kole na jejich místo nastoupí noví. Stačí mít jen trochu té víry nazbyt a znovu si je naverbovat do svých služeb.
Mnohé hráče může u Godz na první pohled odradit složitost. Pravidla i komplexnost jsou už na pokročilé úrovni. K tomu si ještě je třeba přičíst příručku, která není zrovna dokonale přeložena do angličtiny a obsahuje některé nepřesnosti. Navíc všude jsou haldy textu, které je třeba znát a porozumět jim.
Hra nabízí v první řadě ohromný počet voleb a strategií, které lze využít. Díky tomu se k ní budete rádi vracet. Prvních několik partií je totiž převážně výukových a teprve poté si začnete hru opravdu užívat. A objevování taktik a možností je tím, co vás na téhle hře bude bavit.
Nenarazíte tu na žádnou náhodu. Všechno lze kontrolovat. Cestou k tomu je velmi zajímavá volba akcí, která má jasnou nabídku s přidanými bonusy. Akční sloupec postupuje vpřed a tím hráči odměřuje čas k dalšímu vynechání kola.
Díky velmi konfliktní nátuře hry je zcela jasné, že je třeba alespoň tří hráčů, aby vše fungovalo. Naštěstí mapa se s počtem soupeřů zvětšuje, takže zážitek samotný poté už na množství účastníků nezávisí. To se ale nedá říct o herní době. Těch devadesát minut je v úvodních partiích hodně optimistických i ve třech. Často se tak dostanete do víru dvouhodinových partií. Naštěstí náplň hry tomu odpovídá a svět hry se opravdu vyvíjí.
GodZ jsou deskovou hrou, která nadchne všechny milovníky starých počítačových her na bohy, ať už je to Populous nebo Black & White. Naštěstí se nesnaží jít v jejich stopách, ale šlape si vlastní cestičku. Zajímavou a zábavnou. Hře prospívá také zařazení do zábavého a zajímavého světa Super Fantasy. GodZ si zajisté najdou řadu fanoušků mezi milovníky náročnějších her, kteří si rádi hrají na bohy.
<br><br>
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Diego Cerreti, Marco Valtriani |
Ilustrace | Guido Favaro |
Vydavatel | Red Glove |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 3 - 5 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (3 voters) |
Kategorie | Mythology |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Modular Board, Variable Player Powers |
Rozšíření | GodZ: the Genesis of Badly Dead |
Více o hře.
+ hraní si na bohy
+ vtipná grafika
+ zajímavá volba akcí
+ kvalitní zábava ve všech počtech
+ šířka strategických voleb
+ bez náhody
- málokdo o ní ví
- nepovedený překlad do angličtiny
- náročná hra, především v prvních partiích
- délka partie