V této hře se na chvíli stanete pračlovíčkem, který bude chtít získat nadvládu nad krásným údolíčkem plným hojnosti. Je zde však několik dalších kmenů, které staví své domečky a rozvíjí rodinné klany na váš úkor. Prehistorické období bylo časem výrazných klimatických a jiných změn, nevyhnete se tak katastrofám, které pokosí buď ty nevětší, nebo nejslabší klany. Ponořte se do dávné historie a vybudujte první lidská osídlení, musíte mít ale ostré lokty.
Hra, která má své kořeny již v roce 2006 nepatří do těch top známých věcí, ale svým pojetím a tématem si může určitě najít své fanoušky. Na webu YouTube lze u této hry Pierra Canuela vidět množství testování, kde za zmínku stojí, že hra ve svých počátcích dlouho neměla ani herní plán. Vesničky, které budete stavět, se totiž nesmí dotýkat, přidáním plánu tedy na dané šachovnici vzniknul navíc parametr omezeného prostoru.
V objemné krabici naleznete poměrně dost netradičního materiálu. Především tím mám na mysli dřevěné dílky, které představují oltáře, lidičky, mamuty nebo pece. Dále je obsahem obrovská šachovnicová deska a množství kartonových chatiček v barvách pěti hráčů. Minimum pro pěknou hru jsou dva lidé a již v tomto počtu je hra pěkně hratelná. Celkové grafické provedení je zvláštní, ale spíše líbivé. Především skoro 100 kartiček v provedení počítačové animace, které trošku připomíná moderní dětské cartoony stojí za to.
Na úvod musím říct první velkou výtku, kterou pro mě byla pravidla. Sice jde již o několikátou verzi této hry a je vidět, že proti minulým verzím bylo již mnoho chyb opraveno, přesto jsou pravidla napsaná poměrně dost neprofesionálně, zmatečně a zdlouhavě. Jednoduchá hra a prinicip, který se dá popsat tak složitě, že i poté, co jsem četl podruhé, jsem radši shlédnul některá videa na internetu.
Hra je svým principem čistou převahovkou. Tedy soutěžíte v různých elementech o to, mít převahu nad soupeři, za to získat další výhody a na základě nich vítězné body. Hráči se klasicky střídají a staví své domky, případně rostou do výšky či staví ohrádky. Do ohrádek může přijít mamůtek, do baráčků zas pec či oltář a samozřejmě obyvatelstvo. Následně tažená katastrofa poboří či zničí některé z baráků či daného vybavení. Bohužel jsou katastrofy velice random (útočí na silné i slabé a také na všechny elementy), takže je snaha o jejich eliminaci skoro mizivá a neovlivnitelná. Následuje třetí hlavní fáze, kdy vyhodnocujete jednotlivé vesničky (bloky domů) a v nich každý z uvedených faktorů.
V základní verzi hrajete s dílky a hodnotíte pouze pece, oltáře a ohrádky. Zajímavější je již rozšířená verze, kde hodnotíte rozlohu vašich obydlí a také množství dvojpatrových domečků (opět v každé jednotlivé skupině domů – bloků). Ideální je samozřejmě plná verze, kde navíc chováte v ohrádkách mamuty a do domečků vkládáte také obyvatelstvo. Kdo má v každém elementu v daném bloku budov většinu, bere si rozvojovou kartu. Takto vyhodnotíte většiny ve všech blocích budov a získáte několik karet. Ty pak v průběhu dalších kol můžete kdykoliv zahrát. Karty mají na sobě opět stejné symboly, takže za ně dále posilujete a získáváte převahu v daných vesničkách. Stavíte baráčky, či zmiňované dřevěné komponenty.
Zavčas ale musí další rozvoj přestat, protože vaše karty jsou víceméně jediným a hlavním zdrojem vítězných bodů. Pro co největší zisk bodů je potřeba sbírat stejné symboly, takže pokud např. odhodíte 5 karet s mamutem, je to pro Vás již 12 bodů.
V nejrozšířenější verzi hry může mít každý z národů speciální vlastnost, již ale při jejich přečtení vidíte na první pohled jasnou a nepochopitelnou nevyváženost a tak se s tímto posledním doplňkem neodporučuje hrát.
Hra má několik zvláštních herních principů. Jednak po odehrání kola si původní začínající hráč vybere hráče a jemu předá žezlo nového prvního hráče. Jelikož jde ale o převahovku a je většinou nejlepší být poslední, tak tento žeton pouze posunete po směru ručiček. Dalším zajímavým aspektem je, že všechny vámi zahrané karty vkládáte naspod jednoho z balíků, z něhož si znovu lížete, pokud v daném druhu máte většinu. Jakmile je některý z balíků prázdný, již v dalším průběhu hry nelze za získanou většinu v daném elementu nic získat. Je tedy potřeba zvažovat, který z balíčků budete doplňovat.
Hra je pěkně hratelná již ve dvou, ale samozřejmě vzniká trochu méně konfliktních situací (což naopak z pohledu přehlednosti nemusí být na škodu). Po pochopení základních principů vzniká především u katastrof množství těžko vysvětlitelných situací. Hra má mnoho děr. Základní, poměrně široký, převahový systém má sice velký potenciál, ale na druhou stranu svádí k dlouhému přemýšlení a přepočítávání. Někteří hráči si také mohou stěžovat na malou přehlednost v pozdějších fázích hry. Na druhou stranu i přes nekonečné analyzování a zvažování, kam ještě investovat a kde je minimální riziko, že budete přetlačeni, hra trvá jen pár kol a ve svižném tempu se dá odehrát do hodiny.
Myslím si, že danou hru by chtělo vystavět mnohem jednodušeji a jednoznačněji, možná pouze na logickém prinicpu bez maskování do prehistorické epochy a zvířátek a katastrof. Také by pak ubylo množství děr a z 20 stránkových pravidel by se udělaly 4 strany.
Hra Hoyuk již není nejnovější a v dnešní době je myslím množství záživnějších a propracovanějších her. Na druhou stranu, pokud by to byla moje jediná, možná první hra, tak díky velké znovuhratelnosti bych si dovedl představit, že si v Hoyuk zahraji i desítek her. Pěkné zpracování a téma pravěku láká, stejně jako zábavné elementy rozvoje a rozhodování, co kde postavit. Převahový princip hry také předurčuje k absolutní interaktivitě mezi hráči, obdobně jako při přetahování provazu, zde si určitě nikdo nehraje na svém písečku.
<br><br>
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Pierre Canuel |
Ilustrace | Michael Andresakis, Anthony Cournoyer |
Vydavatel | (Web published), MAGE Company |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 2 - 5 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (4 voters) |
Kategorie | Ancient, City Building, Negotiation, Prehistoric, Print & Play |
Mechanismy | Action Points, Modular Board, Simulation, Tile Placement |
Rozšíření | Hoyuk: Anatolia, Hoyuk: Obstacles, Hoyuk: Special Construction Cardboards |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Crowdfunding: Spieleschmiede, Digital Implementations: Tabletopia |
Více o hře.
+ velká variabilita
+ jednoduchý princip
+ 100% vzájemná interaktivita (přetahování)
+ pěkný materiál
+ zajímavá a líbivá grafika
- špatně napsaná pravidla
- mnoho nejasností a vyhodnocení, především katastrofy
- vše by se dalo udělat jednodušeji, spíše jako abstraktní hra
- pokud propásnete začátek, většinou se ztráta zvětšuje