Mezi loučemi a třepotajícími se plameny bylo vidět na strachem svraštěnou tvář Ronea Modrého. Motala se mu hlava ze zatuchlého vzduchu a jeho uši pořád slyšely ten proklatý šepot. Kdyby věděl, že bude výprava do nitra pyramidy tak náročná, nikdy by se na ni nevydal.
Na každé rovince se nacházelo několik pastí, takže průzkumník musel postupovat velice pomalu. Mezi cihlami byly téměř neviditelné škvíry, které ukrývaly šipky napuštěné jedem. Několik kamenů se již propadlo do nepoznaných hlubin, když kolem nich prošel. Naštěstí se vždy stačil zachytit připraveného provazu.
Všechno by se to dalo zvládnout nebýt těch všudypřítomných zvuků. Šepot se ozval jednou zprava, jednou zleva a vycházel ze zdí. A před deseti minutami se k němu přidal ještě jakýsi šouravý zvuk. Ten Roneovi nepřidával zrovna na jistotě. Už několikrát odolal touze obrátit se a utéct zpět na horký dech pouštního slunce. Ale odolával. Představa zlatých pokladů ukrytých v rozích pyramidy byla stále blíž…
Magický vliv pyramid stále láká návštěvníky ze všech koutů světa. A každý z nich tak trochu v koutku duše doufá, že právě on objeví něco, co nikdo před ním ne. Tajný vstup, chodbu, která povede k pokladu. A ona tam opravdu je. Tedy alespoň ve světě deskové hry Lego. Nebezpečí Ramsesovy pyramidy totiž ještě stále nebylo zažehnáno. Ačkoliv se hrdinové vyhnuli mumiím, dosáhli vrcholu stavby a porazili tam jejich krále Ramsese. Jenže po světě se roznesla nová zpráva o pokladech ukrytých v chodbách uvnitř. A každý správný lovec pokladů si takovou příležitost nenechá uniknout.
Tak uvažovali i ve společnosti Lego, kde si nechtěli nechat uniknout velmi slibnou značku, protože desková hra Ramsesova pyramida byla v čele všech her LEGO v roce 2009, když pronikly na trh. A právě ve šlépějích tohoto úspěchu by měla kráčet i nová hra Ramses Return, pod níž je opět ve spolupráci s Cephasem Howardem podepsaný také Reiner Knizia.
Pokud si dobře pamatujete z naší recenze (nebo z hraní Ramsesovy pyramidy), tak v původní hře hrdinové vystupují po jejím povrchu vzhůru až k vrcholu. Proti nim se řítí armáda mumií, které vysílá jejich král. Ramses Return ovšem zavede hráče přímo do nitra pyramidy, kam se vrátil všemocný král Ramses, aby se pokusil ještě jednou ochránit své cenné předměty.
Tentokrát se hra ukrývá v menší podlouhlé krabici, která naznačuje i menší rozměr hracího plánu. Deska totiž je jako i tady jednodílná (výjimkou z tohoto pravidla byl zatím pouze Race 3000) a má čtvercový tvar. Zbytek komponent dostanete již tradičně v igelitových sáčcích a jsou to mrňavé dílky LEGA. Z nich si musíte jako první krok vytvořit samotný hrací plán. K tomu využijete pěkné a jasné obrázkové instrukce.
Samozřejmě v balení nechybí ani výtečná velká LEGO kostka, kterou si můžete nacvákáním dílků upravit zcela podle svých představ. Ačkoliv je hra Ramses se vrací z druhé várky LEGO her, v podstatě nic se na jejich systému nezměnilo.
Co nás však nepříjemně překvapilo je absence českých pravidel v balení hry. Po jakémkoliv českém popisku na krabici byste pátrali marně. Samozřejmě lze pravidla najít online na webových stránkách společnosti, ale ne každý má přístup k Internetu nebo jej umí tak dalece ovládat. Možná se jedná pouze o problém s naší recenzentskou kopií, pak nám prosím napište v komentářích, abychom mohli tuto informaci opravit.
Když odhlédneme od cizích jazyků, pak musíme určitě pochválit třetí stranu pravidel, která nabízí hned několik zajímavých variant k hraní, až vás původní jednoduchá verze omrzí. Ale my si nejdříve popíšeme právě ten základní princip, který se dost podobá původní Ramsesově pyramidě.
Před první partií je hra připravená díky tomu, že jste ji stavěli. Tím jste se také seznámili se všemi dílky a součástmi, které na hracím plánu najdete. Z našeho přípravného pohledu jsou důležité figurky hráčů uprostřed, mumie na startu u vstupu do pyramidy a trojice zlatých trofejí v každém rohu.
Zbytek přípravy pak už zahrnuje jen barevné dílky, které známe již z Ramsesovy pyramidy. Tentokrát však mají trošku jiný smysl. Na kostce jsou na každé straně vždy dvě nebo jedna barva (dvě poloviny, jedna celá), a pak obrázky mumie se třemi puntíky.
Samotná hra je velice jednoduchá. Ten, kdo je na tahu, hodí kostkou. Pokud mu padne některá z dvojice barev, musí odhalit jeden z šesti chrámů uprostřed. Pokud se mu podaří ukázat jednu z barev, které hodil na kostce, může pohnout svojí figurkou o dvě pole libovolným směrem.
V průběhu chození může sbírat také barevné dílky. Pokud již některý vlastní a hodí kostkou tuto barvu, pak nemusí odhalovat chrám a rovnou se posune o dvě políčka. V průběhu mohou barvy měnit svoji pozici, protože hráči je mohou umístit na libovolné z volných políček. Mezi ně patří i dvě na začátku volná místa, takže dohromady zde je osm míst pro barevné dílky.
Protože jsou na kostce také dva obrázky s mumií, je jisté, že dříve nebo později někomu padne. V tomto případě je využitý princip z Minotaura – hráč totiž v tuto chvíli hýbe nejen svojí postavou o tři políčka, ale také figurkou mumie. Pokud mumie někoho chytí, pak se tato postava musí vrátit do středu a odevzdat jeden z nasbíraných pokladů.
Vyhrává ten, kdo jako první posbírá tři ze čtyř zlatých pokladů. Ty se nachází v rozích pyramidy a hráči je mohou sebrat tak, že na tomto políčku zastaví.
Ramses se vrací je LEGOvá hra pro menší hráče, než jeho pyramidový předchůdce. Již tak jednoduchá pravidla autoři ještě zjednodušili, aby hru přiblížili o rok či dva roky mladšímu publiku. Samozřejmě tím utrpěl dojem dospělých a rodičů, kteří si tak hru neužijí, jako Ramsesovu pyramidu.
Jediným náročnějším vlivem ve hře je možnost změnit pozici barevných dílků ukrytých pod chrámy. Ty potřebujete však hlavně na začátku hry, zatímco později budou mít hráči každý ve vlastnictví některý z barevných dílků, který je tohoto hledání ušetří.
Zpracování se ovšem stále daří udržovat laťku nasazené pyramidy, ačkoliv tentokrát před sebou nevidíte tu majestátnou pyramidu, která vzbuzuje na první pohled úctu. Tím se trošku ochuzuje o svoji tradiční zbraň 3D vzhledu, který do hry tentokrát v podstatě nevstupuje. Hráči hýbou pouze figurkami a hledají co nejvíce magických barev, které jim mohou pomoci v lovu pokladů. Ale i tentokrát lze svého cíle a vítězství dosáhnout i bez toho.
Ovšem největší promarněný potenciál Ramsesova návratu je patrný hned na první pohled. Hra totiž mohla být propojitelná s již existující Ramsesovou pyramidou – mohli jste si tak vytvořit dvě hry v jedné. Bohužel však hrací plány zkombinovat nejdou.
Samozřejmě vše se změní, jakmile do hry vstoupí rozšiřující pravidla. Ve variantě s tajnými chodbami nemohou figurky a hráči sbírat barevné krystaly. Pokud se jim podaří odkrýt správnou barvu podle hozené kostky, mohou nejen pohnout svojí figurkou, ale také se okamžitě přesunout na místo odpovídající barvy na hracím plánu. Tím umožňuje zajímavou taktickou variantu a rychlé přemisťování po pyramidě.
Vaše postavy mohou být také prokleté zelenými a fialovými krystaly. Ty budou figurky nosit na hlavě, pokud vstoupí na místo se zeleným nebo fialovým krystalem. Takoví hráči pak musí odhalit hned obě barvy, které se objevily na hodu kostkou.
Pravidla pak obsahují i zajímavou variantu pro dva hráče, kdy je k vítězství potřeba sesbírat všechny čtyři poklady a mumie se pohybuje dokonce o pět políček v jednom tahu! Nezapomeňte, že její kletba působí na všechna políčka, kterými prošla!
Pokud jste vlastníky Ramsesovy pyramidy, pak pro vás asi Ramsesův návrat nebude příliš atraktivní. Obsahuje sice několik zajímavých myšlenek a variant, ale ty se dají použít i při partii Ramsesovy pyramidy. Pokud jste si ale první pyramidovou hru nepořídili, protože je pro vaše děti ještě příliš složitá, pak je tato novinka přesně to co hledáte. Společnost LEGO tentokrát ubrala plyn a nabízí opravdu jednoduchou hru se základními herními principy. Veškerý průběh je daný kostkou, paměť tentokrát hraje mnohem menší roli. Tomu však odpovídá také nižší cena, takže pokud chcete pro děti jednoduchou chodičku, pak zkuste vstoupit na návštěvu k Ramsesovým mumiím do nitra pyramidy.
Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15% za dětský pohled.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Cephas Howard, Reiner Knizia, Jesper C. Nielsen |
Vydavatel | LEGO |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 10 |
Minimální věk | 7 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (3 voters) |
Kategorie | Children's Game, Dice, Memory |
Mechanismy | Memory, Roll / Spin and Move, Set Collection |
Rodina | Country: Egypt, Series: LEGO Games, Toys: LEGO |
Alternativní názvy | LEGO Ramses Return |
Více o hře.
+ cena
+ pro menší děti
+ opravdu jednoduché
+ rozšiřující pravidla
- chybí propojení s původní Ramsesovou pyramidou
- pro rodiče příliš jednoduché
- v balení nejsou česká pravidla