Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pirate Code – LEGO honba za pirátským pokladem

Všichni vědí, že kapitán Davy Jones ukryl svůj poklad na ztraceném ostrově kdesi v Karibiku. Jenže jak plynul čas, ostrov objevilo i několik dalších potulných plavců. Davy Jones tak dostal strach, že jeho zakopanou truhlu někdo najde.

Vyrazil tedy se svojí posádkou na cestu, zakotvil u ostrova, ale když konečně stanul na jeho písečné pláži zjistil, že neví, kam přesně jej zakopal. Každý den bloumá po pláži a kouká na šest barevných diamantů, které mu z truhly zbyly. Ty jsou jeho jediným vodítkem. Pamatuje si, že odraz slunečních paprsků ve čtyřech z nich ho dovedly k jeskyni, která se zdála dostatečným úkrytem.

Konečně našel jedné ze skal čtyři prohlubně. Jenže které z kamenů to byly? Vždycky si myslel, že jich použil všech šest, proto je také ukrýval ve své kajutě. Jenže teď zjistil, že kameny byly pouze čtyři. A jejich kombinace mu zatím zůstává neznámá. Davy Jones sedí na skále a zoufá si. Jeho bájný poklad je ztracený. Snad jej jednou najde.

A protože každý má rád poklady, jeden najdete i uvnitř nové krabice s hrou LEGO. Její název je Pirate Code, tedy Pirátský kód a patří do starší gardy her. Nepochází tedy z roku 2011, jako Harry Potter Hogwars (recenze) nebo Ninjago (recenze).

Stejně tak i Pirate Code je založené na jedné z úspěšných stavebnicových řad LEGO, tentokrát se jedná o pirátské bitvy. Ale autor hry čerpal inspiraci ještě někde jinde. Pamatujete si Logika? Hru pro dva, ve které jste měli za úkol prostě uhodnout barevnou kombinací soupeře? Možná ano. Právě na jejím základě vystavěl Cephas Howard svoji myšlenku pro hru více soupeřů.

Hru dostanete samozřejmě rozloženou, což u stavebnice LEGO nijak nepřekvapí. Prvním úkolem tedy je samozřejmě správně podle návodu sestavit celý plán tak, abyste si pak mohli s hrou užít tu opravdovou legraci.

V krabici tedy čekají dva pytlíky plné drobných součástek. Velké LEGO destičky nenajdete v krabici žádné, největší jsou malé obdélníky se dvěma řadami puntíků. Ze všeho nakonec sestavováním vznikne kříž, uprostřed něhož stojí kostlivec strážící poklad.

Pusu vám však otevře nejen samotná figurka kostlivce, ale zpracování truhlic s pokladem, které mají víko na pantu a dokonce designéři mysleli i na zámek, aby se vám dovnitř jen tak někdo nedostal. Uvnitř totiž bude ukrytá barevná kombinace k pokladu tak, aby ji nemohl vidět nikdo jiný než vy.

Tyto truhly tedy budou čtyři, na každém směru od kostlivce jedna. Kromě nich pak najdete v balení ještě jednu obří truhlici, která ukrývá na začátku všechny diamanty. Vy se však nebudete kochat jejich krásou, ale budete je využívat k hádání barevné kombinace zámku na soupeřových truhlicích.

Sestavení hracího plánu je tedy tentokrát poměrně jednoduché, podobně jako třeba u žabího Frog Rushe (recenze). Ještě nám chybí zkompletovat LEGO kostku, která bude mít na sobě nacvakanou šestici barevných plošek odpovídajících barevným možnostem kombinace na zámcích.

Každý z hráčů si vybere jednu pirátskou barvu, za kterou bude hrát a sedne si k této straně hracího plánu. Vezme si k sobě prázdnou truhlu, vysune z ní desku a naplní ji kombinací čtyř barevných diamantů tak, aby se ani jedna barva neopakovala. Volba a pořadí barev zůstává vyloženě na jeho rozhodnutí.

Plnou truhlu vrátí zpět na její místo. Na svoji sestavu diamantů se může kdykoliv podívat nadzvednutím víka. Ale opatrně tak, aby nikdo další obsah nezahlédnul, protože právě uhodnutí těchto barviček je cílem celé partie.

Hráč na tahu pochopitelně na úvod hodí LEGO kostkou, stejně jako u všech her, které ji obsahují. Až podle jejího výsledku se může rozhodnout, co a jak přesně udělá.

Barva na kostce mu určuje jeden diamant, který si vezme ze společné zásoby ve velké truhlici. Druhý do páru si pak může vybrat podle svých představ – tedy jakoukoliv ze šesti barev.

Teď jej čeká druhá část tahu – luštění pirátského kódu. Může si vybrat truhlu kteréhokoliv ze soupeřů a pokusit se uhodnout jednu barvu z kombinace tak, že zasune barevný diamant do jednoho ze čtyř otvorů na žluté destičce. Druhý diamant může položit ke stejnému hráči, ale lze klidně hádat hesla i dvou hráčů současně a ke každému položit jednu barvu.

Nyní je třeba, aby vlastníci truhly po pravdě vyhodnotili tipy protivníků. Pokud uhodli nejen přítomnost barvy v kombinaci, ale i její pozici, je tato část kódu prolomená. Majitel kódu musí správný diamant přesunout ze žluté destičky na zlatou.

V případě, že se barva v kombinaci vyskytuje, ale na jiném místě, zůstane diamant na žluté destičce. V dalších kolech mají hráči možnost jej přemisťovat do ostatních tří otvorů. Pokud je barva úplně špatným tipem, pak jej vlastník truhly přemístí na stranu do zásobníků nesprávných tipů. Pak je na řadě další lamač kódů ve směru hodinových ručiček.

Hra končí ve chvíli, kdy zbývá už jen jeden kód, který nebyl prolomen. Tento hráč se stává vítězem. Jenže bohužel v celé hře se nemají hráči jak bránit a mohou jen sledovat, jak jim soupeři hádají jejich kombinace. Právě tato možnost ve hře chybí a přidávají na pocitu bezmoci. Bylo by dobré třeba za určitých podmínek umožnit výměnu jednoho diamantu v truhlici, nebo podobnou úpravu.

Pirate Code je ve skutečnosti elegantní předělávkou klasické staré zábavy pro dva, která se dříve prodávala pod názvem Logik, ve světě pak Mastermind. Většina z nás se s ním dříve setkala, s dlouhým plastovým hracím plánem a spoustou otvorů po celé ploše. Kód tam byl sice delší a těžší, ale hra byla omezena pouze na dva hráče a měla omezení pevně daného počtu kol.

Protože tady se barevné diamanty přesouvají z hádací oblasti pryč, může partie trvat prostě trochu déle. Jenže naštěstí to není na závadu, protože ve hře je neustále zapojeno více než jeden z účastníků – jeden hádající a jeden až dva další, kterým kombinaci zkouší rozluštit.

Jednotlivé tahy jsou zajímavé tím, že hráč má jednu náhodnou barvu, zatímco druhou si může vybrat dle svých představ. Občas se může zdát, že mu náhodná barva na nic není, ale někdy právě její zásluhou objeví nečekanou kombinaci.

Hráči mají před sebou těžkou volbu, protože se musí rozhodnout, komu budou barvy hádat. Někde to může být jednodušší a jinde složitější, pak záleží pouze na rozhodnutí hráče, co je pro něj v daný okamžik lepší. Jestli poodhalit roušku tajemství u jednoho nenalomeného kódu nebo možná nahrát soupeři v některém zámku, který je blízko prolomení.

Nebyla by to LEGO hra, kdyby neobsahovala v pravidlech nejen podnět k úpravám, ale také nějaké ty varianty přímo od autora hry. V tomto případě existuje varianta pro rychlejší partii, speciální verze pro dva (pro kterou musíte přestavět hrací plán) a především verzi s kostlivcem. Za hození bílé barvy dostanete rovnou tři možnosti hádat – dvě barvy podle klasické volby a jeden diamant z kostlivcovy ruky. Po svém tahu dáte figurce do ruky jakoukoliv barvu diamantu dle své volby.

Možná to není na první pohled zřejmé, ale hráči kromě logiky a kombinování trénují velmi dobře také paměť. Pokud totiž některá z barev v kombinaci je, ale na jiném místě, musí si hráči pamatovat, které polohy už zkoušeli. Navíc doporučujeme do hry přidat odkládání vyzkoušených nesprávných barev mimo hrací plán. Tak si budou muset soupeři pamatovat i jednotlivé barvy, které u dané truhly už byly zkoušeny. Tím se stane partie opravdu náročnou i pro dospělého a hra se stane napínavější.

Drobnou nevýhodou samozřejmě je, že na rozdíl od Logiku zde do hry výrazně zasahuje náhoda v podobě hodu kostkou. Ten vám rovnou předurčuje jednu z barev, kterou se musíte pokusit uhodnout, ačkoliv byste si přáli třeba zcela jinou.

Pirate Code je jednoduchá, logická a rodinná hra. Asi s ní nijak neuchvátíte pravidelného hráče deskovek, ale pro děti nabízí luxusně zpracovanou zábavu s pirátským tématem. Dětem potrénuje paměť, uvažování a manuální schopnosti, které jsou při zasouvání diamantů do otvorů třeba. I zde musíme pochválit, že je na LEGO hrách za ten rok existence vidět pokrok. Právě proto můžeme doporučit Pirate Code i pod ten váš stromeček. Především, pokud pod ním bude rozbalovat balíčky nějaký malý pirát nebo pirátka.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieDeduction, Pirates, Puzzle
MechanismyDice Rolling, Modular Board, Pattern Building
RodinaSeries: LEGO Games, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Pirate Code, LEGO Piratencode

Více o hře.

Recenze: Pirate Code – LEGO honba za pirátským pokladem
Klady:

+ úprava klasiky pro 3 a 4 hráče
+ luxusní zpracování
+ trénuje paměť, logiku a šikovnost
+ mohou hrát i mladší děti
+ varianta s kostlivcem
Zápory:

- vyšší cena
- vliv náhody je v konfliktu s principem hry
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rollecate – stavba kolejí