Každá věž musí začít růst od základů nahoru. Nikdy to nejde opačně. Pěkně krok za krokem, patro za patrem. A jak to správně všechno poskládat vám mohou říct pouze stavební plány. Jenže co když jste je ztratili? Můžete se přiznat nebo se řídit svojí intuicí. Naslouchejte hlasu kostky a uvidíte, jestli vás finální dílo proslaví nebo se zřítí dřív, než by jej mohl někdo začít obdivovat.
Stavět různé mrakodrapy budou hráči i ve hře Torreta, kterou si pro ně připravila společnost Beleduc. A protože je zařazena do řady plechových her Selection (= Výběr) je jasné, že se nejedná o první edici této hry. Zatímco tato nová je datovaná do roku 2015, původní vyšla už v roce 2000 a její autorkou už tenkrát byla Edit-Grein Böttcher. Hru v ČR do svojí nabídky zařadila společnost Zábavné učení s. r. o.
Zmínka o plechové krabičce tu už padla. Má odklápěcí víko a uvnitř se nachází plastový pořadač rozdělený na dvě přihrádky. Hráči zde získají pětadvacet různobarevných kamenů (v pěti barvách) a na každém z nich najdou z obou stran vytištěnou jednu stranu kostky s puntíky. K tomu ale patří také dvě kostky – jedna s puntíky a druhá s barevnými stranami. Mezi nimi si na začátku hráči vyberou a tím si zvolí také variantu, kterou budou hrát. Vždy ale rozloží všechny kameny na stole.
Ve variantě s puntíky si aktivní hráč vezme kostku, hodí a podle počtu puntíků si může vybrat kámen. Tím si ale volí pouze barvu, protože číslo je napříč barvami na kameni stejného rozměru. Pouze v případě smějící se tváře = žolíka = si může vybrat naprosto libovolný dílek. Všichni hráči tak prostě a jednoduše staví kámen na kámen tak, aby jejich stavba nespadla.
Souboj končí, jakmile je použitý i poslední kámen jedné barvy. A protože vítězí ten, jehož stavba je nejvyšší, mohou někteří hráči takticky konec oddalovat. Samozřejmě nezáleží pouze na jejich přání, ale také na tom, co jim dovolí kostka. Partie je tedy více náhodná.
To více kontroly nabízí druhá verze s puntíkatou kostkou. I ta probíhá stejně. Hráč na tahu hodí kostkou a blok k postavení mu tentokrát určí právě ten barevný puntík. A díky tomu je vše samozřejmě mnohem zajímavější, protože na výběr je (především na začátku) ze všech druhů kamenů.
Jak ale tahy plynou, výběr se zužuje. A tak zatímco na začátku si všichni vybírají stabilnější prvky, postupně musí přistoupit i k těm tenčím. A s nimi se začnou věže kývat a konec partie se přiblíží. I tady platí stejná podmínka konce, tedy vyčerpání jedné barvy. Vítězem se pak stává ten, kdo postavil nejvyšší mrakodrap.
Takže tohle zdánlivě jasné rozhodování stabilních kamenů na začátek není zdaleka tak jednoznačné, protože právě dlouhé jsou jedinými, které hráče mohou přiblížit k vítězství. Čím více roste jejich stavba, tím lepší jsou i šance na vítězství. Jen je potřeba to všechno skládat stabilně, aby se naděje předčasně nezřítily.
Hra samozřejmě v pravidlech počítá i s tím, že stavěná věž může spadnout. Ale co poté dělat nechá na rozhodnutí hráčů před začátkem soupeření. Na výběr jsou možnosti začít stavět od začátku nebo být z kola zcela vyřazen.
Druhá hra je výrazně taktičtější. Kostka za hráče nerozhoduje a ti musí vybírat kameny, které jsou pro ně v dané situaci nejlepší. Nejsou tak řízeni pouze hloupou náhodou, kterou musí poslouchat, ale kromě šikovnosti v pokládání dřevěných kamenů ukážou také svoje další schopnosti.
Bez ohledu na zvolenou variantu ale jsou jednotlivé partie velmi rychlé a soupeření nepřesáhne deset minut. A je vlastně jedno, jestli se s kameny utkají dva, tři nebo čtyři protivníci. Hráči si nijak nelezou do zelí.
Jenže na hře je fantastické něco úplně jiného. Výšky kamenů se totiž postupně zvětšují a jsou proporční. To znamená, že dvojka je jednou tak vysoká jako jednička, ale do čtyřky se vejdou právě dvě dvojky. Poměry hrají důležitou roli, pokud chcete dětem vysvětlovat základy počtů. Na těchto příkladech se to dělá výborně, protože si mohou rovnice skládat z několika variant, porovnávat a zkoumat. Z tohoto pohledu je jako výuková hra Torreta naprosto fantastická!
Torreta je nádherně jednoduchá hra, která nabízí všem malých hráčům už od čtyř let možnost, jak si procvičit nejen šikovnost, ale dokonce i počty. To všechno v důmyslném kabátku, který se hraje opravdu základním způsobem, ale přesto nabízí rovnou dvě varianty. Torreta je prostě kovovou krabičkou ukrývající parádní zábavu pro všechny předškoláky.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Edith Grein-Böttcher |
Vydavatel | Beleduc |
Rok vydání | 2000 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 0 |
Minimální věk | 4 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Action / Dexterity, Children's Game |
Více o hře.
+ dvě varianty
+ excelentní výuka základu počtů
+ trénuje i šikovnost
+ herní doba uzpůsobená dětem
+ vyzkouší štěstí i taktiku
- pro předškoláky? Nic!