Obchodování je těžký úděl. Někdy nakoupíte levně, a přesto na tom proděláte. Buď vás usmlouvají zákazníci, nebo zboží, o kterém jste si mysleli, že je levné, ještě zlevní. Zbudou vám pak jen oči pro pláč a neprodané sklady. A stejné, jenže mnohem složitější, to bylo v dávném Egyptě. Tam stačilo, aby přišel nějaký zloduch prodejce a nasadil cenu nižší než veškerá jeho konkurence. Takový zloduch se jmenuje Sobek a tahle desková hra o něm tak trochu vypráví.
Sobek je druhou deskovou hrou z řady od švýcarské společnosti GameWorks, o které si s vámi budeme povídat v recenzi. První byl pěkný a jednoduchý hrdinský Tschak (recenze). Za hrou Sobek ale stojí jiný autor, konkrétně velmi známý Bruno Cathala (Cyclades) a egyptskými ilustracemi hru připravil pro publikum Mathieu Beaulieu.
Podobně jako Tschak, i Sobek se schovává v podlouhlé malé krabičce, která tentokrát zobrazuje obchodníka na zeleninovém tržišti. V elegantně provedeném plastovém insertu najdete pečlivě usazené všechny komponenty, které zde mají všechny své určené místo. Ať už se jedná o balíček karet se surovinami, žetony skarabů (korupce), pod nimi ukrytá kolečka událostí nebo všechno zakrývající rozkládací herní plán.
Po straně krabičky najdete ještě čtveřici figurek vytvořených ze stojatých válečků. K nim dostanete jako příslušenství také nalepovací papírky, kterými jim každému přidáte pěkný obrázek a osobnost. Navíc všechny otvory ve dně krabice jsou doprovázeny výlisky, které ještě umocňují tematický popis – například skarabové mají „dokreslené“ nohy.
I tentokrát má herní plán netradiční tvar a vytvoříte z něj tenkou třídílnou housenku, po které se vine bodová stupnice od tržiště s nulou až po palác se stovkou. Bodové hodnoty jsou však napsané pouze v násobcích pěti a ostatní políčka obsahují symboly, které budou mít ve hře důležitý význam.
Na straně hracího plánu je nakresleno osm siluet, k nimž na začátku tahu přiložíte vždy nějakou tu kartu. Ono je to označení herní plán hodně nadnesené, protože se ve skutečnosti jedná v případě hry Sobek převážně o karetní hru a plán zde má opravdu pouze malou funkci. Přesto vás určitě zaujme i jeho druhá strana, která obsahuje pěkné ilustrace hlavních postav.
Karty lze snadno rozdělit podle zadní strany na tři druhy: postavy se speciálními schopnostmi, startovní karty do začátku partie a především zbylých 45 karet zboží pro jednotlivá kola. Mezi surovinami najdete dobytek, slonovinu, amulety, obilí, ryby, mramor a ebenové dřevo. Tedy samé luxusní zboží, které mohli v Egyptě potřebovat.
Jednotlivé karty zboží se od sebe mohou lišit i v případě, že jsou stejného druhu. V horní části nad obrázkem totiž najdete ve zlatých skarabech hodnotu této karty. Značí to tedy, jak úspěšná zrovna dodávka byla – například slonovina se třemi skaraby je perfektní, ale ta bez čísla (pouze s vlnovkou) asi utrpěla při cestě nějaké poškození. Body však v konečném důsledku dostanete za obě, ačkoliv trošku jiným způsobem, než jsme zvyklí.
Na konci každého kola totiž sečtete hodnoty karet stejného zboží a vynásobíte jej počtem karet, které se vám podařilo od tohoto druhu nakoupit. Takovou hodnotu má celá vaše sbírka a o tolik se posune vaše figurka na bodovacím plánku kupředu.
Ale než se k těmto počtům dostanete, musíte nejdříve připravit herní plán a vše ostatní. Celý balíček zboží zamícháte a k jednotlivým políčkům, kde na herním plánu kotví lodě felúky, přiložíte jednu z karet, celkem tedy budete mít vyložených devět karet zboží. Políčka se plní netypicky odzadu.
Při vykládání je ale důležité brát karty horní stranou – pokud se jedná o obyčejnou béžovou, můžete zboží v klidu otočit – taková nabídka je všem viditelná. Ovšem v případě, že vám přijde karta s oranžovým pozadím, necháte ji obrázkem dolů, protože se jedná o speciální kartu postavy. Tu si kupujete naslepo, ale postavy mají všechny do jedné zajímavé dovednosti, takže těžko prohloupíte.
Do sloupku postavíte také náhodných pět žetonů událostí z celkového počtu dvanácti, které se budou v průběhu partie postupně otáčet. Každý z hráčů si nyní vybere jednu barvu a od ní si vezme figurku, kterou postaví na start bodovací stupnice. Do začátku každý z hráčů dostane také dvě náhodné karty se zeleným pozadím – to jsou dvě karty zboží, se kterými bude začínat kolo. Zbývají už pouze skarabové korupce, které si podle barevného znaku také hráči rozeberou před sebe.
Ve svém tahu mají hráči na výběr ze tří akcí – vzít si kartu z nabídky, zahrát sadu stejných karet z ruky, nebo využít dovednost postavy. Základní a na začátku nejvíce využívanou bude první z nich, tedy výběr karet z nabídky. Vždy si můžete vybírat z prvních tří karet v nabídce, ale zdarma získáte pouze tu první, kterou si můžete okamžitě přidat do ruky. Pokud však některé karty přeskočíte, tak si vezmete i všechny tyto přeskočené karty, ale nedáte je do ruky – místo toho je položíte obrázkem dolů pod váš žeton korupce. Důležité budou až při bodování kola.
Kolo se skládá celkem z šesti fází, při kterých se vždy doloží nových devět karet do nabídky. Celkem tedy projde přístavem všech 45 karet zboží v náhodném pořadí a je pouze na vás, na který druh zboží se budete zaměřovat.
Abyste totiž mohli zahrát sadu, vyložit ji před sebe a získat za ni body, musíte v ruce držet alespoň tři karty od daného druhu. Ovšem pokud zahrajete sadu, připravili jste se o tah a také o možnost vzít si v této chvíli kartu z nabídky. Jako libovolnou kartu zboží můžete zahrát žolíka – amulet – a také postavu, která má v horním rohu napsané, ke kterému zboží patří.
Kromě toho ale můžete využít u postavy její schopnosti, které nabízí spoustu vychytávek, jako vzít si libovolnou kartu z nabídky bez penalizace, krást karty jiným hráčům, přidat karty z ruky k některé již zahrané sadě a podobně.
Do jednotlivých sad lze i později dokládat, ale znovu musíte zahrát alespoň tři nové karty tohoto druhu. Ke konci kola tak asi bude před vámi ležet hned několik hromádek karet, od každého druhu zboží jedna.
Jakmile dojde zásoba karet a odehrajete poslední šestou fázi, končí první ze tří kol hry a čeká vás první bodování. Nyní si tedy konečně můžete obodovat jednotlivé sady tak, že sečtete vždy ve skupince počty skarabů a vynásobíte je počtem karet, které jste nastřádali. Zde je zřejmé, že i karty bez skarabů mají poměrně významnou hodnotu.
O každou tu hodnotu posunete svoji figurku kupředu na bodovací stupnici. Jenže pak vás čeká vyhodnocení korupce – pokud jste někdy předbíhali pořadí a museli podplácet, bude vás to teď stát nějaké vítězné body. Vaše figurka se totiž musí na stupnici vrátit na nejbližší políčko se stejným symbolem, na kterém stojí teď. Obvykle tak ztratíte pět až deset bodů za žeton korupce.
Na začátku kola také při každém zahrání sady otáčíte jeden z pěti žetonů událostí, které dále ovlivňují průběh hry – dočkáte se bonusových kol, posunu bodovacího kamene kupředu na následující stejný symbol, nebo zbavení se všech karet korupce.
Další kolo připravíte úplně stejně. Pečlivě zamícháte karty zboží, každému dáte dvě startovní se zeleným pozadím a vylosujete náhodných pět událostí. Figurky na bodovací stupnici samozřejmě zůstávají stát na místě, kam dorazili v minulém kole. Soupeření se takto třikrát protočí. Na konci pak vyhrává ten z hráčů, kterému se podařilo nasbírat nejvíce prestiže.
Sobek je elegantní karetní hra o egyptském obchodování, která na takto jednoduchou hru opět nabízí spoustu zajímavých možností a rozhodování. Tři kola jsou akorát na to, aby vás hra nezačala nudit a aby se všechny náhody rozdání počátečních karet vyrovnaly.
Hráči už sami ovlivňují svými rozhodnutími to, jaké karty si berou a kdy vykládají sady. Pochopitelně pokud se dva hráči budou prát o stejné zboží ve stejný okamžik, vznikají z toho zajímavé a napínavé situace.
Systém bodování je opravdu elegantní a dá se označit jako „každá karta se počítá“. Přitom je ale stále třeba mít na mysli priority a snažit se lovit co nejhodnotnější karty na úkor těch méně cenných. Do všeho průběhu pak výrazně zasahují postavy a události. Zatímco události můžete plánovat, protože horní z nich vidíte a můžete tedy uspíšit zahrání své sady, u postav nikdy nevíte, která vám přijde. Na druhou stranu ji lze použít hned dvěma způsoby.
Podle krabičky je Sobek určený pro hráče až od třinácti let. Uznáváme, že náročnost není zrovna nejnižší, ale přesto jsme si hru bez problémů zahráli s jedenáctiletým dítětem. Sice chvilku trvá, než se v těch možnostech zorientuje, ale nakonec je vše logické a jednoduché, takže se hru naučí.
Sobek nabízí krásné zpracování od ilustrací karet, před opravdu líbivý herní plán až po zajímavé tvary korupce. Vše se zde točí kolem zlatých skarabů, čemuž odpovídá do detailu všechno, i samotný vnitřek krabice. Je vidět, že autoři jsou perfekcionisté.
Partie je zajímavá ve dvou, třech i čtyřech hráčích, ačkoliv vždy je třeba aplikovat zcela jinou strategii. U dvou víte, že se vám naskytne mnohem více šancí získat karty, zatímco u čtyřech je opravdu důležité naprosto každé rozhodnutí. Pro naučení strategie a hry tedy doporučujeme ji hrát spíše ve dvou, kdy si lépe osaháte celou potřebnou taktiku.
Sobek je skvělou karetní hrou, která nabízí spoustu zajímavých a těžkých rozhodnutí. Není kolo, kdy byste neuvažovali, kterou si vzít kartu nebo místo toho nevyložit sadu z ruky a nepočkat, co provede soupeř. Všechno pak ještě ztěžují kartičky korupce a ozvláštňují události a postavy. Sečteno a podtrženo je Sobek na karetní hru překvapivě komplexní a zábavný. A právě proto se nám moc líbí.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Bruno Cathala |
Ilustrace | Mathieu Beaulieu |
Vydavatel | GameWorks SàRL |
Rok vydání | 2010 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 40 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (25 voters) |
Kategorie | Ancient, Card Game |
Mechanismy | Auction: Dutch, Hand Management, Memory, Open Drafting, Set Collection |
Rodina | Country: Egypt, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Yucata |
Více o hře.
+ jednoduchá pravidla
+ několik kol, která vyrovnají náhodu
+ nutnost plánovat hodně dopředu
+ krásné zpracování komponent i krabice
+ skarabové jako měna
+ originální bodování
- variabilita může váznout