Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Oracle of Delphi – věštkyně má vždy pravdu

the-oracle-of-delphi-01

Věštkyně mají těžký život. Vidí budoucnost tak, jak se stane a ne tak, jak by si přáli lidé, aby vypadala. Moudří se ale umí z odpovědí ženy zahalené do mlhy vizí poučit a zařídit se tak, aby se její slova nenaplnila. Jaký bude ten váš osud?

Hráči se mohou zeptat krabice, kterou si pro všechny zájemce připravil oblíbený designér Stefan Feld a kterou pojmenoval The Oracle of Delphi. Hru pod svými křídly zaštítily společnosti Pegasus Spiele a H@ll Games. Hru ozdobil ilustracemi Dennis Lohausen a celá hra vyšla v roce 2016.

Na víku vidíme hlavní postavu věštkyně obklopenou různými stíny a vizemi. Všemu tomu přihlíží zmatení smrtelníci. Ale my se nechceme jen koukat a proto krabici rychle otevřeme a začneme zkoumat, co si pro nás hra připravila. Není tu žádný herní plán, ale místo něj najdou zájemci tucet destiček, které slouží pro sestavení herní mapy. Pospojovat je mohou libovolně a vytvořit tak prostředí, ve kterém se všichni utkají o vítězství s figurkou Dia uprostřed. Někde na jejím okraji se nachází města a v nich vždy tři sochy. Na mapku pak rozmístí kostičky obětí a chrámů, dílky ostrovů (obrázkem dolů) a žetony příšer (ozdobené samolepkami).

the-oracle-of-delphi-10

Každý z účastníků si vezme jednu svoji vlastní desku a také dílky jedné zvolené barvy – figurku lodě položí do středu herního plánu. Poté ale otočí pozornost k vlastní desce, nad kterou rozmístí destičky Dia (seskupené podle druhu). Přímo na plánu je místo pro figurky chrámů, šestici bohů (na nejnižší pozici stupnice z obláčků) a štít na jeho vlastní stupnici. Hráči dostanou také náhodnou destičku paluby lodě, kterou položí na plán a vedle něj umístí žetony přízně a kartu zranění. Tři přidělené kostky rozkutálí a rozloží je podle symbolů na pozice kolem věštkyně.

Ve svém tahu dostane aktivní hráč možnost provádět akce. Tuto šanci nabízí kostky a to podle barvy, kterou hráči hodili a tedy pozice, kde na začátku tahu leží. Její odstín ale není konečný, protože před samotným použitím lze utratit žeton náklonnosti bohů a přebarvit kostku. Barevný posun lze ale udělat pouze o jeden krok po směru hodinových ručiček na kružnici věštkyně za každý utracený žeton.

V první řadě pak lze použít takovýto hozený symbol z kostky na pohyb lodi po plánu. Zde poslední políčko tříkrokového plachtění musí mít stejnou barvu, jako barva použité kostky. Loď může dorazit k břehům ostrova, který pak hráč může prozkoumat. Stačí otočit destičku a tím získat nějakou věcnou odměnu. Na některých osamělých místech se nachází i příšery, se kterými hráči mohou bojovat. K poražení potřebují úspěšně hodit bojovou kostkou a přesáhnout sílu obludy. Za hozenou nulu dostane hráč dokonce škrábanec v podobě z karet zranění. I tak ale může pokračovat v boji, pokud zaplatí jeden žeton přízně.

the-oracle-of-delphi-06

Velmi důležitý je také transport obětin a soch. Obojí hráči musí nejdříve naložit na svoji loď, která má omezenou kapacitu a poté je převézt na cílové ostrůvky.  Stavět lze také svatyně, ale kostky mohou hráči utratit také za vyléčení (odhození karet zranění) a posun žetonu boha na obláčkové stupnici. Jakmile bůh dosáhne nejvyššího bodu, lze za něj aktivovat jednu výraznou výhodu.

Hlavní snažení všech zúčastněných se ale točí kolem plnění úkolů z Diových destiček. Ty dávají hráčům cíle plné porážení monster, stavění budov a také prozkoumávání ostrovů. Každá taková splněná destička je hned odložena, ale její úspěšné dokončení vede k zisku odměny uvedení v její spodní části.

Na začátku každého následujícího kola mohou hráči přijít o celý tah, pokud jsou příliš zranění (šest karet zranění z porážek monstry) nebo naopak dostat odměnu, pokud je úplně zdravý a nemá žádnou kartu škrábance.

the-oracle-of-delphi-14

Hráči se ve svém snažení spravedlivě střídají jeden po druhém až do okamžiku, kdy někdo splní i poslední destičku. Pokud i do konce celého kola zůstane jediným, komu již nezbývá žádný úkol, pak se stává okamžitě vítězem. V opačném případě rozhoduje počet karet věštkyně a poté žetony náklonnosti.

The Oracle of Delphi je luxusní dobrodružnou hrou, která v sobě zajímavým způsobem kombinuje prvky taktické i kostky. Ty tu (jako už tradičně u tohoto autora) hráči používají k volbě akcí. Výsledek sice nemohou ovlivnit při házení, ale o chvíli později mohou barvu změnit. Nikdy to ale nelze jen tak na libovolný odstín, protože hráči musí respektovat pořadí.

Hráči nasednou všichni na své lodě a brázdí souostroví, na kterém je třeba podávat heroické výkony. Nejde ale pouze o porážení nepřátel, protože těch je omezené množství – jen dvě za každého z účastníků. Na ramenou hrdinů leží ale také mnohé stavební povinnosti.

the-oracle-of-delphi-16

Základem ke všemu je ale dobrý posun mezi ostrovy. V náplni tedy najdeme kromě náhodných bojů také mechanismus nalož a doruč (pick up and deliver). Lodě mají omezenou kapacitu, ale hráči si tu svoji na začátku mohou vybrat ze společné nabídky (nebo ji dostanou náhodně, záleží na rozhodnutí účastniků při přípravě).

Partie je naplněna spoustou zajímavých možností. Jsou tu karty vybavení a společníků, které lze získat v boji. Všechno přidává hráčům nějaké výhody. Cestou k výhodám tedy je provádění různých hrdinských činů, za které získávají také žetony přízně. A ty jsou zbraní, jejíž použití je třeba načasovat velmi dobře. V jednom tahu má hráč obvykle tři akce, ale může využít také jednu zdarma, pokud má v držení kartu věštkyně. Díky tomu vždy stihnete dostatek činností, abyste měli dobrý pocit z kontroly svého vlastního úspěchu.

the-oracle-of-delphi-22

Hráči musí počítat s delší herní dobou. Než lodě přeplují všechny ty cesty mezi ostrovy, tak to prostě trvá. Vyhraďte si tedy na jednu partii nějaké dvě hodinky a s více hráči i o kapku víc. To proto, že čím víc soupeřů, tím více úkolů ke splnění a také delší čas čekání na tah. Naštěstí samotná kola jsou rozumně rychlá. Plán je více plný s vyšším počtem soupeřů a tady budete mít ve dvou hodně opuštěný pocit. Díky tomu je duel slabším, ačkoliv si zachovává hratelnost.

Ovšem konfliktů ve hře rozhodně není příliš. Hráči spíš mají pocit závodu, ale samotné příležitosti k ovlivnění protivníků nenabízí. Naopak vzhledem k náhodnému rozložení řady herních prvků jsou jednotlivé hry velmi odlišné. Všichni hráči mají stejné úkoly, takže je vše opravdu jen o schopnostech. Alespoň v tomto ohledu, protože objevování je o náhodě, stejně jako časté využívání kostek.

Pravidla jsou popsaná výborně, detailně a přehledně. Hra má nádherné zpracování, které patří spíš k taktické části. Dřevo je výrazným prvkem a dodává rozložené partii takový euro dojem. Ilustrace jsou ale výborné a vše je to nejen barevné, ale také přehledné. I ty ikony jsou intuitivní.

the-oracle-of-delphi-23

The Oracle of Delphi se tváří komplexně. Ve skutečnosti je to ale hrdinská zábava, která nepřetéká drobnými pravidly. Vlastně jde jen o akce s kostkami a závod za plněním úkolů. Hráči mají všechno na očích a skvěle se baví i přes delší herní dobu. The Oracle of Delphi nic nepotřebuje věštit, protože nabízí hmatatelnou zábavu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStefan Feld
IlustraceDennis Lohausen
VydavatelHall Games, 999 Games, Cranio Creations, Doit Games, Fullcap Games, Hobby Japan, LudoSentinel, Matagot, Pegasus Spiele, Surfin' Meeple China, Swan Panasia Co., Ltd., Tasty Minstrel Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba100
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(15 voters)
KategorieAncient, Mythology, Nautical
MechanismyAction Points, Dice Rolling, Grid Movement, Modular Board, Pick-up and Deliver, Push Your Luck, Race, Variable Player Powers
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2016, The Oracle of Delphi: Seafarer Expansion, The Oracle of Delphi: The Pillars of Delphi Variant, The Oracle of Delphi: The Power of Zeus
RodinaCountry: Greece, Digital Implementations: Yucata, Region: Aegean Sea
Alternativní názvyL'Oracle de Delphes, L'Oracolo di Delphi, El Oráculo de Delfos, Het orakel van Delphi, Das Orakel von Delphi, Wyrocznia Delficka, デルフォイの神託 日本語版, 德爾斐神諭 Oracle of Delphi

Více o hře.

Recenze: The Oracle of Delphi – věštkyně má vždy pravdu
The Oracle of Delphi je velmi chutným mixem, ve kterém hrají prim nejen kostky, ale také taktika a závodění. V hlavní roli jsou lodě a hrdinské činy pod dohledem bohů. To je velmi lákavá kombinace, která zaujme a nezklame. Hra je solidně komplexní, s řadou voleb, ale nemá přehnanou délku ani nijak nediskriminuje různé počty hráčů. Partie je náhodná, ale to nijak neruší celkový skvělý zážitek. The Oracle of Delphi je napůl cesty mezi složitou a jednoduchou hrou, tak akorát, aby zabavila všechny.
Klady:

+ vynikající mix
+ dřevěné zpracování i grafika
+ hrdinské téma
+ hodně akcí na výběr
+ vše se točí kolem plavby lodí
+ možnost ovlivnit kostky
Zápory:

- náhoda v kostkách i průzkumu
- ve dvou málo konfliktů
- pro někoho příliš dlouhé
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Znáš mě? – jak dobře znáte svoje kamarády?