Když jsem otevřela oči, byla tma. Kolem proudila voda. Cosi se nedaleko pohnulo, tak jsem se instinktivně natáhla svými malými chapadly a přisála se. První úlek z pohybu následoval pocit radosti a uspokojení. Mými končetinami proběhla energie a ucítila jsem příval chutí. Konečně jsem měla šanci promyslet, jak bych se mohla vyvinout.
Jméno Phila Eklunda je v deskovém světě pojem. Vytvořil jedinečné hry pod záštitou společnosti Sierra Madre Games. Většina z nich se vyznačuje malými nenápadnými krabičkami, které nemají ani záplavu komponent. Pouze pravidla jsou několikanásobně rozměrnější než byste čekali. A my můžeme děkovat společnosti Fox in the Box, která si vyhlédla jeho nejnovější hru (vydaná v roce 2016) k lokalizaci. Hra se jmenuje Bios: Genesis a obsahuje kromě celého oceánu písmenek také ilustrace Karima Chakrouna a Rona Millera.
Když jsme recenzovali minulý počit Fox in the Box s názvem Pax Renaissance, psali jsme o náročnosti recenze. Jenže pak se nám dostala do rukou hra Bios: Genesis a naše představy o komplexnosti dostaly zase nové dimenze.
Na začátku partie hráči vezmou velké čtvercové karty refugií (tedy útočišť) a připraví je do čtyř hromádek představujících vesmírnou, oceánskou, pobřežní a pevninskou oblast. Musí být otočené stranou bakterie dolů a jejich počet předepisují pravidla. Ke každému z nich patří také karty utvářecích procesů. Dalším balíčkem důležitým pro partii jsou události, které vytvoří dobírací hromádku o určitém počtu situací, se kterými se budou muset hráči vypořádat. Potom už si každý vybere svoji barvu, dostane zásobu biontů (dřevěných polokoulí) a jeden kulatý disk představující katalyzátor. Pak už stačí vyrobit jen polévku. Ta nebude ale k jídlu. Jedná se o probiotickou polévku, což je kolébka života – skupenství plné organických molekul.
V průběhu hry budou hráči společně procházet fázemi jednoho tahu a potom pokročí dál. Každé takové celé kolo odpovídá dvěma stům milionům let. To samo člověka donutí se zamyslet, jak malý a bezvýznamný vlastně jedinec je.
Všechno vždy začne nějakou událostí, která ovlivní situaci na stole. Ty mohou vytvořit nové světy pro bionty a přinést tak trvalou změnu do celé hry. Nečekané momenty ale mohou přinést také destrukci. Následky řídí ikony na kartách. K tomu ještě mohou mít vliv na klima celé planety. Na jednotlivá vytvořená refugia hráči umístí kostičky many, které jsou k dispozici. Právě jejich počet bude mít vliv na autokatalytický hod.
Hráči pak využijí svoje bionty, aby se pokusili kombinováním enzymů a katalyzátorů vytvořit životní formy. To je věc, kterou asi v jiné hře takto nezažijete. Jenže takové umisťování není jen tak, nese s sebou řadu omezení. Svoje mikroorganismy může hráč ale také poslat k soupeři a nasadit je jako parazity k organismu soupeře.
Nyní nastává čas rozhodnout, co se s refugiem stane. Pokud jsou na něm bionty, pak za každou umístěnou manu hráči hází jednou kostkou pro dané místo. Výsledek hodu určí, jestli dojde k vzniku života. V takovém případě se kostky many přesunou z neuspořádané části do uspořádané. Ovšem pokud na některých kostkách padnou hodnoty smrti, hráči naopak z uspořádané části kostky odstraňují.
Výsledkem hodu kostkami může být také dvojice stejných čísel. Právě jako následek této náhody vznikne život – hráč si vezme kartu refugia a otočí ji tak, že je viditelná strana s bakterií. Uspořádaná mana se v takovém případě přemění na chromozomy a všechny ostatní kostičky se navrátí do polévky.
Postupně tak mají hráči pod kontrolou více živých stvoření, ať už se jedná o parazity nebo mikroorganismy. Za ně pak musí provádět darwinovské hody, které způsobí vyhynutí nebo naopak vytvoření katalyzátoru. Jejich prostřednictvím pak mohou hráči hned v následující fázi nakupovat mutace nebo orgány. Nákup makroorganismu navíc vyžaduje ještě pořádnou zásobu chromozomů.
Hráči pak vyčistí ekosystémy, aby nebyly přemnožené, a pokračují dalším tahem. Čas na celou partii odpočítává balíček událostí. Konec může nastat ještě dříve, pokud nastane armageddon v důsledku odhalené série ikonek na událostech. Hráči si posčítají vítězné body za dosažené evoluční výhody a ten, kdo se staral o život nejlépe, se stává vítězem.
Bios: Genesis je neuvěřitelně ambiciozním počinem, jehož herní mechaniky bychom mohli probírat na několika stránkách a stejně bychom se z nich úplně nevyhrabali. Pokud se chcete tuto hru naučit, připravte se na spoustu čtení, hledání, zkoušení. Všechno tu dává smysl a právě v tom je celá podstata a kouzlo. Jenže aby se to stalo, je třeba spousta cizích slov a času, abyste se všechno naučili k vaší spokojenosti.
Není moc her, z jejichž hraní byste si odnesli něco nového. Nějakou vědomost nebo touhu po poznání. Ale po hraní téhle nenápadné krabičky najednou zjistíte, že chcete víc. Chcete poznat evoluci, proniknout do světa mikroorganismů a jejich fungování. Pokud jí dáte šanci a budete ochotní na začátku investovat několik hodin, pak vás tahle hra odmění spoustou znalostí. A protože je česky, nemusíte se bát přehnaně technické angličtiny. Pravidla jsou přeložena věrně a při tom dostatečně odborně, aby vám zamotala hlavu.
A při tom, přesně jako v přírodě, i tady hraje zásadní roli náhoda. Na obsáhlost a náročnost hry možná až příliš velkou, protože kostky rozhodují o důležitých momentech partie. A to nemusí být po srsti některých hráčů. Jenže z hlediska tématu je tahle volba překvapivě správná, protože je to přesně jako v realitě.
Události rozhodně nejsou pozitivní a hráči se musí se všemi těmi nástrahami vyrovnávat po svém. Není možné vyčkávat. Musíte využívat všechny možnosti, které se objeví.
Nemusíte ale nutně soupeřit. Stačí se pořádně začíst do pravidel a dozvíte se, jak se starat o organismy společně nebo třeba jen v jednom hráči. Možná ještě neuvěřitelnější zprávou je šance navázat na hraní BIOS: Genesis rozbalením hry BIOS: Megafauna a pokračovat s vaším organismem na jeho pouti dál! Věříte tomu? My nevěřili, dokud jsme nevyzkoušeli. Navíc už v pravidlech najdeme náznak, že bychom se Megafauny mohli dočkat letos v češtině!
Délka partie odpovídá tloušťce příručky s pravidly a ne velikosti krabičky. Počítejte tedy s prakticky dvouhodinovou partií. V případě prvních partií můžete dobu směle vynásobit dvěma, protože většinu času strávíte ponoření do pravidel. Proto určitě doporučujeme stáhnout si herní pomůcku (nápovědní kartu) ze serveru BoardGameGeek (brzy se snad dočkáme i překladu) – https://boardgamegeek.com/filepage/142107/bio-genesis-player-aid .
Ne, Bios: Genesis nebude nikdy na vrcholku žebříčků prodejnosti. Ani v České republice, ani ve světě. Ale přesto je důvod, proč byla její předobjednávková kampaň (bez které by krabička vůbec nevznikla) úspěšná. Důvodem je jméno autora. Vzpomeňme si na ohromující vesmírné dobrodružství v jeho High Frontier. Tentokrát podobný zážitek čeká přímo doma, na naší planetě. Tahle hra je připravena vyprávět příběh evoluce.
Bios: Genesis je jasným důkazem, že ty nejlepší hry nepotřebují megalomanskou produkci ani velké krabice s miniaturami. Stačí být věrný vědě a být tak trochu géniem na skloubení všech těch komplexních dějů do herních mechanismů. Všechno ostatní přijde samo. Tak jednoduché to samozřejmě není, ale Bios: Genesis přináší pocit, že si vypipláte štíra od první buňky! Tak na co ještě čekáte?
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Phil Eklund |
Ilustrace | Ron Miller |
Vydavatel | Fox in the Box, Ion Game Design, Sierra Madre Games |
Rok vydání | 2016 |
Počet hráčů | 1 - 4 |
Herní doba | 120 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (7 voters) |
Kategorie | Environmental, Prehistoric |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Auction Compensation, Cooperative Game, Dice Rolling, Events, King of the Hill, Market, Open Drafting, Random Production, Re-rolling and Locking, Simulation, Sudden Death Ending, Turn Order: Random, Variable Set-up |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: VASSAL, Misc: LongPack Games, Series: BIOS (Phil Eklund), Theme: Bacteria, Theme: Biology, Theme: Evolution, Theme: Nature, Theme: Science |
Více o hře.
+ ohromný zážitek
+ parádní překlad do češtiny (klobouk dolů!)
+ neuvěřitelně vědecké
+ plné informací
+ možnosti hry (a navázání dál)
+ nejen kompetitivní hra
+ na objem zážitku malé rozměry
- náhoda
- dlouhé učení
- délka hry