Bohové padli. Asgard. Olymp. Nebe. Všichni se přede mnou museli sklonit, protože já jsem jediným pánem všeho. Dřív pro mě Země byla jen nezajímavá modrá koule, ale pak se všechno změnilo. Můj současný domov byl zničen a já se vydal hledat nové útočiště a na vaší planetě jsem našel rozlehlé oceány.
Postavili se mi postupně všichni. Nejdřív to byl Poseidón se svým trojzubcem. Zlomil jsem jej a poslal do hlubin umřít. Aténa, Zeus, Thor, všichni to zkoušeli, jak se šířilo slovo o mém pobytu na Zemi. Ale moje síly předčily jejich nejtemnější obavy. Jsem Ascension, Bůh všeho.
Ascension: Chronicle of the Godslayer je název hry od společnosti Gary Games, která vyšla poprvé v roce 2010. Jejím autorem je Justin Gary, jehož jméno nese i distribuční firma, a grafiku na kartách vytvořil Eric Sabee. Na českém trhu si ji můžete pořídit v obchodě společnosti Svět her.
Karty. Teď jsme vám asi prozradili o hře první důležitou věc. Ascension je karetní hra a deckbuilding k tomu navrch. To ale podle vzhledu krabice nepoznáte, protože na té je zajímavá abstraktní ilustrace, které vévodí název hry. Celý box je oděný do černé barvy a vypadá na první pohled lákavě s matným, tuhým materiálem, z něhož je vyroben.
Ale teď už společně zvedáme víko a koukáme zvědavě dovnitř, kde se pochopitelně jako v každé karetní hře nachází především karty. Těch je celkem 200, což na deckbuilding může na první chvíli vypadat podezřele málo, ale to je pouze první klamání tělem.
Mezi těmito kartami na první pohled nebudete schopní rozlišit rozdíl, protože všechny bez rozdílu jsou hodně podobné a tak jen podle pozadí rozdělíte zatím karty na šedé hrdiny, hnědé konstrukty a červené příšery.
Cože? Jaké konstrukty, ptáte se? Toto je první pojem, který Ascension zavádí jako novinku. Jedná se vlastně o artefakty a předměty, ale protože svět Ascensionu už zažil průmyslovou revoluci, ale současně si uchoval magii, tak všechno, co tyto předměty spojuje je jediné. Byly vytvořeny člověkem. Proto konstrukty.
Na kartách najdete tři různé symboly, které tvoří trojici měn používaných v celé hře – runy jsou standardně uznávané pravidlo a tvoří je šedý trojúhelník s hodnotou uprostřed. Červený kruh s mečem představuje sílu a často se vyskytuje na hodně kartách. Jediný druh, který jej má vždy v pravém horním rohu, jsou příšery.
Posledním symbolem je hvězdička pro slávu. Tu získáte za poražení monster, ale i za nějaké další hrdinské činy, jako například nalezení ztracené kočičky. Ne, děláme si legraci, ačkoliv představa hrdiny dělající takové věci je poměrně příjemná. Zvlášť pokud by to bylo z důvodu, že nemá dostatek jiné práce. To by znamenalo, že svět je v bezpečí. Ale takové prohlášení rozhodně ve světě Ascensionu neplatí, takže zpět do boje.
Musí se nacházet v krabici ještě něco kromě karet? Ano! Je to malý podlouhlý herní plán, na kterém je místo pro všechny společné karty. K němu patří také padesát barevných korálků představujících ve hře slávu. Červený má hodnotu pěti malých bílých. Hrdinové je sbírají a nosí, jako odznak svých vykonaných činů.
Na začátku partie vytřídíte z balíčku 200 karet čtveřici hromádek pro hráče. Každá obsahuje osm karet učně (Apprentice) a dvě útočné milice. Zbylých 160 karet rozdělíte na 60 karet, které jsou vždy dostupné. Jsou to karty těžké pěchoty (29x Heavy Infantry), mystiků (30x Mystics) a jednoho kultisty. Tyto karty mají svoje místo určené na straně herního plánu a můžete si je nakoupit v libovolném tahu.
Uprostřed herního plánu je šest pozic pro karty a vedle nich dvě místa, kam přijde zamíchaná zásoba zbylé stovky karet. Z té ihned šestici odkryjete a rozložíte ji na plán. To je počáteční nabídka příšer i posil do vašich řad.
Právě v tomto principu je Ascension unikátní oproti ostatním deckbuildingům, které jsme hráli. Příšery, hrdinové i konstrukty totiž sdílí jeden balíček a nabídku. V jednu chvíli tak můžete mít možnost jen bojovat a jindy zase jen nakupovat. Většinou ale budou v nabídce jak monstra, tak i karty k vylepšení vašich bojových možností.
Deckbuilding je ze své podstaty jednoduchý a Ascension tuto nízkou obtížnost dovádí k naprosté dokonalosti. Pokud jste už někdy hráli Dominion (recenze) nebo jinou hru, třeba Nightfall (recenze) a Thunderstone (recenze), pak vás zde nic nepřekvapí. Pro všechny ostatní si nyní povíme, jak se vlastně ten Ascension hraje.
Hráči si z deseti karet, které dostanou do začátku, doberou do ruky pětici. Pět karet budou mít k dispozici vždy i v dalších kolech v průběhu celé partie, pouze efekty některých karet vám mohou umožnit přibrat si do ruky další.
Tyto karty vám poskytují runy a bojovou sílu. Za první měnu můžete nakupovat libovolnou kartu z nabídky šesti karet nebo z trvalé nabídky po straně, kde je těžká kavalerie, učeň a kultista. S pomocí bojových červených ikonek mohou hráči porážet příšery, které na ně bezprostředně útočí ze středu stolu. Naštěstí (nebo možná bohužel) jim nijak neškodí svojí přítomností.
Základním principem pro úspěch ve hře je samozřejmě nakupování a rozšiřování svého balíčku. Ten si vždy znovu zamícháte, když vám dojdou karty v dobírací hromádce, a tak neustále používáte znovu a znovu stejné karty. V průběhu partie dostanete příležitost také některé méně užitečné zahodit, zefektivnit balíček a zvýšit šanci, že vám budou častěji chodit ty silnější.
Nákupů můžete udělat libovolný počet, dokud vám bude stačit počet run. Cena jednotky nebo konstruktu je uvedená v pravém horním rohu. Pokud tuto cenu zaplatíte, můžete si kartu položit na odkládací balíček. Přijde vám tedy až někdy v budoucích kolech, jak je tomu zvykem.
Oproti ostatním hrám jsou speciální také karty konstruktů. Ty totiž nehrajete klasicky z ruky pokaždé, ale když vám poprvé přijde do ruky, vyložíte jej před sebe. Na stole už zůstane a bude vám přinášet svoje schopnosti v každém kole. Právě z toho důvodu mohou být konstrukty důležité pro úspěch.
Když máte dostatek ikonek mečů, můžete se vrhnout na libovolnou příšeru uprostřed stolu. K jejímu poražení potřebujete jednoduše takovou sílu, aby byla alespoň rovna síle monstra uvedené v pravém horním rohu. Každá z oblud má na kartě uvedenou odměnu, kterou dostanete. Většinou je v podobě slávy. Můžete si tedy ze společné zásoby vzít tolik korálků slávy, kolik naznačuje číslo v černé hvězdičce na kartě poraženého protivníka. Kartu příšery pak odhodíte.
Samozřejmě po nakoupených kartách i poražených nepřátelích se okamžitě zaplňují prázdná místa a nabídka se vrací znovu na šest karet. Tím je zajištěn neustálý přesun. Čas od času (velmi výjimečně) se může stát, že se dostanete do situace, kdy je uprostřed pouze neporazitelná příšera a předměty, které nikdo nechce. Naštěstí některé karty vám umožňují vykázat (= odhodit) karty i z nabídky plánu.
Partie končí ve chvíli, kdy vám dojde zásoba korálků, tedy vítězných bodů. V tuto chvíli si hráči spočtou právě počet získaných odměn za poražené příšery. To však ještě není všechno. Vítězné body získají také za některé nakoupené karty, které mají tuto hodnotu uvedenou v levém dolním rohu. Teprve pak se může prohlásit hráč s nejvyšším součtem za vítěze partie.
Ascension: Chronicle of the Godslayer je velice jednoduchý deckbuilding. Zdánlivě jednoduchá pravidla svých předchůdců posunuje ještě o krůček k jednoduchosti. To by samozřejmě nevadilo, naopak vzhledem k jeho dobrodružné povaze je příjemnou variantou k Dominionu. Jenže karty jsou v angličtině, takže začátečníci si je asi nezahrají.
V tu chvíli nám zůstávají fanoušci o deckbuilding, kteří jsou alespoň mírně pokročilí nebo prostě umí anglicky. A ti si mohou vybírat dnes už i z dalších her s podobným tématem a dokonce i s dobrodružným laděním. Takže proč zrovna Ascension?
Právě jeho jednoduchost zaručuje rychlou herní dobu, protože korálky slávy mizí rychle. Současně je tu také jednoznačná variabilita, protože ve středu je nabídka pouze šesti karet ze zamíchaného balíčku. Balíček sice můžete stačit projít celý, ale vždy v trochu jiném pořadí.
Vzhledem k datu vzniku hry patří mezi první následovníky módní vlny a jako takový obsahuje některé drobné neduhy, které deckbuilding provázejí. Především zde nenajdete téměř žádné ovlivňování úspěchů soupeřů. Výjimkou jsou některé příšery, jejichž poražení způsobí, že ostatní musí zahodit nějaký konstrukt. Ovšem ve skutečnosti můžete útočit mnohem nenápadněji tím, že vezmete soupeřům karty.
Protože ve hře jsou čtyři rody, které se každý specializují na něco jiného, je možné se podle toho zařídit. Často se vám to nebude dařit, protože vám ostatní karty koupí, ale přesto budete spíš hrát na sběr bodů, boj nebo na kombo více karet. A pak je tu mechana, která se hraje na konstrukty vyložené na stole a jejich vzájemná komba.
Stejně tak přináší Ascension do hry novou úroveň náhody – nabídka totiž není pro všechny stejná, ale pokud před vaším tahem přijde skvělá karta, pak ji určitě koupíte. Tedy v případě, že máte v ruce dostatek run k útratě.
Tato náhodnost může kazit dojem hráčů z budování dobrého balíčku pro fanoušky Dominionu, ale skýtá novou úroveň výzvy – všichni se musí dokázat vypořádat a stavět balíček podle toho, co je v nabídce. Náročnější, ale těžko říct, jestli horší nebo lepší.. Asi záleží na úhlu pohledu a vkusu hráče. Rozhodně z toho ale plyne zajímavé napětí. Musíte brát co je, ale když hrají soupeři, doufáte, že vám zrovna tuhle novou kartu nekoupí. Tolik ji chcete!
Ascensionu také pomáhá grafické zpracování, které je odlišné od všech ostatních her, které jste kdy potkali. Ilustrace jsou totiž opravdu zvláštní. To může být kladem (podle nás), ale i záporem, pokud se vám tento styl nelíbí. Podle nás se však k fantasy hře hodí velice dobře.
Ascension: Chronicle of the Godslayer je netradiční deckbuildingová hra. Obsahuje zajímavou grafiku, herní plán a pěkné korálky slávy. Slibuje variabilní dobrodružství. Ale chybí zde útok na protivníky a trochu víc hraje roli náhoda. Partie jsou rychlé a z větší části napínavé. Hru vám tedy můžeme doporučit především v případě, že se vám líbí zpracování, máte rádi deckbuilding a hledáte něco rychlejšího, jednoduššího a bezprostřednějšího než její strategické protějšky. Navíc podle ohlasů rozšíření Return of the Fallen přidává do hry dostatek nových věcí, které ji posouvají na úplně jinou úroveň. Třeba to někdy v dalším článku vyzkoušíme i my. Ascension je každopádně rychlou deckbuildingovou jednohubkou, a současně tak trochu jiným deckbuildingem, než na který jste zvyklí.
Tuto hru k recenzi věnovala společnost Svět-her.cz. Děkujeme
Více o hře.
+ ještě jednodušší deckbuilding
+ nabídka karet se vyvíjí
+ velmi originální zpracování
+ žetony vítězných bodů jako diamanty
+ velice variabilní
+ konstrukty si vyložíte před sebe napořád
+ velké možnosti pro rozšíření
+ nemáte perfektní výběr, musíte sestavit balíček z toho, co je k mání
- vliv náhody – přijde dobrá karta a někdo vám ji vyfoukne
- málo interakce
- konec partie je slabší
Moc nesouhlasím s výtkou v záporech, že ke konci partie jsou tahy slabší, naopak většinou teprve ke konci partie má hráč nasyslené zajímavé kombinace karet a může mít opravdu „explozivní“ tahy :). Samozřejmě v rámci toho že je tento článek hodnocením pouze základní hry dají se zmíněné zápory pochopit. Rozšíření, základní hry přineslo docela velké zlepšení a druhá edice hry (Storm of Souls) se svým rozšířením (Immortal Heroes) udělala hru podstatně svižnější a dynamičtější, přinesla totiž hned několik úplně nových mechanik.