Je pochopitelné, že i jedna z nejoblíbenějších karetních her současnosti se dočkala mnoha nápadů a modifikací. Přesto to není překvapivě tak vysoké číslo, jako u Agricoly, o to více jsou jednotlivé body dnešního článku zajímavé. Původně jsme měli v úmyslu vše shrnout v jednom článku, ale vzhledem k obrovskému množství textu, které nakonec dosáhlo 20.000 znaků jsme se rozhodli rozdělit článek opět na dvě části, podobně jako u Agricoly (část první, část druhá).
Pro ty, kteří neznají Dominion a chtěli by se o něm něco dozvědět, než se pustí do čtení tohoto článku doporučujeme naši recenzi Dominionu.
S uživatelskými rozšířeními začneme opět trochu pozvolněji.
1) Hrací plán pro Dominion (cizí jazyk není třeba)
Cože? Říkáte si asi stejně jako my a ptáte se na co by mohla karetní hra potřebovat hrací plán. Fanoušci sběratelských karetních her, jako je Magic the Gathering by vám určitě s radostí vysvětlili, jak může být takový hrací plán důležitý.
Tento, jehož autorem je uživatel LoweringTheBar poskytuje pro hráče plochu, kam si mohou klást své balíčky. Najdete zde místo pro dobírací i odkládací balíček, ale nejblíže k vám se nachází hrací plocha, kam budete pokládat svoje karty.
Tento plán upravil i pro potřeby rozšíření Dominionu Intriky a Pobřeží, ale o těch třeba zase někdy příště.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/50733/dominion-playing-matte
2) Owllova varianta Dominionu pro jednoho hráče (pravidla anglicky, přeloženy v tomto článku)
V této variantě se snažíte nasbírat co nejvíce vítězných bodů. Autorem je Owll a jeho rekord z této solitérní varianty je 39 vítězných bodů.
V deseti balíčcích království bude vždy pouze pět karet místo klasických všech deseti. Zbylých 50 karet království vezmete, zamícháte a položíte je obrázkem dolů. Toto bude balíček „soupeře“. V zásobě se nachází pro tuto variantu 8 karet pro Statky, Vévodství i Provincie a nezapomeňte na pětici karet kletby.
Nad balíčky s kartami vítězných bodů bude místo, kam budete nevyhrané vítězné karty odkládat. Pod těmito balíčky bude místo výzvy, na nějž na začátku prvního kola položíte kartu Statku. Pokud zde tato karta bude ležet i na konci kola, přesunete ji na odkládací místo pro nevyhrané vítězné karty.
Průběh vaší hry se nijak neliší, ale navíc v každém kole otočíte horní kartu ze zamíchaného balíčku „soupeře“ a vezmete ze zásoby jednu stejnou kartu. Obě karty pak položíte na hráčovu odkládací hromádku. V případě, že se jedná o akční kartu, zachováte se podle následujících pokynů.
Milice: snižte počet karet v ruce na tři, pokud nemáte Hradní příkop
Čarodějnice: dostanete kartu kletby, pokud nemáte Hradní příkop
Zasedání rady: doberete si kartu
Úředník: soupeř si vezme kartu a dobere si k ní odpovídající kartu z hromádek, pokud nemáte Hradní příkop
Zloděj: otočte dvě karty z dobírací hromádky a zahoďte na smetiště kartu peněz s nejvyšší hodnotou
Špión: zahoďte na smetiště horní kartu z vašeho balíčku, pokud se nejedná o kartu vítězných bodů nebo měďák, ale pouze pokud nemáte Hradní příkop
Když budete hrát interaktivní akce na svého soupeře vy, dotknou se ho tímto způsobem:
Milice: kartu, která leží na místě výzvy, umístíte zpět na odpovídající hromádku (a získáte tak kolo navíc)
Čarodějnice: zahodíte z ruky jednu kartu statků a z odhazovacího balíčku výzev si vezmete jednu kartu Vévodství, ovšem pouze pokud tam taková je
Zasedání rady: zahoďte akční kartu na smetiště
Úředník: získáváte jeden stříbrňák, vezměte si ho do ruky, navíc vezměte horní kartu z odkládacího balíčku soupeře a vraťte ji na jeho dobírací hromádku
Zloděj: otočíte horní kartu ze soupeřova dobíracího balíčku a získáte kartu peněz se stejnou nebo nižší hodnotou, pak otočenou kartu dáte na odkládací hromádku soupeře
V průběhu vašeho tahu si můžete koupit kartu vítězných bodů na místě výzvy nebo jakoukoliv jinou kartu (klidně i z hromádek vítězných bodů). Ovšem protože karta z místa výzvy bude na konci tahu odhozena, vyplatí se vám vzít tuto, abyste si udrželi možnost na co nejvyšší počet kol, po které bude hra trvat. Ta jsou totiž určena právě zbývajícími vítěznými kartami.
Na konci každého kola tedy doložíte na místo výzvy novou kartu vítězných bodů (postupně dokládáte nejdřív všechny Statky, pak Vévodství a nakonec Provincie). Jakmile už není jakou kartu doložit na místo výzvy, partie končí.
Zároveň v rámci této varianty zmiňuje i jiné možnosti klasického hraní pro více hráčů: začínající počty balíčků karet království pro 2/3/4 hráče jsou 6/8/10 karet. Druhou je pak to, že vezmete 6/8/10 balíčků karet království, pořádně je zamícháte a vytvoříte z nich náhodné hromádky po deseti kartách. V této verzi bude vše hodně záležet na náhodě, ale rozhodně se změní celkový zážitek z Dominionu, takže za vyzkoušení to stojí.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/48674/owlls-dominion-solitaire-easy-rules-ver-1-4
3) Další scénáře pro Dominion (pravidla anglicky, přeloženy v tomto článku)
John Hollick připravil pro všechny zájemce další pěkné scénáře, které nabízejí široké možnosti a nemusíte tak hrát s náhodnou sadou karet království, pokud máte všechny původní scénáře z pravidel ohrané a vyzkoušené.
To spolu vážně nevyjdeme?
Karty: Sklepení, Zasedání rady, Jarmark, Zahrady, Laboratoř, Důl, Kovárna, Trůnní sál, Vesnice, Dřevorubec
Popis: Žádné útočné karty a dobrá kombinace zvýhodnění nabízejí hodně strategií.
Něco zlého už k nám jde
Karty: Úředník, Sklepení, Kaple, Zasedání rady, Laboratoř, Hradní příkop, Trůnní sál, Vesnice, Čarodějnice, Dřevorubec
Popis: V balíčku jsou Úředník a Čarodějnice, dokážete je porazit?
Já, špión
Karty: Sklepení, Hostina, Zahrady, Trh, Důl, Přestavba, Špión, Vesnice, Dílna, Dřevorubec
Popis: Sen každého zručného muže, ale Špión může jeho projekty zpomalit.
Rychlý prachy
Karty: Sklepení, Kancléř, Zasedání rady, Jarmark, Laboratoř, Trh, Lichvář, Trůnní sál, Vesnice, Dřevorubec
Popis: Peníze zadarmo a extra nákupy vám nahrnou peníze do kapes.
Kolem Citadely
Karty: Úředník, Sklepení, Kancléř, Zasedání rady, Zahrady, Laboratoř, Knihovna, Hradní příkop, Lichvář, Trůnní sál
Popis: Vydejte se na výlet místnostmi citadely a seznamte se s lidmi, kteří zde pracují
Temné časy
Karty: Úředník, Kaple, Laboratory, Hradní příkop, Milice, Důl, Špión, Zloděj, Vesnice, Čarodějnice
Popis: Dokáže vesnice přežít útok všech záporných charakterů pouze s hradním příkopem a kaplí?
Práce, hra i dobrodružství
Karty: Dobrodruh, Sklepení, Zasedání rady, Hostina, Jarmark, Zahrady, Knihovna, Dřevorubec, Dílna, Kovárna
Popis: Pracujte tvrdě a pak se vydejte hledat poklady.
Tajný odpočinek
Karty: Dobrodruh, Sklepení, Kaple, Hostina, Jarmark, Zahrady, Knihovna, Trh, Zloděj, Čarodějnice
Popis: Užijte si odpočinek, ale hlídejte si peněženku. Myslíte, že je to opravdu věštkyně v tom purpurovém stanu?
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/48125/dominion-scenarios-v2_0?
4) Dominion kampaň (pravidla anglicky, přeloženy v tomto článku)
Tato variace od Thomase Lajeunesse vám umožní hrát plnou kampaň s využitím všech karet království. Hra se všemi 25 balíčky karet bude trvat šest kol. Na konci každého z nich dostanou hráči body podle svých výsledků, podobně jako v automobilových závodech. Vítězem se stává hráč s nejvyšším součtem bodových zisků na konci posledního kola.
První kolo se hraje klasicky, jako starý známý Dominion, s deseti náhodně vybranými kartami království. Na konci kola dostane nejlepší pět bodů a dále sestupně tři, dva a jeden bod. V případě remízy dostanou oba body za vyšší z pozic.
Nyní přichází vylepšení balíčku. Na konci kola si každý z hráčů může TAJNĚ zvolit jednu kartu z balíčku, která mu zůstane do všech zbylých kol, tedy až do konce hry. Nesmí jít o kartu království s vyšší cenou než čtyři. Hráč si nesmí znovu vybrat kartu, kterou si vzal v jednom z předchozích kol. Pokud nemá v balíčku žádnou kartu, kterou by si chtěl ponechat, může si místo toho vzít jeden Stříbrňák, které si může brát i několik kol po sobě.
Tuto zvolenou kartu si nechá položenou před sebou obrázkem dolů, aby nikdo nevěděl, co zvolil. Nyní (karta je stále skryta) odstraní z nabídky hráči podle aktuálního pořadí každý jednu kartu království, se kterou již dál nechce hrát. Na jejich místo jsou náhodně doplněny tři nové karty království.
Nyní mohou hráči odkrýt karty, které si tajně vybrali a sestaví začáteční balíček pro nové kolo podle následujících pravidel:
– vezmou si klasických sedm měďáků a tři statky
– v každém novém kole přidají jeden měďák
– v každém sudém kole přidají navíc jednu kartu kletby
– navíc vždy přidají kartu, kterou si zvolili tajně už dříve (viz předchozí odstavec)
Druhá verze (rychlejší, upravena podle uživatele big_billou) se trochu liší:
– hráči si vezmou 7 měďáků a tři statky
– k tomu přidají každý kartu podle své volby
– pouze vítěz minulého kola si vezme jednu kartu kletby
Využívané karty z minulých kol jsou odhozeny a nejsou již znovu využity, takže jak hra pokračuje, snižuje se také počet dostupných karet všech druhů.
Pro nové kolo se hráči přesadí, aby seděli podle pořadí, přičemž začíná hráč s nejnižším celkovým skóre a jako poslední hraje hráč, který je momentálně ve vedení. Takto hra pokračuje všech šest kol, po nichž je určen celkový vítěz s nejvyšším počtem bodů.
Podle nás se jedná o vynikající rozšíření Dominionu, které by si měl zkusit zahrát každý. V některém z budoucích článků přineseme pravidla pro hru s dalšími rozšířeními, které u nás pro Dominion vyšly.
Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/44791/campaign-mode-a-la-agricola
Tím končí dnešní článek o rozšířeních Dominionu, ale ještě tím nekončí vaše možnosti rozšířit si svůj zážitek z této kvalitní karetní hry. Přečtěte si už příště (za čtrnáct dní), jaké grafické změny se urodily v chytrých hlavách fanoušků po celém světě!