Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Ke stažení 8: Vlci a ovce

Po rozsáhlém dvojdíle o hře Dominion (první díl, druhý díl) se podíváme tentokrát zase na nějakou jednodušší hru. Znovu jsme si k tomu vybrali hru firmy Press Pygmalion (výrobce Granna), ale tentokrát nejde o tučňáky, ale o pasáčky ovcí ve hře Vlci a ovce.

1) Pravidla a často kladené dotazy

Na oficiálních stránkách hry se dočteme několik rozdílů proti klasickým pravidlům. Především jde o možnost skončit hru předčasně před koncem hry, který klasicky nastává, až dojdou kartičky. Pokud někdo skončí první, obdrží za to bonus v podobě šesti bodů, druhý tři a třetí jeden bod, které si budou moci přičíst ke svému celkovému skóre.

Zajímavé také je, že odhalení barvy neprobíhá přímo v tahu, ale hráč se může přiznat kdykoliv a zároveň přiložit svoji kartičku se čtyřmi stejnobarevnými ovečkami. Tím vlastně získá jeden bonusový tah navíc.

Mimo tah lze hrát také kartičky s vlkem a lovcem a to opět kdykoliv v průběhu hry. Obě tyto možnosti hře přidávají na dynamice a akčnosti, protože nikdy nevíte, kdo zrovna drží v ruce myslivce, když chcete škodit vlkem.

V průběhu partií mohlo vzniknout také několik otázek a dohadů, na které autor odpovídá v sekci často kladené dotazy:

– v případě, že přiloží hráč vlka nebo lovce mimo svůj tah, může si okamžitě dobrat kartičky podle klasických pravidel (tedy tolik, kolika se přiložená kartička dotýká)
– pokud hráč odhalí svoji barvu v průběhu svého tahu, může nejdříve standardně hrát a podle pravidel si dobrat, pak otočí svoji kartičku s pasáčkem a přiloží ji na hrací plán. Opět si dobere odpovídající počet karet. Nyní může využít ještě jeden bonusový tah.
– pokud hráč odhalí svoji barvu mimo svůj tah, může po jejím zahrání ještě navíc dokončit jeden bonusový tah (v podstatě mimo pořadí) a tím narušit jinému hráči plány
– v hracím plánu mohou být díry obklopené kartičkami, nepočítají se však do uzavřených ohrad
– když hráč přiložením dílku s lesem spojí dva lesy, v jednom je vlk a v jednom lovec, pak se mohou stát dvě věci a záleží, která pravidla využijete. Buď vlk stále ohrožuje přilehlé ohrady, dokud na něj není položen jiný myslivec, ovšem noví vlci se do lesa již pokládat nesmí, nebo musí hráči okamžitě zakrýt vlka jiným myslivcem (z dobíracího pytlíku)

Odkaz: http://www.wooly-bully.net/rules/index.html

********

Všechny následující varianty pravidel Vlků a ovcí jsou výsledkem soutěže, kterou vyhlásil původní vydavatel hry, Asmodée.

Odkaz: http://www.wooly-bully.net/rules/index.html

Odkaz: http://www.boardgamegeek.com/filepage/37213/wooly-bully-rules-and-variants

2) Varianta pravidel S omezením kartiček

Hráči vždy mají pouze omezenou zásobu kartiček v ruce a všechny nad tento limit musí odhodit (zpět do pytlíku). Tento limit je doporučen stanovit na tři kartičky, čímž výrazně pozměníte dojem ze hry. Hráči totiž nemohou tolik taktizovat a hromadit kartičky, ale musí neustále hledat šance k přikládání. Varianta lehce potlačuje strategii.

3) Varianta Bez tahání více kartiček

I když přiložíte kartičku tak, že se dotýká několika již ležících, můžete si líznout pouze jednu novou. Na oplátku za to získáte tah navíc. Tato varianta lze hrát buď jako předepsané pravidlo nebo tak, že hráč má možnost rozhodnout se, jestli si dobere kartičky nebo chce využít bonusový tah.

4) Varianta Všechny ovečky

Na závěr hry vám body nepřinesou jen ovečky z největší ohrady, ale všechny oplocená a uzavřená políčka, na kterých se pasou chlupáči vaší barvy. Může být výhodné hrát tuto variantu s menšími dětmi, které se většinou nechají strhnout ke stavění obrovské ohrady, kterou pak již nedokážou zavřít.

5) Varianta Hladový vlk (Vlkodlak)

Přídavné pravidlo umožní položit vlka na lovce. Protože je vlk hladový, myslivce sežere. Zůstane tak v lese sám a může si dělat co chce a ohrožovat přilehlá pole s ovečkami. Ty už nejsou v bezpečí a hráči jsou znovu nuceni hledat myslivce. Přidává do hry špetku nového napětí a především zajímavou strategickou možnost.

6) Varianta Položení více kartiček

Položení první kartičky ve vašem tahu určí, jestli můžete získat bonusovou možnost přikládání. V případě, že se vám podaří položit kartičku tak, aby se dotýkala dvou již položených, můžete si dobrat dvě kartičky a pak ještě jednu z ruky položit (pokud se vám při prvním tahu podaří sousedit se třemi, pak můžete hrát dokonce dvakrát). Za bonusové vyložení už ale nedobíráte nové kartičky.

7) Varianta Vlk samotář

Osamělý vlk už svým názvem naznačuje, že se bude jednat o variantu pro samotářské hráče, tedy konkrétně pro jednoho. Jak už to tak bývá u solitérních variant, nedá se na konci hry mluvit o vítězství nebo prohře. Svoje výkony si můžete v jednotlivých partiích evidovat na bodové stupnici, kterou autor nastavil tak, že cílem je nedostat se do mínusu. S 50 plusovými body můžete být spokojení, 80 je výborný výsledek a teoreticky nejvyšší možné dosažitelné číslo je 135.

Podobně jako v originální hře pro více hráčů, ani tato hra nebude nikdy stejná. I zde totiž losujete dílky z pytlíku, někdy jeden a někdy více, pokud se vám podaří úspěšně přiložit k více stranám již vyloženého plánu. Největší rozdíl je v tom, že se musíte udržet v rozměrech čtverce o rozměrech 4×4 kartičky – ty nesmíte nikdy přesáhnout.

Výchozí kartička pro začátek hry není klasická studna uprostřed vesnice, ale dílek, který obsahuje čtyři ovečky, každou jiné barvy. Právě tím je zajištěna opravdová taktika v rozhodování podobná hře více hráčů: jestli riskovat a čekat na další kartičku nebo se raději spokojit s tím, co máte.

V případě, že už nemůžete přiložit žádnou z kartiček tak, aby správně sousedila a abyste nepřesáhli vymezené rozměry čtverce ze šestnácti kartiček. Samozřejmě vám mohou zbýt nějaké nevyplněné prostory nebo neuzavřené ohrádky, jak už to tak bývá.

Tyto hry si s pomocí jednoho sáčku můžete odehrát tři a až po všech třech sečtete finální skóre následujícím způsobem:

-5 bodů za každé kartičkou neobsazené místo
+1 bod za každou ovci v největší uzavřené ohradě
+2 body za každý dílek vesnice, který je uzavřen (neotevírá se za kraje vymezeného čtverce)
+5 bodů, pokud máte v některém lese vlka nebo lovce, v lese nesmí chybět žádná kartička, ale může se otevírat za kraje vymezeného čtverce nebo +15 bodů za kompletní les (bez chybějících kartiček), ve kterém je alespoň jeden vlk a alespoň jeden lovec, tento les se však nesmí otevírat za kraje vymezeného čtverce
+10 bodů za kompletně položených 16 kartiček

Varianta vyžaduje velkou dávku štěstí, ale k zisku vyššího bodového skóre také špetku odvahy zariskovat.

Odkaz: http://www.wooly-bully.net/rulesvariants/lone_wolf.html

8) Žetony bonusových bodů

Pokud bude hrát na variantu pravidel uvedenou v bodě jedna – tedy skončit hru ještě před opravdovým koncem hry, pak můžete využít speciální kartičky pro snazší zapamatování pořadí.

Odkaz: http://www.boardgamegeek.com/filepage/30990/bonus-point-tokens

Vlci a ovce jsou jednoduchá logická hra, jejíž možnosti se několika jednoduchými pravidly výrazně rozšířily. Snad jsme vám poskytli náměty ke zkoušení. Těšíme se na shledanou u příštího dílu našeho seriálu Ke stažení.

Ke stažení 8: Vlci a ovce
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Ke stažení 7: Dominion – část druhá