Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Představení: Spielbox 1/2011

Dnes si společně otevřeme nové číslo oblíbeného německého magazínu o deskových hrách. Spielbox se totiž dočkal svého prvního čísla v roce 2011 a my vám z něj přineseme opět ty nejzajímavější a nejvypečenější informace.

Jako obvykle nečekejte nic neříkající seznam recenzí, který si můžete najít na oficiálních stránkách. O obsahu recenzí se tradičně pouze krátce zmíníme v případě zajímavých zjištění. Zaměříme se jako obvykle spíše na obsahy rozhovorů a další publicistické články, které poskytují zajímavé informace. Nebojte se ale, že bychom byli strůjci nějakých spoilerů a že bychom vám prozradili celý obsah časopisu.

Na začátek je určitě důležité zmínit, že se jedná teprve o druhý ročník Spielboxu vydávaného v angličtině. V jeho dlouhé třicetileté historii se tak jedná pouze o zlomek čísel, která mohou nabídnout jiný než německý jazyk.

Určitě už dávno víte, že u časopisu najdete přiložený také osmý div světa do hry 7 Wonders od Antoine Bauzy. Jedna se o Manneken Pis v Bruselu, tedy takzvaného Čůrajícího chlapečka. Ale o tom si třeba povíme více později, až vyjde 7 Wonders v češtině. To je totiž už nyní pouze otázkou dnů, protože firma Blackfire připravila její kompletní lokalizaci.

Titulní hrou je tentokrát zcela netradičně poměrně malá a jednoduchá hra s názvem Avanti. V hlavních rolích se představí slavná stará vozítka – Mini, Beetle nebo Fiat 500. A ve hře Heinze Meistera si zazávodí velmi netradičním způsobem, v němž se budou pohybovat tak trochu jako v Atlantisu – obsazená políčka totiž autíčka přeskakují. Ovšem v průběhu partie je třeba i doplňovat palivo, protože jinak byste ujeli možná polovinu tratě.

A čím si pan Meister zasloužil tuto pozornost? Jedná se totiž o postaršího pána ve věku 59 let, který svůj život tráví již dlouho vymýšlením her. Konkrétně už 24 let. Her má za sebou více než 150 a přesto ho málokdo zná. Z jeho her jmenujme třeba jen Zapp Zerapp. Ovšem jeho portrétu se v článku nedočkáte, aby i nadále mohl procházet veletrhy a pozorovat reakce na své hry nepoznán.

Recenzí se dočkala spousta her, které byly představeny na Essenu. Například Forbidden Island označil autor článku, Tom Felber, za Pandemic Light. Určitě zajímavou informací je, že Matt Leacock ji původně plánoval čistě jako karetní hru a měla se odehrávat ve vesmíru. Původně ji vydala Gamewright, ale v Německu se ve firmě Schmidt Spiele do zpracování opřeli – do krabice přidali opravdové figurky postaviček.

Zajímavá je také hra Ranking. Už v jejím titulku se autor ptá, jak hloupá si může dovolit být desková hra? Tahle si to nejspíš dovolit může, má za sebou jména Stefan Dorra a Ralf zur Linde (Farmáři). Trochu připomíná Želví závody, ovšem se spoustou úprav a zajímavých variací. V rodinném hraní by si i díky své bláznivé grafice určitě našla mnoho fanoušků.

Teď bychom se mohli rozepisovat o recenzích Fürstenfeldu (Friedemann Friese), kostkovém Troyes nebo karetních 7 Wonders (7 divů světa, Antoine Bauza), ale o těch si můžete na internetu najít spoustu jiných informací. A pokud vás zajímají hodnocení ve Spielboxu, pak si v něm zalistujte.

S humorem čtenáři navštíví základnu společnosti Lookout Games, která má na kontě farmářský hit Agricola. Určitě pobaví, že sídlí na jakémsi statku, který v podstatě dokonale sedí do představ jejich hlavní zemědělské hry. Samozřejmě profil se postupně zanoří především do historie Lookoutu, z níž je zajímavý fakt, že před Agricolou se jednalo o malé vydavatelství s téměř nulovým vlivem na trh. A přesto letos slaví již deset let existence.

Velký kus Spielboxu je stále věnován výstavě v Essenu. Zatímco v Spielboxu 7/2010 se zaměřili reportéři čistě na německé společnosti a jejich plány, tentokrát se vydáme na cestu z Francie až do Jižní Korey. Právě tak se jmenuje sedmnáct stran dlouhá reportáž.

Při listování tímto článkem narazíte na pecky, které měl v hledáčku snad každý – Isla Dorada, Rallyman (velmi vysoko na našem redakčním wishlistu), K2, Tikal II (Švýcarsko) nebo Genesis. Mnohem zajímavější tak jsou hry, o kterých si nikde jinde nepřečtete.

Například od francouzských Ludonaute zaujme ilustracemi hra Offrandes, ačkoliv téma obětování zvířat není zrovna pro děti. Z Británie přichází hra Totemo, v níž stavíte totem a to hned z 49 luxusně vypadajících kostek, body získáváte podle umístění barevných kostek a jejich sousedů.

Mezi polskými kousky vystupuje z řady hra od Rebelu s názvem Basilica. Možná si pamatujete na její pěkný obrázek z našich přípravných článků na loňský Essen. V tomto článku ji pak autoři přirovnávají k Frescu vyladěnému pro dva hráče. To zní velice zajímavě.

Z Japonska přichází hra Hau La a jedná se o stavěcí hru s netradičními materiály. Dílky jsou prý z jakési pěny, dobře ohebné a s dírami. Můžete si z nich tak vytvořit mnoho zajímavých výtvorů. Hráči musí stavět podle barev, které jsou určeny na začátku a tak je předem dané, kde budou muset v následujícím kole pokračovat. Vyhrává hráč, jehož barevná značka se dostane nejvýše.

Už jste někdy hráli závodní hru tak, že ovlivňujete diváky a ne přímo samotné závodníky? Právě jejich povzbuzování totiž má na výslednou rychlost největší vliv. Právě na tom principu založená hra Showboat od La Mancha Games. Z Koreje pak přichází karetní simulátor baletu, jehož herní princip prý trochu připomíná Zooloretto.

Kromě kostkového Troyes, které do hry s 24 kostkami přináší velký podíl strategie se hned na následující dvojstraně dočtete o další hře, k jejímuž průběhu využijete šestihranné nesmysly. Její název Lords of Vegas připomíná spíše nějakou lacinou kasínovou hru, ale ve skutečnosti to je jinak. Ovšem v této hře má náhoda svůj nezastupitelný vliv. Ve hře nebojujete o peníze, ale o slávu, protože jste majitelé kasína.

Ve velmi detailním článku se dočtete o mechanismech v deskových hrách, které ovlivňují cenu. A už o mnoho stránek dříve jste určitě narazili na již tradiční seriál o netradičních hrách se slovy.

Časopis uzavírá rubrika Ve zkratce (At Glance), která představí nejen vynikající Bisikle. Ten využívá takzvaný Z-Ball, neposlušný míček s nepochopitelnou poruchou kutálivosti. Jedná se o kombinaci závodní cyklistické hry s dovednostní soutěží ve cvrnkání. Pokud jste měli rádi zamala kuličky nebo rádi hrajete Cuba Cube od Jirky Mikoláše, pak by se mohlo jednat o trefu do černého.

Dočkáte se ale i vlakové hry s tkaničkami z Japonska (String Railway), nebo již dnes dobře známou karetní hru Gosu také ze země vycházejícího Slunce. Její zbraní jsou především skvělé detailní ilustrace, které si budete prohlížet hodně pečlivě.

A těmihle dvěma hrami naše dnešní listování Spielboxem končí. Pokud je vám to líto, máme pro vás skvělou novinku. Protože jsme nabrali s tímto prvním článkem mírné zpoždění, je to již několik dnů, kdy nám v redakční poště přistálo číslo druhé. Jeho představení je na plánu už brzy. Zatím si všichni hrejte a nezlobte.

Představení: Spielbox 1/2011
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Originál nebo kopie?