Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Představení Spielbox 3/2011

Ještě včas před prázdninami, aby stihla redakce všechny svoje pravidelné čtenáře, vyšlo třetí pravidelné číslo Spielboxu pro rok 2011. Ve své anglické mutaci dorazilo do schránky i k nám na Vysočinu. To je dobře, protože si jím můžeme dnes společně zalistovat. Uvidíme, co za zajímavé informace a nápady, se kterými jste se ještě nesetkali, objevíme tentokrát.

Pro české fanoušky deskových her je toto číslo zajímavé na první pohled. Jako titulní obrázek a tedy i hra čísla byl zvolen Pantheon od firmy Hans im Glück. To by samo o sobě nebylo až tak zásadní, pokud bychom nepřidali informaci, že Pantheon se již asi dva týdny prodává v češtině zásluhou společnosti MindOK.

V úvodním slovu šéfredaktora se dočkáme trochy zamyšlení nad historií a součastností Spiel des Jahres, která byla před několika dny vyhlášena. Její historie se táhne (podobně jako u Spielboxu) až do roku 1979. V té době bylo pouze jedno ocenění. Autor editorialu chválí šířku her, které dokázalo ocenění za ty roky pokrýt.

Je pochopitelné, že žádná hodnotící kritéria se nemohou zavděčit všem. Pozorujeme to i my na našem webu, kdy se čas od času setkáme s nesouhlasem vůči našemu rozhodnutí. Ale všechny hodnocení kulturních produktů jsou pouze subjektivní, podívejte se na recenze filmů v několika magazínech a porovnejte je. Uvidíte nespočet pohledů na jeden produkt. A stejně je to i s deskovými hrami. V průběhu doby se ke Spiel des Jahres přidalo také ocenění pro nejzajímavější dětskou hru uplynulého roku, kterou označuje šedá figurka. Klasickou Spiel des Jahres najdete pod červenou barvou.

A letos se historie mění znovu tak, aby přidala další kategorii – Kennerspiel des Jahres. Jedná se o hru pro znalce. Jeden z členů poroty, Tom Felber, definoval tuto kategorii jako „pro hry, které nabízí zajímavé herní dobrodružství a přitom jsou náročnější pro seznámení s herními mechanismy, ale nepotřebují herní vědce, aby zaujaly“. Samozřejmě se jedná o dvojsečné prohlášení, které tu nebudeme ale dále rozebírat a raději zalistujeme dál z úvodní stránky.

Jak jsme nakousli už na začátku článku, hlavní recenzi Spielboxu 3/2011 je Pantheon, na kterém zaujme už zlatý titulek „Not everybody’s darling“, tedy „Zlatíčko ne pro každého“. Ačkoliv recenzent samotný (Matthias Hardel) uštědřil hře skvělou devítku, hodnocení zbytku redakce se pohybuje většinou mezi šestkou a osmičkou. Na trojstránkovou recenzi navazuje ihned podobná hra Die Burgen von Burgund, kterou zakončuje i podobné hodnocení.

K tomuto článku však navíc dostaneme také bonus v podobě rozhovoru se Stefanem Brückem ze společnosti alea, oficiálního distributora hry a dceřinou společnost velkého Ravensburgeru. Hra od Stefana Felda snese podle jeho slov srovnání s Notre Dame nebo V roce draka. V rozhovoru se dočkáme slibu na novou edici hry Puerto Rico. Jedná se o edici k desátému výročí a bude obsahovat nové ilustrace a nadstandardní kvalitu komponent – peníze budou opravdové (tedy kovové – pozn. red.) a zboží bude ze dřeva jako v Agricole. A navíc budovy budou oproti originálu ilustrované.

Následuje recenze na další MindOKovou novinku léta – Mondo, které vychází z pokládacího principu Galaxy Truckeru a dělá jej takzvaně „family-friendly“ (tedy přívětivý pro rodinné hraní – pozn. red.). Recenzent ji označil za další hru Michaela Schachta, která má na krabici obrázek pandy (za další jmenujme například Zooloretto).

Znáte kostkové věže? Těm je věnovaná hned další dvojstránka. Ani my jsme si z prvního pohledu na článek nedokázali představit, o čem v takovém případě vlastně psát, ale nakonec se jedná o jeden z nejzajímavějších článků celého Spielboxu. Společnost Schmidt Spiele totiž připravila nový typ her s názvem Roll & Play (Hoď a hraj), které dávají konečně životní účel i samotným krabicím, v nichž jsou zabalené.

Po rozbalení se totiž z nich vytvoří právě již zmiňované házecí kostkové věže. Shora do nich vhodíte kostky a dole vám vypadnou řádně promíchané a s jistotou náhodného výsledku. Navíc je v šachtě při zabalení ukryté také veškeré herní příslušenství, takže dostanete opravdu exkluzivní balíček vše v jednom. Celkem objevíte rovnou čtveřici různých her, které autor KMW doporučuje do vlaku nebo letadla.

Otočením stránky se pak přeneseme do Francie, konkrétně do slavného města Cannes, které je proslavené především festivalem filmovým. To ovšem neznamená, že ten herní by byl nějak malý, o čemž svědčí i fotografie obrovského billboardu na první dvojstraně reportáže. Vzhledem k filosofii organizátorů, že si má každý hrát, neexistuje v Cannes žádný vstupní poplatek. Proto najdete na pobřeží Středozemního moře také zástupce her na hrdiny nebo počítačových her. Souběžně se zde konají také nejrůznější turnaje. Nechybí ani noční život, který patří speciálně herním vývojářům a prototypům, které chtějí předvést natěšeným distribučním společnostem.

Zajímavě se tváří hra Deluges od Gullaume Besancona, která se zabývá moderní tématikou tání ledovců. Ovšem v této hře se vrátíme k minulé době ledové, kdy hladina oceánů stoupla o 130 metrů, a vy se budete v roli jednotlivých kmenů snažit stavbou zachránit, co se dá.

Velmi pokročilou simulaci závodů formule 1 představil autor André Bonnet, který ji také na vlastní triko vydává. Hra se jmenuje Grand Prix Expert a váha krabice přesahuje už tak úctyhodné dva kilogramy. Uvnitř objevíte rovnou šestnáct tratí pro závody F1. Hra je pouze pro náročnější fanoušky, protože se snaží přiblížit co nejvíce realitě, ale přitom nabízí i zjednodušenou verzi, ve které máte jeden závod dojetý do hodiny. V závodní sekci se dle našich názorů mohlo zúčastnit také české Arrivée, ale bohužel se tak nestalo.

Ve Francii se také objevil sám Richard Garfield, aby vysvětloval návštěvníkům stánku IELLO svoji hru King of Tokyo (Král Tokya). I tato hra je v hledáčku české společnosti MindOK. Richard je slavným tvůrcem, který světu přinesl nejen sběratelský Magic the Gathering, ale také třeba závody robotů RoboRally.

Spolu s Brunem Cathalou se mohli návštěvníci zase podívat do země trollů ve hře Trolland. Jejich úkolem zde je v roli trolích stráží vyčistit svět trolů od nepříjemných imigrantů a pozavírat je do klecí ve vozech určených k deportaci. V Německu asi díky svému tématu hra příliš popularity nepobere, ačkoliv ji Bruno vytvořil jako reakci na Sarkozyho politiku.

V nedalekém oranžovém boxu najdeme profil Antoine Bauzy, autora skvělých kooperativních Ghost Stories a v poslední době také mnohokrát ve všech souvislostech zmiňovaných 7 divů světa (7 Wonders). V češtině jsou již k dostání zásluhou společnosti ADC Blackfire. Po vydání rozšíření Vůdci, ke kterému se v dnešním článku ještě jednou vrátíme se Bauza zaměřil na jednodušší hry: karetní Hanabi & Ikebana a postřehový Witty Pong (spolu s B. Cathalou).

Pro českého čtenáře nabídnou následující dvě stránky příjemný pohled na recenzi 20. století od Vladimíra Suchého. Podobně jako v naší recenzi se i redaktorům Spielboxu hra líbila. A opět, jako už celé číslo, je i tato hra ve znamení MindOKu. Na dalších stránkách neuspěl v testu Key West, zato Vinhos se zařadil do netradičně početné devítkové řady.

Uprostřed se dočkáme druhé hry z řady Spielbox Wallace Edition. Po Great Westernu, který se brzy dočká naší recenze, se tentokrát podíváme do dolů Walesu. Recenzi na tuto hru přineseme opět přibližně za měsíc, ale už teď vám můžeme prozradit, že vypadá ještě zajímavěji než předchozí vláčková hra. Právě Great Western se dočkal v novém čísle drobné úpravy kvůli vyrovnanosti, ale o té až v recenzi.

Co potěší všechny fanoušky 7 divů světa je nová karta vůdce pro rozšíření. Jedná se o Stevieho Wondera a kartička je zpracovaná graficky velice pěkně v souladu s ostatní grafikou této vydařené hry.

Dále se v časopise dočkáme i ohlédnutí do historie v podobě hry Vernisage, ale především pštrosích závodů od Kosmosu Strauβ voraus, která do hry zapojuje zajímavý mechanismus hraní bare. Kombinuje jej pak s přeskakováním hráčů stojících na dílcích zahrané barvy, které známe třeba z Cartageny nebo Atlantisu.

Všechny určitě zaujme i grafika Antics! se všemi těmi mravenci a pochopitelně i hra Tikal II, jehož starší bratříček se dostal znovu do prodeje v ČR zásluhou nové společnosti REXHry. U dvojky zaručují jména Kramer a Kiesling (například Asara, Tikal, Torres, Vikingové) zajímavou zábavu, která neudělá klasické jedničce ostudu.

Vše uzavřou pohledy na několik menších her, například Biblios od IELLA a několik na pohled opravdu lákavých dětských her. A tím jsme se společně prolistovali až na konec nového Spielboxu. Snad jsme vám znovu poskytli nějaké zajímavé informace, ať už Spielbox vlastníte a přehlédli jste je, nebo se chcete prostě jen dozvědět, co v novém čísle vlastně je. Ale už kvůli Wallacově hře Slate je nákup Spielboxu 3/2011 jistotou.

Představení Spielbox 3/2011
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Goal! Game – jak hru obohatí rozšíření