Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Představení: Spielbox 4/2011

Určitě už jste si říkali, co se děje o prázdninách s německým časopisem Spielbox. Ten totiž už představil letos tři čísla a čtvrté mělo být prázdninové. A tak se také stalo koncem července v německém jazyce a o dva týdny později i v angličtině. A právě tato anglická verze dorazila i k nám do redakce.

A jak už je naším zvykem, rádi se o čtenářské zážitky podělíme i s vámi. Snažíme se to dělat cestou, která není úplně tradiční. Nabízíme tedy pohled ne pouze na obsah a recenze, ale spíše na zajímavosti a informace, které mohou fanoušky deskových her zajímat. A kdo ví, třeba vás zaujmou natolik, že si časopis také předplatíte. Budete odměněni nejen šedesátistránkovým čtivým časopisem, ale také speciální přílohou u každého čísla. Je zde už jen jedna překážka – nutnost znalosti anglického jazyka.

Ale zpátky k tomuto číslu Spielboxu s pořadovým číslem čtyři pro rok 2011. Na obálce najdete titulní obrázek v podobě krabice Qwirkle. Tato hra totiž vyhrála letošní anketu Spiel des Jahres 2011 v hlavní kategorii, která se zabývá rodinným hraním. O těchto cenách jsme si povídali v článku o předchozím třetím čísle Spielboxu.

Cenu získala poprvé v historii žena jako hlavní designér hry. Ta je také představena hned na obálce časopisu v kroužku, jak přebírá ocenění. V úvodníku je zajímavé odůvodnění, proč vlastně je na hlavní stránce právě Qwirkle a ne některá z hitovek, které v tomto čísle mají recenzi. Úvodní stránku Spielboxu totiž netvoří přímo redakce, ale jedná se o reklamní prostor, který je dostupný k prodeji. A právě proto je o něj neustále velká bitva a zájem.

Nemusíme se s tím jako recenzenti neziskového webu ztotožňovat, ale časopis si na sebe někde vydělávat musí, to je zřejmé. Ovšem Spielbox se snaží tuto situaci kompenzovat tím, že se tématu nějak opravdu věnuje. Proto musí být zakázka jasná ještě dlouho před vydáním samotného časopisu. U tohoto čtvrtého čísla pro rok 2011 to bylo jinak, protože zakázku dánské firmy odmítli kvůli požadavku na přislíbení článku o jejich hře. Matthias Hardel se dále zabývá čestností recenzentů, včetně své, v níž recenzoval Pantheon, kterému dal podobně jako my vysoké hodnocení – viz naše recenze Pantheonu.

Ačkoliv jste se to na našich stránkách nemohli dočíst, určitě jste se to dozvěděli z jiného webu. Výsledky Spiel des Jahres pro tento rok jsou na světě a Spielbox samozřejmě musel být u toho, protože je to jejich domácí cena. Zatímco Qwirkle možná překvapilo svým vítězstvím nad Asarou a Forbidden Islandem, cena pro zkušené hráče jasně padla hře 7 Wonders (recenze) od Antoina Bauzy.

Ovšem vyhlášení hlavní Spiel des Jahres bylo zajímavé i z jiných důvodů. Prvním z nich byla skutečnost, že americký autor Matt Leacock byl nominován už potřetí v řadě a potřetí odešel poražen – Pandemic (recenze), Roll Through the Ages: Bronze Age a v letošním roce Forbidden Island. Skvělá a zajímavá Asara pak doplatila na existenci nového šedého panáčka pro zkušené hráče. Není cílem poroty, aby obě vítězné hry byly až příliš podobné a tyto dvě (Asara a 7 divů světa) má příliš podobné publikum. Tedy alespoň podle mínění reportérů Spielboxu.

Následuje rozhovor s Repos Production, které stojí nejen za už několikrát zmiňovanými 7 Wonders, ale také za skvělou kooperativní hrou Ghost Stories od stejného autora Antoine Bauzy. Ale také za párty hrou Time’s Up, která je zatím nejprodávanější hrou společnosti (přes milión prodaných kopií), ačkoliv jí zpočátku málokdo věřil. Právě Time’s Up zároveň stála za vznikem studia Repos, jehož cílem je vydávat netradiční hry, jako třeba Cash and Guns nebo další party hru Santy Anno.

Pak už Spielbox najíždí na svoji tradiční recenzentskou vlnu zahájenou recenzí na hru Strasbourg od Stefana Felda, ale pak ze strategické přechází fronou na logickou vlnu s hrou Blockers! Ta na první pohled vpadá jako nějaké divoké sudoku s barvičkami, čísly a písmeny. Ve hře pokládáte dílky podle souřadnic vždy do několika možných lokalit a není jednoduché rozlišit, kam je to nejvýhodnější, protože pro každý dílek existuje rovnou devět míst, kam je můžete položit. Ale blokujete si tím možnosti pro vykládání dalších čtverečků, takže pozor! Logický rychlík v recenzi od Stefana Ducksche sklidil opravdu chválu.

Podobně (tedy dobře) dopadl i Lancaster od Matthiase Cramera a společnosti Queen Games. Pokud budeme mít štěstí, třeba společnost Piatnik doveze tuto hru i k nám, protože logo s písmenem Q můžeme teď vidět na mnoha jejich hrách. A Lancaster by si to opravdu zasloužil, ačkoliv se jedná o další hru, ve které pokládáte dělníky, jako je například Doba kamenná (recenze) nebo Dominant Species (recenze).

Stefan Feld je v poslední době velmi produktivní a do Spielboxu si našla cestu i jeho další hra Luna, která zaujme především velmi netradičním vzhledem. Hra vyšla pod u nás neznámou společností H@ll Games a je tedy nepravděpodobné, že by našla cestu do našich obchodů v češtině. Zatímco hlavní ostrov je rozdělený na spoustu šestistranných políček, okolo leží několik ostrovů, na kterých pobývají adepti na post mágů.

Party hra Freeze nám připomene z obrázků skvělou českou hru Ušáci a paroháči (recenze) od Vládi Chvátila. O dvojstránku dřív jste však příliš zamrzat v pohybu nemohli, když jste přeskakovali po člunech z mola na molo ve hře Bangkok Klongs.

Zajímavé zjištění je také, že kreslíř Klemenz Franz dostává čím dál tím více práce – je podepsaný nejen pod Bangkok Klongs, ale i pod Feldovou Lunou, dětským Rummelplatzem (spolu s dalšími autory) a ještě pod hrou Poseidon, která leží za polovinou časopisu.

Reportéři Spielboxu navštívili herní výstavu Origins XXXVII pro rok 2011. Krátký dvoustránkový report obsahuje zajímavou zmínku pro všechny fanoušky běhu s býky s názvem Pamplona, ale pro všechny hlavním zážitkem byla nová verze dinosauří hry Evo. Revidovaná verze hry z roku 2001 vstoupí do obchodů pod hlavičkou Asmodée už brzy. A že se těšíme!

Hned na další dvoustraně se naše redakce pokochala pohledem na hru, kterou už máme dlouho v hledáčku. Skvělý rallye simulátor Rallyman, s jehož pomocí bychom chtěli ohodit blátem všechny zdi v redakci, napálit otáčky motoru a smykem vyrazit dveře na balkón. Hra od Jeana-Christophe Bouviera uspěla i v testu Spielboxu, protože recenzentům se také líbila nutnost jízdy na hraně, která skvěle přináší atmosféru opravdových rallye závodů.

Třešničkou na dortu tohoto čísla je historie mankala her, které pocházejí z Afriky. Dozvíme se významy nejen známého slova Kalaha, ale třeba Bao, Wari, Dongjintian nebo Oh-Wah-Ree. Všechny jsou hrané v důlcích s kamínky a všechny potrápí vaše mozkové závity na maximum. Zmínky se však dočká kromě klasik i Space Walk od Rüdigera Dorna z novodobé historie. Tato hra totiž právě s mankalovými sdílí svoje základní principy.

Na dalších stránkách se dozvíme o tom, kde a kdo jsou Board Game Studies. Chtěli byste studovat deskové hry? Pak vaše příležitost leží v Bruggách v Belgii. Více informací na stranách 32 až 34.

Rozšíření 7 divů světa s názvem Vůdci dostává palec nahoru, což se nedá říct o hře Era of Inventions, která získala pouhé čtyři bodíky z deseti. Anthony Daamen, autor hry, s tímto výsledkem určitě nebude spokojený. Od autora Corné van Moorsela, designéra basketbalového manažeru v deskové hře Basket Boss, přichází simulátor opalování. Samozřejmě ne až tak doslova, ale celý průběh hry se Sun, Sea & Sand se opravdu odehrává na pláži.

Sekci pro děti pak ovládnul Marco Teubner hned se třemi hrami. Z nich asi nejvíce zaujme 1000 und ein Schatz od Haby. Díky distributorovi Anna Viktorie, od které jsme již v češtině recenzovali Chutná nebo nechutná (recenze) se třeba dočkáme lokalizované verze. Recenzi zde má i dětský Duch (recenze), který vyšel v češtině od Mindoku.

Nás v redakci zaujaly Telestrations, ve kterých se kreslí. Po Bizzarii (recenze) od Jirky Mikoláše jsme kreslení přišli na chuť a rádi bychom si to zopakovali. Jen ten minimální počet čtyř hráčů je trochu zavazující. Ale hra vypadá více než lákavě. A protože krabice obsahuje mazací fixy, nebudete nikdy potřebovat dotisk papírů pro kreslení! Bohužel se zatím prodává pouze ve Spojených státech.

A co vlastně je jako bonus v tomto Spielboxu, ptáte se asi. Tentokrát to není hra od Martina Wallace. Jeho série bude pokračovat až příště. Tentokrát zde najdete ukryté polepky na figurky Carcassonne a to nejen pro základní verzi, ale i pro některá rozšíření. Oslavte se svými figurkami jejich výročí!

Tím jsme se společně propracovali na konec nových 56 stran, které se ukrývají pod nápisem Spielbox 4/2011. Těšíme se na shledanou u pátého čísla, které bude školáky provázet na cestě do školy. A určitě se zase můžeme těšit na spoustu zajímavých informací.

Představení: Spielbox 4/2011
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ankh’or – dárky pro faraona