Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 221b Baker Street – vyšetřujte se Sherlockem Holmesem

Adresa 221b Baker Street, která se nachází v londýnských uličkách, je známá po celém světě. Právě odsud se nejznámější detektiv všech dob Sherlock Holmes, ačkoliv pouze smyšlený, vydával na své dobrodružné a záhadami naplněné výpravy. Zločiny se v té době nelišily nijak od těch, které zažíváme dnes a to ani co do rafinovanosti. Navíc tenkrát neměli muži zákona k dispozici tolik kouzel a vymožeností moderní techniky. A právě proto museli nejvíc spoléhat a svůj logický úsudek.

Kromě své precizní inteligence měl Sherlock k ruce také svého asistenta a občas i spolubydlícího doktora Watsona, celým jménem Johna H. Watsona. Ostatně jak všichni známe, ve dvou se to často lépe táhne. A při detektivní práci to platí obzvlášť.

Ovšem ve hře, kterou vám dnes představíme, budete na všechno úplně sami. Hra se jmenuje právě stejně, jako adresa fiktivního pobytu Sherlocka, tedy 221b Baker Street. V podtitulcích najdeme kromě detektivova jména ještě pojem „Master Detective Game“, tedy jakási detektivní hra pro mistry.

Tato hra vyšla poprvé už v roce 1975 a jako tvůrce hry je uvedena společnost Antler Productions, ale při hloubějším pátrání zde figuruje jméno Jay Moriarty. Verze, kterou držíme v ruce, by měla této původní hře odpovídat, jak napovídá datum na krabici. Jejím vydavatelem je společnost Gibsons Games. 221b Baker Street je již druhou hrou z řady klasik od této společnosti, na kterou přinášíme recenzi, první z nich byla výborní závodní legrace se zajícem a želvou – Hare and Tortoise. U nás si je obě můžete pořídit díky široké nabídce společnosti poskytující výuku anglického jazyka – anglictina-hry.cz paní Jitky Netušilové.

Krabice je nezvykle situovaná na výšku a tomu odpovídá i titulní obrázek detektiva Sherlocka Holmese, který lupou zkoumá londýnské budovy. Když odklopíte víko, objevíte několik zajímavých součástí. Na straně si hoví nepopsaný papírový bloček, který je také takovou nudlí na výšku. Obsahuje na sobě čtrnáct záznamů o budovách a dole také místo pro řešení.

Zbylý prostor přikrývá svým černým stínem hrací plán složený na čtyřikrát. Pod ním je do plastové vložky mírně zapuštěná brožurka s pravidly, která však bude plnit ještě další funkce. Ale k těm se dostaneme později. Vedle ní objevíte čtyřicítku velkých a hustě popsaných oboustranných karet.

V poslední přihrádce čekají na svoji příležitost šestice bust Sherlocka Holmese i s jeho památnou dýmkou. Do stejné přihrádky můžete umístit také poslední součásti – šestistěnnou kostku a také žetony z tvrdšího papíru. Ty musíte na začátku vyloupnout z předvyraženého archu a mají dva tvary.

Pravidlová knížečka však má v nabídce pouze jeden jediný jazyk a tím je angličtina. Právě proto hru také dováží do České republiky společnost zabývající se výukou cizího jazyka. Nikde nenajdete ani slůvko česky a budete potřebovat pokročilé znalosti angličtiny.

Samozřejmě jste nepotřebovali ani nápovědu na krabici k tomu, abyste uhodli, že tohle bude detektivní hra. A všechna vaše pátrání se budou odehrávat v Londýně po čtrnáctce budov od divadla až po doky. V každé na vás jako detektiva čeká stopa nebo náznak řešení daného detektivního příběhu.

Ale nejdříve si musíte před sebou dobře prohlédnout mapu Londýna na hracím plánu. Jednotlivé budovy jsou propojeny čtvercovými políčky, po kterých budou vaše postavičky putovat a hledat stopy. Na začátek stačí jednoduše dát všechny vybrané busty Sherlocka Holmese do budovy 221b Baker Street, která tvoří startovní, ale i cílové místo celé hry.

Každý z hráčů dostane jeden odznak Scotland Yardu a také jeden klíč, tedy dvě jediné „žetonové“ komponenty. Samozřejmě ke hře budete potřebovat jeden list záznamového bločku, do kterého si budete postupně evidovat nalezené stopy a informace. Hráči si vyberou jeden ze čtyřicítky případů, které na ně čekají v základním balení. Autoři doporučují je hrát vzestupně, protože s nimi také stoupá obtížnost řešení.

Jeden z hráčů přečte anglicky napsaný příběh na kartičce. Jedná se o jakýsi briefing na stanici Scotland Yardu, kde se všichni dozví, k jakému zločinu došlo. V textu se vyskytuje také několik spousta užitečných informací, které vám pomohou vyřešit celou záhadu. Na závěr je důležité zdůraznit, po jakých údajích inspektoři prahnou. Obvykle se jedná o jméno vraha, zbraň a motiv, ale můžete se setkat i s odhalením místa ukradeného předmětu nebo osoby, která za celým spiknutím stojí.

Autoři doporučují zadání přečíst nejdříve jednou rychle a pak podruhé pomaleji, aby všichni stačili zaznamenat zásadní informace. Na kartu se může každý ze soupeřů v průběhu hry dívat. Zadní strana zadání pak obsahuje seznam budov s trojmístnými číslicemi. Tyto budou potřeba k dalšímu hraní.

Pátrání samotné probíhá velice jednoduše a bez jakýchkoliv komplikací. Ten, kdo je na řadě, hodí kostkou a posune se o odpovídající počet polí směrem, kterým se chce ubírat. Jakmile někdo dorazí a vstoupí do některé z budov, pak se počítá, že jeho detektiv pečlivě prohledal dané místo nebo kontaktoval svůj zdroj. Hráč se tak může podívat na stopu odpovídající místu.

Podle čísla na zadní straně kartičky u dané lokality začne listovat brožurou s pravidly. Jakmile číslo najde, může si přečíst informace o nalezené stopě a poznačit si všechny podstatné věci, které z toho plynou. Pro pokročilé hráče pak platí pravidlo, že má na celý úkon časový limit třiceti vteřin. Doporučujeme si také odškrtnout lokalitu jako navštívenou.

Jak soupeři navštěvují jednotlivé budovy, přibývají jim stopy a pomalu se začíná vynořovat celá pravda o příběhu. Ve hře se celkem setkáme se třemi typy stop. Buď narazíte na klasický text, který zahrnuje konstatování o nějaké postavě, jejích činech nebo pocitech. Druhé jsou takzvané hádanky, které jsou obvykle rozděleny mezi několik budov a jsou označeny římskými číslicemi. Obvykle se jedná o nějaké slovní hříčky jako „opak dlouhého“, a podobně. Tato slova vás mají navést na některou ze správných odpovědí.

V dolní části záznamového bločku se nakonec objeví tři až šest obvinění (tedy věcí, které jste měli o zločinu zjistit). Pokud již máte všechna a jste přesvědčeni o jejich správnosti, není nic jednoduššího, než dorazit zpět domů do 221b Baker Street a pokusit se celou záhadu trochu poirotovsky odhalit. Všem sdělíte svoji teorii a vysvětlíte, jak to vlastně všechno bylo.

Pak si zbývá už jen výsledek ověřit s vševědoucí brožurou. Pokud jste odpověděli na všechno správně, pak se stáváte nejlepším detektivem. Omyl byť jen v jednom z bodů znamená vyřazení ze hry. Samozřejmě nesmíte ostatním prozrazovat, jak zní správné odpovědi a ve kterých jste se zmýlili. Je pak pouze na jejich uvážení, kterým třeba uvěří. Mohou se totiž nadále pokoušet rozluštit záhadu a to tak dlouho, dokud zbývá alespoň jeden detektiv nebo dokud se to někomu nepodaří.

221b Baker Street nabízí velmi zajímavou deduktivní zábavu, která je poměrně náročná. I když víte všechny nápovědy, pořád nemusíte být schopní dát si pět a pět dohromady a odpovědět podle představ autorů. A to neznamená nic jiného, než že prohrajete. Celý průběh hry připomíná tak trochu klasické Cluedo, ale najdete zde úplně jiný způsob dedukce a uvažování.

Všechno je ale přísně logické a řešení dává jasný a na první pohled patrný smysl. Samozřejmě občas se budete dohadovat se soupeři na slovíčkaření, jestli zabít nožem znamená i zabít mečem a podobně. Pravidla stanoví, že pokud je z odpovědi patrné, o co se jedná, pak by měla být odpověď uznána. Záleží však pouze na interpretaci zúčastněných detektivů.

Pokud by se vám zdálo, že nijak nemůžete ovlivnit soupeře, pak pro tyto účely jsou zde zmiňované odznaky Scotland Yardu a klíčů. Každý z hráčů může totiž některou z lokalit zamknout a k jejímu návštívení musí soupeři odevzdat jeden ze svých klíčů.

Ve hře sice může zdánlivě velkou část hrát náhoda, ale není to pravda. Figurky se sice pohybují podle hodu kostkou, ale na konci se všechno pěkně sečte. A hlavně nemusíte hledat odpovědi na všech místech, pokud se odhodláte riskovat. Celý průběh je navíc logický, takže pokud k vraždě došlo v docích a jedním z podezřelých je silný kuřák, pak by právě tato dvě místa měly být cílem vaší chůze po Londýně.

Nebo se může stát, že se na daném místě nenachází vůbec žádná podstatná informace a vy jste tam vážili dlouhou cestu zcela zbytečně. To se stává i zkušeným detektivům, takže se není za co stydět.

Čísla jsou u každého z příběhu rozmístěná náhodně po všech stranách brožury s pravidly, takže hráči nemohou neúmyslně ani úmyslně (tedy alespoň ne zcela jednoduše) nahlédnout na další stopy.

Zpracování je kvalitní a velmi neotřelé. Londýn je vykreslený v podobě zajímavých ilustrací, ale všemu jednoznačně vévodí figurky hráčů. Ty tvoří různobarevně ztvárněné busty Sherlocka Holmese a dodávají hře další nádech zajímavosti.

Bohužel hra má v naší zemi poměrně zásadní omezení a tím je jazyk. Pravidla sice naleznete ve vší jednoduchosti přeložená na stránkách oficiálního distributora, ale pokud neovládáte cizí jazyk, pak vám to stejně nepomůže. Text je totiž tou zásadní náplní celé hry. Příběhy jsou psané barvitou angličtinou, které budou rozumět spíše pokročilí angličtináři. Může tedy stále sloužit jako výuková pomůcka, ale spíše na středních školách, kde může výborně zpestřit výuku.

Původní hra je tak sice od deseti let, což je naprosto odpovídající nárokům na dedukci. Bohužel s požadavkem na jazykové znalosti bychom tuto hranici zvedli přibližně o pět let. Zadání sice může přeložit anglicky mluvící dospělý, ale nápovědu už musí studovat každý sám. A vzhledem k tomu, že jich je v brožuře celkem přes pět set, přeložení také asi nehrozí. Některé nápovědy jsou navíc zaměřeny na anglického diváka, protože těžko budete vědět třeba jméno slavné nemocnice v Londýně.

Na první pohled také asi každého napadne, že čtyřicet případů je sice do začátku dost, ale po jejich vyřešení nebudete mít co hrát. Právě proto existuje řada rozšíření, která však u nás nejsou k dostání. Rozšiřují hru vždy o dalších dvacet případů a dostávají celkové číslo až na 180 (je celkem devět rozšíření).

221b Baker Street nabízí skvělý zážitek z detektivní práce. Každý z příběhů je uvěřitelný, propracovaný a dává krásný smysl. Škoda jen, že spoustě lidí zabrání v jejich vychutnání pokročilá angličtina. Ale pokud vládnete ostrovním jazykem dobře a nevadí vám „omezená“ životnost hry, pak určitě 221b Baker Street stojí za úvahu. Do lavic středních škol pak jde o skvělou pomůcku. Je totiž radost honit se po ulicích Londýna za stopami a vyřešit zdánlivě neřešitelný případ. Nenechte se pobízet a zkuste to taky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAntler Productions, Jay Moriarty
IlustraceAntler Productions
VydavatelGameology (Gameology Romania), Gammon Games, Gibsons, Grow Jogos e Brinquedos, H. P. Gibson & Sons, John N. Hansen Co., Inc., Ventura International
Rok vydání1975
Počet hráčů2 - 6
Herní doba90
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(13 voters)
KategorieDeduction, Murder / Mystery, Novel-based
MechanismyDeduction, Narrative Choice / Paragraph, Paper-and-Pencil, Role Playing, Roll / Spin and Move
Rozšíření221B Baker Street Expansion Pack, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #2, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #3, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #4, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #5, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #6, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #7, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #8, 221B Baker Street: The Master Detective Game – Set #9, Additional Sherlock Holmes Cases for 221B Baker Street, The Master Detective Game
RodinaBooks: Mystery Novels, Books: Sherlock Holmes, Country: England, Game: 221B Baker Street, Theme: Police
Alternativní názvy221B Baker Street, 221B Baker Street: Jocul lui Sherlock Holmes – Maestrul Detectiv Particular, 221B Baker Street: Sherlock Holmes' Master Detective Game, 221B Baker Street: The Sherlock Holmes Master Detective Game, Scotland Yard

Více o hře.

Recenze: 221b Baker Street – vyšetřujte se Sherlockem Holmesem
Klady:

+ figurky Sherlocka Holmese
+ 40 unikátních případů
+ atmosféra
+ deduktivní zážitek
+ cena
Zápory:

- jen 40 případů
- velké nároky na znalost angličtiny
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide Invader – nákaza ve vesmíru