A tu prozřeli a uviděli osmý div světa. Byl jím Řím. Město zrozené z prachu a krve, město odvážných římanů, kteří ve své zlaté zbroji pokládali bez otázek životy za svého císaře. A v jeho středu stálo Koloseum, obrovská kruhová aréna, která byla cílem jejich cesty. Byli gladiátoři.
Řím je další civilizací, kterou navštívíme díky společenské karetní hře 7 divů světa, která se v originále jmenuje stejně jednoduše 7 Wonders. Jejím autorem je Antoine Bauza a protože si tato hra svojí rychlostí získala srdce mnoha fanoušků, vyplulo na svět první rozšíření. Na jeho palubě se vezou novinky, jejichž cíl je jednoduchý – obohatit váš zážitek. I nové karty svými ilustracemi doslova ozdobil skvělý autor Miguel Coimbra (Dojo – recenze, Cyclades, Intrigo – recenze).
Toto rozšíření se jmenuje Vůdci (Leaders) a vyšlo již v loňském roce 2011. Díky společnosti ADC Blackfire se z něj mohou těšit i čeští hráči, kteří si tuto jednoduchou hru oblíbili. Doufáme, že podobný osud s rozšířením potká také Civilizaci (recenze) od Sida Meiera od stejného distributora. Naopak máme již jistotu, že vyjde první rozšíření kooperativní hry Arkham Horror s podtitulem Prokletí temného faraona.
Původních 7 divů světa se ukrývalo v objemné krabici, která musela pojmout hromadu karet, žetonů a velké desky znázorňující sedm civilizací a jejich titulních sedm divů světa. Naproti tomu rozšíření Vůdci se ukrývá v na první pohled nenápadné krabičce, která je nízká a tenká. Právě její rozměry a obsah jsou trochu v kontrastu s cenou, za niž se prodává.
Když si hru pořídíte, na titulním obrázku vás uvítají Caesar s Kleopatrou. V porovnání s na divy zaměřeným původním víkem je zřejmé, že toto rozšíření se bude opravdu zabývat především slavnými osobnostmi. A to opravdu převážně těmi římskými (a řeckými), ale jsou zde i Ramses, Hannibal Hatshepsut nebo Alexander Veliký.
Právě portréty osobností jsou nakreslené na většině karet, které z krabičky vytáhnete. A právě karty jsou, stejně jako u původní hry, i základní komponentou rozšíření. Je jich 36 a rozměry jsou totožné jako původní karty ze hry 7 divů světa, tedy znatelně větší než karty klasické. Zadní stranu karet vůdců snadno rozeznáte od zbytku herních karet podle bílého podkladu a siluety busty.
Kromě těchto nejdůležitějších karet, které jsou srdcem celého rozšíření a přináší do hry novou fázi tahu, najdete také novou čtveřici rozšiřujících fialových karet cechu pro třetí éru. Z jednoho kartonového archu osvobodíte 17 zbrusu nových mincí s hodnotou šest a také jeden speciální žeton kurtizány.
Protože rozšíření do hry přidává také novou civilizaci, dočkáte se jedné oboustranné desky Divu světa, kterým je Řím s obrázkem Kolosea. K němu patří pochopitelně i losovací karta, již použijete na začátku hry při využití náhodného výběru.
Nechybí ani pravidla rozepsaná v podlouhlé brožurce, v níž je kromě systému novinek uvedený také přehledný seznam všech karet a dokonce sekce Otázek a odpovědí věnující se fungování osobností se základní hrou. A v jednom okénku krabičky sedí poklidně také nový bloček pro zaznamenávání vítězných bodů ve hře. Ten má na sobě nový řádek pro body za vůdce. Můžete ale pochopitelně používat i starý, jen body za vůdce napíšete jinam.
Tak tím máme za sebou obsah krabice. A co teď? Vy, co víte, jak se 7 divů světa hraje, můžete následující tři krátké odstavečky přeskočit. Všem ostatním jen zběžně vysvětlíme princip. Pro dokonalou představu ale doporučujeme přečíst recenzi 7 divů světa.
7 divů světa je karetní hra, ve které se hráči snaží vybudovat svoji civilizaci produkující zdroje, napadající a bránící sousední města (hráče). Principem hry je takzvaný draft, kdy si každý z hráčů vezme do ruky náhodně vylosovaných sedm karet, jednu z nich si vybere, zahraje a ostatní pošle dál sousedovi. Od druhého souseda dostane šest karet, z nichž si vybere druhou a znovu ji zahraje. Tak se to opakuje, dokud nemá každý z hráčů šest zahraných karet – sedmou pak zahodí. Tím celé kolo končí!
Za vykládání karet platíte suroviny a ty vám na oplátku poskytují další příjem nebo jiné schopnosti – třeba vítězné body. V průběhu hry můžete také stavět div přikládáním karet k vaší herní desce. Za to budete na konci také odměnění body. Hráči na sebe mohou útočit nebo spolu obchodovat. Stejným způsobem pokračují tři epochy, po nichž si hráči sečtou body ze všech příjmových skupin a hráč s nejvyšším ziskem je vítěz.
Jedním z důvodů, proč je 7 divů světa tak populární hrou, je její bleskurychlá herní doba. Každý hráč totiž ve svém tahu provádí pouze jednu akci. Hra je rozdělena na tři éry a celá je u konce do 45 minut i v sedmi hráčích.
A v čem přispívá rozšíření Vůdci tolik k průběhu 7 divů světa? Pomocí čtyř karet zvyšuje variabilitu fialových cechů, které patří do třetí éry klasické hry. Protože v každé hře použijete jen některé z nich, výrazně jejich přidání zvyšuje variabilitu hry. Dvě z nich pak mohou být použity pouze v případě, že hrajete s rozšířením Vůdci.
S těmito čtyřmi kartami souvisí také žeton kurtizány. Hráč, který postaví Cech kurtizán, může položit tento žeton na vůdce některého z hráčů. Od této chvíle může využívat jeho schopnosti ve svůj prospěch. Další cech speciální pro rozšíření vám přidá vítězný bod za každého soupeřova vůdce, což je zajímavá vlastnost.
Nově pak do hry s rozšířením přibývá fáze vůdců. Ta se odehraje jednou na začátku každé éry. Nejdříve si ale hráči musí vůdce rozebrat – náhodně zamíchané karty vůdců rozdáte každému hráči tak, aby měl v ruce přesně čtyři. Z nich si jednu ponechá a ostatní tři pošle sousedovi. Když si postupně hráči rozeberou karty, každý z nich má u sebe čtyři vůdce. Ty bude nyní moci využívat.
Zajímavé je, že tentokrát draft neprobíhá celé kolo – pokud hrajete v pěti nebo více soupeřích, karty z vaší ruky neoběhnou celé kolečko. Tím se trochu zvyšuje nárok na štěstí, které potřebujete, aby vám nějaká karta přišla. Neprojde vám rukou zdaleka tolik karet z těch, které jsou ve hře, než v klasickém draftovém kole.
Ale nyní zpět k fázi vůdců. Na začátku každé éry hráč může využít jednoho ze čtyř vůdců, které si na začátku partie vybral. Může s ním udělat celkem tři věci. Nejjednodušší je prodej karty za tři mince, které hned získá z pokladnice. Kartu osobnosti lze také použít na postavení části divu, což určitě hráči uvítají jako dobrou variantu, pokud pro jeho schopnosti nemají využití.
Tato možnost je velice cenná, protože přispívá k další šanci, jak dostavět včas svůj div až do kompletního stádia. V základní hře jste se totiž často věnovali důležitějším věcem a na div prostě občas nedošlo.
Nejdůležitější ale samozřejmě je naverbování vůdce do čela vaší armády. V takové situaci si jej položíte vedle hracího plánu a od té chvíle můžete využívat jeho speciální dovednosti. Někteří vůdci zastupují jiné symboly, proto je vhodné je dávat do sloupců kam patří – například Hannibal ke štítům. Jedna karta vůdce na konci partie hráči zbude.
Vůdcové přidávají do hry spoustu zajímavých schopností a znovu rozšiřují (a zesložiťují) taktická rozhodnutí pro hráče. Ale bylo by to špatné rozšíření hry o divech světa, kdyby do hry nepřidalo nový div. Ten se tentokrát týká Říma a je úzce svázaný s novým balíčkem vůdců.
Bonusem v krabici s rozšířením je karta Semiramis, která je čistá a připravená pro hráče, aby si ji navrhli. Mohou si tak přidat ještě jednu osobnost s vlastními schopnostmi. Tím se autor snaží 7 divů světa přiblížit ještě více hráčům tak, aby získali ke své kopii hry vztah.
Další budování vztahu můžeme dozajista očekávat v roce 2012, kdy vyjde druhé plánované rozšíření 7 divů světa, které nese název Cities, tedy Města. Ty přinesou rovnou dva nové divy a znovu jeden nový druh karet – pozůstatky měst. Samozřejmě dále rozšíří nabídku cechů a vůdců.
7 divů světa: Vůdci je velice pěkné rozšíření k originální a oblíbené karetní hře. Kromě ceny v podstatě nemá žádné výrazné zápory, naopak rozšiřuje hru a přidává do ní další taktické možnosti, které potěší všechny fanoušky základní hry.
Více o hře.
+ krásné ilustrace Miguela Coimbry
+ nové strategické možnosti
+ čtyři nové karty cechů
+ bloček pro sčítání vítězných bodů i za vůdce
+ rozšíření nijak nezdržuje hru
+ prázdná karta pro navržení přímo hráči
- cena
- výběr vůdců pro hráče je víc ovlivněn náhodou