Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Activity Original 2 – aktivitou k zábavě

Jmenuju se Eda a jsem bubeníkem nejmenované kapely z Vysočiny. Povím vám svůj příběh o nekončící zábavě, na kterou jsem náhodou narazil. S klukama z kapely chodíme každý víkend hrát na různé koncerty po celé České republice. Musím uznat, že máme skvělé publikum, pro které nás baví hrát. Téměř pokaždé, po vystoupení pro nás pořadatelé uspořádají nějakou tu oslavnou párty. Jenže když už zažíváte takovéhle oslavy každý týden, jejich průběh vás už nemůže překvapit. Na začátku zahrajeme pár přídavků pro fanoušky, a pak se zábava stane jen jedním vláčným alkoholovým opojením. Bez piva by to prý byla nuda. Jenže mě už tohle nebaví.

Dlouho jsem přemýšlel, jak naše rozlučkové párty vylepšit. Zkoušel jsem pořádat závody ve válení bečky piva nebo v nošení panáků na táccích. Jenže, jak už z názvu vyplývá, opět se všechno nakonec utopilo v alkoholu. Popravdě si toho z těch bujarých oslav moc nepamatuju. Možná to je škoda, nevím. Ale jednoho krásného odpoledne jsem na něco přišel. To jsem se takhle před koncertem procházel na pražském nábřeží a zahlídnul skupinku lidí, jak se od srdce smějí. Přes hlouček jsem ale neviděl, co se v něm skrývá. Popošel jsem blíže a protlačil se až do samotného středu. Uvnitř stál zajímavý člověk: měl bílé tváře a na sobě oblečenou barevnou kombinézu. Všechny jeho pohyby byly přehnaně zřetelné, ale při tom všem nevydal ani hlásku. Opravdu jsem tenkrát potkal poprvé živého mima.

Děti na něj pokřikovaly různá slova a on se je snažil všemi možnými způsoby napodobit. Šlo mu to skvěle a během pár chvil mi nahnal slzy smíchu do očí. Vtom jsem dostal skvělý nápad. Nemohl jsem se dočkat večerního koncertu, tedy spíše toho, co přijde po něm. Nikomu jsem nic neřekl, jen jsem si napsal pár lístečků s nápady k předvádění. Po koncertě mě kluci hned zvali na panáka, ale než k tomu došlo, byl jsem už připravený na show.

Řekl jsem Radkovi, ať mi z obalu na kytaru vytáhne jeden lísteček a nahlas přečte, co je na něm napsáno. Jakmile dočetl, začal jsem představovat masařku s leteckými brýlemi. Úspěch byl téměř okamžitý. Zanedlouho se ke mně přidali další, kteří můj nápad začali šířit dál. Tak nějak vzniklo moje životní dílo, které nikde nezkazí žádnou zábavu.

U hry Activity se spolehlivě zabaví tři až dvanáct hráčů. Ale co jsou vlastně Activity? To vám nejlépe prozradí už jejich jméno, opravdu u nich budete muset být aktivní, ať už slovně, kreslířsky nebo mimicky.

O tuto sytě zelenou krabici jste už určitě alespoň jednou v nějakém obchodě očima zavadili. V podstatě není ničím výrazná, ale přesto upoutá pozornost. Co je ovšem mnohem důležitější a zajímavější je její obsah. Všemu kraluje 550 karet, které obsahují vždy šest pojmů, dohromady na vás tedy ve hře čeká neskutečných 3300 úkolů. Karty jsou rozděleny podle svého rubu do tří obtížností od trojky do pětky.

Neméně důležitou součástí hry je plán, po němž se jako had vine trať pro dřevěné figurky. Ty jsou vyvedeny velmi netradičně a jsou pěkně velké, takže se při hře dobře vyjímají. Vše pak dotváří přesýpací hodiny, které do hry přinesou špetku napětí. Kromě zmiňovaného obsahu je nutný papír a dobře ořezaná tužka.

Activity jsou primárně hrou týmovou. Jedinou výjimkou je hra tří hráčů, při které soupeří každý s každým. Této variantě je v pravidlech věnován samostatný odstavec, my se ovšem budeme zabývat hlavně primární týmovou hrou.

Hráči se na úvod rozdělí maximálně do čtyř týmů po dvou, třech či čtyřech hráčích. Každá ze skupinek si zvolí barvu figurky a postaví ji na startovní políčko. Určený hráč začínajícího týmu si vybere jednu z obtížností (kartičku s číslem tři, čtyři nebo pět) a může si na ní zvolit jeden z pojmů. U každého z pojmů je vyobrazen symbol s určitým barevným pozadím. Tyto jednotlivé obrázky odpovídají i čtverečkům na hracím plánu. Nyní ukáže vybraný pojem členům soupeřících týmů. Jeho úkolem je znázornit toto slovo tak, aby jej dokázali uhodnout jeho spoluhráči.

Jak jsme již zmínili, existují tři způsoby předvádění pojmů. Nejsnadnějším je mluvení, při němž může vyprávějící pojem jakkoliv okecat, aniž by použil slovo se stejným základem.

Druhou, náročnější variantou je nakreslení daného pojmu. Samozřejmě se většinou jedná o těžko znázornitelné slovíčka, a tak si při malování užijete obrovskou spoustu legrace.

Ovšem třetí, nejzábavnější a také nejoblíbenější variantou hry je pantomima. Předvádějící hráč při ní může klidně stát a použít řeč celého těla, aby předvedl ostatním třeba jízdu na kole.

V průběhu může gestikulací či grimasami naznačovat hádajícím, jestli se ubírají správným směrem. Všechny tři úkoly odměřují přesýpací hodiny. Po dopadení posledního zrníčka je snažení úspěšně či neúspěšně u konce. Pokud spoluhráči pojem uhodli, mohou svoji figurku posunout o tolik políček, kolik je obtížnost kartičky.

Další kola budou mít ovšem trochu odlišný průběh, protože znázorňovaný pojem nemůže vybírat hráč, ale je určen políčkem, na kterém stojí figurka týmu. Samozřejmě v předvádění se pravidelně musí všichni členové střídat.

Na kartičkách může být některý z pojmů znázorněn i červeným písmem. V tomto případě hádají slovo všichni a ne pouze členové hráčova týmu. Bodově ohodnocen je jak tým, který uhodne, tak tým předvádějícího hráče. Toto je zároveň princip, kterým lze Activity hrát i ve třech hráčích.

Taktický nádech do hry přináší skutečnost, že pokud tým figurkou dojde na políčko, které už je obsazené, odsune postavičku, která na tom místě stála o jeden čtvereček zpět.

Nevýhodou soupeření tří hráčů je, že hra je příliš rychle u konce, protože se posouvají v případě uhodnutí dvě figurky, obě o plný počet bodů, ovšem průběh můžete prodloužit, pokud patřičně ponížíte bodové hodnoty kartiček.

Activity u nás získaly ocenění hračka roku 2009, ale původně pochází z Rakouska. Pokud by se vám náhodou vyčerpalo oněch 550 karet s pojmy, můžete si za pár korun dokoupit rozšíření obsahující dalších 660 pojmů. Přesto se při častém hraní i přes velký počet pojmů začnou úkoly opakovat.

Jedná se prioritně o zábavu na párty, ale skvěle se u ní zabaví i rodina se staršími dětmi. Activity je od dvanácti díky slovní zásobě, protože s některými pojmy by měla mladší část populace problémy. Pro ně vydala firma Piatnik samostatné hry, které se jmenují Activity Děti (od čtyř let) a Activity Junior (od osmi let). Na trhu jsou i další podobně zaměřené hry, třeba Teď předveď! specializující se na české a světové filmy (recenze Teď předveď).

Activity skýtají přehluboký rybník plný šplouchající veselé zábavy. U této hry platí jasné pravidlo, že čím víc hráčů se partie účastní, tím víc legrace si užijete. V každém případě je můžeme doporučit každému, kdo se chce pobavit, ale zároveň si i procvičit ztuhlé svaly, mozkové závity a kresličské schopnosti. V Activitách je vše dovoleno.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUlrike Catty, Paul Catty, Hans Führer
VydavatelPiatnik
Rok vydání2002
Počet hráčů3 - 16
Herní doba60
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(7 voters)
KategorieParty Game
MechanismyActing, Team-Based Game
RozšířeníActivity 4: Stadt-Land-Spielt Promo Cards
RodinaSeries: Activity (Piatnik)
Alternativní názvyActivity Original, Activity Original 2, Orginaalmäng: Activity

Více o hře.

Recenze: Activity Original 2 – aktivitou k zábavě
Klady:

+ interaktivní a kreativní hra
+ zábava pro všechny generace
+ aktivní pohyb u hry
+ zlepšuje komunikační dovednosti
+ velký počet pojmů
Zápory:

- slova se mohou začít opakovat
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: HABA Sáhni si znovu aneb Hmatová hra pro děti