Zdálo se, že naši zemi ovládli navěky. Přízraky. Stvoření, kterým jde mlha v patách. Naštěstí naše hledání je u konce. Skupinka dobrodruhů vyslyšela naše volání a teď se tu řadí. Celý včerejší večer strávili broušením svých mečů. Všichni se cítíme hned trochu bezpečněji. Od jistoty jsme sice ještě daleko, ale naděje tu je znovu s námi. A to je rozhodně změna k lepšímu.
Bojovat za dobrou věc budeme ve hře Adventure Land (Abenteuerland), kterou firma HABA vydává v rámci svojí nové edice rodinných her (podobně jako nedávno recenzované Spookies). Autorem téhle novinky je slavná dvojice Wolfgang Kramer a Michael Kiesling a to vše ve společnosti ilustrací Franze Vohwinkela jako novinka pro podzim 2015, představená na veletrhu Spiel v Essenu.
A už krabice nás nenechá na pochybách, že tahle hra si jde hrát s těmi velkými dobrodružstvími, jako je například Andor. Čtveřice odhodlaných hrdinů vystupuje z mlhy, aby mohla konečně dobře vidět na svoje nepřátele s rudýma zářícíma očima. Ale my sebereme všechnu odvahu a ponoříme se do té mlhy také. Z ní na nás ihned vykoukne velký rozkládací herní plán s mapou světa rozdělenou po vzoru šachovnice na deset krát deset polí.
Spolu s ní zabírají celou šířku a výšku krabice také archy kartonů, ve kterých jsou uvězněné různé žetony. Mezi nimi jsou dokonce i mlžná monstra, která se hráčům postaví do cesty. Chvilku budete bojovat s pokušením nechat je tam, kde jsou, uvězněné v arších. Ale nakonec je vycvakáte stejně jako dílky síly, zlata a bylinek.
K tomu hráči dostanou také trojici kostek a hromadu dřevěných figurek – po deseti dobrodruzích pro každou barvu, pak čtyři kostičky, třicítku společníků a jednoho vodního ducha. Ke hře ale nerozlučně patří také balíček karet, které vždy znázorňují jeden z pěti terénů (les, hory, mlhu, řeku a město). Na každé je natištěná souřadnice (písmeno a číslo), která jasně směřuje k jednomu políčku na herním plánu. Úplně na závěr zmíníme ještě sadu karet dobrodružství.
Na začátek partie si hráči rozeberou svoje dobrodruhy. Nedostanou ale všechny, záleží na počtu účastníků. Totéž platí i pro figurky společníků, kterých v menším počtu není třeba tolik. Každý z účastníků si pak položí kostičku své barvy na nulu na počítadle a všechny své dobrodruhy rozmístí na startovní políčka v levém horním rohu plánu.
Potom už si hráči vyberou svoje dobrodružství (z trojice), čímž si současně určí také svoje úkoly. Karty a dílky položí do hromádek vedle plánu, stejně jako figurky. První kolo odehrají všichni společně, protože využijí karty terénu, aby přidali na plán nějaké společníky, ale také nepřátele. K tomuto mechanismu se ještě vrátíme.
Ale teď už můžeme konečně začít hrát. Ve svém tahu hráč má hned dvě povinnosti. První v pořadí je odhalení dvou nových karet terénu. Ty svojí souřadnicí určí místo, kde se něco stane a příslušností k terénu pak samotnou akci, ať už se jedná o přidání nové bylinky, společníka, meče, zlata nebo mlžné příšery.
Druhou akcí už je pak samotný posun s dobrodruhy. Nová figurka začíná vždy v levém horním rohu. Posunovat pak ale hráč může buď jednu dvakrát a to vždy libovolně daleko v jednom směru, pak zatočit a znovu bez omezení, nebo lze posunout dva dobrodruhy, ale tentokrát každého pouze jednou (opět bez limitu vzdálenosti). Políčko, na kterém figurka zastaví, přinese svému majiteli nějakou tu odměnu. Pokud tam tedy nějaká leží, ale proč jinak by se posouval. Veškeré pohyby lze ale provádět pouze na východ nebo jih, figurky se nikdy nemohou vracet směrem nahoru nebo doleva.
Čas od času dobrodruh při své cestě za sílou a slávou narazí na opravdovou mlžnou příšeru. V takovou chvíli si ke své síle přičte společníky a žetony mečů, které je ochotný pro daný boj obětovat. Každá čepel s sebou přináší možnost jednou hodit kostkou. Cílem hráče je dosáhnout v součtu vyšší číslo, než najde na dílku daného mlžného monstra. Pokud ani teď jeho snažení nebylo dost dobré, může využít dílky bylinek a zlata k zvýšení síly nebo přehazování kostek.
Vítězství znamená, že hráč získá dílek obludy do svého vlastnictví. Naopak poražený dobrodruh okamžitě opouští herní plán společně s veškerým vybavením, které bylo k boji s příšerou použité.
Partie končí ve chvíli, kdy dojde zásoba společníků a mečů. Úkoly napříč různými dobrodružstvími se liší a s nimi také způsob udělování bodů. Většinou to ale vše závisí na poražených monstrech, nastřádaném zlatu i na dílcích mečů a bylinek, které hráči zbudou. Je zřejmé, že vítězem se stane ten, kdo nastřádal nejvíce bodů v celkovém součtu podle pravidel daného dobrodružství.
Adventure Land je poctivou dobrodružnou hrou, která ale zůstává velmi přístupná klasickému méně zkušenému spotřebiteli. Při tom ale autoři nezapomněli na to nejdůležitější, co musí být v srdci každého boje proti zlu. Souboje využívají kostky a je tedy třeba štěstí, které je ale možné ovlivnit pomocí další žetonové výzbroje.
Náhoda tedy nehraje tak podstatnou roli. Alespoň ne v soubojích. Velký vliv má ale štěstí při losování karet z balíčku. Pokud hráči přistane do cesty snadná kořist, určitě to potěší. Ale dobrodruhů mají hráči vždycky dost a křižují s nimi plán.
Předepsané mají dobrodruzi ale pouze dva směry, což je zásadní zradou v celé partii. Hráči musí právě pohybu figurek podřídit svoji taktiku, protože není možné nikdy ulovit všechno. Pohyb jednotlivých figurek je cik-cak, ale při tom není nijak omezovaný ani vzdáleností. Hráči si tak připadají dostatečně svobodní a je pouze na nich, jak se budou pohybovat a kterou figurkou. Jediné pohyby jsou tou správnou cestou k vítězství, a kdo se posouvá špatně, ten bude mít na konci nejspíš málo bodů.
Díky různým bodovým cílům zůstávají partie dostatečně variabilní, ačkoliv počáteční rozestavení figurek je vždy stejné. Hra není nijak náročná a do rodinné partie se tak mohou přidat i menší než doporučené desetileté děti. Protože si hráči příliš nelezou do zelí, hra funguje dobře ve všech počtech a to také díky upravovanému množství dostupných figurek.
Partie svojí délkou přesně odpovídají určení. Méně zkušení hráči ocení, že souboj se snadno vejde do hodiny a obvykle skončí během 45 minut. Největším nedostatkem tak je prezentace hry. A teď nemluvíme o zpracování, které je podařené, ale spíš o prvním dojmu, který má z nějakého důvodu tendenci odrazovat. Při tom, jakmile hráči proniknou pod pokličku, rádi vyzkouší i další nabízená dobrodružství.
Adventure Land by se snadno mohla stát synonymem spojení rodinná hra. Je příjemná na hraní, ale při tom obsahuje dostatek zajímavých a netradičních věcí, aby nezkušené hráče zaujala. Jedná se o opravdu velmi dobře vysoustruženou začátečnickou hru, která navíc umí zaujmout nápadem a hratelností. Adventure Land je dobrodružstvím pro všechny.
<br><br>
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Michael Kiesling, Wolfgang Kramer |
Ilustrace | Franz Vohwinkel |
Vydavatel | HABA |
Rok vydání | 2015 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 45 |
Minimální věk | 10 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (4 voters) |
Kategorie | Adventure, Fantasy |
Mechanismy | Area Majority / Influence, Grid Movement, Variable Set-up |
Rozšíření | Adventure Land: Herbs, Adventure Land: King & Princess |
Rodina | Admin: Better Description Needed!, Series: Family Games (HABA) |
Alternativní názvy | Abenteuerland, Avonturenland, Odyssée-Land |
Více o hře.
+ zajímavý mechanismus pohybu
+ boj s kostkami není jen o náhodě
+ možnosti v každém tahu
+ více cest k bodům
+ příznivá délka partie
+ různé bodování (dobrodružství)
+ pobaví i ve dvou
- podobný začátek
- nezaujme na první pohled