Už jste to slyšeli? Po prvním útěku byla ve věznici zvýšena všechna bezpečnostní opatření. Vězni se teď musí na každém kroku vypořádávat s osobními prohlídkami, kamerami a dozorem, který předtím byl jen divokým snem. Jenže útěk několika důležitých zločinců opravdu rozčílil nejen místní vedení, ale především ministerstvo vnitra. A právě odsud přišel příkaz.
Psi. Ti jsou největším nebezpečím, které číhá na všechny nováčky, kteří by se chtěli vypařit. Mnoho z nich zmizelo po podivné amnestii. Ale ještě tu je pořád jedna skupinka, která se straní ostatních. Mezi ostatními se šeptá, že plánují útok. Vyjde jim to? A budou s sebou chtít brát i nějaké další, když si o to řeknou? O všem rozhodnete vy!
Alcatraz: The Scapegoat je hra od polského vydavatelství Kuźnia Gier, která vyšla už v roce 2011. A sklidila velký úspěch. Částečně to bylo zásluhou originálního námětu, částečně pak důrazem na sociální element ve hře. V té hráči mohli spolupracovat ve snaze utéct do světa za mřížemi, ale současně se mohli také podrážet. Právě obětní beránek dal původní hře také její originální název.
O rok později představila trojice autorů – Rafał Cywicki, Krzysztof Cywicki a Krzysztof Hanusz nejen novou hru 1984: Animal Farm (na niž připravujeme recenzi), ale především rozšíření ke svému rok starému dítku. A právě kvůli tomu jsme tu dnes.
Alcatraz The Scapegoat – Maximum Security se drápal na svět ztěžka a je dítkem poslouchání stížností recenzí a fanoušků. A také jejich přání. A přes malé rozměry krabice zde najdete právě všechny tyto důležité elementy, které dělají z dobré hry právě tu vynikající. Už samotný Alcatraz: The Scapegoat (recenze) se nám líbil a nemohli jsme si tedy nechat ujít šanci recenzovat i jeho rozšíření ilustrované Rafałem Badanem.
Krabičku s rozšířením byste bez problémů přehlédli nejen v obchodě, ale i na poličce. V porovnání s původní hrou má opravdu malé, spíš karetní rozměry. Pokud znáte původní hru dobře, pak vám bude stačit, že krabička přesně kopíruje rozměry jedné lokality v Alcatraz: The Scapegoat. Bohužel s rozměry se pojí také její tuhost. Cestu k nám do redakce totiž krabička nevydržela v úplně 100 % stavu. Víko se prostě snadno promáčkne.
Ale na to teď zapomeneme a obrázek s majákem odložíme stranou. Uvnitř na vás čeká dřevěný materiál umožňující pátému hráči vstup do partie, ale také modrá figurka šéfa bezpečnosti. Už jen to samo o sobě by opodstatnilo vznik rozšíření, protože čím víc hráčů se útěku účastní, tím více napětí a těžkých voleb vás čeká. S tímto novým hráčem se pojí také jedna velká deska s novou postavou – vězněm 6685532. Jmenuje se Tony.
Zbylé tři velké desky tvoří nové lokace, které v průběhu partie navštívíte. Je zde místnost šéfa bezpečnosti, maják a tunely ideální pro takový tajný a nenápadný útěk. V krabičce všechny tyto součástky doprovází také na výšku rozkládatelná brožura s popisem úpravy pravidel. Nijak vás nezaplaví novinkami, takže nemusíte mít strach, že byste se učili hru úplně od začátku. Všechny věci se pouze nabalují logicky na to, co už znáte.
Jak jste si všimli, tak v recenzích rozšíření tak trochu mícháme hodnocení s popisem a budeme v tom pokračovat i dál. Ale než se do toho pustíme naplno, ještě musíme zmínit poslední díl skládačky jménem balení – krabičku s kartami. Nechybí zde zbrusu nové karty vydírání pro obětního beránka, nové karty pro losování lokalit a karty s přehledem pravidel.
Nejdůležitější ale jsou dvě novinky. Karta cucáka (sucker) určenou pro hru v pěti. A pak také devět karet rozsudku, které se používají právě v souvislosti s tímto rozšířením.
Jak jste už z předchozího textu pochopili, nebudeme se zde zabývat popisem toho, jak se hraje základní verze Alcatraz: The Scapegoat, proto se nestyďte a klidně si odskočte do naší recenze. Jinak můžeme pokračovat dál k dojmům a hodnocením.
První výraznou novinkou jsou lokality a jejich nové rozestavení. Tedy můžete zachovat prostý a jednoduchý čtverec nebo naopak udělat hru zajímavější a postupovat podle varianty „kompletně jiné vězení“. V tu chvíli vytvoříte základ a zbytek pak doloží hráči pěkně postupně na střídačku podle vlastních představ. Jednoduchá novinka, která potěší.
Mnohem větší důležitost má šéf bezpečnosti, kterého najali po vašem předchozím úspěšném útěku. A teď jej musíte zopakovat pod mnohem bedlivějším dohledem. Tento muž dohlíží na chod věznice a pochoduje po ní v každém tahu. Buď se přesune na lokalitu s nejbližším vyšším číslem. Pokud žádná taková v sousedství není, pak se přesune naopak na číslo nejnižší.
Jeho pohyb je tedy snadno analyzovatelný, ale hráči s ním musí počítat. Šéf totiž ovlivňuje bezpečnost a počítá se jako dva strážní v místě kde je, ale také jako jeden ve všech horizontálně a vertikálně sousedních. Dozorci jsou prostě a jednoduše mnohem ostražitější, když je poblíž.
Tento přídavek výrazně obohacuje partii a dodává ji na další úrovni napětí a plánování. Mnoho činností vám dá nyní zabrat ještě víc, než dřív. Při návštěvě šéfovy místnosti jej ale můžete za úplatu posunout o jednu lokalitu jinam (asi si jej podplacený strážný zavolá na pomoc). Ovšem netýkají se jej žádné alarmy.
Ostatní dvě lokality mají jednodušší využití. Tunely vám umožní se po výrazně větší věznici pohybovat rychleji. A maják pak osvítí jednu z čekajících karet nahoře na balíčku úkolů.
Druhou zásadní věcí, kterou Maximum Security přináší, je role cucáka. Ta se střídá po směru hodinových ručiček. Podobně jako obětní beránek, ani on nedostane žádnou odměnu za splněný úkol. Takže jej nikdo nechce mít, ale vždy to na někoho padne.
Cucák má však i jednu výhodu. Pokud se mu podaří splnit úkol samotnému, pak získá písmeno jako jediný právě on. Může tedy zradit spoluhráče a zahrát to čistě a jen na sebe. Možnosti na podrazy mezi spoluvězni se tak znovu rozmnožily.
Důležitým důvodem pro vznik rozšíření byla ale také snaha autorů opravit několik výtek, které ke hře měli její fanoušci. Některé partie nebylo možné vyhrát a bylo to jasné už od začátku. Varianta Sure to Escape výrazně vaši šanci na útěk zvyšuje za pomoci rozdělení balíčku úkolů na šest stejných balíčků, ze kterých pak náhodně odstraníte po dvou kartách z každého.
A pak je tu ještě možnost obohatit si partii o karty viny. Každý z hráčů si jednu vylosuje na začátku partie a musí ji v průběhu hry vyhodnotit. Moment, kdy to udělá, záleží pouze na jeho výběru. Ty opět představují dýky do zad vašich spoluhráčů.
Takže jaký je náš celkový dojem z tohoto rozšíření? Věřte nám, že pokud ho vyzkoušíte, už nebudete chtít hrát Alcatraz bez něj. Větší vězení, s procházejícím šéfem ochranky a většími možnostmi podrazů jsou přesně to, co hru posouvá na ještě podlejší úroveň. A právě tam si bude hovět tak dlouho, dokud… no buď dokud neutečete, nebo dokud nevyjde druhé rozšíření.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Rafał Cywicki, Krzysztof Cywicki, Krzysztof Hanusz |
Ilustrace | Rafał Badan |
Vydavatel | Kuźnia Gier, Cranio Creations, Heidelberger Spieleverlag |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 3 - 5 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 15 and up |
Jazyková závislost | Some necessary text - easily memorized or small crib sheet (2 voters) |
Kategorie | Expansion for Base-game, Bluffing, Negotiation |
Mechanismy | Action Points, Cooperative Game, Grid Movement, Pick-up and Deliver, Team-Based Game, Voting |
Rozšíření | Alcatraz: The Scapegoat – Wrong Plan, Alcatraz: The Scapegoat |
Rodina | Constructions: Alcatraz (USA), Theme: Jail / Prison (Modern) |
Alternativní názvy | Alcatraz: Il Capro Espiatori – Massima Sicurezza, Alcatraz: Verrat hinter Gittern – Höchste Sicherheitsstufe |
Více o hře.
+ nové lokace
+ varianty pravidel
+ šéf ochranky
+ nová role cucáka
+ karty obvinění
+ pátý hráč zaručuje mnohem větší konflikty
+ posunuje Alcatraz na novou úroveň zážitku
- není