V Alhambře chytili zloděje! Možná to nezní až tak nebezpečně, jak to ve skutečnosti je. Zahrady obsahují desítky vzácných rostlin, artefaktů a prochází se po nich i samotný císař. Představte si, co by se stalo, kdyby se jeho výsost potkala ve svých vlastních zahradách s otrhaným zlodějem!
Jeho služebníci proto vyhlásili Hodinu zlodějů. Je to doba, ve které všichni chycení zloději musí sami napravit napáchané škody. Vychází tak z temné kobky vězení pod palácem a dělají všechno, co jim jejich hlídači poručí. Dejte si pozor, ať nedopadnete stejně..
Hodina zlodějů však je také další rozšíření povedené deskové hry Alhambra (recenze). Už dříve jsme mohli získat Vezírovu přízeň (recenze) díky prvnímu rozšíření. A toto je třetí v řadě, které nabízí do obchodů společnost Piatnik. Ze světa zahrad jsme vám stihli už představit i karetní variantu Alhambra Card Game (recenze). I za novým rozšířením Hodina zlodějů stojí v pozadí Dirk Henn, autor původní hry spolu s Wolfgangem Panningem, autorem Flandern 1302 (recenze).
Krabice je sice menší v klasických rozměrech, ale hluboká, jak už to u her od firmy Queen Games bývá. Můžete se o tom přesvědčit třeba ve hře Zloděj z Bagdádu (recenze) nebo Théby (recenze). A uvnitř se nenachází tolik dílků, aby to její rozměry opodstatnilo. Chápeme ale, že se jedná o trademark vydavatelské společnosti.
Uvnitř najdete balíček karet, na němž jsou nakreslení titulní zloději, ale také části zdí, kterými můžete svoje panství obehnat. Ty vás neochrání před vykradením, ale získáte za ně vítězné body. Dalšími součástmi jsou mince ve čtyřech barvách vyrobené z kartonu a k nim patřící látkový sáček. Kartonové jsou také žetony obchodníků, ke kterým však patří ještě dřevěné figurky obyvatel, vyrobené rovnou ve všech šesti barvách budov.
Stejně jako při recenzích ostatních rozšíření, ani tentokrát se nebudeme zabývat pravidly původní Alhambry, ale postupně si projdeme všechny čtyři moduly. Rozšíření Hodina zlodějů totiž je pouze jedním ze čtyř způsobů, jak si můžete svoji partii obohatit. Tento způsob je určitě zajímavý a poskytuje hráčům nevídanou volnost ve výběru toho, které principy jim vyhovují a které ne.
Začneme právě s titulními Zloději, kteří do hry přináší další možnost získání financí tolik potřebných na nákup budov. Každý hráč na začátku dostane náhodně několik (podle počtu hráčů) karet zlodějů. Ty jsou k dispozici ve čtyřech barvách odpovídajících karetním bankovkám – tedy modrá, žlutá, oranžová a zelená.
Za pomoci karty zloděje mohou hráči jednorázově narušit pořadí tahů a vzít si bankovku ve chvíli, kdy by vlastně měli jen sledovat ostatní hráče. Na konci libovolného tahu totiž mohou jednu ze svých karet se zlodějem odhodit a vzít si za to bankovku z nabídky ve stejné barvě, jako byl odhozený zloděj.
Díky tomu, že před hrou byly karty zamíchané, hráči mají různě rozložené barvy. Proto je využití zloděje zajímavé v každé partii. A zloděje určitě rádi využijete a stejně tak budete proklínat soupeře, když vám vyfoukne vytouženou kartu přímo před vaším tahem.
Jediným nedostatkem je hra ve dvou. Hráč totiž nesmí použít zloděje před vlastním tahem a zbývá mu tedy pouze jediná situace, kdy jej lze použít – po svém tahu. V podstatě si tak zdvojí tah, ale není to zdaleka tak efektní, jako při hře více hráčů, kdy můžete vstupovat do hry i zcela mimo pořadí. Tohle rozšíření se hodí především pro hru ve více soupeřích.
Rádi stavíte zdi kolem svojí Alhambry? Pak vás určitě potěší druhé malé rozšíření, které se jmenuje Zdi. Osmičku karet zamícháte do balíčků s bankovkami. Ve chvíli, kdy ve hře odkryjete některou z těchto karet, položíte ji vedle finanční nabídky. Hráči si nyní mohou místo klasických možností tahu vybrat tuto kartu a díky ní postavit zdi.
Na každé kartě zdi je naznačeno, jakým způsobem můžete dostavovat zdi. Najdete zde přesnou orientaci. Ke hře využíváte ještě dřevěné tyčinky, které v tuto chvíli budou sloužit právě jako dodatkové zdi. Tyto dřevěné dílky můžete položit na libovolnou kartu s budovou a to bez ohledu na to, jestli je již součástí vašeho stavení, nebo jestli ji máte teprve v rezervě.
Zdi jsou výbornou zbraní a někdy vám jejich nedostatek brání v navazování stavby. Tohle je skvělý způsob, jak se z takové bryndy dostat. Toto rozšíření by mělo být součástí každé partie Alhambry, protože vám umožní alespoň trochu napravit vyrobené chyby, které nemusely být způsobené čistě vaším rozhodnutím, ale nabídkou a losováním stavebních dílků.
Asi nejsložitějším modulem tohoto rozšíření je takzvaný Obchodník. Jeho součástí je šest žetonů, na kterých je nakreslený povoz z prodavači. A také 42 dřevěných figurek obyvatel v barvách budov. Na začátku každé partie dostane každý hráč jeden kulatý žeton a šestici obyvatel – od každé barvy jednu figurku. Každý z hráčů si ze svých šesti postaviček vybere tři. Zbytek figurek vrátí zpět a vytvoří tak společnou zásobu.
Tyto tři zvolené figurky postaví na žeton a ten položí na libovolnou stranu startovní dlaždice s kašnou, od níž začíná každá stavba správné Alhambry. Ve chvíli, kdy později na tomto místě hráč postaví budovu, může ji zabydlet jedním z obchodníků. Ale pouze v případě, že některý na žetonu odpovídá postavenému místu barvou.
Nyní si hráč dobere novou figurku ze společné zásoby (libovolnou) a může přesunout žeton s obchodníky kamkoliv ve svojí Alhambře tak, aby sousedil s podélnou stranou některé budovy. Na konci partie se hodnotí různorodost obyvatel. Hráči vezmou všechny figurky, kterými zabydleli svoji Alhambru a rozmístí je do skupinek tak, aby v jedné skupince nebyla nikdy stejná barva. Čím větší skupinka, tím více bodů.
Název Obchodník je zde trochu zavádějící. Navíc použití slov „obchodník“ a „obyvatel“ v jednom modulu v podstatě nenápadně poukazuje na otrokářství. Kočovníci jezdí zahradou a nabízí majitelům nových staveb služebníky, kteří jim pomohou se starostí o panství.
Obchodník je pravidly poměrně složité rozšíření, které je ale současně asi nejslabším z celé čtveřice. Přidává hodně počítání a manipulace a přitom nezaručuje žádnou výraznou zábavu navíc. Hráči musí spoléhat na jednotlivé barvy a přitom se snažit získat od každé barvy alespoň jednu figurku.
Mrzelo vás někdy, že se v Alhambře nevrací při nákupu budovy peníze, pokud zaplatíte víc? Pak budete nadšení z posledního modulu s názvem Mince. Na začátku hry se všech 24 umístí do černého látkového sáčku. Ve chvíli, kdy některý z hráčů při nákupu budovy zaplatí víc, může si za každé dva přeplacené zlaťáky vytáhnout jednu minci.
Všechny mince lze pak používat jako bankovky při nakupování a mají hodnotu jedna. Liší se tedy pouze barvou. Tohle rozšíření je nejjednodušší, zrychlí hru a konečně vás motivuje k nákupu i v situaci, kdy v ruce držíte dvě vysoké karty. Super.
Alhambra Hodina Zlodějů je rozšíření, které se povedlo. Nejslabší modul obchodníci přispívá do balení nejvíce komponentami, ale přitom vás nejvíce asi potěší moduly Mince a Zdi. Zloději jsou také dobří, ale pouze ve více hráčích. Celkově však můžeme hodnotit Hodinu zlodějů pozitivně a doporučit ji všem vlastníkům Alhambry.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Dirk Henn, Wolfgang Panning |
Ilustrace | Hans-Jörg Brehm |
Vydavatel | Queen Games, Piatnik |
Rok vydání | 2005 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 60 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (7 voters) |
Kategorie | Arabian, City Building, Expansion for Base-game |
Mechanismy | Hand Management, Set Collection, Tile Placement |
Rozšíření | Alhambra, Alhambra: Family Box, Alhambra: The Red Palace |
Rodina | Cities: Granada (Andalusia, Spain), Country: Spain, Game: Alhambra |
Alternativní názvy | Alhambra: A tolvajok órája – Hodina zlodějů – Hodina zlodejov, Alhambra: Het Uur van de Dieven, Alhambra: Hodina zlodějů, Der Palast von Alhambra: Die Stunde der Diebe – Die 3. Erweiterung |
Více o hře.
+ čtyři nové moduly
+ dostanete odměnu, pokud přeplatíte
+ špatně postavené zdi lze opravit
+ pěkně vysvětlená pravidla
- trochu zbytečná varianta Obchodník