Každý hrdina má nějaké to tajemství. Někdo má speciální boty, jiný jedem potřísněný meč no a někteří používají netradiční údery. Ale pak tu jsou čarodějové, kteří si musí vystačit pouze s hůlkou a magickou knihou. A přesto si i oni vymysleli svoje vlastní úpravy. Stačí knihu natočit ve správném pořadí a o odpovídající množství otáček a hle, kouzlo má najednou úplně jiný účinek!
Magie bude hlavní zbraní všech hráčů, kteří se pustí do boje ve hře Allies: Realm of Wonder. Hru vytvořili Mikko Punakallio a Max Wikström a to pod záštitou společnosti MindWarrior Games. Jedná se o novinku roku 2015, která k nám dorazila z Finska.
Už na první pohled si všimnete, že hra patří do stejného světa (on to tak trochu napovídá i název) velké deskové hry Realm of Wonder, kterou jsme již recenzovali. Tahle nová krabička sice také vyobrazuje souboj hrdinných postaviček, ale má mnohem menší rozměry. A už tento náznak by měl stačit, abyste začali tušit, že se bude jednat o čistě karetní zábavu.
A je to opravdu tak. Jediná komponenta mimo karty jsou desky nápovědy z kartonu. Samotné karty ale představují karty kmenů (několika rozlišených barvami) a také patnáct regionů, o které se bude bojovat. Jednotlivé karty jsou rozděleny na čtyři očíslované výseče a v jejich středu pak najdeme rotační kotouč vybarvený vždy jen z části a to modře nebo červeně. Tím určuje hráčům, co mohou s kartou dělat.
Na začátku partie si každý z účastníků vybere dva kmeny a balíčky jejich karet smíchá dohromady. Hráči mezi sebe do středu rozloží linii pěti karet lokalit orientovaných naležato. Každý z hráčů si poté dobere ze svého zamíchaného balíčku pět karet do ruky.
V každém kole budou mít oba hráči možnost pěkně na střídačku vyložit pět karet z ruky a vykonat jejich otočky podle rotačního kotouče. Hráč si tedy nejdříve zvolí kartu z ruky a přiloží ji k jedné z pěti lokací v linii a to tak, aby šipka na kartě (v jediné výseči) směřovala do středu.
V tu chvíli okamžitě provede její akci, otočí ji tedy o předepsaný počet stupňů ve směru podle barvy. Modrá proti směru hodnotu zvyšuje, zatímco červená po směru hodnotu karet snižuje (podle čísla ve výsečích). Karty jednotlivých kmenů mají také odlišné dovednosti, jež lze využít před nebo po rotaci. Poté si hráč znovu dobere kartu, aby jich měl v ruce znovu pět.
Tak postupně odehrají soupeři pět tahů a tím zaplní veškeré lokace. Teprve poté je třeba rozhodnout, co se s místy uprostřed stane. A opět jimi budou hráči otáčet, tentokrát o rozdíl hodnot karet, které u nich leží. Tím se snaží oba soupeři dosáhnout toho, aby šipka na místě ukazovala právě na něj. Pokud se tak stane, kartu hráč okamžitě získává do svého bodovacího balíčku. Posun je ale vždy třeba dokončit o všechny body, a tak hráči mohou výhodnou pozici přeskočit.
Oba hráči pak odhodí všechny zbývající karty i ty vyložené na stole a doberou si nových pět. Bitva může pokračovat i o stejné lokace. Pokud některá chybí, je na začátku nového kola volné místo doplněno kartou novou. Partie končí po čtvrtém kole a hráči si sečtou body ve svých vítězných hromádkách. Ten, kdo jich má nejvíce, vítězí.
Allies: Realm of Wonder je překvapivá karetní duelovka, která všechnu svoji pozornost soustředí na rotaci karet. Mechanika, která je v jiných hrách pouze doplňková se tady stává tím středem celé hratelnosti a nechává hráčům určitou úroveň taktiky.
Bohužel první problém vznikne hned, když se snažíte hru naučit. Překlad do angličtiny prostě není dobrý a je v něm spousta nejasností, které znemožňují se hru naučit rychle a v pohodě. Naopak se s tím pojí dostatek otázek, které při jednoduchosti hry dost zkazí počáteční dojem.
Základem všeho na startu je zkombinování dvou balíčků do jednoho. Takzvané krešnutí znamená, že hráči se snaží propojit schopnosti dvou národů tak, aby jich dokázali co nejlépe využít. Kromě toho ale rozhoduje o výsledcích jednotlivých soubojů náhoda, protože pouze ta ovlivní, jaké karty zrovna má který hráč v ruce.
Pro některé hráče může být vnímání a představivost v podobě rotace obtížná. To nemá každý úplně dobré a řada našich kolegů byla zaskočena tím, jak se to všechno v ruce plete. Otáčet karty v hlavě prostě není úplně samozřejmost. Současně ale právě tento prvek je nejen originální, ale je také hlavním lákadlem pro některé hráče.
Hra je to pochopitelně velmi jednoduchá. Jen několik základních pravidel, která uřídí celou partii. Ta je navíc velmi rychlá a těch několik kol je rychle u konce. Konkrétně mluvíme o nějakých patnácti minutách na všechny čtyři potřebná kola. Hráči jsou neustále součástí partie, protože se hraje jedna karta po druhé a ne všechny zaráz. Oba protivníci se tak neustále střídají a mají možnost odpovědět pokaždé na tah soupeře ihned.
Některé národy jsou příliš silné. Vyvážení jednotlivých ras prostě není ideální, a pokud je hráči umí dobře využívat, mohou z toho získat výhodu. Trochu snížit důsledky této výtky se daří míchání dvou ras do balíčku, čímž se každá sada stane alespoň trochu jedinečou.
Pokud jsme zrovna nechválili pravidla, pak samotné grafické zpracování karet je parádní. Ta odpovídá barevným ilustracím původní deskové hry, ale jde si trochu i svým směrem. Designové řešení karet a rozložení jejich prvků funguje, protože jich není příliš.
V případě Allies: Realm of Wonder se jedná o taktickou hru pro dva, která je dostatečně variabilní a zajímavá, aby si našla svoje fanoušky. Určitě je dobrá, ačkoliv k ní máme několik již popsaných výtek. Ovšem celkově to vše zachraňuje hratelnost pro dva, která u Allies: Realm of Wonder funguje.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Mikko Punakallio, Max Wikström |
Ilustrace | Sami Saramäki |
Vydavatel | Mindwarrior Games |
Rok vydání | 2015 |
Počet hráčů | 2 - 2 |
Herní doba | 30 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (2 voters) |
Kategorie | Card Game, Fantasy, Fighting |
Mechanismy | Campaign / Battle Card Driven |
Rodina | Players: Two-Player Only Games |
Více o hře.
+ fajn taktická hra
+ originální mechanismus rotace
+ ilustrace
+ hra pro dva
+ rychlá partie
- špatně přeložená pravidla
- náhoda v dobírání karet