Válka je za námi. Stále slyším všechny ty lasery svištět kolem sebe, když usínám. Ale musel jsem opustit kokpit a naučit se nové věci. Teď vedu tým konstruktérů, protože vlády rozhodly, že je čas postavit základny. A každá ze spojeneckých ras chce mít tu nejlepší jen a jen pro sebe. Tvrdý stavební souboj začíná..
Karetní hra Among the Stars a s ní i stavění mezi hvězdami konečně zavítala i do naší redakce, tři roky od svého vydání v roce 2011. Jedná se o v pořadí druhý počin řeckého vydavatelského domu Artipia Games (po hře Briefcase – recenze), tentokrát ve spolupráci se společností Stronghold Games. Autorem hry je Vangelis Bagiartakis, ale jeho hra by nevypadala tak blýskavě, kdyby svojí prací nepřispěli i Odysseus Stamoglou a Antonis Papantoniou, ilustrátoři celé hry.
Hra se ukrývá v temné, hvězdami protkané krabičce, která je plná především karet. Ty mají čtvercovou podobu a je jich celkem více než 150. Většina z nich představuje nějaké budovy, o které můžete svoje velkolepé dílo obohatit. Takové budovy mají svoji cenu v kreditech (a kostičkách energie), ale také odměnu v podobě vítězných bodů v levém dolním rohu. Většina z nich má také nějakou schopnost, ať už okamžitou nebo přidávající vítězné body až na konci partie.
A zatímco zmíněná energie jsou opravdu průhledné kostičky, kredity představují kulaté žetony dvou hodnot, jednotlivé hráče pak malé barevné šestiúhelníkové žetony a z kartonu jsou vyrobené také destičky osmi vesmírných ras. Ty fungují jako volitelné rozšíření k základní hře, které přidává hráčům nové možnosti. Společně pak budou všichni soupeři vlastnit bodovací desku, která zvládne pojmout až padesát vítězných bodů, a také ukazatel času.
Celá partie se dělí na čtyři roky, ve kterých bude na orbitě vznikat opravdu velké dílo. Na začátku partie je ale třeba podle počtu hráčů vytřídit pouze některé karty. Vedle bodovací desky, na kterou si každý hráč položí žeton zvolené barvy, připraví hráči také základní stavební balíček reaktorů. Jeden velký domovský reaktor dostane do začátku každý z účastníků souboje. K němu obdrží také dvě kostičky energie, které patří právě na tuto stavbu. Každý dostane náhodnou destičku rasy a na stole je odhalena také čtveřice cílů.
Na začátku každého ze čtyř let dostanou hráči deset kreditů, ale především šest karet lokací ze zamíchaného balíčku. Ty současně odpočítávají čas do konce daného roku. Jakmile hráčům dojdou karty v ruce, kolo končí.
Hráči současně všichni zvolí jednu kartu budovy, kterou by chtěli do svého vesmírného komplexu zahrnout. Teprve všichni společně ji odhalí, zaplatí stavební náklady a partie může pokračovat. Někdy ale mohou místo lokace chtít hráči postavit nový reaktor, který je jediným zdrojem energie. Na to stačí zahodit kartu lokace, zaplatit jeden kredit a přiložit novou elektrárnu do stanice.
Jakmile hráči připojí novou stavbu (nebo získají tři kredity za odložení karty, což je třetí možnost), všechny zbývající karty předají soupeři po levé ruce. Sami tedy dostanou také novou sadu karet od souseda na druhé straně a s nimi musí pokračovat. Znovu zvolí jednu z akcí a třeba postaví novou lokaci z těch, které pro něj zbyly.
Většina budov dává možnost, jak získat další vítězné body. Pouze správnou kombinací jejich schopností může hráč po skončení čtvrtého roku vyhrát. Ke svým nastřádaným bodům za karty, které sleduje a posouvá v průběhu partie, získá hráč ještě další body za splněné cíle. Ten, kdo získal stavbou největší slávu (tedy nejvíce vítězných bodů), se stává vítězem.
Among the Stars je zajímavou karetní hrou, která je velmi jednoduchá a naprosto jí dominuje draft. Hráči musí všechno podřizovat tomu, že svoje karty předávají a zase dostávají od protivníků. Při tom ale vidíte, jak vám před očima roste stanice od prvního vajíčka v podobě startovního reaktoru až k živoucímu prostředí na konci.
Díky svému draftovacímu mechanismu je hra plná těžkých rozhodnutí. Hráči musí velmi dobře vážit, kterou kartu použijí, protože všechny ostatní jim nadlouho zmizí. Někdy tak držíte v ruce více vhodných karet, ale můžete použít pouze jednu z nich. Další můžete zkusit nechat na později a doufat, že se k vám v pořádku vrátí. Tady je dobré sledovat dobře i taktiku, kterou ostatní zvolili. Jednotlivé karty mají svoje pravidla a často také určují pozici, kde přináší sladkou odměnu.
Tady vstupuje do hry počet soupeřů. Nejlepší kontrolu nad hrou a tedy i balíčkem zažijete ve dvou, kde vše funguje skvěle. Ještě lepší je ale hra ve větším počtu, kdy je těžší taktizování a hra je více nepředvídatelná a ještě těžší. Partie jsou tedy pokaždé jiné. Zvlášť pokud se podíváme na hru ve dvou, pro kterou jsou v pravidlech dokonce dvě varianty. Nás hra ve dvou moc baví a toho si na hře ceníme.
Ovšem skvělá je i v ostatních počtech a to právě proto, že jednotlivá kola jsou rychlá – hráči všichni vykládají a přikládají karty současně. Nejvíce záseků v plynulosti partie zažijete ve chvíli, kdy si hráči vybírají kartu k zahrání. Přesto je lepší (nejen) na konci roku zkontrolovat, jestli všechny stavby odpovídají pravidlům. Mnoho pravidel se prolíná a není těžké udělat někde chybu, která vás pak může přijít draho.
Hry trvají kolem rozumných šedesáti minut, to rozhodně znamená, že se nejedná o oddychovou zábavu. Pravidla ale zůstávají velmi přístupná (divíme se, že ji nikdo nezvolil pro lokalizaci.. možná ta to může sci-fi téma?) a hra je vhodná i pro začátečníky, kteří ale kvůli textům na kartách musí umět anglicky. Několik modulů umožňuje hráčům, aby si sami určili komplexnost dané partie. Stačí jen přidat rasy a cíle, a hra se stane znatelně náročnější.
V popisu pravidel jsme popsali tu nejjednodušší variantu. Ta je klidná a dobrá na naučení. Ovšem chybí v ní jakákoliv konfrontace mezi soupeři. Proto se v krabici ukrývají také karty Neshod. Ty se postupně přimíchávají do balíčků lokalit a umožňují hráčům, aby si navzájem škodili. Partie tak dostane také nepředvídatelný prvek, což může někomu vyhovovat více než jinému. A právě proto tu je tato možnost volby, protože nenápadné souboje se odehrávají i v klasické hře. Ta není jen tím hraním na vlastním písečku, jak byste čekali, ale lze velmi snadno ovlivňovat, co ostatní dostanou za možnosti.
Among the Stars je jednoduché hrát, ale rozhodně není snadné vyhrát. Hra nabízí hodně cest k vítězství a vždy máte na výběr z dostatečného počtu možností, ačkoliv vás omezuje náhoda karet. Její vliv je pro všechny stejný, protože karty vám nezůstanou v ruce, ale místo toho mění majitele. Among the Stars je velmi příjemnou hrou se sci-fi tématikou stavění bez vážných nedostatků, kterou není těžké si užívat.
Více o hře.
+ draft funguje skvěle
+ náročné plánování
+ možnost hrát s více či méně konflikty
+ dvě varianty pro dva
+ pěkná grafika
+ zajímavá stavební pravidla
+ všichni hrají současně
+ jednoduchá pravidla
- je náročné uhlídat všechny stavební pravidla
- někdy delší tahy (rozmýšlení hráčů)
- téma příliš s hrou nesouvisí
Po přelouskání mnoha review na youtube jsem se rozhodnul tuhle hru pořídit a nakonec z toho bylo velké překvapení. Hra se okamžitě dostala mezi naše top hry. Má jednoduchá pravidla a po vysvětlení pojmu „adjacent“ už nebylo potřeba pomáhat s dalším překladem textu na kartách. Po pravdě se texty dost často opakují a jsou doplněny i symboly, takže bych se angličtiny nebál, pokud ji ovladáte alespoň letmo. Z počátku jsem měl obavu o malou interakci mezi hráči a de facto jsem měl pravdu, jenže tady to není tak suchopárné jako v Dominionu a nemáte vůbec pocit, že si syslíte a budujete něco na svém písečku. Přidejte k tomu ideální herní dobu v rozmezí cca 30-60 minut a neni moc co řešit. Navíc je herní princip variabilní. Můžete hrát bez mimozemských ras, s kartami cílů nebo se škodícími kartami, takže variabilita velká už se základní krabicí. Nevýhodou pak může být akorát potřeba velké herní plochy a skórovací tabulka není moc přehledná. Celkově skvělá hra, kterou můžu vřele doporučit.