Anakonda Anežka se plazila pralesem a zrovna přemýšlela, co si dá k večeři. Nabízelo se toho tolik, až se jí začaly sbíhat sliny. Když vtom se jí postavil do cesty funící ježek. Anežka se zarazila, protože nikdy předtím takového bodlinatého tvora neviděla. Na první pohled vypadal docela chutně.
Chvilku si ho jen tak prohlížela, připlazila se k němu a olízla jeho špičatá záda. Brrr, pomyslela si a nespokojeně zatřásla ocasem. Tohle moje večeře nebude. A už se chtěla vydat dál, když koutkem oka zahlédla pohyb. Ježek byl jen pouhá návnada! Najednou se kolem ní omotaly provazy, lidé ji spoutali a nacpali do krabice. Od té doby musí uvnitř jen v klidu ležet a pomáhat hráčům s jejich logickým myšlením..
Další hra z řady SMART hry je tady. Tentokrát se točí kolem fosforově zeleného hada, kterému máte pomoci najít jeho domov. Designérem hlavolamu je Raf Peeters, který produkuje neuvěřitelné množství těchto hříček za rok. A česká firma MindOK se je snaží všechny vydat a nejinak to je i s Anakondou, která vyšla v češtině teprve před pár týdny.
Krabička je zkosená od spodní nejširší části se pomalu zužuje až k hrdlu, které je současně i vstupem dovnitř. Zepředu ale snadno vidíte obsah přes průhledné okénko, takže nebudete kupovat zajíce v pytli. Na zadní straně je dokonce popsán v podstatě celý princip, jehož řešení se po vás bude vyžadovat.
Se zvláštním tvarem krabice souvisí také hned první výtka. Plastová krabička uvnitř, která představuje také herní plán, se vytahuje těžko a nepohodlně. Uvnitř krabice je ještě bílá papírová vložka, která krabičku drží na místě a současně jsou uvnitř také papírové součástky s pravidly a především brožura zadání.
Ta je provedená jako obyčejná klasická knížečka. Obsahuje rovnou stovku zadání, což je opravdu pořádný kopec úkolů. Ty jsou rozdělené do pěti úrovní podle náročnosti. Zajímavé je, že tentokrát nejsou počty rovnoměrně rozdělené, takže v jednoduchém STARTERu je pouze šestnáct úloh, druhý JUNIOR jich má už 24, EXPERT jen 21 a MASTER dokonce 16, ale vynahradí vám to WIZARD s 23 úkoly.
Ale vás určitě zajímá samotná destička. Ta je přikrytá plastovým víkem, které slouží jen k tomu, aby se vám jednotlivé dílky hada nerozsypaly. Je tu celkem sedm velkých černých dílků a jeden malý čtvercový s kulatým otvorem uprostřed. Díky němu už nyní zjistíte skutečnost, pro kterou byste jinak museli dílky z herního plánu sundat.
Destička, na které se bude všechno odehrávat, je rozdělená na čtverečky poseté písmenky. Slouží pro určení správného natočení plánu, který není souměrný, ale má v levém dolním rohu vykrojený roh a celkem se tak skládá z 24 políček.
Další zajímavou informací je fakt, že dílky mají nejrůznější tvary a především jsou oboustranné. Na každém z nich se nachází část hada, nebo jen černé okolí. Jsou zde tak rovnou dvě hlavy (na různých dvou dílcích) i dva ocasy na stejném dílku, jen opačně natočené.
Každé zadání na sobě má nakreslené jedinečné rozložení částí těla anakondy. Jedná se často o kousek hlavy a ocasu, později ale můžete dostat v zadání třeba i jen kousek těla. K tomu navíc ještě v celé stovce úkolů najdete položený čtvereček, který slouží jako blok při skládání hada.
Poté, co leží všechny startovní dílky na plánu podle zadání, musíte nyní použít vlastní síly, chytrost a představivost k tomu, abyste je rozmístili po zelené herní desce. Úplně všechny. A musí dohromady tvořit jednu spojenou a spokojenou anakondu.
Vzhledem k tomu, že dílky jsou oboustranné, nejedná se o žádný jednoduchý úkol. Právě proto jsou první úkoly v obtížnosti STARTER určené k tomu, abyste se seznámili s tvary, ve kterých dílky najdete. Jsou zde různé velikosti od dvou do čtyř čtverečků v rozměrech herního plánu.
V prvních obtížnostech je třeba si očima určit nejdelší možnou trasu, kterou by se mohl had plazit. Právě tudy obvykle jeho cesta opravdu povede, ačkoliv anakonda v závislosti na natočení dílků má i různou délku. Jedná se tedy rovnou o několik hadů ukrytých v jedné krabičce, jen o tom nevíte!
Ovšem jakmile zmizí ocas a hlava, budete tímto způsobem nahraní. Pak už vám nezbývá než využívat svojí znalosti dílků a postupně se dopracovat k tomu správnému řešení. V něm zůstaly všechny startovní dílky na místě a vy jste položili ostatní tak, že na desce nyní je vidět jedna dlouhá anakonda od hlavy po ocas. Všechny ostatní dílky kolem musí ukazovat jen černou barvu.
Postupně počet dílků ukázaných na začátku hry ubývá a s tím se zvyšuje také obtížnost. Nakonec neuvidíte z hada ani kousek a celé jeho tělo musíte kolem položených dílků omotat vlastními silami. A to už vážně není nic jednoduchého. Tyto úkoly jsou určitě tím nejtěžším, co vás v krabici čeká.
Je zajímavé, že se blokovací čtvereček pomalu posouvá abecedou shora dolů. Právě tak mají autoři ještě podruhé odlišenou úroveň úkolů. Začnete jednoduchým A, kdy se vám vůbec dílek neplete pod nohy a skončíte u dvojitého W na konci obtížnosti MASTER.
WIZARD pak abecedu projede poctivě ještě jednou, ale bez jakýchkoliv dodatečných dílků. A tady je právě jeden problém. Abecedu už jste jednou prošli v nižších obtížnostech a to na stejných místech. Pokud si tedy budete alespoň trochu pamatovat polohu anakondy v daném úkole, budete mít obrovskou výhodu, protože právě to je jedno z možných řešení. WIZARD tedy je spíš takovou rekapitulací, než samostatnými úkoly, protože jeho řešení se opakuje už z dřívějška.
I po odečtení WIZARDa zůstává osmdesát unikátních hádanek, což je víc, než dostanete u většiny ostatních her. Navíc hra má krásné přenosné balení, které si s sebou můžete vzít prakticky kamkoliv. Přitom se do jednotlivých řešení asi zamotáte tak, že si nakonec nebudete pamatovat ani jedno.
Anakonda patří do rodiny jednoduchých her, které jsou založené na pokládání dílků na plán. Tentokrát se nejedná o interakci s tím, co je na podkladu. Místo toho na sebe jednotlivé kostky musí navazovat, protože dohromady tvoří velkého zeleného hada. A tahle anakonda si vás svými náročnými úkoly omotá a bude vás držet pevně, jako opravdový škrtič..
+ hromada zadání
+ oboustranné dílky
+ zajímavá příprava s písmenky na herní desce
+ jednoduchý princip
+ zábavné
+ balení
- nic