Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Analyze Me – akademie pro psychology

Analyze Me - balení

Měkký gauč je základem důvěry mezi psychologem a jeho pacientem. Takové měkké sedáky vás uvolní často lépe než masáž a vy se přistihnete, že svěřujete všechna svoje tajemství. Posaďte se pohodlně do křesla, svého pacienta položte na pohovku a můžete začít s analýzou..

Dokážete odhadnout, co udělají kamarádi v nepředstavitelných situacích, které vás vlastně ani nemohou potkat? Co takhle vyhrát milion? O tom už určitě uvažoval každý, ale co takhle nějaké opravdové překvapení? Například, že ve svojí vaně najdete krokodýla? Někoho taková pozornost potěší, jiný před zuby uteče hodně daleko. Víte, kdo je kdo?

Co takhle spojit tyhle dvě situace do jedné a udělat z toho hru? Tak právě takhle uvažovali tvůrci ve firmě Paul Lamond Games, konkrétně designér hry Thierry Denoual z francouzské firmy Blue Orange, která stojí za původní verzí. Ta, která je k dostání u nás, se sem dostala zásluhou společnosti Angličtina-hry.cz, ačkoliv je původně už z roku 2011.

Analyze Me - připravená hra

Celá hra se ukrývá v elegantní kovové krabičce s nápisy a klasickou pohovkou na víku. Uvnitř najdete tenoučký návod s trochou textu popisujícím, jak se to vlastně celé hraje. Tím nejdůležitějším je ale rovných 200 karet. Dva tucty z nich představují odpovědní kartičky po třech kusech až pro maximální počet osmi soupeřů.

Zbývajících 176 karet na sobě nese otázky, a protože jsou karty oboustranné a na dotazy nejsou žádné správné odpovědi, můžete si tento počet vynásobit dvěma. To znamená, že dostáváme dohromady 352 otázek. A to už není málo.

Můžeme je podle barvy rozdělit na čtyři témata: zábava, soukromí, sociální vztahy a práce. Pod každou z nich se ukrývá obrovské množství otázek. Na kartě najdete v pravém horním rohu textově zopakované zařazení do tématu a ve světlém pruhu jednu otázku napsanou anglicky. Pod ní jsou tři možnosti A, B a C s krátkými odpověďmi.

Analyze Me - rozehraná hra

Na začátku hry můžete (ale nemusíte) rozdělit karty do čtyř skupinek podle tématu a každou z nich pořádně zamíchejte, aby se vám otázky pokaždé neopakovaly. Každý z hráčů pak dostane tři volební karty s písmenky odpovědí. To je všechno a teď si můžeme začít hrát.

V každém kole se jeden z hráčů stane psychologem a ostatní jsou jeho pacienti. Nejdříve si vybere hromádku, vezme z ní horní kartu a přečte otázku i možnosti. Nyní každý z ostatních hráčů musí odpovědět podle pravdy (nebo vybrat alespoň odpověď nejblíže k realitě), co by v popsané situaci udělal. Kartu s písmenem této odpovědi položí před sebe.

Psycholog všechny možnosti bez koukání vybere, zamíchá je a pak se pokusí odhadnout, který z hráčů zvolil kterou odpověď. Jednoduše vezme karty a položí je písmenky nahoru před svoje pacienty. Ti pak postupně prozradí, jestli se trefil, nebo ne. Podle počtu hráčů má psycholog úkol trefit buď všechny odpovědi (do pěti hráčů) nebo alespoň většinu v případě větší skupinky. Odpovídání trvá tak dlouho, dokud někdo nezíská karty ze všech čtyř oborů.

Analyze Me - rozehraná hra

Analyze Me obsahuje šikovný mechanismus, který vlastně opravdu připomíná roli psychologa pro hráče, který je na tahu. Proto musíme rozhodně pochválit volbu tématu hry, ačkoliv nemá se samotnou hratelností příliš společného.

Z popisu pravidel by člověk mohl získat dojem, že hra bude trvat možná až příliš dlouho. Trefit názory až čtyř hráčů současně je obtížné. Naštěstí jednotlivá kola jsou opravdu rychlá a především cíl před všemi psychology není nereálný. Získat po jedné kartě od každé ze čtyř kategorií je nakonec překvapivě rychlé, i když třeba neodpovíte pokaždé správně.

Partie tak snadno skončí do třiceti minut, což je u takovéto party zábavy rozhodně dobře. Je lepší, aby si hráči v případě zájmu vybrali možnost si hru zopakovat, než aby byli nuceni hrát přes hodinu jednu partii. Vše je nakonec hlavně o zábavě a vlastně ani nezaznamenáte, který ze soupeřů vyhrál. Důležité je se především dobře pobavit a zasmát se.

Analyze Me - karty

Současně se ale také dozvíte nějaké nové věci o ostatních a to je také velice důležitý prvek, na který nesmíme zapomínat. Z toho ale také je současně jasné, že hra je mnohem zábavnější ve větším počtu, protože tři hráči tentokrát jsou žalostně málo. Sice se pobavíte, ale vybírat pouze ze dvou karet odpovědí prostě není úplně ono.

K partii stačí, aby alespoň jeden z hráčů uměl anglicky. Ostatní se mohou snažit v rámci tréninku kartu přeložit a teprve pak zahájit samotné odpovídání. To je velice důležitá vlastnost, která u mnoha podobných her prostě není proveditelná. Proto je Analyze Me určitě zajímavé pro všechny, kteří si chtějí svoji angličtinu zdokonalit.

Hra svým pojetím otázek na tělo připomíná nedávno vydanou Znáš mě? Naštěstí ale používá zcela jiný mechanismus rozdělování bodů, protože hráč musí tipovat pacienty podle jejich odpovědí. Stejně tak se zaměřuje na dospělé hráče, protože celý jeden balíček je věnovaný pracovnímu životu, který před dovršením osmnáctého roku málokdo z nás zakusil.

Analyze Me - karty

Pokud se účastníci partie dobře neznají, mohou si často připadat, že prostě a jednoduše tipují. Otázky jsou často velice konkrétní, což je dalším důvodem, proč se bavit především v kruhu bližších kamarádů. Přitom ale nezabíhají do nepříjemných témat, na která by mohly být účastníkům nepříjemné odpovídat.

Bohužel krabička není dostatečně velká, aby se do ní všechny potřebné karty vešly. Obě přihrádky doslova přetékají, a pokud budete balení někam přenášet, připravte se na zamíchané karty. Naštěstí u karet se nejedná až o takové neštěstí, jaké by mohlo nastat u jiných typů her.

Analyze Me je zábavnou party hrou vhodnou, pokud se chcete zasmát a nevadí vám trocha angličtiny. Stačí, aby ji uměl jeden z hráčů, a ostatní třeba něco pochytí. Legrace se zvyšuje s tím, kolik hráčů se odpovídání účastní. Pokud se chcete dozvědět něco zajímavého o svých kamarádech a ještě se pobavit, pak Analyze Me stojí za vyzkoušení.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThierry Denoual
VydavatelBlue Orange Games
Rok vydání2011
Počet hráčů3 - 8
Herní doba45
Minimální věk18 and up
KategorieHumor, Mature / Adult, Party Game

Více o hře.

Recenze: Analyze Me – akademie pro psychology
Analyze Me je hra na psychology. Všichni hráči se střídají v pohodlném křesle, které je nechá mluvit pravdu. Odpovídat budou na zákeřné a záludné otázky z různých oblastí od pracovní až po osobní život. Pro hru s dětmi kolem desátého roku (i s nimi můžete Analyze Me hrát) musíte některé karty vyřadit, konkrétně ty zelené zabývající se pracovním životem. Ale přes všechno slouží hra výborně jako trénink angličtiny, protože všichni kartu dobře vidí a ti méně zkušení se mohou nejdříve pokusit její text přeložit. Pak může hra pokračovat a přesto se nijak výrazně neprotáhne, protože kola jsou rychlá. Otázky jsou často na tělo, proto je hra vhodná pro hráče, kteří se dobře znají. Ideální je na uvolněnou pohodovou party. Udělá vám radost nejen jednoduchým mechanismem s hlasovacími kartami, ale především množstvím otázek. Kovová krabička usnadňující přenášení už je pouze třešničkou na dortu. Analyze Me je dobrou zábavou a ještě navíc výukovou pomůckou, která potěší všechny milovníky party her, ale nepřináší v zásadě nic nového..
Klady:

+ rychlá partie
+ dozvíte se zajímavé věci o ostatních
+ hráči vybírají odpověď tajně pomocí karet
+ dostatečný počet karet
+ zajímavé otázky
+ angličtina není tak zásadní (stačí jeden hráč, který bude překládat)
Zápory:

- není úplně vhodné pro děti a mládež (otázky na pracovní život)
- v kolektivu lidí, kteří se neznají, jde jen o hádání
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rescue Polar Bears – zachraňte lední medvědy!