Ty sousedy z Arkhamu nám byl čert dlužný. I přes nasazení životů několika jeho obyvatel zlo přežilo a objevily se nové brány. Jenže Prastarý se rozhodl změnit bojiště. Arkham je už příliš nebezpečný, takže se okna do hrozivými místy prošpikovaného světa začaly objevovat v našem malém městečku. Dunwich byl proklet.
Nejen zlo, ale také H. P. Lovecraft má svá chapadla za další krabicí, která přispěla do fenoménu deskové hry Arkham Horror. Designéři Richard Launius a Kevin Wilson stáli u vzniku rozšíření, které dostalo podtitul Dunwich Horror. Toto rozšíření vzniklo už v roce 2006 a teprve po mnoha letech (a rok po svém základním boxu) se dostává na český trh zásluhou firmy ADC Blackfire, v překladu Petra Šmeráka.
A krabice s tímto rozšířením, omotaná chapadly a křižovaná kulkami ze zbraní detektivů, je stejně veliká jako box s originální hrou. A díky tomu s sebou přináší obrovskou sadu nových komponent, které obohatí nebo změní již známý a populární průběh této kooperativní hry. Hráči v ní na sebe berou roli vyšetřovatelů, kteří běhají po městě a snaží se střádat stopy. Neustále se ale otevírají nové brány, z nich vystupují příšery a boj je jen jedním z řešení. Obludám se lze i vyhnout. To vše ale s použitím kostek, s nimiž hráči provádějí nejrůznější testy jménem vyšetřovatelů. Procestují při tom i cizí světy, využijí spoustu nalezených předmětů a na konci svedou souboj i s hrozivým Prastarým. Vítězí i prohrávají jako tým.
Tím zdánlivě hlavním a novým prvkem je plán městečka Dunwich. Ten hráči v průběhu přípravy partie přiloží k stávajícímu plánu Arkhamu a tím vytvoří mnohem větší herní plochu. Současně samozřejmě je třeba přimíchat všechny karty, které s novými lokacemi souvisí do odpovídajících balíčků. Kromě hry s větším plánem na hráče ale čekají také nestabilní lokace, které už do začátku dostanou žetony stop.
Mezi městy ale není možné se volně přesunovat po cestách. Detektivové musí využít služby vlaků. Potřebují tedy dojít na nádraží a za jeden dolar si koupí jízdenku. Tím ale jeho pohyb nekončí, pokud ještě má nějaké body k utracení. Omezení platí samozřejmě i pro příšery s výjimkou těch létajících.
Samotná mapa znamená pro detektivy mnohem více nebezpečí k pokrytí. Jenže karet Dunwiche se zase tolik neobjevuje a s tím souvisí vlastně pouze mírný nárůst obtížnosti. Hráči dostanou pořád ten samý starý Arkham Horror se všemi prvky, které jim vadily či nevadily v původní krabici. A je to opravdu tak. Ale to ještě hodně předbíháme, protože jsme si neprobrali řadu dalších novinek. Ale přesto na hráče čekají na novém území některá velmi zajímavá setkání.
Nechybí samozřejmě nové karty pro všechny balíčky. Na hráče tak čekají noví hrdinové i jejich pomocníci, předměty, kouzla i dovednosti, ale na sílu nabírá i strana zla. Zaslouží se o to nové mýty, brány a pochopitelně také nestvůry. Všechny dosud zmíněné prvky stačí přimíchat do balíčků, ale u monster se chvíli zastavíme.
V novém boxu se ukrývají příšery, které umí vycítit detektiva a pohnout se směrem k němu, pokud se nachází na stejné ulici. Jiná monstra se zjevují až za splnění určitých podmínek. Pokud by se měla brána do jiného světa otevřít na místě, kde už se nachází, ve všech aktivních dimenzionálních branách se objeví nová nestvůra. Tomu se říká příval nestvůr a trochu to připomíná mechanismus Pandemicu.
Možná nejzajímavějším přídavkem, který ale budete používat od té chvíle v každé hře bez ohledu na použití Dunwiche, jsou karty zranění a šílenství detektiva. Ve chvíli, kdy hrdinova vitalita klesne na nulu, klasicky se přesune, ale neztratí žádné své předměty a jeho životní body se znovu doplní do maxima. Jenže místo toho dostane do vínku jednu náhodnou kartu nějaké fyzické nevýhody, která ho bude provázet po celý zbytek partie.
Naopak v okamžiku, kdy klesne na nulu příčetnost, opět je obnovena na maximum a nic neztrácí. Místo toho dostane hráč pro svého detektiva kartu s nějakým psychickým postižením.
Obě tyto možnost jsou volitelné. Místo toho si může hráč zvolit klasický trest z původní hry, je to pouze jeho volba. Karty se nedá snadno zbavit a hráč musí počítat s tím, že bude jeho hrdina tak trochu na bednu po celý zbytek hry. Ale bude mít plný počet příčetnosti a neztratí předměty. To může být někdy dostatečný důvod, proč si tuto možnost zvolit. Tyto dva prvky jsou naprosto skvělé a dotváří geniálně atmosféru beznaděje, která na vás normálně z partie Arkhamu dýchá.
Nové karty mýtů vstoupí do partie trochu jinak ještě jednou. To ve chvíli, kdy je místo otevření brány označeno červenou barvou. V takovou chvíli nastane takzvané explozivní otevření brány. To dokáže porušit zapečetění a otevřít bránu v místě, se kterým už detektivové zdánlivě skončili.
Do partie ale vstoupí třeba i zbraně, které vám nebudou zabírat ruce. Do hry vstupují noví pomocníci, kteří současně mohou být vyčerpaní. V tu chvíli nelze jeho schopnost použít, což jejich schopnosti omezuje na jednorázové pro jedno kolo. A pak jsou tu i noví prastaří, na ty také nesmíme zapomínat!
Velkým bonusem, který s sebou přináší krabice rozšíření, je výrazně zvýšená variabilita mnoha balíčků. Hráči se zdaleka tak často nesetkají znovu s těmi stejnými kartami, což jednotlivé partie dělá o dost zajímavější a zapamatováníhodnější.
S tím vším se zvyšuje nejen komplexita, ale především herní doba. Už tak dlouhé partie se stávají ještě delší, třeba i o další hodinku. A i samotná příprava je o kapku náročnější. Celkově je pak nejlepší počet hráčů (hrdinů) tři až čtyři. S většími počty se hra výrazně zpomaluje. Hráči si ale Arkham mohou skvěle užít i jako sólovou záležitost.
Dunwich Horror jako rozšíření naší velmi oblíbené hry nedostál vysokým očekávání, která vzbudil svými rozměry. Ovšem to nic nemění na skutečnost, že rozšíření je vynikající množstvím obohacení, které do hry přidává. Hra je velmi dobře vyvážená a stále velmi obtížná. Prastaří mají tendenci se probudit o kapánek dříve. A vy byste měli také, pokud jste ještě Arkham Horror nehráli!
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Richard Launius, Kevin Wilson |
Ilustrace | Henning Ludvigsen, Kurt Miller, Scott Nicely |
Vydavatel | Fantasy Flight Games, ADC Blackfire Entertainment, Edge Entertainment, Galakta, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Nexus Editrice, Ubik, Wargames Club Publishing |
Rok vydání | 2006 |
Počet hráčů | 1 - 8 |
Herní doba | 240 |
Minimální věk | 12 and up |
Jazyková závislost | Extensive use of text - massive conversion needed to be playable (25 voters) |
Kategorie | Adventure, Expansion for Base-game, Fighting, Horror, Novel-based, Science Fiction |
Mechanismy | Cooperative Game, Dice Rolling, Hand Management, Point to Point Movement, Variable Player Powers |
Rozšíření | Arkham Horror: Miskatonic Horror Expansion, Arkham Horror |
Rodina | Game: Arkham Horror, Game: Arkham Horror (Second Edition), Players: Games with Solitaire Rules, Series: Arkham Horror Files (Fantasy Flight Games), Theme: Cthulhu Mythos |
Alternativní názvy | Arkham Horror: Das Grauen von Dunwich Erweiterung, Arkham Horror: Dunwich Horror rozšíření, Arkham Horror: El Horror de Dunwich Expansión, Arkham Horror: L' Orrore di Dunwich, Horreur à Arkham: L'horreur de Dunwich Extension, Horror w Arkham: Koszmar z Dunwich Rozszerzenie, Ужас Аркхэма: Ужас Данвича, 魔鎮驚魂:敦威治村的恐怖擴充 |
Více o hře.
+ spousta nových přídavků do stávajících balíčků
+ zranění a šílenství detektiva
+ drobné zvýšení obtížnosti
+ stále výtečná kooperativní hra
+ nové příšery mají schopnosti
- ještě prodlouží herní dobu
- nový plán není zase takovým plusem