Cestování je vždycky dobrodružství. Ale některé základní znalosti se vždycky hodí. Vlajky a hlavní města mezi ně rozhodně patří, protože pokud nevíte, jaké národní barvy má daná země, můžete se dostat do pěkných problémů.
Naštěstí jsou tu různé cesty, jak si takové vlajky natrénovat, protože nikdy nevíte, kam vás vítr na cestách zavane. A právě proto si do kapsy s sebou můžeme vzít hru Around Europe Snap. Jejím autorem je firma The Green Board Game Co Ltd a tedy G. Wyatt. Toto jméno už známe, protože i tahle nová malá krabička na sobě nese titulek BrainBox a vznikla v roce 2011.
A protože je malá, vejde se do ní tak akorát všechno, co budeme pořebovat. Konkrétně pak 52 kousků s jedním z trojice – vlajka, poloha státu a hlavní město. Další dvojice karet nás naučí, jak tohle všechno hrát. To je ale úplně všechno, co v krabičce, kterou u nás distribuuje firma Angličtina-hry.cz dostanete.
Když krabičku vytáhnete, musíte se vždy nejdříve rozhodnout. Budete hrát páry (pairs) nebo plác (snap)? V případě párů na tom nic není, protože to je vlastně jednoduché pexeso. Stačí karty rozložit na stůl a začít hledat dvojice, které k sobě patří. Každý nalezený pár si hráč může nechat a počítá se mu jako body pro závěrečné vyhodnocení. Vítězem se stane ten, kdo nasbírá nejvíce karet.
Není to tedy nic, než obyčejné pexeso. Jen jeho obsah jej odlišuje od ostatních. Právě vlajky, texty a pozice států na mapce hrají důležitou roli. Hra díky tomu působí výchovným způsobem a velmi dobře na děti. Jedinou překážkou jsou názvy měst, které jsou v angličtině. To ale současně může být také výhodou.
Ale vy jste určitě už napnutí, co se skrývá za hru pod druhou variantou s názvem plác. Tentokrát se karty rovným dílem rozdají mezi hráče, kteří si je před sebe položí na hromádku obrázkem dolů.
Hráči se střídají ve vykládání svých karet na společnou hromádku uprostřed jednu přes druhou. Ale všichni musí balíček bedlivě sledovat, protože jakmile se za sebou objeví dvě karty náležící ke stejné zemi, je na čase zvolat „Plác!“. Ten, kdo byl nejrychlejší, získává pro sebe celý balíček karet a začne novou hromádku vyložením další karty ze své zásoby. Partie pokračuje tak dlouho, dokud ve hře nezbude pouze jeden z hráčů s kartami. Všichni ostatní byli postupně vyřazeni.
Tady vidíte, že i druhá hra je taková převlečená klasika. Tentokrát to ale není zřejmé na první pohled, protože hráči neporovnávají karty ze svého balíčku. Místo toho je vykládají jednu za druhou a snaží se mít nejrychlejší reakci. Právě tyto reflexy dodávají hře dostatečné napětí, ačkoliv jinak má přesně neduhy své předlohy – války.
Zatímco u pexesa jsme tohle nemuseli vůbec rozebírat, protože je to hra od přírody rychlá, tohle je něco jiného. Válka a tedy i Plác je závislá čistě na náhodě. A to je problém, protože na její vůli závisí i délka partie. A zatímco normálně se dočkáte konce po deseti či patnácti minutách, čas od času narazíte na partii nekonečnou. To se stává především v souboji posledních dvou protivníků, kteří se neustále přetahují a ne a ne přijít o poslední kartu.
Možná ještě horší je fakt, že v průběhu partie jsou vyřazovaní hráči, kteří pak musí sledovat ty úspěšnější. A jak už víme z předchozího odstavce, může to čekání být nepříjemně dlouhé.
Around Europe Snap tak má potenciál výukový. Ten tu je v obou hrách. Ale jinak se jedná o převlečené klasiky, které vlastně nepřináší nic nového. Tady pak záleží, co od takovéto anglické dětské hry očekáváte. Around Europe Snap naučí zeměpis, ale s tou zábavou to je stejné, jako před mnoha lety.
+ učí země, vlajky, města
+ dvě hry
+ malé balení
- nic nového pod sluncem
- vyřazování hráčů (druhá hra)
- nevyrovnaná délka partií (druhá hra)