Někdo říká, že umění přeměňovat jednu věc na druhou je magie. Já říkám, že to je věda. Ale jejím každodenním používáním se kouzlo vytrácí a z kdysi nového postupu se stává obyčejná a nudná součást života. A tak i kdysi vzrušující novinky jednou zestárnou a lidi omrzí. Naštěstí na mnoha z nich závisí i jejich život.
Desková hra Artificium vypráví o výrobním řetězci, který možná jednou byl obrovskou novinkou. Teď už ale nikoho nepřekvapí, že lze správným využitím vstupní obilí a dřevo přeměnit třeba i na kovaný meč. Její autor (včetně ilustrací) Timofey Shargorodskiy to ví moc dobře. Svoji hru představil pod záštitou ruské firmy Lifestyle Boardgames Ltd. v roce 2014 na veletrhu Spiel v Essenu. V děkovačce zaujme jméno Alexise Desplatse, jehož jméno v dnešních dnech je spojeno s firmou Asmodée.
Klasicky protáhlá krabice nás překvapí snad jen obrázkem kouzelníka a prince, kteří vypadají tak trochu na Gandalfa a prince Krasoně. Pod tímto lesklým kruhem jsou v řadě nakreslené všechny suroviny i produkty, které na vás ve hře čekají. Je jich devět. Ale než je najdete uvnitř, objevíte v první řadě pravidla. Ty mají překvapivě pouhé čtyři strany.
Hned pod nimi leží jedna bodovací deska (i s počítadlem kol) a rovných šest desek zdrojů, které patří jednotlivým hráčům. Na nich najdeme vývojový strom, který nás zavede od zlaté mince až k finálním produktům a zase zpět. V přihrádkách se ukrývá stovka kamínků, které představují suroviny. Jejich blyštivý vzhled na sebe může vzít podobu lecjakého předmětu, takže jeho opravdová identita závisí na tom, kam jej položíte.
Pro hráče budou ale neméně důležité karty. Dvacítka akčních sice nenabízí žádnou odměnu, ale umožňují nějak zasáhnout do vývoje hry. Oproti tomu zbylých 88 karet budov hráče postaví do čela výroby, ve které z jedné suroviny vznikne nějaký nový produkt. Ve výpisu chybí už jen šestice dřevěných žetonů v barvách hráčů a samolepky pro ně určené a ještě počítadlo času.
Na začátku partie si každý z hráčů vezme jednu desku se stromem surovin a žeton svojí barvy položí na pozici nula na bodovací stupnici. Tu stačí položit někam kousek stranou, aby ji všichni měli na dohled. Každý z hráčů dostane pět kamínků, které si položí vedle desky. Tam představují peníze. Do ruky dostane pět karet, se kterými začne partii. Zbytek zamíchaných karet vytvoří dobírací hromádku.
V tu chvíli společně hráči navštíví trh, který začíná vždy s totožnou nabídkou šesti karet. Postupně si každý vezme jednu. Je možné si vzít i další kartu z nabídky, ale za takový nákup je třeba zaplatit dva zlaťáky. Místo prvního volného nákupu se hráč může rozhodnout vyměnit všechny své karty v ruce za nové z balíčku.
V další fázi kola se hráči znovu střídají, ale tentokrát v hraní karet, které získali. Tím se z jednoho produktu stává nový, lepší. Výjimkou jsou akční karty, které umožňují vzít kartu z ruky soupeři nebo nějak přijít k dalším penězům. Každá karta budovy oproti tomu má kromě efektu transformace také svoji hodnotu ve vítězných bodech. Tu hráč získá okamžitě po jejím zahrání, pokud je schopný ji aktivovat.
Každé další kolo si hráči doberou karty tak, aby měli v ruce znovu pět. Poté už pouze stačí určit nového začínajícího hráče v závislosti na počtu vítězných bodů. Kdo na stupnici zaostává, může začínat. Takto spolu protivníci projdou čtyři kola produkce a hraní karet, než dorazí do finiše. Tady pak rozhoduje počet vítězných bodů poté, co hráči prodají všechny své zdroje a vymění finance za body.
Artificium svojí řetězcem produkce trochu připomíná Craftsmen (recenze), kteří byli ale mnohem složitější. To tato hra si v podstatě zachovává svoji karetní podstatu a veškeré zbývající desky zde slouží pouze ke sledování stavu partie. Vše je ve výsledku nakonec pouze a jen o interakcích s kartami.
Jedná se o překvapivě jednoduchou hru, ve které se všechno točí pouze kolem návazností karet a jejich požadavků. Právě tyto vývojové diagramy mohou být skvělou podívanou a výborně funkční věcí, jak nám předvedla hra New Science (recenze). A Artificium si z nich bere jen to opravdu nejnutnější a dělá to velmi přehledně.
Tato jednoduchost je zbraň, kterou se hra snaží na nás útočit a daří se jít to. Vše ale záleží hodně na tom, co od ní očekáváte. Protože o sobě tvrdí, že vás postaví do čela výrobního cyklu, tak nějak byste i předpokládali, že na něj budete mít nějaký vliv. Bohužel tady vás musíme zklamat, protože štěstí v této hře hraje naprosto zásadní roli.
Pokud nedostanete dobré karty, nemáte příliš šancí, jak zůstat konkurenceschopní. Můžete je sice rozumně vyměňovat, ale to zdržuje od opravdové akce nebo stojí peníze. Ale to není všechno, protože co partii dokonale kazí, jsou akční karty. Můžete si budovat, co chcete, ale pokud soupeř zahraje ve správnou chvíli krádež nebo průzkum, pak se prostě už nemůžete nijak bránit. Navíc bodovací deska odměňuje hráče za postup, takže ti bohatší se stanou ještě bohatšími.
Nejlepším pocitem na celé partii je vytváření komb z karet v ruce. Sice potřebujete štěstí, ale když už se vám nějaká ta série podaří, budete z ní mít opravdu radost. Sledovat kostičku, jak se posouvá stromem a postupně se přeměňuje, prostě potěší.
Ve větším počtu hráčů je vše ještě více chaotické. Nejlepší je tak paradoxně ve dvou, kdy šance na záludné kudly do zad není tak velká. Ale ani tady hra nezazáří tak, že byste si chtěli třicetiminutový duel ihned zopakovat. Čtyři kola jasně ohraničují partii a tím i zaručují rychlý konec.
Hra vyniká pěkným zpracováním. Především kladně hodnotíme přehlednost samotného stromu produkce, ačkoliv každá akce s sebou přináší neustálé přesouvání kostiček, což mnoho z hráčů nemá příliš v oblibě.
Artificium na to šlo dobře. Hře se podařilo velmi dobře zjednodušit celý proces výroby a jeho provázanost. Vše je zpracováno přehledně a hra netrvá ani nijak dlouho. Jenže ani to nemůže ospravedlnit, že veškerý úspěch závisí na štěstí a na tom, jestli vám soupeři prostě nebudou závidět. Pokud vám tohle záškodnictví nevadí, pak by vás Artificium mohlo svojí jednoduchostí zaujmout.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Timofey Shargorodskiy |
Ilustrace | Timofey Shargorodskiy |
Vydavatel | Asmodee, Lifestyle Boardgames Ltd |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 50 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (9 voters) |
Kategorie | Card Game, Industry / Manufacturing, Medieval |
Mechanismy | Open Drafting, Simultaneous Action Selection, Trading |
Rodina | Components: Gems/Crystals |
Alternativní názvy | Артифициум |
Více o hře.
+ pěkně zjednodušený výrobní strom
+ jednoduchá a přístupná hra
+ zpracování
+ rychlá herní doba
- příliš závislé na náhodě
- ve vyšších počtech chaotické
- akční karty kazí pocit z úspěchu
- šťastnější hráči jsou za svůj úspěch odměňováni