Nejdřív jsem slyšel dunění. Země se otřásala a kdesi v dálce jsem tušil hrozbu. Jenže to, co se stalo pak, předčilo všechny mé nejhorší obavy. V mracích vysoko nad mojí hlavou se cosi pohnulo. V obrovských objektech, které se tam mlhavě přesouvaly, jsem poznal prsty. Chvíli jsem tomu nevěřil, ale když se část nedaleké hory zbortila pod vahou gigantického chodidla, nastal čas na útěk. Nezbývá než rychle informovat krále a armádu. Něčím jsme na sebe poštvali boží hněv.
Tuhle obří krabici a zábavu jménem Assault of the Giants si pro nás připravil designer Andrew Parks. Celý příběh se odehrává ve světě Dungeons & Dragons a to už samo naznačuje, že vydavatelem bude společnost Wizards of the Coast. To celé na sobě nese nálepku roku 2017, kdy hra vyšla. O distribuci pro Evropu se postará Esdevium Games.
A nás už vítá gigantická krabice, která tématu obrů rozhodně nedělá ostudu. Proč uvnitř potřebujete tolik místa? Přesně to jste chtěli slyšet – kvůli sadě obrovských miniatur! Tyto figurky mají nějakých osm centimetrů na výšku a představují dechberoucí sestavu bohů a hrdinů ozbrojených nejrůznějšími typy zbraní nablízko.
Na začátku celé partie hráči na stole rozloží velký plán, který nabízí mapu světa rozdělenou na regiony. Poté si hráči mezi sebe rozdělí jednotlivé rasy, které budou bojovat o nadvládu pro svoje pány – božstva. Ty mají zatím jednoznačně danou důležitost ve starém uspořádání moci, podle kterého do partie vstoupí a hráči se tak budou střídat v pevně daném pořadí.
K tomu dostane každý hráč nejen svoji figurku šampiona (tak se jmenuje obr), ale také karty vůdce, rozkazů a žetony jednotek či příběhu. Každá rasa má také svoji jednu bojovou kostku. Část svých jednotek rovnou rozmístí na mapu podle startovního regionu. Při nižším počtu hráčů budou některé oblasti obsazeny jednotkami, které nepatří hráčům (NPC).
Vedle mapy hráči ze zamíchaného balíčku událostí rozloží tři karty do nabídky a totéž platí také pro balíček karet surovin. Jednu z nich si může každý z účastníků vzít k sobě. Poblíž plánu pak hráči umístí také balíček kouzel, žetony pořadí a obrobijce (figurky i karty).
Hráči pak v daném pořadí prochází jedním tahem za druhým. Tou hlavní náplní je používání karet příkazů, kterými hráči dávají pokyny svým jednotkám. Zahrát mohou vždy jednu, ale karty zůstávají ležet před hráčem i do příštích kol a příkazy se postupně řetězí. Šipky doleva či doprava naznačují, jestli dostanou hráči výhody za každou kartu nalevo nebo napravo od zahraného příkazu.
Soupeři tak mohou v první řadě svými jednotkami pohybovat mezi regiony. Při tom nikdy nesmí skončit pohyb na pozici soupeřovy armády, ale mohou nepřátelským teritoriem projít (za cenu suroviny nebo jednoho bodu zranění). A zatímco obyčejná jednotka se při prvním zranění otočí na zraněnou stranu (a při druhém zásahu jsou vyřazeny), obři mají svůj daný počet životů a musí je ztratit naráz, aby byli poraženi. Na jednom území se navíc může nacházet pouze omezený počet jednotek, protože obři zabírají opravdu hodně místa.
Když na sebe dvě takové armády narazí a nepřátelé jsou v sousedním regionu, může hráč použít příkaz útoku. Po možnosti čarovat hráči sečtou svoje síly a tím také počet kostek, kterými budou moci hodit. Každý útok (výsledek zásahu) uštědří soupeři zranění, pokud není zablokován. Výsledkem ale může být také neúspěšný švih, právě blok nebo žolík (arcane), který je možné využít různě. Hráči navíc mají i u takovéto karty možnost násobení a v jeho důsledku mohou přehodit určitý počet kostek pro nový výsledek. Kostkami hodí i obránce, oba si označí svůj součet na stupnici útoku a rozdíl představuje uštědřená zranění. Ty obránce rozdělí mezi jednotky dle svých představ a útočník může jako výsledek bitvy obsadit region. Oba protivníci pak dostanou body nového řádu.
S dalšími kartami je možné najímat nové jednotky. Pro to je třeba utratit volné body, které dává karta příkazu, a její sousedi mají potenciál tento příjem znásobit. Po zaplacení se figurka objeví na startovním území rasy a zasáhne do boje. V průběhu partie mohou hráči také obchodovat (se soupeři i s balíčkem zdrojů), dobírat karty kouzel, odpočívat (a uzdravit tak jeden bod zranění) nebo mohou obři využít své velikosti. Zastraší okolní obyvatele, kteří jim raději odevzdají karty zdrojů (minimálně dvě). K tomu má každá obří rasa další jednu kartu, kterou si může proti soupeřům pomoci.
Po plánu ale později v partii mohou pobíhat také obrobijci (giantslayer) a hráči je mohou používat, kdykoliv využijí akci odpočinku. To jim přinese jeden akční bod pro tuto nájemnou figurku. A mohou se nejen pohybovat, ale také zaútočit na soupeřícího obra. K tomu ale musí být ve stejném regionu.
Na začátku každého tahu si ale mohou hráči nárokovat jednu z nabízených karet událostí. K tomu ale musí splnit její dané podmínky. V nabídce jsou ale nejen karty uprostřed stolu, ale také vlastní události rasy seřazené do balíčku jedné až tří karet.
Hráči tak získávají body nového řádu nejen v důsledku boje, ale také právě prostřednictvím plnění událostí (společných či vlastních). Jakmile je zásoba první hromádky bodů vyčerpána, nastává druhá fáze, ve které mohou obři útočit i na soupeřovo startovní území. Partie pak končí, jakmile je dobrána i druhá zásoba žetonů s body. Určení vítěze je pak pouze o sečtení bodů. Ten, kdo má nejvyšší součet, se stává vítězem.
Assault of the Giants je nekompromisně bojovou hrou, ve které hráči kontrolují obry. Ti se svými pomalými pohyby posouvají po světě, roznáší destrukci a paniku. Hráči je mají pod svojí kontrolou, celou dobu ale nebojují o samotné pozice a oblasti, ale musí jít nepřátelům po krku. Právě boj je hlavním zdrojem uznání. Do bitvy ale zasáhnou také úkoly, které mohou plnit všichni. A odměny nejsou určitě zanedbatelné.
Základem všeho jsou ale taktické možnosti karet příkazů. Ty nejsou jen o tom, v jakém pořadí je hráči zahrají. Karty se ale navzájem ovlivňují a jejich síla se zvyšuje, čím víc sousedů mají. A tady přichází do hry opravdové plánování na místě bezmyšlenkovitého hraní karet. Najednou má každá karta svůj význam nejen v době svého vyložení, ale i později. Tedy do chvíle, kdy si je všechny zase hráč sebere a pokračuje znovu s plnou nabídkou. Hráči se tak musí vyrovnat hned s několika nástrahami při vymýšlení, co a jak provedou se svými jednotkami.
Hra je příjemně asymetrická. Každá rasa má svoji vlastní sadu karet, která je trochu jiná. Současně to ale také znamená, že není úplně stoprocentně vyvážené a některé rasy jsou silnější než jiné. Také proto se liší výběr rasy napříč počtem hráčů – v nižším množství účastníků nejsou k dispozici všechny rasy obrů k hraní. Ale i ve třech stále partie trvá výrazně déle než hodinu, raději počítejte s osmdesáti minutami.
Abyste tedy docenili úplný obsah, musí být v partii maximálních šest soupeřů. To s sebou ale přináší také mírně vyšší délku partie kolem dvou hodin. Bitvy působí pomalu, protože nabízí už zmiňované různé možnosti hraní karet a přehazování kostek.
Do partie neoddělitelně patří náhoda. Jednotlivé bitvy rozhodují kostky, ačkoliv tu mají hráči možnost ovlivnit vše kouzly a přehazováním. Ale také samotné události (tedy vlastně úkoly) se objevují náhodně a ty společné se obvykle týkají konkrétních území. Tady pak záleží hodně na aktuálním rozestavení na mapě, kdy obvykle některá rasa získá výhodu.
Celkový dojem ze zpracování je naprosto jednoznačně ovlivněný miniaturami. Ty jsou opravdu velké a mají ohromující dojem při hře. Bohužel u většiny ras vypadají oba šampioni stejně. Navíc ostatní jednotky jsou představované žetony, což je jednoznačně škoda. Kvalita karetních i žetonových komponent je pouze průměrná.
Assault of the Giants je zajímavou konfliktní hrou, která je plná bojů. Hráči se honí za vidinou vítězství se svými figurkami obrů a všechno to vypadá skvěle. Jenže samotná dynamika partie není ideální, což se podepisuje negativně na celkovém dojmu. I tak je ale Assault of the Giants velmi dobrou volbou pro milovníky bitev o nadvládu.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Andrew Parks |
Vydavatel | WizKids (I) |
Rok vydání | 2017 |
Počet hráčů | 3 - 6 |
Herní doba | 150 |
Minimální věk | 14 and up |
Kategorie | Fantasy, Miniatures |
Mechanismy | Action Retrieval, Area Majority / Influence, Dice Rolling, Die Icon Resolution, Hand Management, Open Drafting, Trading, Variable Player Powers |
Rodina | Components: Dice with Icons, Setting: Dungeons & Dragons, Versions & Editions: Board Game Versions of Role-Playing Games |
Více o hře.
+ výborný systém hraní karet příkazů
+ asymetričnost ras
+ lovci obrů
+ příjemně náhodné
+ napínavé partie
- pomalé bitvy
- dlouhá partie
- ne všechny rasy jsou vždy k dispozici
- NPC rasy v nižším počtu hráčů se jen brání a zdržují průběh