„Medvědi nevědí, že turisti nemaj zbraně, až jednou procitnou, počíhají si někde na ně… Výpravě v Doubravě malý grizzly ukáže se, tůristé zajisté rozutíkají se po lese…“ Tak tahle básnička z písně Ivana Mládka je nejlepším úvodem, který jsme si mohli ke kostkové hře Bears! přát.
Medvědi totiž v lese opravdu bydlí a čekají na turisty, kteří jim nosí zadarmo jídlo ve svých těžkých batozích. Řízky, rohlíky, ovoce i zelenina, nic už jim není cizí. A tak se žádný turista nemůže cítit bezpečně ve stanu a musí být neustále připravený k útěku. Když vezmete nohy na ramena, medvěd dá přednost snadné stravě v batohu než honbě za vámi. Tak se připravte k útěku..
Bears! je kostková hra od společnosti Fireside Games. Už název firmy napovídá o tom, že hry jsou určené k rodinnému krbu k dlouhým zimním večerům. Autorkou hry Bears! je Anne-Marie De Witt a jedná se o nový kousek pro rok 2011 od vydavatelství, které pro hráče připravilo také zajímavý Castle Panic (recenzi připravujeme). Ilustrace ve hře zpracoval Justin de Witt.
Hru po zakoupení dostanete v krabici ve vysokém kuželu, který má představovat strom, na kterém se před medvědem schováte. Krabička je ale hranatá a víko má ve dvou stranách půlkruhové výřezy, aby se vám snadněji zvedalo. Tento detail potěší. Nebudete tak mít velký problém dostat se do vnitřku a prohlédnout si konečně další komponenty.
Na druhy jich příliš není, ale přesto je na co koukat – zaujmou vás především dva pytlíky obsahující kostky. Dvacet bílých medvědích, které na sobě mají buď obrázek hnědého medvěda, nebo zeleného stanu. Obrázky jsou rovnoměrně rozprostřené po stěnách kostky. Stejné to je i s černými kostkami, které budou v partii patřit hráčům – ty mají na sobě rovnou tři obrázky: modrý spacák, oranžovou zbraň a červenou utíkající postavu. Všechny barvy jsou chytře zvolené tak, aby se nepletly, a jsou na první pohled krásně odlišitelné.
Kostky jsou hlavní a základní součástkou potřebnou pro hraní medvědí hry. Kromě nich najdete v krabičce už jen čtyři oboustranné nápovědní kartičky, které hráčům připomínají čtyři bodovací způsoby. Po několika partiích už je ale nebudete potřebovat, protože těch několik kombinací vám přejde dokonale do krve. Všechno uzavírají mrňavá a jednoduchá pravidla, která pěkně a v několika větách vysvětlí celý herní princip.
Počet kostek v jedné partii se liší podle počtu hráčů, kteří se kempování s medvědy účastní. Každému z hráčů dáte pětici černých kostek, které představují pět jeho svěřenců, kteří se vydali společně na výlet. Utábořili se v lese, kde už na ně čekají medvědi. Aby byly síly vyrovnané, tak za každou černou kostku přidáte do hry také jednu bílou, ale tu nedáte hráčům. Místo toho bílé kostky necháte uprostřed, kde s nimi budou hráči házet a určovat, jestli si jich medvědi všimnou a kteří.
Bears! se hrají na vítězné body do nějakého cílového, předem stanoveného čísla. Tvůrce doporučuje stovku jako rozumné číslo pro první hru, než si dokážete nastavit délku hry sami podle svých představ. K tomu budete samozřejmě potřebovat tužku a papír, abyste si mohli po každém kratičkém kole poznamenat bodové zisky nebo ztráty.
Ano, v této hře lze body snadno i ztrácet, pokud budete špatně taktizovat a nebudete myslet dostatečně dopředu. Partie se skládá z mnoha kol (nocí v divočině), které začínají vždy stejně – jeden z hráčů hodí bílými kostkami uprostřed stolu. Ve dvou je kostek deset, ale ve třech už patnáct a ve čtyřech hráčích dokonce dvacet. To zaručuje velký výběr v průběhu samotného tahu, ale také skutečnost, že menší děti budou muset kostkami házet několikrát po částech, protože tu velkou hromadu do rukou prostě naráz nepoberou.
Jak už jsme zmínili na začátku, na bílých kostkách uprostřed vám mohou padnout dvě ikonky – stan nebo medvěd. Kostky tak určí počet medvědů, kteří se zrovna v tomto lese nachází, jsou vzhůru a zavětřili vás ve svém revíru. Nebezpečí tedy často může být velké.
Samotné kolo začíná druhým hodem kostkami. Tentokrát si hráči hodí vlastní pěticí černých kostek, které určují činnosti táborníků. Soupeři však musí všichni hodit současně, protože dopadem kostek na stůl zároveň začíná akce. Hráči se nyní snaží sehnat co nejvíce vhodných kombinací, za které na konci získají body tak, že spárují jednu svoji černou kostku s jednou bílou ze středu. Obě si položí před sebe.
Možné jsou celkem pouze tři varianty, které jsou každá jinak ohodnocená. Nejlepší pro vašeho svěřence bývá obvykle vzít nohy na ramena a utéct před medvědem do bezpečí. Rychlost běhu hra neřeší a předpokládá automaticky, že medvěd dá přednost kořisti na místě před honěním se za uprchlíky. Pokud tedy zkombinujete stan z bílé kostky ze středu stolu a běžce z černé kostky, získáte za ně na konci dva body.
Někteří z výletníků bývají drsní týpci, kteří se ani medvěda nezaleknou. Prostě sáhnout po jejich věrné brokovnici a jednou ranou ho skolí. Není to sice mírumilovné řešení, ale někdy prostě musíte udělat cokoliv, abyste si zachránili kůži. Tato kombinace je tedy jasná – puška z černé hráčské kostky a medvěd z bílé kostky. Ale protože zastřelení medvěda není nic pěkného, dostanete za něj jen jeden bod.
Poslední možností, po které mohou hráči sáhnout, je nejriskantnější a zároveň také nejvíce odměňovaná. Při zvuku medvědího řevu se totiž mohou prostě víc zabalit do spacáku a pokusit se to všechno zaspat. Pokud v lese nezůstane na konci kola ani jeden medvěd, pak se mu to podaří a získá skvělých pět bodů. Ale jestli nakonec zůstane ve hře byť jen jeden méďa, hráče sežere a ten dostane mínus dva body. Tato kombinace tedy je černý spacák a bílý stan.
Tah končí ve chvíli, kdy ve středu stolu zbude na bílých kostkách už pouze jeden druh obrázku – buď medvědi, nebo stany. Tím se samozřejmě také rozhodne o osudu všech, kteří se pokusili zaspat všechno ve svých spacácích. Hráči nemusejí spoléhat pouze na štěstí, protože v běžícím kole mohou svoje kostky libovolně přehazovat podle svojí strategie. Vždy se tedy lze dobrat vytouženého výsledku, jenže musíte počítat s tím, že vám už dávno soupeři mohou vhodné cíle vybrat a všechno pokazit.
Hráči si zkontrolují všechny svoje páry. Kostky, které nestačili zkombinovat, se nepočítají za žádné body. Celkový součet si každý poznačí na svůj papír nebo je pověřená osoba zapíše na společný poznámkový blok. Partie pak končí ve chvíli, kdy se někomu podaří dosáhnout stanovený počet bodů.
Bears! jsou skvělá hra o rychlosti a postřehu a má v sobě skrytý opravdu pěkný potenciál pro taktiku. Musíte totiž velmi dobře sledovat poměr medvědů a stanů uprostřed, abyste zbytečně neriskovali s pokusy o zaspání medvědího útoku. Sami si můžete samozřejmě pomoci a pro svoje spáče vystřílet pár medvědů, ale všechno bude stejně záviset nejvíce na vašich soupeřích.
Celá partie je opravdu blesková a ve hře se pořád něco děje. Hráči musí neustále dávat pozor a dobře promýšlet spojování kostek. O medvědy samozřejmě není takový zájem, protože za jejich střílení není příliš bodů. Právě to má hráče pobízet více k braní stanů, čímž častěji dochází k přežití nějakých bručounů a odečítání bodů.
Zpočátku budete mít dostatek starostí se sledováním vlastních kostek ve snaze najít svým kostkám správné parťáky. Postupem času však začnete pokukovat i po protivnících a tomu přizpůsobovat svoje rozhodnutí. Není nic lepšího, než pokazit protivníkovi jeho kombo se třemi spáči, když mu vyfouknete poslední stan a necháte v lese jen medvěda.
Rozložení mezi medvědy a stany bude v každém kole odlišné, čemuž musíte přizpůsobit svoji strategii. Někdy tak půjdete spíše po stanech a jindy zase budete snažit zkombinovat co nejvíce spacáků. Jindy budete prostě riskovat, a tak zatímco některé kolo můžete získat třeba i dvacet bodů, jindy dokonce nějaké ty bodíky ztratíte. Tak už to při kempování v lese plném medvědů bývá.
A jak už jsme řekli na začátku, jedná se o hru k rodinnému krbu. Tomu odpovídá také její ladění. Děti vám nikdy neřeknou ne, když jim nabídnete jednu partičku medvědů. U partie není nouze o smích i vypjaté okamžiky. Většina soubojů končí velice těsně a téměř každý z hráčů má až do konce šanci na vítězství.
Bears! jsou výborně provedenou lehkou zábavou. O zábavu se starají výhradně kostky a přitom je náhoda zdárně snížena možností přehazovat a taktizovat. Strategie ve spolupráci s nutností rychle se rozhodovat vás dostane a bude bavit pořád dokolečka. Pokud hledáte nějakou hru na odlehčení a relaxaci, pak vás Bears! určitě nezklamou.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Anne-Marie De Witt |
Ilustrace | Justin De Witt |
Vydavatel | Fireside Games |
Rok vydání | 2011 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 7 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (6 voters) |
Kategorie | Dice, Party Game, Real-time |
Mechanismy | Dice Rolling, Pattern Recognition |
Rozšíření | Bears!: Alarm Clock, Bears!: Trail Mix'd |
Rodina | Animals: Bears, Components: Dice with Icons, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Camping |
Více o hře.
+ jednoduchý herní princip
+ rychlost hraje důležitou roli
+ kostky můžete přehazovat
+ chytrý bodovací systém
+ krátká herní doba
+ netradiční krabička
- body musíte psát na papír
Kde se dá tahle hra koupit?
Hru lze bohužel koupit jedině v zahraničních obchodech, třeba na E-Bayi nebo tady http://www.coolstuffinc.com/main_boardGame.php?viewType=view%20board%20games&fp=Acc-FSDBears za poměrně pěkných 14 dolarů = 300 korun…
Aha, díky. A nejsou nějáké zvěsti, jestli se to některý z dovozců nechystá do ČR přivézt?
Zkusíme se poptat 😉
Co se týká hry BERAS, opravdu se nedá nikde v Evropě sehnat. Poštovné ze zámoří je však drahé a cenu hry to zvojnásobuje, což je škoda.
Souhlasím s tím, že je to škoda, zvlášť když se Castle Panic od stejného vydavatele sehnat dá…
Chystám se hru objednat z Německa. Vychází to však včetně poštovného na cca. 20 Euro. Z USA by to vyšlo na stejné peníze, i když je tam hra podstatně levnější, leč poštovné je drahé, navíc hrozí k tomu DPH. Pokud by měl někdo o hru zájem, stačí mi napsat na email.