Počty, počty a zase počty. Naučit se sčítat až do deseti je pro děti na začátku jejich vývoje důležité a především je to velká výzva. Naštěstí počet prstů na lidských rukou tomuto základnímu číslu odpovídá. Možná také proto vymysleli před dávnými časy právě devět znaků a desátým začali nové vyprávění, protože mu přibyla jedna číslice. Kdo dal těm klikyhákům význam a jak vlastně čísla vznikla? O tom si možná přečtete jinde, ale pravda je ta, že nikdo to neví jistě.
A my je dnes použijeme proto, abychom se dobře pobavili ve hře Block 5 od společnosti Piatnik, která ji přináší v rámci svojí dětské řady her, ve které najdete kromě novinky Baobab, ještě starší Aport (recenze) nebo pěkný Monkey Business (recenze).
Autorem hry Block 5 je Theora Design, což je soudě podle druhého slova nejspíš společnost. Ale pokud se jmenuje autor(ka) opravdu Design, tak se omlouváme a současně jsme překvapení. Takové jméno se často nevidí, ačkoliv každá hra nějaký ten design potřebuje především pro svoji herní strukturu (pozn. red. – na serveru BoardGameGeek jsou jako autoři uvedeni Alma a Aya Modan).
Už jsme nakousli fakt, že Block 5 se schovává v menší čtvercové krabičce, která sice není úplně dokonalá pro přenos, ale s trochou snahy ji dostanete i do malého dětského batůžku ke svačině a jiným hračkám.
A třeba oproti již zmiňovanému aportu vás určitě potěší obsah balení, který se neomezuje pouze na několik žetonků, ale najdete zde rovnou celých 95 karet s čísly. Ty jsou usazené do plastové vložky a díky tomu nebudou pobíhat nikde po dně krabice, jako tomu bylo dřív. Všechno to samozřejmě přikrývají pravidla, která mají stejný rozměr jako krabice a čtyři stránky popsané velkým písmem, takže samotného textu není příliš.
To znamená, že Block 5 bude jednoduchá hra, o čemž nasvědčuje i její doporučení pro děti od šesti let. Karty jsou zde vždy po deseti exemplářích od každého ze základních čísel od jedničky do desítky. Navíc jsou zde speciální trojky – pět karet s červeným písmem místo klasického šedého a symbolem plus. Ty mají kromě samotné hodnoty ještě jednu funkci.
Každé z čísel má svoji přidělenou barvu v levém horním rohu, takže když drží karty v ruce i děti, snadno mají o všech dostupných hodnotách přehled a nemusí neustále listovat. To je určitě dobře a chválíme, že na tento opomíjený detail autoři mysleli.
A jelikož jsme vám už prozradili, že hráči drží karty v ruce, už zbývá jen říct kolik. Ze zamíchaného balíčku dostanou všichni stejný příděl – osm karet, kterých mají úkol se zbavit. My si teď pomalu, ale jistě, odhalíme jak.
Hráči v průběhu partie budou tvořit řádky a bloky, které jsou založeny vždy na některém čísle a musí tvořit jeho součet. Důležité jsou však především jednotlivé řádky a jejich obsah. Pět řádků pak vytváří blok. Na začátku je vaším cílem titulní číslo pět, které zde má hned několik významů.
Jakmile na vás přijde řada, vyberete z ruky sadu karet, jejichž hodnota dohromady dává součet pět a vyložíte je do řady. Tím jste se zbavili nějakých listů a předáte slovo jednomu z protivníků, který může pokračovat tak, že vytvoří novou řadu pod tu vaši. Může obsahovat opět libovolný počet karet, ale znovu musí součet být pět.
Pokud nemáte v ruce kombinaci, kterou byste mohli k vytvoření součtu použít, musíte si místo toho dobrat jednu kartu. To vás samozřejmě nepotěší, protože cílem hry je jako první se všech listů z ruky zbavit.
Tak pokračují ve vykládání řad všichni hráči až do chvíle, kdy na stůl má být položená pátá číselná kombinace. Když vytváří hráč pátou řadu, položí karty místo klasického způsobu naležato a tím v podstatě podtrhne předchozí čtyři řady.
Toto podtržení znamená, že blok je uzavřený. Účastník partie, kterému se podařilo uzavřít blok, může za odměnu otevřít nový a to libovolnou jednou kartou z ruky, která současně stanoví hodnotu součtu, kterou musejí mít ostatní řady tohoto bloku. Pokud tedy vyložíte sedm, karty v dalších řadách musí v součtu dát právě toto číslo.
Tím je vlastně všechno jasné. Jedinou výjimkou pak zůstává skutečnost, že jednou uzavřený blok může být ještě jednou prodloužený o dalších pět řad se stejnými číslicemi jako dříve. Otevřený však může být vždy pouze jeden blok, takže o jeho znovuotevření rozhoduje hráč, který vytvoří pátou řadu u aktuálního součtu.
A co karta 3+? Ta je něco, jako sedmička v Prší, ale funguje trochu jinak. Hráč nejdříve musí tuto kartu použít v nějaké číselné kombinaci. Za to si dobere trojici karet sám, podívá se na ně, jednu si nechá a ostatní může rozdělit soupeřům.
Tím je karta 3+ skvěle využitelná v situacích, kdy už se některý hráč blíží k vítězství. Vy jej můžete za využití této karty ještě chvilku ve hře udržet a získat tak znovu šanci na vítězství. Ale k tomu musíte také být schopní vytvořit součet, který tuto trojku obsahuje.
Block 5 je jednoduchou dětskou karetní hrou, která má poměrně pěkný a šikovný herní princip. Hráči při něm neustále musí počítat a učí se tím základní matematickou operaci – sčítání malých čísel do desítky.
Právě proto ale současně máme pocit, že by mohla být doporučená už dříve než od šesti let. Trénovat matematiku můžete s dětmi určitě už od pátého roku, kdy bez problémů s touto hrou můžete zažít spoustu zábavy.
Problém je, že tato hra je opravdu omezená znalostmi pouze na ty menší děti a jakmile z ní vyrostou, asi zůstane ležet v rohu a nevyužitá. Sice ji čas od času vytáhnete a zavzpomínáte, ale malí hráči sáhnou raději po nějaké složitější hře, třeba Repello (recenze) nebo Ponder (recenze), které jsou větší výzvou.
Ale to neznamená, že je Block 5 špatnou hrou! To určitě ne. Skvěle plní svůj účel a tím je potrénovat zábavnou formou počítání. Takže pokud doma máte špunta, který se učí počty a třeba se zrovna chystá na zápis a do první třídy, pak je právě tato hra velice dobrou volbou.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Alma Modan, Aya Modan |
Ilustrace | Arthur Wagner |
Vydavatel | Piatnik |
Rok vydání | 2012 |
Počet hráčů | 2 - 6 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 6 and up |
Kategorie | Abstract Strategy, Math |
Alternativní názvy | Дай пять |
Více o hře.
+ trénuje počty
+ zajímavý princip
+ hráči kombinují karty
+ vhodné pro děti
+ už od pátého roku věku
- děti ze hry rychle vyrostou
- není příliš pro dospělé