Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Blokus Duo – stejný ale kompaktnější

Blokus je logická hra, která vznikla v roce 2000 a jejím autorem je Bernard Tavitian a jejím základním principem je správné pokládání dílků na čtvercovou hrací plochu. Jejím hlavním kladem, ale zároveň i nevýhodou je, že byla navržena pro hru čtyř hráčů. Nižší počty si sice mohly také zahrát partii, ale vyžadovalo to nepříjemné úpravy hrací plochy nebo principů. Více o základní verzi se můžete dočíst v naší recenzi Blokusu, která vyšla nedávno.

Protože úspěch byl opravdu velký, vznikly i další verze. První a hlavní z nich byla speciální verze Blokus Duo, která je naším dnešním hlavním objektem zájmu. Na první pohled uvidíte, že máte co do činění s Blokusem, ale rozměr krabice vám jasně prozradí, že se jedná o jinou verzi. Oproti 400 čtverečkům plochy zde totiž budete mít pouze rozlohu pro dva hráče, tedy 14 x 14 čtverců (194 čtverečků).

Balení je stejně jako u velké verze luxusní, stříbrná hrací plocha je zabalena v průhledném papíru, aby se jí neobouchaly rohy. Pod jejím kuželovitým tvarem naleznete dva pytlíky plné nejrůznějších tvarů. Jejich barvy jsou oranžová a fialová a rozšiřují tak zároveň možnosti základního Blokusu, pokud jste jeho vlastníky. Dílky se nachází v pytlících nadepsaných názvem hry, bohužel nejsou zavírací a musíte je rozstřihnout a použít jiné, vlastní.

List s pravidly je krátký, ale obsahuje názorné příklady a každý začínající hráč z něj rychle pochytí základní principy, které potřebujete znát, abyste mohli začít klást různobarevné dílky na hrací plochu.

Na začátku si každý z hráčů vezme k sobě všechny dílky jedné barvy a přehledně si je rozdělí, aby měl přehled o svých možnostech. Mezi sebe soupeři položí prázdnou stříbrnou desku, která se bude postupně zaplňovat.

Na hráčích nyní je, aby začali střídavě klást jednotlivé dílky. Počáteční body jsou na hracím plánu vyznačeny tečkami. Je důležité začínat na těchto bodech, protože jinak by hra v první polovině byla jen bezduché kladení různých kousků bez mezihráčských konfliktů.

Samozřejmě nic není tak jednoduché, jak vypadá, a tak dílky hráčů na sebe musí navazovat. Každá barva se musí dotýkat pouze svými rohy, nikdy nesmí být v kontaktu přímo stranami. Tím vznikají mezi hráčovými dílky mezery, jichž může v pokročilejších fázích hry využít soupeř.

Je dobré začít těmi největšími díly a zbavit se jich co nejdříve, protože s postupujícím časem bude ubývat volného prostoru. Ve chvíli, kdy ani jeden z hráčů nemůže umístit na hrací plán další dílek, končí partie.

Nemusíte však složitě počítat prostor obsazený položenými dílky, ale stačí pouze sečíst čtverečky tvarů, které vám zbyly v zásobě. Hráč, kterému zbyla v součtu menší plocha, se stává vítězem partie.

Pokud jste již hráli původní Blokus, pak víte, že je to opravdu rychlá hra, jejíž partie trvá s trochou přemýšlení kolem patnácti minut. Ve variantě pro dva je prostor ještě menší, takže je pochopitelné, že i partie budou ještě kratší. Z toho plyne fakt, že určitě nebudete soupeřit pouze na jednu hru. V takovém případě doporučujeme si zbylé čtverečky za jednotlivá klání sčítat a teprve po odehrání předem stanovených soubojů určit vítěze.

Obrovskou výhodou Blokusu Duo jsou jeho rozměry, které jsou v podstatě čtvrtinové oproti obrovské ploše, kterou zabírá plná hra. Samozřejmě větší hra (a krabice) znamená i větší cenu. Blokus Duo stojí o dvě stovky míň.

Při volbě mezi těmito dvěma variantami záleží především na faktu, v kolika hráčích budete pokládání dílků hrát. Velký Blokus, jak již jsme se zmínili na začátku, totiž snadno lze upravit pro méně hráčů. V oficiální verzi pravidel najdete princip, při němž každý z hráčů ovládá dvě barvy. Samozřejmě druhou možností je i zmenšení hrací plochy. Tuto variantu snadno připravíte a již brzy se o ní dočtete v naší sekci Ke stažení, kde se budeme Blokusem zabývat.

Ani v malé verzi Blokus neztratil nic na kouzlu pokládání tetrisových dílků. Stále je to stejná logická zábava a skvělá výzva pro každého přemýšlivého hráče. Rychlý průběh partie je pak třešničkou na dortu, díky níž si hru dokonale užijete.

Krása této hry je v tom, že těžko narazíte na dvě totožné partie. Dílky lze pokládat mnoha rozdílnými způsoby.

Díky počátečním bodům ve středu musíte v podstatě od začátku partie řešit konflikt s protivníkem a budovat si takovou cestu, abyste mohli i mezi jeho dílky pokládat své tvary. Lokalita každého dílku je velice důležitá, protože pouze promyšleným pokládáním se můžete zbavit většiny svých čtverečků.

Stejně jako velký bratříček, i Blokus Duo umožňuje samotářskou hru ve stylu hlavolamu. Vaším úkolem je umístit co nejvíce dílků na hrací plochu, při zachování standardních pravidel Blokusu. V ideálním případě by měl být celý hrací plán vyplněn různobarevnými tvary. Samozřejmě to není ideální verze hraní, ale jako trénink se rozhodně nejedná o špatnou věc. Můžete se také pokoušet z barevných dílků sestavit nejrůznější tvary.

Pokud čtete tuto recenzi, pravděpodobně se rozhodujete mezi koupí Blokusu a Blokusu Duo. V takovém případě záleží pouze na tom, jestli plánujete logické partie i ve více hráčích, protože v takovém případě je jasnou volbou velký Blokus, který můžete hrát ve dvou, třech i čtyřech.

Druhou variantou je, že Blokus již vlastníte a chcete slyšet, jestli se vám vyplatí koupit i speciální variantu pro dva. Největší jeho výhodou jsou malé rozměry krabice, díky nimž není problém jej kamkoliv přenášet. Samozřejmě speciální hrací plán pro dva je také výhodou. Kromě toho však speciální verze pro dva nepřináší do herního principu žádné novinky.

Blokus je vynikající logická hra, která zaujme každého, kdo rád přemýšlí. Varianta pro dva je kvalitativně naprosto totožná s verzí pro čtyři, pouze obsahuje hrací plán, na němž se může utkat pouze dvojice soupeřů. Tomu však odpovídá také maloobchodní cena, která může být jazýčkem na vahách. Je pouze na hráčích, která verze bude více vyhovovat jejich potřebám a požadavkům. Na závěr je třeba obecně říct, že koupí Blokusu rozhodně neprohloupíte a postaráte se o zábavu pro sebe i svoje soupeře.

Související odkazy:
Ke stažení: Blokus

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBernard Tavitian
VydavatelEducational Insights, Mattel, Inc., (Unknown), Alary Games, Beverly Enterprises, Inc., danspil, Divisible By Zero (DBZ) Aust Pty Ltd, Educa Korea, Froschkönig GmbH, Granna, Green Board Game Co., Hodin, McDonald's Corporation, Piatnik, Sekkoia, Winning Moves France, Winning Moves Germany
Rok vydání2005
Počet hráčů2 - 2
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(23 voters)
KategorieAbstract Strategy, Territory Building
MechanismyEnclosure, Grid Coverage, Square Grid, Tile Placement
RodinaCategory: Combinatorial, Components: 14 x 14 Grids, Components: Polyominoes, Game: Blokus, Players: Two-Player Only Games, Series: To Go! games (Mattel), Versions & Editions: Two-Player Versions of More-Player Games
Alternativní názvyBlokus Fast Fun!, Blokus to Go!, Travel Blokus, Vigor Blokus, ブロックス マクドナルドバージョン, 블로커스 듀오

Více o hře.

Recenze: Blokus Duo – stejný ale kompaktnější
Klady:

+ oddychová a zároveň přemýšlivá zábava
+ originalita
+ velká interakce hráčů (proplétání barev)
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- naprosto totožný jako velký Blokus
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zajíc a želva – odveta za odvetou