Letíme stále dál. Každá planeta je místem, na němž pohled žádného člověka ještě nikdy nespočinul. Jenže ačkoliv to tak může vypadat ze Země, galaxie není zdaleka prázdná a bez života. Naše průzkumnická mise se tak vždy čas od času změní z klidného fotografování okolí v divoký boj. Zbraně sviští a nám jde o život.
Do vesmíru povede cesta všech hráčů, kteří otevřou nový box Bossin Space. Tu vytvořila designérská dvojice Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek, přičemž druhý jmenovaný se postaral i o ilustrace. Po vývoji, který proběhl pod záštitou společnost Time Slug Studio, hra vychází v distribuci firmy Albi.
Tmavě modrý čtvercový box svojí barvou nabízí všechen prostor vesmíru, ale má menší rozměry a uvnitř na hráče nečeká zase tolik komponent. V první řadě z krabice vyloží herní plán, jehož čtyři sloupce zaplní náhodnými kartami nepřátel. K tomu potřebují připravený balíček, který se na začátku partie buduje ze tří typů nepřátel, jejichž zástupci mají předepsaný počet exemplářů. Uspořádají je právě podle obtížnosti, kterou vyjadřuje počet bodů zkušenosti.
Vedle mapy je třeba nechat místo i na desku vylepšení, kterou vybaví sadou kostiček na ukazateli zkušeností a přehřátí, ale také trojicí žetonů životů. Dále hráči připraví balíčky nebezpečí a příkazů. Při tom každý z účastníků dostane do začátku čtyři karty příkazů ze zamíchané hromádky, stejně jako je mu přidělena i jedna náhodná karta postavy. Společná loď hráčů začíná svoji pouť vesmírem v dolní části druhého sloupce. A co jim bude stát v cestě? Podle zvolené obtížnosti zamíchají karty nebezpečí, což obvykle bude znamenat 16 karet.
Každé kolo začíná odhalením nebezpečí tak, že hráči odhalí čtyři horní karty ze stejnojmenného balíčku. Ty vytvoří první řádek časové osy, na kterou pak naváží už samotní vesmírní dobrodruhové. Jednotliví členové týmu vyberou každý za sebe jednu kartu příkazu, kterým budou řídit svoji loď i přežití ve vesmíru. Především se s jejich pomocí ale snaží vyřídit nepřátele, kteří se vyrojili právě v důsledku karet nebezpečí.
Jakmile všichni zahrají jednu svoji kartu hodnotou dolů, hráč v roli kapitána (ta se s každým kolem mění) tyto příkazy odhalí a nyní se společně tým dohodne, v jakém pořadí tyto karty přidají do časové osy. Musí mít na mysli, že příkazy jsou vyhodnocované zleva doprava na střídačku – jeden příkaz a po něm jedno nebezpečí ležící nad ním.
Karty nepřátel mohou přidat nové protivníky do některého ze sloupců, přesunout lodě do strany, ale především mohou v jejich důsledku zaútočit na loď hrdinů. Samotní hráči mohou se svojí lodí manévrovat do stran, léčit se, různými způsoby střílet na vetřelce nebo manipulovat s nepřáteli a jejich pozicí. Sestřelením cizineckých lodí získávají zkušenosti, s nimiž vylepšují sílu své vlastní lodi. Některé karty způsobují přehřátí lodi, která je domovem hráčů. Pokud by kdykoliv narostla teplota na čtvrtou úroveň, pak celý tým okamžitě prohrává.
Kdesi pod obyčejnými nepřáteli se ukrývá ale především hlavní nepřátel, tedy boss. Ten se posouvá po sloupcích a podporuje své poskoky. Jeho karta totiž je ve stojánku. Boss má daný určitý počet životů, o který jej musí hráči připravit, aby ho porazili a v důsledku vyhráli celou bitvu a partii.
Bossin Space je společným soubojem s vetřelci. Ti mají několik koridorů, mezi kterými se mohou přesouvat a útočit na loď hráčů. Jsou to vesmírné souboje se vším všudy, takže kolem létají neustále lasery, rakety, ale někde za planetou hlavně čeká ukrytý v bezpečí boss.
Souboj s hlavním padouchem je vrcholem partie, která je napínavá, a především má chytré mechanismy s ohledem na spolupráci. Hráči si totiž navzájem nemohou radit při vybírání karet, čímž je zcela eliminovaný problém takzvaného alfa hráče.
Každý si naplánuje ze své ruky to, co by chtěl udělat, ale tím také hrozí situace, kdy více účastníků naplánuje stejnou kartu. Od toho ale následuje další fáze, ve které si musí tým poradit s možnostmi, které se mu na použitých kartách naskýtají. Je to tedy částečně o sehranosti, částečně o správném odhadu a štěstí. Ale právě tyto chyby simulují skvěle chaos na vesmírné lodi, která se ocitla pod palbou. Někomu přesto přítomnost takto velkého vlivu štěstí může vadit.
Základem každého kola ale je ta fáze, která po jejich volbě následuje. Tým nyní musí společně debatovat a najít shodu, v jakém pořadí jednotlivé příkazy provést, aby to bylo co nejvýhodnější tváří v tvář k nepříteli.
Variabilita jednotlivých partií je solidní, protože je více protivníků i bossů, než můžete za jeden boj využít. Navíc jejich postupné a náhodné odhalování znamená, že se nebudete nudit ani při opakovaném hraní. Hráči budou na celý zážitek potřebovat nějakých šedesát minut, po kterých se dozví osud svojí vesmírné lodi. Protože každý hraje sám za sebe, tak vliv počtu hráčů na průběh není nijak zásadní.
Základem všeho jsou samozřejmě manévry a střelba. Ale mezi kartami je řada speciálních efektů, takže se na plánu neustále něco děje. Nepřátelské stíhačky střílí na konkrétní sloupce, takže se hráči mohou dopředu připravit a naplánovat místo, kde je výhodné skončit.
Shodou okolností se nám dostaly do ruky hned dvě hry, které mají jako předlohu počítačovou a automatovou hru Space Invaders, tedy Asteroidy. Srovnání s Under Falling Skies od CGE se nabízelo. Jenže ony to jsou úplně jiné hry, protože tato novinka je v první řadě kooperativní zábavou, zatímco UFS je zamýšlená jako sólová partie.
Grafika je docela jednoduchá, ale to proto, že se snaží zůstat věrná předloze. To sice ocení hlavně pamětníci, ale i díky černému pozadí umí přenést atmosféru boje ve vesmíru. Ikony na kartách fungují a vše si plní přesně tu svoji funkci.
Bossin Space je partie, ve které se snaží členové týmu společně uspět ve čtyřech koridorech plných nepřátel. Hráči se mohou domlouvat až v druhé fázi každého kola. Předtím každý sám za seber naplánuje jeden rozkaz. O jejich pořadí se pak bude domlouvat celá posádka lodě a budou doufat, že se podaří vyhnout nepřátelským útokům, vystřelit ze svých děl a porazit všechny protivníky.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Jindřich Pavlásek, Petr Vojtěch |
Ilustrace | Jindřich Pavlásek |
Vydavatel | Albi, Albi Polska |
Rok vydání | 2020 |
Počet hráčů | 1 - 5 |
Herní doba | 90 |
Minimální věk | 8 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Science Fiction, Space Exploration, Video Game Theme |
Mechanismy | Action Queue, Cooperative Game, Grid Movement, Simultaneous Action Selection |
Rodina | Crowdfunding: Kickstarter |
Alternativní názvy | Vesmír útočí |
Více o hře.
+ téma
+ každý plánuje za sebe
+ vyhodnocení plánu cik cak
+ spousta schopností (vlastních i nepřátelských)
+ napětí
- náhoda