Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Brix – cihly dělají zeď

brix-01

Zeď se sama nepostaví. Musíme jí pomoct. Ještě včera tu byla řada cihliček. Modré pro jednu stranu a oranžová pro druhou. Všechny poctivě označené, abych věděl, kam který patří. Jenže přes noc na ně někdo nakreslil křížky a kolečka a pořádně nám zamotal hlavu. Jak teď kameny spojím?

Je na čase zavolat odbornou pomoc v podobě hráčů. A ti se svého stavebního úkolu v deskové hře Brix určitě rádi chopí. Hru vytvořila dvojice Charles Chevallier a Thierry Denoual a hra žádné ilustrace nepotřebovala. Stačí jen křížky a kolečka. Ty se zalíbily firmě Blue Orange a o chvíli později také společnosti ADC Blackfire, která si hru vyhlídla pro lokalizaci do českého jazyka.

Krabice rozhodně nepatří ve své bílé parádě k těm lehčím. Právě naopak, protože už přes víko s průřezem můžeme vidět hromadu velkých oranžových a modrých kostek. Ty na stranách mají na střídačku křížky a kolečka. Těchto kostek se zdá na první pohled být 44, ale ve skutečnosti jich je pouze 22. To proto, že jsou spojené do dvoubarevných dvojic.

brix-05

Na začátku všech dvaadvacet cihliček vytvoří nabídku uprostřed stolu. Hráči se pak střídají ve stavbě zdi. Postupně tak k první vyložené kostičce přibývají další, které spolu musí sousedit. Kostky ale lze natočit libovolně a také je položit vodorovně nebo svisle, podle aktuálního plánu hráče. Při tom musí dodržovat maximální šířku osmi kostiček.

Jeden hráč má pod svojí kontrolou oba symboly, tedy křížek i kolečko, zatímco ten druhý zase modrou i oranžovou barvu. A oba soupeři se snaží jednoduše vytvořit souvislou řadu čtyř (ať už symbolů nebo barev). Tento hráč se okamžitě stane vítězem. Často se může stát, že bitva neskončí ani po přiložení posledního kamene. Pak hráči mohou vždy odebrat jeden kámen ze zdi na libovolném místě a poté jej zase přiložit jinde. Tím se herní mapa neustále obměňuje a vítěze dříve nebo později najdou.

brix-10

Brix nejsou nic jiného, než piškvorky ve 3D. Jenže zatímco v téhle nejznámější hře s křížky a kroužky přidáváte jeden symbol za druhým, tady jsou spojeny do dvojic. A to s sebou přináší určité záludnosti a úskalí. Ale současně díky tomu hra působí o dost zajímavě, než kdyby šlo jen o spojování malých kostiček.

 

Právě díky tomu hráči při každém tahu přidávají nejen svůj symbol či barvu, ale pomáhá také soupeři. A tady si musí oba rivalové dávat dobrý pozor, aby svému nepříteli nedarovali zadarmo nějakou šanci na vítězství nebo mu rovnou jeho symboly nespojili do čtveřice. Někdy se to z nepozornosti může snadno stát.

Kameny ale současně umožňují hned dva druhy přiložení a tím hráčům dále prohlubují možnosti. Mohou si tak připravovat tahy pro další kola a dobře plánovat dopředu. Zásoba kamenů je společná, takže v partii vůbec nehraje roli nějaká náhoda.

brix-12

Krabička je určená přímo pro dva protivníky, kteří si sednou proti sobě a vystaví mezi sebou masivní zeď. To přikládání kamenů je navíc opravdu rychlé, udržuje tak velmi dobré tempo a navíc se vítěze dozvíte velmi rychle. Díky jednoduchosti pravidel je ale současně Brix hrou vhodnou i pro ty mladší hráče kolem šestého či sedmého roku.

V pravidlech jsme vám popsali tu nejzajímavější variantu, zatímco ty ostatní dvě fungují jako klasické piškvorky. Jednou využívají barvu a podruhé symboly a jejich účelem je hlavně představit hráčům pravidla a mechanismy. To je samozřejmě zaměřeno právě na menší děti. Ovšem právě ta poslední verze s sebou přináší jednu záludnost – hráči musí sledovat hned dva symboly nebo barvy a to přináší zajímavé zápletky a větší výzvu.

brix-15

Brix v každém případě zdobí také kvalitní zpracování. Kostky jsou masivní, velké, s jasnými barvami a snadno čitelnými znaky. Jejich spojení vytvoří opravdu velkou zeď a hráči nemají nejmenší problémy při manipulaci. A to je u takovýchto her opravdu důležité.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCharles Chevallier, Thierry Denoual
VydavatelBlue Orange (EU), Blue Orange Games, Lúdilo, Pegasus Spiele, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 2
Herní doba10
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy
MechanismyPattern Building
RodinaCategory: n in a row, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvy爭牆鬥勝

Více o hře.

Recenze: Brix – cihly dělají zeď
Brix hráčům přináší na stůl nové pojetí piškvorek. Je věrné své předloze možná až příliš a mění pouze drobnosti. Tou první a nejvýraznější je vytvoření dvojitých kamenů, které hráči musí přikládat jako celek a tím pomáhat i protivníkovi. V třetí a nejsložitější variantě pak hráči musí sledovat více symbolů a barev, pokud chtějí mít šanci na úspěch. Pokud se to ale nepodaří, určitě si rychle hráči dopřejí odvetu, protože celá partie je velmi rychlá. Brix je tímto způsobem opravdu fajn a to hlavně pro mladší hráče.
Klady:

+ žádná náhoda
+ solidní taktické možnosti
+ i pro menší hráče
+ zpracování
+ dvojité kameny
+ rychlé partie a dynamická kola
Zápory:

- originalita
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Blood Bowl Team Manager