Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Carcassonne – Hostince a katedrály – první rozšíření

Spousta lidí si myslí, že svět Carcassonne jsou pouze města a louky, propojené cestami. Právě po nich se prohánějí rytíři a hledají a chytají lapky. Při jejich počínání je sledují zpovzdálí sedláci, kteří opečovávají svoje pastviny, louky a políčka.

Na kopci stojí klášter, z něhož se občas ozve zvonění zvonu a ozvěna modlitby. Ovšem pokud jste viděli jen tuhle část, věřte nám, že to je jen kousek světa Carcassonne, který jste navštívili. Je to, jako byste nevyjeli nikdy za hranice vlastního města.

Vezměme si třeba jen ty zmiňované silnice a cesty, po kterých by měli chodit lidé. Přemýšleli jste někdy, kde by se takoví lidé občerstvili, pokud bude cesta příliš dlouhá? Mohli by se samozřejmě napít z nedalekého rybníčku, ale kdoví, co v něm je za stojatou vodu. Není lepší zabrousit do nedalekého hostince na nějakou dobrou mňamku? Samozřejmě, že ano. A právě hostince jsou jednou z věcí, které jste na původním Carcassonne přehlíželi.

A podívejte se zblízka na města. Jen nic neříkající budovy, jedna v sousedství druhé. Nechybí tomu něco? No jasně, něco majestátného, co by celému městu dodalo glanc a vážnost. Tak třeba taková pořádná a vysokánská katedrála určitě pomůže. Už ji vidíte?

Ale můžeme vyjmenovávat dál. Třeba takové tunely, které se najednou objeví na některé z cest světem (Carcassonne: Tunnel – recenze) a přivedou vás zcela na jinou stranu země. Nebo se můžete setkat s nebezpečným morem (Carcassonne: Plague – recenze), který drancuje čas od času zemi v podobě muže se zahnutým zobákem.

I takový je svět ve hře Carcassonne (recenze). A kdo to dosud nevěděl, toho vyvede z omylu právě tohle rozšíření s názvem Hostince a katedrály. Jedná se o první rozšíření v řadě a zdaleka ne poslední. Ale protože se jimi chceme v recenzích zabývat pěkně chronologicky, pustíme se s chutí právě do jeho rozebírání.

Stejně jako pod velkou krabicí s původní hrou, i pod menší krabičkou s rozšířením je podepsán autor Klaus-Jürgen Wrede. Změna se neudála ani na postu vydavatele (Hans im Glück) a ani českého distributora, kterým je stále MindOK. Toto první rozšíření vzniklo už rok po vydání základní verze Carcassonne, tedy v roce 2002.

Schovává se v krabici, která je podobně velká, jako nedávno recenzované rozšíření Alhambry Vezírova přízeň (recenze). Jedná se tedy o vyšší, ale celkovými rozměry poměrně malou krabičku. Tomu odpovídá i její obsah, který se ukrývá v šachtě uprostřed krabice.

Najdete zde především nové kartičky, které vám asi udělají největší radost. Je jich osmnáct a pěkně se od sebe liší. Obohatí vaše sestavovaná království Carcassonne o obrázky hostinců u rybníčku (šest kartiček), ale také o obrovské katedrály (dvě kartičky). Zbytek nových kartiček přináší nové možnosti pro stavění města a nové tvary. Například zde najdete kartičku, ve které klášter stojí uprostřed cesty, nebo cestu vedoucí těsně mezi dvěma městy.

Dalších šest kartiček, které se v krabičce ukrývají, na sobě mají velkou číslovku 50 a na druhé straně 100. Kromě archů s kartičkami, které bez váhání vycvakáte, se uvnitř stísněného prostoru ukrývají ještě figurky. Protože přibylo kartiček, můžete nyní hrát Carcassonne už v šesti. Proto získáváte v krabici osmi figurek pro šestého hráče v šedé barvě. Posledních šest figurek vás překvapí svou velikostí. Jsou totiž zhruba dvojnásobné velikosti než ostatní a představují takzvané družiníky.

Stejně jako již zmiňovaná Vezírova přízeň, i Hostince a katedrály nabízí několik samostatných modulů, které můžete ve hře použít. Nejdříve si tedy probereme společně kartičky hostince u jezera. Ty zvyšují hodnotu celé cesty, u které leží. V případě, že se vám podaří takovou cestu uzavřít, získáváte rovnou dva body za každý úsek cesty.

Je tedy výhodné umisťovat hostinec na cesty, které již máte alespoň trochu pojištěné zásluhou svých lupičů. Samozřejmě se o takové cesty následně strhne velký souboj a ostatní se vám budou snažit překazit plány s nadvládou nad silnicí.

Katedrály fungují na podobném principu, jen patří do města. Představují jeden velký městský dílek, takže se obvykle budou nacházet v rozsáhlých městech, která budou mít minimálně pět kartiček. Už touto velikostí máte zajištěné, že za město získáte minimálně patnáct bodů bez předchozích bonusů oproti dosavadním deseti. Tři body dostanete dokonce i za erb.

U obou těchto kartiček platí, že poskytují bonusy pouze v případě, že se vám podaří dané město/cestu uzavřít. V situaci, kdy zůstanou na konci partie otevřené, nezískáváte za tyto nové kartičky žádné body. Dávejte si tedy pozor, kam je pokládáte, a snažte se je včas zavírat.

Vzhledem k tomu, že titulních kartiček je v krabici dohromady pouze osm, narazíte na ně opravdu zřídka. Podobně velký vliv tak má na hru i ostatní tucet kartiček, které přináší nové situace a řešení s uzavíráním cest či měst.

Poslední významnou změnou jsou velké figurky. Na začátku partie dostane každý z hráčů ke svým sedmi tradičním figurkám ještě jednu velkou, která představuje družiníka. Toho můžete používat při hře úplně stejně jako ostatní figurky, jenže má hodnotu dvou klasických malých figurek.

Tyto velké figurky mají velký význam, pokud bojujete s nějakým hráčem o důležité město nebo cestu. Pochopitelně i on může použít svého družiníka. Každý však má pouze jednoho, a pokud jej zrovna nemá k dispozici a čeká na vyhodnocení, musí se bez něj obejít. Platí samozřejmě i klasické pravidlo, že pokud družiníka umístíte na louku jako sedláka, musíte se bez něj obejít až do konce partie.

Při partii určitě rádi využijete i kartičky s číslovkami 50 a 100. Ty mají na pozadí trasu bodovací desky a je tedy zřejmé, že představují body. Na začátku partie leží jen tak na stole u hromádek s kartičkami. Později se zapojí do hry ve chvíli, kdy někdo z hráčů dosáhne padesáti bodů. V tu chvíli si vezme kartičku k sobě a otočí ji 50kou nahoru. Tím je jasné, že už jednou prošel celou bodovou stupnici a pokračuje znovu. Důležité to je především pro rozlišení prvního a druhého průchodu. V té době už jsou mezi hráči velké rozestupy a hráč takto jednoduše otočí kartičku nahoru stovkou a všechno je na první pohled jasné.

Všechna zmíněná rozšíření obohacují nenápadně svět Carcassonne. Nezasahují do základních pravidel a nenarušují běh hry takové, jak jsme na ni zvyklí. Přitom ale přidávají nové možnosti získání bodů. A o ty přece v této hře jde především.

Zpracování pochopitelně odpovídá klasickému Carcassonne. Milovníky figurek potěší nášup těch velkých, které vypadají vedle původních mrňavých jako opravdoví obři. Celkový dojem pak obohatí nové budovy hostinců a katedrál, takže rostoucí hrací plán vypadá opět o něco živěji.

Hostince a katedrály je poměrně jednoduché rozšíření. Jeho nákup pro vás má význam především v situaci, kdy potřebujete figurky pro šestého hráče nebo pro případ, že prostě chcete zkusit něco nového, ale přitom stále jednoduchého.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus-Jürgen Wrede
IlustraceDoris Matthäus, Anne Pätzke, Chris Quilliams, Klaus-Jürgen Wrede
VydavatelHans im Glück, 999 Games, Albi, Bard Centrum Gier, Brain Games, cutia.ro, Devir, Enigma (Bergsala Enigma), Fantasmagoria, Filosofia Éditions, Giochi Uniti, Hobby World, Ísöld ehf., Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, MINDOK, Nordic Games ehf, Piatnik, Rio Grande Games, Schmidt Spiele, Swan Panasia Co., Ltd., Venice Connection, Z-Man Games
Rok vydání2002
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(63 voters)
KategorieExpansion for Base-game, City Building, Medieval, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Tile Placement
RozšířeníCarcassonne, Carcassonne: 10 Year Special Edition, Carcassonne: 20th Anniversary Edition, Carcassonne: Wheel of Fortune
RodinaComponents: Wooden pieces & boards, Country: France, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: Carcassonne, Players: Expansions Changing Player Count
Alternativní názvyCarcassonne: 1. Erweiterung – Wirtshäuser und Kathedralen, Carcassonne: Auberges et Cathedrales, Carcassonne: Az 1. kiegészítés – Fogadók és katedrálisok, Carcassonne: Az elsõ kiegészítõ, Carcassonne: Az első kiegészítő, Carcassonne: De Uitbreiding, Carcassonne: Die 1. Erweiterung – Wirtshäuser und Kathedralen, Carcassonne: Die Erweiterung, Carcassonne: Hanuri şi catedrale, Carcassonne: Hostince a katedrály, Carcassonne: Inns & Cathedrals, Carcassonne: Karczmy i Katedry, Carcassonne: Kirkot ja Kievarit, Carcassonne: Kóngar, krár og kirkjur, Carcassonne: Kõrtsid ja katedraalid, Carcassonne: Krogi un katedrāles, Carcassonne: L'extension, Carcassonne: Locande & Cattedrali, Carcassonne: Locande e Cattedrali, Carcassonne: Posadas y Catedrales, Carcassonne: Rozšíření, Carcassonne: The Expansion, Carcassonne: Uitbreiding 1 – Kathedralen & Herbergen, Carcassonne: Užeigos ir Katedros, Carcassonne: Viðbót 1 – Gistihús og dómkirkjur, Carcassonne: Wirtshäuser und Kathedralen, Τα Κάστρα του Μυστρά: Πανδοχεία και Ναοί, Каркасон: Странноприемници и катедрали, Каркассон: Таверны и соборы, 卡卡頌:主教堂與餐館擴充, 卡卡頌2.0主教堂與餐館擴充, 카르카손: 여관과 대성당

Více o hře.

Recenze: Carcassonne – Hostince a katedrály – první rozšíření
Klady:

+ nové kartičky pro základní hru
+ nové hostince a katedrály
+ větší figurky v hodnotě dvou malých
+ jednoduchá pravidla
+ rozšiřuje základní hru hned v několika směrech
+ možnost hry v šesti
+ výrazně obohatí základní Carcassonne
Zápory:

- na první pohled málo komponent
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ingenious je česky Kaleidoskop