Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Castellan – postavte si vlastní hrad

Castellan - balení

Kvetoucí louka. Na začátku tu nebylo nic víc než zelenající se příroda. A pak přijeli oni. Rytíři v nablýskaných brněních nám řekli, že se musíme odstěhovat. Prý si tu postaví hrad. Blázni. Nikdo jsme jim nevěřili, že to dokážou. Zpovzdálí jsme sledovali, jak rostou zdi majestátné stavby tak dlouho až nás pohltila stejně, jako naši vesnici. Teď ten hrad nazýváme svým domovem a jeho tvůrce svým králem.

Chcete i vy se stát vladařem vlastního hradu? Pořiďte si deskovou hru Castellan od vydavatelské společnosti Steve Jackson Games. Jejím autorem je Beau Beckett a hra vyšla v roce 2013. A vzhledem k lokalizaci karetního Munchkina firmou ADC Blackfire máme naději, že i tato novinka by se mohla na český trh podívat v našem jazyce. Zatím jsme získali vzorek v původním znění, ale on vlastně ani překlad není příliš třeba.

Hra se nachází ve velice neobvyklém balení, jehož horní polovina slouží především k představení dílků, které ve hře najdete. Můžete si je tak prohlédnout na poličce obchodu, ještě než si hru koupíte. Teprve ve spodní části balení se nachází opravdová protáhlá krabička v zelenožlutých (případně červenomodrých – v prodeji jsou dvě varianty) barvách, která po vybalení bez problémů pojme celou hru.

Castellan - připravená hra

Ozdobným písmem je na ni vytesán název hry působí trochu dojmem, jako by se jednalo o nějakou vlajku nebo erb. Ale to nejdůležitější nás čeká uvnitř, ačkoliv se tím hra okatě chlubí už prostřednictvím už zmiňovaného okénka. Pro krabici a hru jsou totiž zásadní plastové dílky, ze kterých si svůj hrad na stole opravdu postavíte!

V krabici je pak uložíte do čtyř přihrádek, ale teď je odsud naopak vezmeme a vyjmeme ze zatavených igelitových pytlíků. Jen tak můžeme zjistit, že mají vlastně hned dva rozměry – krátké a dlouhé zdi šedivé barvy. Spolu s nimi barvu sdílí ještě 32 věží, které budou sloužit jako spojující články. Pouze na nich najdete propojovací výstupky, zatímco zdi mají otvory, kterými je k věžím budete připojovat.

K hraní budete ale potřebovat také dvě desítky pevností – deset zelených pro jednoho hráče a deset žlutých pro druhého. Ale na stavbu kamenného obydlí budete potřebovat také 28 karet, které opět rozdělíte na polovinu podle barvy a rozdáte je hráčům. A jak hrad stavět a vyhrát vás naučí pravidla v pěti jazycích, kde kromě základní angličtiny a němčiny jsou také francouzština, španělština a italština.

Castellan - rozehraná hra

Oba protivníci už karty mají od chvíle, kdy jsme jim je předali v popisu komponent. Najdou na nich symboly odpovídající šedým dílkům hradu nebo siluetě další karty. Právě natištěné symboly vám ve hře otevřou cestu k možnostem, které můžete každé kolo provádět. Jenže to nestačí, protože hromádku karet je třeba ještě podle symbolů věže a zdi rozdělit dvě dobírací hromádky. Na začátku partie hráči získají po dvou kartách z obou balíčků.

Podle odpovídající barvy si hráči vezmou k sobě také desítku pevností, kterými budou panství obsazovat pro sebe. Ale na začátku ještě musíte na stole udělat místo a někde stranou vytvořit zásobu všech tří druhů stavebních dílků.

Teď už je čas konečně začít stavět. V tom se hráči střídají a vždy mají šanci zahrát jednu (nebo více dle svého uvážení!) kartu z ruky a podle symbolů na ní/nich stavět a přikládat dílky k již hotové části hradu. Zdi je třeba vždy zacvaknout na obou stranách do věží, které je vždy spojují s dalšími zdmi. Pokud ale pokládáte více zdí a věží, všechny nově přidané spolu musí sousedit a nelze tedy přidávat část sem a další jinam.

Castellan - rozehraná hra

Jak budete stavět, nakonec uzavřete nějaké nádvoří, ze kterého zdánlivě není úniku. A to je dobře, protože tvoří takové malé království samo o sobě. Ve chvíli, kdy jej zcela uzavřete položením posledního dílku, získáte celou jeho plochu jen a jen pro sebe. Označíte to jednoduše položením jedné z vašich pevností do nitra nádvoří.

Na konci tahu si hráč dobere pouze jednu kartu. Je ale pouze na jeho rozhodnutí, ze kterého balíčku to bude. V jednom je větší šance na získání věží, zatímco v druhém převládají zdi. Ale ne docela. Navíc na některých kartách je i symbol karty, která vám umožní na konci kola dobrat více než jednu kartu a tyto líznutí můžete rozdělit libovolně mezi obě hromádky.

Každé nádvoří má svoji jasně danou hodnotu. Ta odpovídá počtu věží, které jej obklopují. V případě čtverce nebo obdélníku to budou čtyři, což je také nejnižší hodnota, jíž lze dosáhnout. Jedenkrát za hru se mohou účastníci rozhodnout, že svému novému pozemku zdvojnásobí hodnotu. K tomu stačí pouze položit na dané místo dvě pevnosti na sobě místo pouhé jedné.

Castellan - rozehraná hra

Partie pokračuje tak dlouho, dokud soupeřům nedojdou karty v jejich balíčcích. S využitím všech karet jsou vždy postaveny také všechny zdi a věže a v zásobě žádná nezbude. Ve středověku se plýtvání netolerovalo. Vítězí hráč, který má ve svém držení součet nejhodnotnějších nádvoří v celém hradu.

Castellan je šikovnou hrou o převaze, trpělivosti a správném plánování. Uzavírání oblastí a jejich zabírání pro sebe není novým konceptem. Použilo je již několik her staršího data (například Boxes, která vyšla pod mnoha různými jmény), ale žádná v poslední době. Navíc autor zde přidává novou myšlenku variabilní velikosti oblastí, zatímco ve všech (nám známých) předchozích variacích se jednalo o pevně dané obrazce – obvykle čtverce.

Navzdory náhodnému losování karet je hra plná taktiky a logiky. Protivníci mají stejnou sadu karet, pouze se různí okamžiky, kdy stejné akce dostanou do ruky. Výběr ze čtyř karet na začátku partie je dostačující a záleží pouze na taktice, jestli se toto číslo zvýší nebo sníží. Po celou dobu hry se ale musíte soustředit a hledat možnosti, jak navýšit svůj zisk.

Castellan - rozehraná hra

Stavění hradů samotných je lákavé, ale neustále musíte mít na mysli správné zavírání nádvoří. V dokončování plánů vám snadno pomůže možnost zahrát hned více karet v jednom tahu. Zásluhou tohoto pravidla nemusíte mít obavu, že by vám protivník vyfouknul skvělou možnost bodovat. A přesto si občas plány navzájem překazíte, což je dobře a hře takové přímé konflikty přidávají na atmosféře. Nikdy se nebudete držet pouze jednoho místa v hradu a budete se snažit přikládat na různá místa.

Někdy se necháte unést a připravíte je příliš velké. Pro protivníka je pak snadné někde navázat a oslavovat bodový zisk. Právě mechanismus bodování věží, které jsou na každém rohu, znamená, že můžete z jednotlivých nádvoří vytřískat i pořádné bodové zisky. Do vámi uzavřeného pozemku už soupeř přidávat nové zdi nemůže, ale vy ano, pokud by to z bodového hlediska bylo výhodné.

Jediná výtka směřuje k začátku partie, kdy jeden z hráčů zahájí partii v podstatě bez šance nějak úspěšně a zajímavě bodovat. Jednoduše položí zeď a věž bez jakékoliv vlastní výhody, kterou z toho může získat a naopak protivník může už reagovat a získávat body pro sebe. Tato nevýhoda začínajícího hráče je zbytečná a bylo možné ji vyřešit zařazením několika startovních dílků navíc.

Castellan - karty

Přes naše úvodní obavy jsme ani po patnácti partiích neměli pocit, že by nás začínala nudit nebo připadat stejná. Hodně ale záleží na hráčích, kteří spolu hrají a také, jestli je střídáte. Pro hraní ve stále stejné dvojici k určitému omrzení může po čase dojít.

Největší zbraní hry je ale bezesporu její zpracování a vzhled, když ji rozložíte na stole. Každé dítě okamžitě zatouží si ji zahrát nebo si jen tak stavět hrady z plastových dílků. Díky tomu se snadno Castellan stane jednou z nejoblíbenějších her v rodinách s dětmi. Proto je snadno přístupná nejen malým hráčům od deseti let, jak napovídá zadní strana krabice, ale i pro mladší stavitele.

Dalším nesporným kladem je i herní doba. Castellan je s jednou krabicí hratelný pouze ve dvou (nákupem druhé s jinými barvami jej lze hrát ve čtyřech) a s průměrně přemýšlivým soupeřem snadno hru skončíte během třiceti minut. Občas hledání možností může tahy trochu prodloužit, ale nikdy se nejedná o nějak zásadně dlouhé čekání. Ale dávejte si pozor na přemýšlivé protivníky, kteří mohou partii zpomalit.

Castellan - dílky

Castellan je výbornou hrou pro rodiny s dětmi, které se stavění hradů okamžitě stane populární činností u stolu. Krásně vypadá, má jednoduchá pravidla a všichni si rádi partii znovu zopakují. Náhodu zde snadno zkrotíte dostatečným výběrem karet z ruky a hru zvládnou i úplní začátečníci. Stavění hradů nikdy nebylo jednodušší a vítězství málokdy zase obtížnější.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBeau Beckett
IlustraceRichard Kerr, Ben Williams
VydavatelSteve Jackson Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 2
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieMedieval
MechanismyEnclosure, Hand Management
RodinaPlayers: Two-Player Only Games

Více o hře.

Recenze: Castellan – postavte si vlastní hrad
Castellan je rodinnou deskovou hrou, ve které budete stavět hrad a to od úplného začátku. Prvními zdmi to ale zdaleka nekončí, protože vytvoříte řadu nádvoří. Každé z nich si po uzavření zabere pro sebe hráč, který jej dokončil. Jeho hodnota pak je vyjádřená počtem věží, které ho obklopují. Variabilní herní plán a stejná sada karet pro každého ze soupeřů dělá ze hry taktickou bitvu, která skvěle zabaví nejen malé děti unešené možností stavět hrad. Náročný duel si užijí určitě i rodiče a to také zásluhou překrásného zpracování, které si získá úplně všechny. Jen škoda, že začínající hráč má mírnou nevýhodu. Castellan je jinak ale více než zajímavou možností, jak si postavit hrad a ještě u toho vyhrát.
Klady:

+ dokonalé zpracování
+ výborné pro dva
+ taktická hra
+ variabilní herní plán
+ skvělé pro děti
+ herní doba
+ zajímavá cena
Zápory:

- chybí dílky do startu, což znevýhodňuje začínajícího hráče
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ankh’or – dárky pro faraona