Všichni známe pohádku, ve které se dívka v červeném pláštíku vydává sama na pouť lesem a potká tam vlka. Zlého, zubatého a hladového. Jenže vlci určitě nevynikají chytrostí, dostala šanci jej přelstít.
A svoji inteligenci mohou prokázat i hráči v hlavolamu Červená karkulka, nové krabičce z řady populárních logických výtvorů Smart Games. Autorem herní myšlenky je Raf Peeters a celá legrace pod názvem Little Red Riding Hood vznikla v Belgii v roce 2015. Hru v češtině vydává MindOK.
Krabička tentokrát není rozhodně nijak malá. Box je v jednom díle a pouze horní část je odklápěcí stranou. Obrázek na víku si nehraje na nějaké téma, ale místo toho rovnou ukazuje obsah krabice. Takže nebudeme nějak překvapení, když víko odklopíme stranou a uvnitř najdeme zelenou plastovou herní plochu. To je les s šestnácti otvory, do kterých patří figurky lesa, domečku, ale především dvou hlavních postav – Karkulky a vlka. Kromě nich najdou hráči v pytlíku také dílky cesty.
Spolu s nimi v krabičce leží ale také knížečka s pohádkou. Obrázkové povídání tak každému dítku ukáže, jak se to celá ta patálie s vlkem podle této hlavolamové hry odehrála. Chybět ale nemůže také brožura se zadáními, která je rozdělena na čtyři obtížnosti a nabídne zde rovných čtyřiadvacet úkolů za vlka a stejný počet v roli Karkulky.
Každé zadání má hned na druhé straně řešení. Ale sem by žádný řešitel nakukovat neměl. Co by naopak měl provést, je vybavení a rozložení všech startovních prvků na herní plán. Hráč se tak dozví, kde stojí chaloupka, kde stromy a kde Karkulka (a případně vlk). Při přípravě musí dát dobrý pozor, kam je natočen domeček, protože pouze vstupem do dveří lze před vlkem opravdu bezpečně zabouchnout dveře.
Zadání pak hráči předepíše, kterou cestičku může použít. Ty se od sebe odlišují barevnou květinou. A tak hráči použijí vždy pouze omezenou sadu, zpočátku třeba pouze jeden propojovací dílek. S jeho využitím musí přivést Karkulku bezpečně do domečku. Pokud se na plánu nachází (v druhé části s vyšší obtížností) i vlk, pak musí každá postavička vstoupit do chaloupky jiným dveřmi.
S narůstající úrovní přibývá počet destiček a také počet zákrut, které na hráče čekají. A obtížnost určitě postupně narůstá, což je znatelné. Jenže to je také naprosto nezbytné, protože tahle logická hra je určena mladému publiku. Děti kolem čtyř let určitě ocení ty nejjednodušší úkoly, na kterých se naučí postupně vidět spojení. A jak se budou zlepšovat a stárnout, otevře se jim svět druhé fáze, která využívá nejen figurku s červenou pláštěnkou, ale také šedivého vlka.
Právě rozdělení úkolů na dvě části je velmi zajímavým prvkem, který jsme tu ještě neměli. Druhá část hlavolamů tak zůstává čerstvá a zajímavá, protože funguje trochu jinak. Řešitelé najednou nemají celý prostor na vymotání se s jednou cestou, ale už musí mnohem více přemýšlet nad prostorovým uspořádáním.
Bohužel s určením pro menší děti je třeba zdůraznit zařazení řešení na druhou stranu každé karty. To je poměrně nepříjemné ve chvíli, kdy jsou děti o krapet starší. Do té doby jim budete úlohy připravovat a asistovat při snaze o řešení. To znamená, že můžete dohlédnout, aby nepodváděly. Později ale mohou beztrestně nakouknout a dohrát tak krabičku zbytečně rychle.
Je moc pěkné, že hra není jen o prvoplánových řešeních, ale je do ní zařazena i řada pohádkových prvků a detailů, které dětem udělají radost. A to je také důvod, proč nám tento nový Smart dělá opravdu velkou radost. Hledání cesty k babičce je prostě super zábava pro ty nejmenší. Současně ale počítejte s tím, že dospělý se s těmito úkoly příliš nezapotí.
Červená karkulka je parádní logickou hrou pro mrňousy. Nabízí dost úkolů zajímavě rozdělených do dvou sekcí. Děti si ji užijí a budou se u ní velmi dobře bavit. Prověří jejich logické uvažování a plánování cestiček. Červená karkulka je přesně tím pohádkovým hlavolamem, který byste čekali.
+ dva různé typy zadání
+ pohádkovost
+ krásné zpracování
+ už od čtyř let
+ knížka s pohádkou
- řešení na druhé straně každé karty zadání