Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cestovatelské a Dobrodružné hry jako leporelo

Cestovatelské hry - balení

Dinosauři na cestách. Tak bychom mohli pojmenovat asi nejvhodněji kombinaci dvou leporelových knih od Lucie Ernestové, které se nám dostaly do rukou přibližně před dvěma měsíci. Nechali jsme je k testování v naší spřátelené jednotřídní základní škole Zvole a nyní si povíme, jaký dojem udělaly hry na děti a jak působí jejich hraní na nás. Zmiňovaná Lucie Ernestová má na svědomí nejen herní systémy všech dobrodružství, ale také grafiku. Hru pak vydává a distribuuje pod hlavičkou společnosti GAO.

Předně je třeba zmínit, že každé z leporel má jiné věkové rozmezí a obtížnost. Přitom ale obě sady obsahují právě čtyři hry. Začneme s těmi Dobrodružnými, které jsou už od čtyř let věku a zahrají si je dva až čtyři hráči. Recenze na dvě leporela, každé obsahující čtyři různé hry si vyžaduje speciální přístup, proto budeme hry popisovat zkráceně a postupně a vždy je také krátce zhodnotíme.

Protože se jedná o leporelo, je to vlastně taková rozkládací oboustranná kniha z tvrdého kartonu. Když jej otevřete jako knihu, ještě na vás čekají na každé straně jeden další list, který můžete otevřít ven. Tím získáte rozložené celé leporelo a před vámi budou ležet dvě hry – Písmenková pyramida a Putování s dinosaury. Už tady zasáhneme trochu do cestovatelského nádechu, ale Cestovatelské hry jsou zvlášť a budeme se jim věnovat později.

Dobrodružné hry - balení

Takže zpět k dobrodružství. To prožijete za pomoci jedné ze čtyř barevných figurek. Ty jsou součástí hry a visí pevně uchycené na provázku z horní části leporela. Konkrétně jsou uchyceny v očku nad Putováním s dinosaury, jako by si právě tato hra říkala o to, abychom s ní naši dnešní recenzní pouť začali. Tak proč ne?

Vaším úkolem v této hře je využít možnosti cestovat v čase, posbírat vejce dinosaurů a vrátit se s nimi do naší doby. K tomu na vás čeká trasa začínající trochu nelogicky jinde než ve stroji času – na druhé straně bažiny plné dinosaurů. Tato trať je plná hnědých, ale také barevných kamenů.

Hra samotná funguje na jednoduchém principu Hadi a žebříky, tedy hry, v níž postupujete vpřed a občas můžete využít zkratku. Autorka je ale rozšiřuje o další pravidla – cestovatelé časem musí přeskakovat propasti a projít všechny zacházky k dinosauřím hnízdům.

Dobrodružné hry - rozehraná hra

Některá políčka svojí barvou odpovídají figurkám hráčů. Pokud vstoupíte na barevné políčko, házíte ještě jednou. Pokud to bylo pole vaší barvy, využijete další získané puntíky pro svůj další pohyb. Cizí barvy posouvají soupeře nebo se můžete o posun utkat hodem kostkou podle dodatečných pravidel. Před propastí najdete také symboly, které vás přenáší na druhou stranu (ale také zpět). V celé hře vítězí ten, kdo jako první dorazí do cíle.

Hadi a žebříky jsou u malých dětí oblíbené. Jedná se o jednoduchou hru, v níž si malí hráči rychle osvojili také bonusy za barevná políčka. Právě tento nápad dělá ze hry zajímavou variantu. Grafika samotná zde nemá pro hru velký význam, ačkoliv je pěkná.

Na druhé straně otevřeného leporela je Písmenková pyramida, která má šest pater a vrchol. Jednotlivá patra jsou plná nejrůznějších písmenek, která slibují zajímavé zážitky. A opravdu na vás čekají.

Cestovatelské hry - rozehraná hra

Hráči jednoduše hodí kostkou a posunou svojí figurkou v první, základní úrovni pyramidy. Skončí na nějakém písmenku a právě na něj musí vymyslet slovo. Ale nesmí to být ledajaké slovo, protože určí jejich další pohyb. Tedy konkrétně poslední písmeno slova – právě na toto písmeno ve směru hodinových ručiček se hráči musí posunout a tím se snaží si pomoci. Některá písmena se nacházejí na schodech vedoucích do dalších pater a právě ty se vyplatí říkat. Vítězí hráč, který dorazí jako první na vrchol.

Odvažujeme se tvrdit, že se jedná rozhodně o nejpovedenější hru z celé sady Dobrodružných her. Má skvělý nápad a možnost pro strategii. Hráči s lepší slovní zásobou vítězí a vše není jen výsledkem náhody. Tedy kromě posledního kroku na vrchol pyramidy. Do té doby už jste ale měli dostatek času na získání náskoku, abyste smůlu i tentokrát přelstili.

Vymýšlení slov je důležité, protože hráči se přesunují na poslední písmeno z řečeného slova. Je tak důležité dobře zvážit, jaké slovo říct. S tím se pojí asi jediný nedostatek hry – děti mají tendenci váhat a snažit se vymýšlet lepší slova, čímž se hra občas může nepříjemně protáhnout.

Dobrodružné hry - detail herního plánu

Pravidla ale neřeší, co se stane v případě, že hráč vymyslí slovo končící na písmeno, které v této úrovni pyramidy není. My jsme hráli tak, že takové slovo nelze uznat.

Ztracená Atlantida vypadá na první pohled podobně jako první dinosauří dobrodružství, ale ve skutečnosti je úplně jiná. Hráči sice opět prochází trasu jako mořští objevitelé ve skafandru, ale tentokrát sbírají po své cestě perly. Každou, na které skončí svůj pohyb, si mohou přidat do své zásoby.

Hráči mají všichni stupnici od jedné do šestnácti po stranách herního plánu, kde si svoje úlovky poznačí pomocí nějakého drobného předmětu, třeba mince. Mnohem důležitější jsou ale červená políčka ukrytých nepřátel. Číslo na políčku udává sílu protivníka a děti se s ním musí utkat, pokud na jeho políčku skončí svůj pohyb. Musí druhým hodem kostky přehodit jeho sílu a o rozdíl se mohou posunout, pokud prohrají, tak naopak musí o rozdíl ustoupit dozadu.

Cestovatelské hry - detail herního plánu

Děti si v této hře skvěle potrénují jednoduché počty a slouží tak výborně jako příprava předškolákům. Navíc se ve hře nachází čtyři chrámy s krystaly vědění, kterými hráči musí projít a vynásobit svůj hod a číslo uvedené na schodu. Jinak nemohou pokračovat dál.

Ztracená Atlantida má nejhezčí grafiku ze čtyř her, všemu vévodí ponorka a chobotnice uprostřed. Dětem se tato hra líbila hodně a stejně tak i paní učitelce, která chválila její prospěšnost.

Poslední čtvrtou hrou Dobrodružných her jsou Chytré kočky, které na vás ale čekají pouze na konci egyptsky laděného herního plánu. PO cestě na vás čeká had vinoucí se z abecedy obsahující osmadvacet písmen – končí opět písmenem A.

Hráči prochází písmenkového hada a pokaždé, když se na nějakém políčku zastaví, hodí kostkou. Nyní musí vyjmenovat tolik slov na dané písmeno, jaké hodili číslo. Tím si děti skvěle trénují slovní zásobu a přitom si výborně zasoutěží.

Dobrodružné hry - připravená hra

Dobrodružné hry jsou povedenou sbírkou, která slučuje hry pro úplně nejmenší (Putování s dinosaury), přes počty a především je plná slov. Dohromady poskytuje skvělou a naučnou zábavu pro všechny děti, kterým je méně než sedm či osm let. V té době už je zabaví pouze Písmenková pyramida, která bavila i dospělé.

A teď tu máme trochu složitější Cestovatelské hry, které doporučuje autorka od pěti let, tedy o rok výše. Jsou také složitější a jejich herní doba se nedostane pod patnáct minut. Znovu jsou čtyři a měly by sloužit k procvičení zeměpisu. I v této hře najdete pytlík s figurkami, který ale tentokrát obsahuje dokonce aršík plný žetonů. Ty využijete při některých hrách a lze jej zavěsit k pytlíku za šňůrku.

Nejvelkolepější plány má hra Objevitelská, která na sobě obsahuje obrázek celého světa. Kontinenty jsou propojené několika lodními trasami, plnými kulatých políček a symbolů. Na každém kontinentu jsou také vyznačeny důležitá a zajímavá místa, která si tak děti zapamatují.

Cestovatelské hry - připravená hra

Hráči dostanou do začátku jednu figurku a dva tolary ve svojí barvě. Jejich úkolem je obsadit tři důležitá místa na mapě a označit je svými tolary. Obsazená místa už nejde znovu dobýt, takže hráči musí odhadovat také úmysly soupeřů.

Po moři se pohybují pomocí hodu kostkou. Z hlavních lodních tras jsou většinou místa na různých odbočkách, které musí hráči dosáhnout přímým hodem a nemohou zatáčet v průběhu pohybu. Mohou ale za tolary upravovat svoje hody – za jeden tolar plus nebo mínus jeden krok. Hráči po cestách mohou také narazit na skryté poklady a získat další tolary.

Ale na moři čeká také nebezpečí a piráti. S těmi, stejně jako mezi sebou, pokud skončí na stejném políčku, musí bojovat. Mohou tak přijít o dva tolary nebo je získat. Za obsazení jednoho ze zajímavých míst musí také hráči zaplatit tolar, takže jim bude chvilku dohrání trvat.

Dobrodružné hry - rozehraná hra

Hra je zajímavá především tím, že hráči musí dobře plánovat, kam se jim vyplatí jít. Je hodně závislá na náhodě hodu kostkou, protože jen tak můžete získat další tolary. Hráči se však mohou pohybovat oběma směry, takže mohou alespoň trochu ovlivnit výsledek.

Mnohem víc než samotné hry si ale ceníme skvělé mapy, která má detailní grafiku a dobrý výběr zajímavých míst. Kromě toho ale obsahuje vykreslené také barevné trasy deseti velkých objevitelů, které si můžete projít prstem po mapě. Osobnosti zahrnují Jamese Cooka, Roalda Amundsena, Davida Livingtona a další. A právě tento přínos pro děti je zde největší. Hra má určitě výborný naučný potenciál.

Naproti celému světu najdeme Evropu ve hře Evropou křížem krážem. I Evropa je krásně rozkreslená a obsahuje cesty propojující hlavní města různých zemí. U nich navíc v kroužku najdete nejvýznamnější stavbu daného města nebo nějaký památný pohled.

Cestovatelské hry - rozehraná hra

Stáváte se zde turistou a vaším úkolem je navštívit šest evropských měst a vrátit se zpět na začátek svojí cesty, na startovní pole vaší barvy. Právě na něm s figurkou začínáte a opět využijete i svoje barevné žetony k označování navštívených měst.

Hráči se mohou pohybovat podle hodu kostkou a každé město lze označit vždy pouze jedním žetonem. Soupeři se navzájem nevyhazují a tak je to opravdu jednoduchá hra bez jakékoliv hloubky. Všechno je o štěstí a troše plánování vaší cesty. Jediné, jak mohou hráči ovlivnit výsledek, je blokováním soupeřů – zabírat jim města, o která mají zájem.

Poslední velký dvoustránkový plán zaplňuje legendární Hedvábná stezka, starověká obchodní trasa na dálném východě. Opět nezbývá než pochválit pečlivé grafické ztvárnění, které dětem přiblíží rozložení zemí i jejich zvyky.

Dobrodružné hry - detail herního plánu

Hra je podobná Objevitelské, pouze s několika drobnými změnami. Zde si musíte za tolary kupovat lodě, které vás přeplaví po moři. A vaším cílem není obsadit místa, ale dorazit jako první do cíle. Tím se také mění plánování a bohužel tím trpí hra. Ačkoliv obsahuje spoustu speciálních akčních políček a vtipných hlášek jako „počkej než roztaje sníh“ nebo „čínská policie“, není tolik zábavná, jako Objevitelská.

Navíc bohužel její herní systém není pochopitelný na první pohled. Děti, které jsme nechali bez dozoru, si nebyly schopné poradit a pochopit, kde je start a kde cíl. Ty jsou totiž oba na stejném místě, což z popisu není zřejmé. Stejně tak není úplně jasné, o co přesně jde. Hráči si totiž musí vydělat na vlastní loď a tou se pak po moři vrátit domů.

A teď už nám ke zdolání obou her zbývají pouze horolezci, konkrétně hra s názvem Horolezecká čtyřka. Tato hra je speciálně pro dva hráče a na jejím pozadí najdete všechny důležité hory světa s jejich výškou i místem, kde se vypínají k nebesům. Opět tedy hra plní svoji poznávací funkci a teprve pak zábavní.

Cestovatelské hry - detail herního plánu

Herní plán je tvořený obdélníkem z kruhových políček. Ty mají osm míst na šířku a šest pater. Hráči tentokrát využijí ke hře svoje barevné žetony a snaží se vytvořit souvislou řadu čtyř žetonů v libovolném směru. Ano, piškvorky.

Jenže hra má jednu zradu – žetony můžete pokládat vždy jen na některá místa. Ve sloupci musíte žeton položit na to nejnižší prázdné místo, takže se postupně šplháte vzhůru, právě jako samotní horolezci. Hra cvičí přemýšlení a logiku.

Cestovatelské hry jsou trochu více kvalitativně nevyvážené. Oproti Dobrodružným hrám jsou zde opravdu již obtížnější hry, ale některé se trochu nepovedly. Mluvíme především o Hedvábné stezce, zatímco Evropou křížem krážem prostě jen postrádá nějakou hlubší myšlenku než házení kostkou. Ovšem všechno vám vynahradí Objevitelská hra, zatímco Horolezecká čtyřka je první čistě logickou hrou z dílny Lucie Ernestové.

Pokud bychom tedy měli srovnávat, pak dopadl souboj obou leporel poměrně nečekaně. Vítězí Dobrodružné hry určené pro menší, které jsou přecejen o něco lepší, především díky svojí všestrannosti a nápadům. Ovšem i Cestovatelské hry jsou legrace a zachraňuje je především krásné zpracování a vědomosti, které se na každé mapě ukrývají a mohou vaše děti při hraní obohatit.

Dobrodružné hry - detail herního plánu

Všech osm her navíc obsahuje hledačky. Na každém obrázku je ukrytých několik podobných obrázků a úkolem dětí je prostě najít je všechny. Drobný detail, který opět ještě více ozvláštní zábavu s těmito leporely.

Cestovatelské i Dobrodružné hry mají příznivou cenu a obohatí děti mnoha novými vědomostmi. Z většiny těchto zábavných hříček sice brzy vyrostou, ale to se u dětí ostatně dá očekávat. Pokud tedy chcete dát dětem dárek plný zábavy a vědomostí, pak jste jej možná našli.

Hodnocení hry nelze shrnout do jednoho slova, protože se jedná o dětskou hru, kterou nelze takto porovnávat. Pokud chcete vědět, co si o hře myslíme a nechcete číst celou recenzi, přečtěte si Slovni hodnocení

Recenze: Cestovatelské a Dobrodružné hry jako leporelo
Cestovatelské a Dobrodružné hry jsou dvě leporela, která každé obsahují čtyři hry. Obě jsou sice doporučena od pátého roku věku, ale Cestovatelské hry se obecně tváří jako dospělejší a složitější. Tomu však bohužel neodpovídá herní náplň, která hned u dvou her ze čtyř pokulhává. Nahradí vám to však logická horolezecká hra se zajímavým nápadem a především Objevitelská, která navíc okouzlí skvělou mapou i hrou. Leporelo Cestovatelských her vám znepříjemní také nedostatky v pravidlech. To Dobrodružné hry jsou úplně jiné. Především je většina z nich založená na písmenkách a vymýšlení slov. To je skvělé pro děti, protože jim to pomůže vytvářet slovní zásobu. A když už netrénujete abecedu, je tu matematika. Dobrodružné hry jsou prostě opravdu povedené a neztratí se v žádné knihovně.
Klady:
Dobrodružné hry:
+ výborné nápady
+ krásná grafika
+ hledačky
+ elegantní pytlík s figurkami
+ všechny hry jsou zábavné a přitom jednoduchéCestovatelské hry:
+ naučný potenciál
+ pěkná grafika, která se snaží odpovídat realitě
+ Objevitelská hra
+ logická hra Horolezecká čtyřka
+ žetony a elegantní pytlík s figurkami
+ hledačky
Zápory:
Dobrodružné hry:
- hry založené na vymýšlení slov nemusí oslovit každéhoCestovatelské hry:
- hodně podobné hry
- nevydařená Hedvábná stezka
- nejasnost v pravidlech
- Evropou křížem krážem je jen o házení kostkou (v pokročilejších hrách bychom čekali něco víc)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Paul und der Mond – cesta za měsíčkem