Kurník je jen jeden. A má plno obyvatel. Jenže špatnou zprávou je, že všichni chtějí být lézt na střechu. Jenže plechová pokrývka dokáže udržet pouze část z nich. Jenže nikdo neposlouchá a hrnou se nahoru. Pouze několik moudřejších stojí před vchodem, hlavu ukrytou pod křídly a čeká, co se stane. Je jen otázkou času, kdy se budova zhroutí do sebe.
Nebudou v tom očekávání ale sami. Poblíž kurníku se v tu dobu budeme nacházet také my hráči nebo spíš naše děti. Podobnou zábavu si pro nás připravila hra Chicken Bonanza, kterou vydává společnost Trefl.
Kartonová krabice je pouze takový box, jehož obsah je přístupný pouze z horní strany, kde krabice má víko. Na přední straně balení pak vidíme slepičky, které střecha už neudržela. A v pozadí pak je kurník, který je také hlavní součástkou nacházející se uvnitř. Je to velká konstrukce z kartonu a plastu, která stojí na plastové zasouvací nožičce. Kurník pak má šikmou střechu. Kromě něj je uvnitř boxu už jen pytlík s barevnými figurkami slepiček a s velkou hnědou kostkou s puntíky na stranách.
Na začátku každé partie postaví hráči mezi sebe kurník. Poté si rozdělí náhodným způsobem figurky kuřátek rovným dílem. Jejich sestava se neváže na barvu, ale figurky hráči losují ze společného banku. Každý si pak může vybrat tři z nich a postavit je do fronty. Partii pak hráči mohou začít stlačením budovy kurníku dolů, dokud nezůstane zaklapnutá.
Všichni pak hrají proti času. Na tah se ale dostávají hráči jednotlivě. A pokaždé to začíná stejně tak, že hráč hodí kostkou a doufá, že bude barva puntíku odpovídat jedné z jeho trojice figurek. Takové kuřátko může ihned vyskočit na střechu kurníku, kde bude vesele koukat na oblohu. Nejspíš hned dostane k sobě dalšího kamaráda, protože hráč pokračuje tak dlouho, dokud mu padá správná barva. Ještě před opakovaným hodem musí hráč doplnit svoji řadu kuřátek zpět do počtu tří.
Pokud hráči padne jedna z barev, které nemůže v tuto chvíli využít, jeho tah okamžitě končí. Kostka putuje k dalšímu hráči v pořadí, který znovu hodí kostkou a snaží se o umístění vlastních figurek. Čas běží, a když uplyne náhodná doba, kurník vystřelí do výšky a s ním i figurky kuřátek. Prvním úkolem hráčů je všechny znovu posbírat. Ovšem pouze pro toho, kdo jako poslední měl kostku, je připraveno nepříjemné překvapení. Musí si z vystřelených slepiček vzít tři figurky na svoji hromádku. Všechny ostatní figurky jsou odloženy stranou.
Po natažení kurníku pokračuje souboj dalším kolem, který znovu začne pokládáním nových kuřátek na střechu a skončí jejím výbuchem. Cíl hráčů je pak jasný – zbavit se svých figurek. Kdo jako první nemá ve své zásobě žádné kuřátko, ten se stává vítězem.
Chicken Bonanza patří do mezi dětmi oblíbené kategorie her s překvapením, kam lze zařadit třeba i Tik Tak Bum nebo Padající opičky. Tentokrát tiká časovaná bomba pod podlahou kurníku a hrozí, že vybuchne v nejméně očekávanou chvíli.
A dětem se to líbí. Mají rády to napětí a překvapení, když figurky vyletí do vzduchu. O to větší je pro ně nervozita, když drží kostku. Snaží se být co nejrychlejší a už už se kostky zbavit a umístit figurku správné barvy.
Není nutné vysvětlovat, že tato hra asi nebude velkým hitem u dospělých. Ti pro bláznivost hry nemají příliš pochopení a nepřipadá jim to nějak extra zábavné. Tahle bláznivá hra s kuřátky je prostě cílena jen a jen na děti a to nejlépe ještě v tom předškolním věku. Tam právě současně umožní trénovat motoriku (snaha o rychlost) a také barvy, podle kterých jsou figurky vybírány.
Na počtu hráčů zas tolik nezáleží, protože ti si mezi sebe vždy rozdělí stejný počet slepic. Ale i tak se zvyšujícím se množstvím účastníků také narůstá počet kol potřebných k dokončení partie. Ta ale ani tak nepřesáhne patnáct minut, protože jednotlivá kola jsou otázkou tak minuty.
Velkou výhodou samotného zpracování je fakt, že hra nepotřebuje žádné baterie. Jinak se jedná o klasický plastový ráj, který někomu může imponovat. Figurky jsou opravdová kuřátka, takže děti budou spokojené.
Chicken Bonanza není ničím víc než dětskou zábavou. Jako taková ale funguje spolehlivě, především pokud k ní posadíte děti kolem čtyř či pěti let. S každým dalším rokem nadšení klesá, protože hra nenabízí dostatek možností a vůbec žádnou volbu. Jen hody kostkou. Chicken Bonanza tak je solidní zábavou, ale pouze pokud hru koupíte svým potomkům včas.
+ legrace pro děti
+ nečekané vybuchování kurníku
+ nepotřebuje baterie
+ opravdové figurky
- pro větší děti a rodiče to není
- čistě a jen o náhodě