Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chromosome – genetika na stole

chromosome-01

Led roztál. Kdesi na Antarktidě odhalil kus kamene. A to je začátek příběhu mimozemského mikrobu, který byl polapen člověkem. Co s ním chce udělat? Malé tělíčko neumí přemýšlet a vnímat své obrovské okolí. Ale zato má velmi silný pud sebezáchovy.

Pomůžete vetřelci v jeho cestě na svobodu? Pokud se tak rozhodnete, čeká na vás velké dobrodružství mezi tančícími chromozomy v deskové hře Chromosome, kterou vytvořil Marcin Danysz. Hru odzdobil ilustracemi Patrycja Ignaczak a celá hra vznikla v roce 2016 v polské společnosti Cube Factory of Ideas.

Krabice je černá a na obrázku nám ukazuje obrázek buňky. Ale určitě budete už podle rozměrů odhadovat, že uvnitř bude něco víc, než jen pár chromozomů. A je to opravdu tak. Krabice totiž obsahuje jednu řadu herních plánů – jeden společný a další pro hráče. Jsou vyrobené z tvrdého papíru. Ve středu tak bude ležet karta, která skýtá prostor pro čtyři dílky genů. Každá pozice má uvedenou cenu za pořízení a napravo vede časová stupnice (počítadlo kol). Tuto desku pochopitelně položí na dosah všech (ale ne do středu stolu) a jednotlivé kruhy vybaví kostičkami genů a ukazatelem oživí také počítadlo kol. Vedle plánu pak položí balíček událostí.

chromosome-08

Jednotliví hráči si vyberou jeden z vetřeleckých organismů. Ty mají svoje speciální schopnosti, ale také hlavní akce. Vše je přehledně vypsané na hráčské kartě. Uprostřed pak leží šroubovice DNA a kolem ní kulaté pozice pro jednotlivé rozvojové geny. Jako správný mimozemský organismus, i tento se umí dobře pohybovat v cizím prostředí a využívat jej ku svému prospěchu. Ve středu plánu pak podle startovního rozložení rozmístí startovní šestiúhelníkové dílky představující mapu arktické laboratoře. Hráči do začátku dostanou dvě žluté kostičky akce a také jednu fialovou telepatii a jako startovní vybavení dostanou také tucet populačních žetonů (mikrobů) a žetony náhody.

Celou partii hráči zahájí tak, že každý vezme dva žetony a položí do libovolné startovní místnosti označené modrým rámečkem. Položí je nabitou stranou nahoru. A pak už to začíná. Každé ze zmiňovaných kol se skládá ze tří fází, kterými prochází hráči postupně. Na začátku všeho je příprava, ve které hráči posunou počítadlo kol o krok dolů, a čas k útěku tím organismům tiká. Zahájení jednotlivých kol vyžaduje také odhalení horní karty události a vyhodnocení jejího textu.

chromosome-03

Poté už všichni soupeři postoupí do druhé fáze, ve které na ně čeká provádění akcí. Startovním hráčem je vždy ten, kdo má nejmenší populaci na základně. Hráči si pak mohou vybrat nejen ze svých devíti akcí (pět společných a čtyři specifické pro jejich gen), ale také další tři speciální možnosti. Je tu pochopitelně pohyb na sousední políčko (při respektování úrovně sterility – čím vyšší level, tím menší skupiny do místnosti mohou vstoupit), ale také růst (tedy přidat nový žeton ze své zásoby), zvyšovat svoji úroveň energie nebo ji utrácet za geny v nabídce. V jedné lokaci pak nesmí být nikdy geny více hráčů. Stejné skupiny se spojí do jedné. Skupiny populací se ale mohou také napadat.

Hráči za akce platí energií (otočením nabitých žetonů populace) nebo aktivními geny. Jejich počet označuje vyvinutost daného organismu a každou kostičku je možné použít pouze k některým akcím a vždy pouze jednou za kolo. Na znamení jejího využití ji hráč posune od středu DNA k okraji. Obnoví je až na konci kola. Energii pak hráči získávají obvykle z radioaktivních pozic, na kterých jejich skupina populace zastaví.

V každém kole může hráč ale ze základních devíti akcí provést pouze jednu. K tomu jsou v nabídce také doplňkové činnosti, které snižují radiaci nebo umožní zvýšit úroveň štěstí (na zelené stupnici).

chromosome-10

Na závěr každého kola čeká geny test odolnosti, pokud sousedí s nějakým radioaktivním políčkem. Proti jeho síle hodí kostkou a snaže se nepřesáhnout v součtu nulu. O jakoukoliv hodnotu navíc musí posunout svůj ukazatel ozáření, a pokud přesáhne únosnou mez, je z partie vyřazen. V tu chvíli partie končí. V opačném případě následuje další kolo a po uplynutí předepsaného počtu také konec partie. Hráči si sečtou vítězné body za populaci, trofeje (získané za porážku nepřátelského genu) a body štěstí a odečtou ozáření. Kdo má bodů nejvíce se stává vítězem.

Chromosome je hra, která se snaží v první řadě zaujmout originálním tématem. Tento celkový dojem je podtržený podařenou grafikou. Ale samotná partie je hodně abstraktní a točí se vlastně jen kolem několika ústředních akcí – pohyb, boj a kontrola nad jednotlivými lokacemi. Celé to bohužel nenabízí dostatečně zajímavý zážitek, aby hra udržela vaši pozornost i do dalších partií.

Nejlákavějším prvkem je zisk kostiček genů, kterými si vylepší svoje aktivační možnosti. Hráči teprve s využitím kostiček mohou provádět lepší akce. Při pohybu po mapě potřebují nabíjet svoji populaci radiací, ale současně musí kalkulovat s rizikem ozáření. Takový organismus pak nemusí zatížení vydržet a hráč je vyřazen. K tomu samozřejmě nedochází hned na začátku a vyřazení znamená současně konec partie. Nikdo tedy nebude muset čekat mimo partii než ostatní dohrají, jak to občas bývá.

chromosome-06

Jednotlivé organismy jsou odlišné několika speciálními akcemi. Ty jsou zajímavým bonusem, ale zase tolik je nepoužijete. A nakonec tedy je hra napříč partiemi stále dost podobná. A to je určitě škoda, protože potenciál tu byl dobrý. Soupeři mohou bojovat mezi sebou, současně sbírají body i za jiné prvky a dohromady hra netrvá ani příliš dlouho. Klidně i něco málo než třicet minut. Čím více hráčů se partie účastní, tím je chaotičtější a to jí nesvědčí. Proto Chromosome vynikne nejlépe ve dvou, kde se ukáží jeho potenciální kvality.

Bohužel ve výsledku je Chromosome pouze průměrnou hrou, ve které budete obsazovat území a bojovat o body třeba i v roli malého organismu. Celkový dojem tomu ale nenapovídá. Při tom samotné zpracování je podařené a všemu nasazují korunu krásné čtyřstěnné kostky.

chromosome-12

Chromosome je nakonec trochu zklamáním. Nenaplnila očekávání, která jsme do ní vkládali. Stále nabízí solidní zábavu, ale bohužel v konkurenci jiných her asi má pouze malou šanci na opravdový úspěch. Své fanoušky si určitě najde mezi hráči, kteří preferují duelovky nebo se zakoukají do tématu. Chromosome ale díru do světa neudělá.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarcin Danysz
IlustracePatrycja Ignaczak
VydavatelCube Factory of Ideas
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieScience Fiction
MechanismyArea Majority / Influence, Dice Rolling, Hexagon Grid, Modular Board, Variable Player Powers

Více o hře.

Recenze: Chromosome – genetika na stole
Chromosome tedy nakonec vychází z hodnocení trochu hůře, než bychom čekali. Je to hra solidní, zábavná, ale bez takového toho vnitřního náboje, který by vás donutil se k ní vracet. Hra je sice o zajímavém tématu, ale to v ní není zabudované dostatečně hluboko. Vypadá variabilně, ale ve výsledku jsou partie podobné. Ale všechno zachraňuje herní doba a také to, že vyřazení hráče partii ukončuje. Chromosome tak je nakonec jen dalším honem za body na volném plánu.
Klady:

+ téma
+ velký výběr akcí
+ vyřazení znamená konec partie
+ konfliktní
+ grafika
+ čtyřstěnné kostky
Zápory:

- ve čtyřech chaotické
- málo lákavá hratelnost (nic vás nenutí se vracet)
- spousta prvků jen do počtu
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: The Dwarves – trpasličí epos