Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chronology – zachraňte svět letopočty

Pán času má pod svým dohledem všechno. A protože si oblíbil naši planetu, mohou s ním občas někteří lidé cestovat do vzdálených končin, na cizácké planety a také do minulosti nebo budoucnosti. Pro takové cestovatele je znalost historie velice důležitá. Určitě si nikdo nedokážeme představit, jaké důsledky by mělo, kdyby třeba Thomas Alva Edison nevynalezl žárovku. To, že mu nějaký nešika v tomhle objevu zabrání, může mít dalekosáhlé důsledky.

A právě proto je třeba znát dobře letopočty a s čím se můžete na těchto cestách potkat. Jelikož se Pán času obvykle zjevuje ve Velké Británii, kde je také nejvyšší aktivita mimozemských cestovatelů, tak se právě zde zrodila desková hra, která většinu důležitých historických událostí mapuje. Nese velmi elegantní název Chronology a trochu se může plést s hrou Chrononauts od Looney Labs.

Autory této hry totiž jsou opět britové a to konkrétně ze společnosti Gibsons Games, kteří práva na hru zakoupili. Autor se jmenuje Harold Johnson, ale za obrovským počtem karet bude určitě stát nějaký kolektiv. Chronology jako hra pochází z roku 1996 a naše verze od anglického vydavatele na sobě nese hrdě datum 2009.

Krabička je zvláštního podélného tvaru, a když ji postavíte, získáte z ní takové menší písmeno „i“, což je neobvyklé u krabic her, které se snaží obvykle mít čtvercový tvar nebo se mu přibližovat. Ale tohle je karetní hra a právě tomu odpovídá také uspořádání komponent uvnitř. A to má za důsledek tuto podlouhlost.

Jakmile nakouknete dovnitř, objevíte čtyři poměrně vysoké balíčky karet s různě barevnou zadní stranou. Karty jsou na straně ve dvou hromádkách, zatímco většina místa v krabici je věnována stojánkům. Ty představují takzvané časové zámky (timelocks), které udrží historické události na místě a neohrozí časové kontinuum. A věřte nám, že tyhle zámky budete potřebovat, protože jinak byste mohli svými činy způsobit, že Beatles nezačnou svoji kariéru a místo toho se stanou bezvýznamnými osobami. Nebo že nikdy nepoznáme číslo nula a místo mezi jedničkou a mínus jedničkou zůstane prázdné.

A to je veškerý obsah krabice. Žádné kostky či další druhy komponent. Prostě jen karty a jejich stojánky. Samozřejmě jsme pro úplnost nezmínili ještě pravidla, ale ta jsou sepsaná na jednom tvrdém listu, který má stejný tvar, jako krabice. Jen v levém horním rohu má výklenek, aby se vám dobře vyndávala z krabice.

Teď si popovídáme o tom, jak se cestovatel časem správně připravuje na jednu svoji výpravu. Hlavní, co si před sebe musí položit, je časový zámek. Jakmile do něj vloží událost, ta je zabezpečena před jakýmikoliv změnami z budoucnosti a minulosti. Abyste však zabezpečili všechny, které jsou dnes v ohrožení, musíte vědět, jak jdou chronologicky (ano, odsud pochází název hry – pozn. red.) po sobě.

V případě, že by se vám podařilo vložit do časového zámku událost v nesprávném pořadí, celá ochranná síť se zhroutí a čas se zamotá jako klubíčko vlny. Naštěstí nic takového nehrozí, protože každý správný cestovatel minulostí se nejdříve dobře rozmyslí.

Takže teď už před sebou máte na stole časový zámek s pěti štěrbinami v něm. Do nich padnou jako ulité karty. Nyní si všichni soupeři musí určit, jaká oblast historických událostí je bude zajímat – zábava, historie, umění nebo vynálezy a objevy. Pokud si vyberou pouze jednu hromádku (tedy jednu barvu), pak všechny ostatní vrátí zpět. V opačném případě musíte tyto dvě pořádně zamíchat, což vám značně znesnadní úklid hry, ale k tomu se vrátíme až později.

Nyní si všichni vezmou z balíčku náhodně svoji klíčovou událost pro dnešní den. Právě tato situace vyžaduje jejich zásah a hrozí, že se vymkne kontrole a způsobí nějaký pěkný paradox. Jenže paradoxy jsou pěkné jen na papíře, každý cestovatel časem ví, že jsou velice nebezpečné a jejich síla může roztrhat zemi na kousky. Takže opatrně vložte kartu s událostí do časového zámku.

Můžete si vybrat jakékoliv z pěti míst, které se zde nabízejí, ale pamatujte, že kolem této události musíte vystavět ochrannou hráz z dalších historických momentů. Je tedy užitečné nechat si na obou stranách nějaký manévrovací prostor.

Zbývá už jen určit cestovatele, který se do víru času ponoří jako první. Ten vyzvedne z náhodného časového víru (rozuměj hromádky karet) jednu událost a přečte ji všem svým soupeřům. Cestovatel po jeho levici se ji pokusí zařadit do správného úseku na svém časovém zámku, tedy mezi již položené karty případně mezi kartu a okraj časového zámku.

Je důležité, aby si hráči na začátku partie určili, kterým směrem na zámku je historie a kterým je budoucnost. Doporučujeme polepit destičky časového zámku třeba papírky „př. n. l.“ a „n. l.“, které jasně určují směr toku času, aby nedošlo k hádkám a omylům v průběhu soupeření.

Šikovnému hráči se obvykle podaří správně odhadnout časové rozmezí, ve kterém se karta nachází, například Hubblův teleskop byl vypuštěn do vesmíru dřív než se podařilo naklonovat ovci Dolly, ale později než byla poprvé použita antibiotika. V takovém případě může tuto událost (kartu) zařadit do svojí časové osy a zamknout ji ve svém časovém zámku.

Pokud se přes všechny svoje historické zkušenosti zmýlí a kartu přiřadí do špatného časového úseku, pak má šanci na tipování další hráč v řadě. Tak se hráči střídají, dokud někdo neuhodne nebo dokud tipování neobejde jednou všechny zúčastněné. V takovém případě kartu odložíte stranou a začíná další kolo.

Hráči se v předčítání karet střídají, protože čtenář se nemůže hry v daném kole zúčastnit – vidí totiž nejen text karty, ale i její letopočet. Může tak rovnou odpovědět hráči, který hádá, jestli se trefil bez prozrazení další nápovědy ostatním. Ale samotné období, do kterého karta nepatří většinou je pro ně již dostatečnou pomůckou.

Vítězí ten cestovatel časem, který jako první nashromáždí ve svém časovém zámku hned pět karet událostí – jednu z počátku a k ní musí přidat další čtyři nové ve správném pořadí. Tomuto hráči se podařilo úspěšně vyrovnat s trhlinou v časoprostoru a navždy ji zacelit.

Chronology vám svým principem určitě na první poslech připomnělo v současné době velice populární hru Timeline (recenze), kterou přinesly v českém jazyce RexHry. Hratelnost je však u obou her odlišná, protože jejich principy se mírně liší. Zatímco v Timeline doplňují všichni do jedné časové osy, zde je každý zodpovědný pouze za svoji část časového úseku.

S pěti událostmi je pak Chronology hodně jednoduchá. Je proto zajímavé obrátit se ještě jednou do historie a podívat se na varianty, které v období od jejího vzniku byly publikovány. Zaujala nás švédská variace NÄR DÅ DÅ?, která do hry přivádí barevnou kostku. Hráči tak v průběhu partie náhodně dostávají otázky z jednotlivých okruhů. Pro tyto účely stačí jakákoliv barevná kostka, kde čtyři barvy reprezentují témata.

Černá a bílá pak jsou speciální možnosti – bílá znamená, že hádající hráč si může zvolit obor otázky, zatímco díky černé barvě mu volbu předepíše hráč, který otázku čte. Tím se dostává do hry zajímavá možnost interakce, která v základní variantě Chronology zcela chybí. Jediná součinnost hráčů v základu totiž spočívá v tom, že mohou špatnou odpovědí napomoci soupeřům.

Navíc švédská verze přidává do hry další velmi zajímavý princip – hráč, který správně uhodne totiž má na výběr hned dvě možnosti. Buď skončí a může si svoji uhodnutou kartu ponechat, nebo bude riskovat a zkusí správně zařadit další událost. Opět hodí kostkou a pokusí se o umístění na časovou osu. Kdykoliv se však zmýlí, přichází o všechny karty, které v tom kole získal. Může však skončit po libovolné správné odpovědi.

V této variantě však je vítězný počet karet v základu zvýšený na dvojnásobek, tedy rovnou na řadu deseti karet. Tím se pochopitelně výrazně zvýší obtížnost, ale také šance, že hráči mohou i v průběhu partie dohánět ztrátu, když zariskují.

Chronology postrádá jakoukoliv grafiku, všechny karty mají na sobě pouze texty a číselný letopočet. Některé mají přesné datum, jindy je na kartě uvedeno c. a znamená to, že se jedná o přibližný odhad. Průběhu hry však absence grafiky nijak nepřekáží.

Bohužel mnohem větším zádrhelem je samotný obsah karet. Protože je Chronology vytvořené pro britský trh, na kartách najdete mnoho událostí a osobností, které nám nic neřeknou. Doporučujeme tedy proto před první hrou některé karty z balíčku vytřídit. Naštěstí vzhledem k jejich množství (200 různých karet, po padesáti od každého oboru) je toto snadno proveditelné. Pokud si karty obalíte (mají standardní rozměr), můžete si dokonce ty horší letopočty nahradit vlastními čísly, které jsou třeba vázané na naši zemi. V tomto ohledu se meze fantazii nekladou.

Jelikož je hra v originále, omezuje to samozřejmě také její použití s dětmi. Ovšem pro výuku cizího jazyka na druhý stupeň je velice vhodná obzvlášť, pokud doplníte nějaké své vlastní historické momenty. Určitě není nic napínavějšího, než pětice žáků, kteří hrou bojují o známky.

Pokud na začátku partie zamícháte balíčky a nebudete hrát jen s jedním, pak vás na konci čeká nezábavné třídění. Tedy za předpokladu, že budete někdy chtít zase hrát s oddělenými kartami, třeba ve zmíněné „švédské variantě“.

Chronology je asi nejslabší ve dvou hráčích, kdy se vlastně hráč může beztrestně splést a nic negativního z toho pro něj neplyne. Ve více hráčích je v partii mnohem vyšší dávka napětí a fakt, že se v roli čtení hráči střídají, umožňuje zapojení všech u stolu.

Nebýt náročnosti v rámci méně známých událostí, mohla se Chronology směle rovnat s již zmiňovaným Timeline. Má sice jiný herní model, který nenutí hráče zbavovat se karet v ruce, ale přitom se také zaměřuje na letopočty a poznávání důležitých událostí historie.

Pokud vám to nevadí a britské události se naučíte, nebo je třeba vyřadíte z balíčku, pak získáte velmi zábavnou a rychlou karetní hru. Právě tou totiž Chronology je a pro všechny začínající pány času nebo jejich společníky je nutnou příručkou.

Pokud jste lépe obeznámeni s Britskou historií, pak si můžete k hodnocení přičíst 10 %.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJane Ruemmele
VydavatelBuffalo Games, Fundex, Gibsons, Great American Puzzle Factory, Spear's Games
Rok vydání1996
Počet hráčů2 - 8
Herní doba30
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(11 voters)
KategorieCard Game, Educational, Party Game, Trivia
RodinaGame: Chronology
Alternativní názvyChronology: The Game of All Time

Více o hře.

Recenze: Chronology – zachraňte svět letopočty
Klady:

+ pěkný princip
+ spousta karet
+ okruhy událostí
+ zajímavé ve více hráčích
+ zajímavé události
+ varianta Nar Da Da s kostkou
Zápory:

- ve dvou hráčích slabší
- hodně anglických událostí
- angličtina na kartách
- jednoduchá grafika
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrint Česká republika – v labyrintu jako doma